Serdecznie zapraszamy wszystkie nowo przyjęte dzieci 3-4 letnie do przedszkola na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się w dniach 31.08. - 01.09.2023 r. w godzinach 10.00-12.00.
Ewa Kac
Serdecznie zapraszamy wszystkie nowo przyjęte dzieci 3-4 letnie do przedszkola na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się w dniach 31.08. - 01.09.2023 r. w godzinach 10.00-12.00.
Ewa Kac
Szanowni Rodzice !
Informujemy, że w roku szkolnym 2023 / 2024 nasza szkoła nie organizuje grupowego ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży.
Zapraszamy do skorzystania z oferty indywidualnego ubezpieczenia NNW Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. na stronie www.bezpieczny.pl Nasza placówka otrzymała specjalne linki do e-ulotki, umożliwiające Państwu zakup indywidualnego ubezpieczenia z 10% zniżką https://bezpieczny.pl/nnw-szkolne/24600, www.ubezpieczenia-wyszkow.pl
Na portalu bezpieczny.pl należy wybrać zakres ubezpieczenia i składkę, które najbardziej odpowiadają oczekiwaniom, preferencjom i potrzebom ubezpieczającego. W ramach jednej polisy w różnych wariantach można ubezpieczyć pozostałe dzieci. Po wypełnieniu wniosku o zawarcie ubezpieczenia polisa zostanie wysłana na adres e-mail wskazany przez Rodzica. W przypadku trudności z zawarciem ubezpieczenia mogą Państwo skorzystać z technologii zdalnego wsparcia.
W sprawie wszelkich pytań czy wątpliwości odnośnie ubezpieczeń na portalu bezpieczny.pl zapraszamy do kontaktu z Opiekunem :
Biuro Ubezpieczeń Danuta Rzempołuch tel. 604 235 289, 502 575 612
e-mail: biuro@wyszkowubezpieczenia.pl ul. Dworcowa 5A. 07-202 Wyszków
W ramach projektu „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w 2023 r., Gmina Wyszków pozyskała środki w wysokości 130 000,00 zł przeznaczone dla Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Celem zadania jest podniesienie jakości nauczania w szkołach prowadzących kształcenie ogólne z terenu województwa mazowieckiego poprzez zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa X, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.1.
W ramach Projektu dla szkół zostanie zakupiony sprzęt i oprogramowanie m.in.: komputery stacjonarne, monitor interaktywny, drukarka, urządzenie wielofunkcyjne, laptopy, projektor multimedialny, oprogramowanie interaktywne 3D, e-podręczniki do nauki języka angielskiego oraz oprogramowanie do nauki gry w szachy.
Drodzy Państwo,
W roku szkolnym 2023/2024 w oddziale przedszkolnym (5-6latki) będą obowiązywać następujące książki:
,,Z Panem Jezusem” wydawnictwo Katechetyczne Warszawa- Olsztyn 2018. Beata Śmigiera, Aneta Rayzacher-Majewska i inni
,,Kids Can Starter” wydawnictwo Macmillan Polska 2023. Sarah Hillyard
22 czerwca 2023 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych. Uczestniczyli w nim oczywiście absolwenci, Dyrekcja szkoły, wychowawcy, grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie klas IV-VII.
Na początku uczniowie klas ósmych zatańczyli poloneza, do którego choreografię przygotowała p. Katarzyna Napiórkowska. Następnym punktem uroczystości było przemówienie Pani Dyrektor Urszuli Gałeckiej. Ósmoklasiści przekazali również sztandar młodszemu rocznikowi.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez wychowawców klas ósmych. Uczniowie podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud i serce, życzliwość i wyrozumiałość, wskazywanie właściwych dróg, dzięki którym doszli do tego etapu życia.
Oczekiwanym momentem był podarunek siódmoklasistów, którzy pożegnali starszych kolegów, życząc im pomyślności i dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji. Było wesoło i momentami wzruszająco.
Następnego dnia 23.06.2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pani Dyrektor Urszula Gałecka wraz z Panią Wicedyrektor Anną Suchtą wręczały wspólnie z wychowawcami klas I-VIII świadectw ukończenia szkoły i nagród najlepszym uczniom, a także listów gratulacyjnych rodzicom uczniów wyróżniających się oraz podziękowania. Na koniec zaśpiewał chór pod kierunkiem Pani Ewy Chołyst.
Rok szkolny i mury naszej szkoły pożegnała klasa ósma, a także część zasłużonego grona nauczycielskiego oraz pracownika niepedagogicznego szkoły. Po wielu latach pracy i wychowaniu kilku pokoleń uczniów Pani Hanna Budzińska wraz z Panią Krystyną Kurek przeszły na zasłużoną emeryturę. Poza tym opuszcza naszą szkołę Pani Jadwiga Kamińska. Wszystkim pracownikom szkoły dziękujemy za te wszystkie lata i serce oddane pracy i uczniom naszej szkoły.
Ewa Chołyst, Magdalena Marsicka,
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
Polonez klas ósmych
Jedna mała łza w wykonaniu Oliwii Kapsy z kl. VIII b i Stanisława Oleksiaka z kl. VIII a
Nic dwa razy się nie zdarza - Maria Młynarska kl. VIII b
Dnia 22.06.2023r odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym Audycja Muzyczna dla Oddziałów Przedszkolnych oraz klas I-III. W trakcie tego spotkania odbył się przegląd piosenek dziecięcych. Każda piosenka oceniana była przez jury wybrane spośród uczniów klas I-III. Nasi Jurorzy z pomocą publiczności wybrali piosenkę wakacji, a została nią piosenka Majki Jeżowskiej "A ja wolę moją mamę".
Tego dnia odbył się także test wiedzy o muzyce dla zwycięzców poprzednich konkursów odbywających się po każdej audycji muzycznej. Zwycięzcą został Alan Kalinowski
Marika Kucharczyk zajęła II miejsce, a Kacper Tryc III miejsce.
Gratulacje!
Dominika Buźniak
W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z klasy III b brali udział w zajęciach wspierających rozwój: „Wylepianki, wycinanki i malowanki - od projektu do efektu”.
Ich głównym celem było uporządkowanie, usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości o porach roku. Dzieci także rozbudzały swoje zainteresowania, rozwijały umiejętność przedstawiania wiedzy w atrakcyjny sposób, doskonaliły umiejętność działania według określonego planu pracy oraz kształtowały postawę twórczą.
Ćwiczenia praktyczne polegające na wylepianiu, wycinaniu i malowaniu były wykonywane indywidualnie. Stworzone prace posłużyły do zrobienia tematycznych lapbooków dotyczących czterech pór roku: jesieni, zimy, wiosny i lata.
Podczas pracy nastąpiło podniesienie poziomu wiedzy uczniów na określony temat oraz umiejętności wykazania się nią w atrakcyjny sposób, również rozwój kreatywności i zainteresowań.
Monika Skołożyńska
Dzieci i młodzież coraz częściej słyszą i oglądają przekazy dotyczące problemów ekologicznych. Topniejące lodowce, wycinki lasów tropikalnych, tornada i powodzie, pożary i susze, góry śmieci na lądzie i w oceanie, wymieranie wielu gatunków zwierząt… My, ludzie, swoją rosnącą produkcją, konsumpcją i śmieceniem doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatu, które zagrażają życiu na planecie.
Uczniowie klasy VIII b dowiedzieli się więcej o świecie problemów ekologicznych oraz wartości moralnych. Sfery te są bowiem ze sobą ściśle związane, ponieważ obecny globalny kryzys ekologiczny jest skutkiem głębokiego kryzysu wartości.
Anna Zaremba
20 czerwca 2023 r. klasy Ia i Ib wyruszyły pociągiem na wycieczkę integracyjną do Gospodarstwa Rekreacyjnego Skrzatowo w Lipinach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje mieszkających tam alpak oraz owieczek. Dowiedzieliśmy się o nich wielu ciekawostek, a nawet mogliśmy je nakarmić. Odbyliśmy również warsztaty kreatywne, na których każdy uczeń wykonał swój własny łapacz snów. Zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla, a na deser otrzymaliśmy watę cukrową. Było mnóstwo zabawy i dobrego humoru. To był wspaniały dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci!
Marta Frąckiewicz, Joanna Kapsa, Milena Kołodziejczyk, Marlena Łysikowska
W dniach od 15 maja do 14 czerwca odbywała się w naszej szkole zbiórka charytatywna dla dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Zbierane były artykuły, które są potrzebne podopiecznym. W akcję chętnie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
W 19 czerwca 2023 r. przekazaliśmy zbiórkę potrzebującym. Pensjonariuszami są osoby starsze i schorowane, często niewspierane przez osoby im bliskie.
Jeszcze raz dziękujemy!
Przed nami wciąż wiele do zrobienia - razem wielką mamy MOC!
Wolontariat
Dnia 17.06.2023r. odbył się VII Festiwal Latawcowy. Uczestnicy zaprezentowali własnoęcznie wykonane latawce. Komisja oceniała techniczne wykonanie latawców, ich walor estetyczny, lot, a dodatkowe punkty można było zdobyć za hasło promujące głównego organizatora - PSS Społem.
Karol Dąbkowski z kl. VI a zdobył I miejsce za hasło promujące PSS Społem oraz II miejsce za wykonanie i lot latawca w kategorii latawiec płaski.
Gratulujemy!
Anna Zaremba
Dn. 16 czerwca 2023 r. odbył się na naszej szkole Dzień Patrona, czyli poety Jana Brzechwy. Cała społeczność przygotowała się do tej uroczystości bardzo starannie, bowiem zaszczycił ją swoją obecnością sam profesor Ambroży Kleks wraz z uczniami. Zgromadzeni w sali mogli wysłuchać recytacji utworów Jana Brzechwy, m.in. „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Kłamczucha”, „Leń”, a pan Ambroży przeczytał fragmenty powieści o nim i jego szkole, czyli „Akademii pana Kleksa”.
Podziwialiśmy uczniów młodszych klas w kostiumach postaci z wierszy naszego patrona, a najciekawsze z nich zostały nagrodzone dyplomami, breloczkami z podobizną profesora Kleksa i słodkościami. Dla dziewczynek i chłopców zorganizowany też został quiz wiedzy o utworach Jana Brzechwy i okazało się, że znane są one znakomicie!
Ważnym punktem obchodów był program „Mam talent”, w którym nasi uczniowie zaprezentowali swoje rozliczne umiejętności recytatorskie, akrobatyczne, piosenkarskie oraz kucharskie. Szacowne jury miało trudny orzech do zgryzienia, ale doceniło wszystkich artystów.
Było co posłuchać i pooglądać!!!
Iwona Trol
W dniu 16.06.2023 r. uczniowie klasy VIII b wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury ,,Hutnik" na deptak ,,Humano", w którym występowała ich koleżanka Anna Bałabuch. Spektakl „Humano“ opowiadał o codziennym życiu przez ostatnie lata. Lata świetności, które spędzano w sielance, beztrosce przed pandemią i kryzysami gospodarczymi, o życiu podczas tych okrutnych dla wszystkich lat oraz życiu tu i teraz. Ukazano, ile wart jest człowiek, ile warte są relacje międzyludzkie, za czym można tęsknić, co się posiada, a co nam zostało.
Spektakl zaciekawił, wzruszył, rozśmieszył i zachwycił wszystkich widzów. Na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.
Magdalena Marsicka, Anna Zaremba
16 czerwca odbył się szkolny konkurs pt „Mam talent”, w którym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty. Konkurs podzielny był na dwie kategorie: klasy I – III i IV – VIII. Były śpiewy, recytacja, akrobacja, granie na gitarze oraz pokaz kulinarny. Wszystkie występy były cudowne. Widać było, że każdy uczestnik włożył dużo pracy w przygotowanie się do niego. Jurii w składzie Pani Ewa Chołyst i Pani Dorota Kołakowska miały problem z wyłonieniem zwycięzców. Po długiej debacie doszło do porozumienia i wyłoniły „Szkolne Talenty”.
W kategorii I – III
1 wyróżnienie otrzymał duet Alicja Dąbkowska i Zofia Jezierska z klasy I a
2 wyróżnienie otrzymała Malwina Gąsior z klasy II a
W kategorii IV – VIII
Wyróżnienie otrzymał Oliwier Mikłowski z klasy V a
Wyróżnieni otrzymali dyplomy, nagrody i słodki upominek. Pozostali uczestnicy dyplom i również słodki upominek. Wszyscy bawili się bardzo dobrze i miło spędzili czas
K. Napiórkowska
Dnia 16 czerwca 2023 r. uczniowie z klasy III b oraz V b udali się na pieszą wyprawę do Parku Rozrywki „Powrót do Edenu” w Tumanku. W tym wyjątkowym miejscu świętowaliśmy Dzień Pustej Klasy. Podczas zabaw na świeżym powietrzu dzieci miały możliwość spożytkowania swojej niewyczerpanej energii, rozwijały kreatywność i wyobraźnię, a także uczyły się koncentracji oraz uważności. Była to również świetna okazja do zintegrowania się.
Wychowawcy:
Małgorzata Nasiadka, Monika Skołożyńska
15 czerwca 2023 r. grupa przedszkolna O c bawiła się w cukierników. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały swój ulubiony deser- gofry. Największą przyjemnością dla dzieci było dekorowanie i jedzenie.
Ewa Kac
Gra na instrumentach rozwija zdolności manualne i pamięć werbalną, przez co wpływa na potencjał intelektualny. Badania wskazują, że dzięki temu uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce, pracują nad dyscypliną i skupieniem uwagi. Dzięki grze na instrumentach uczniowie poznają kulturę i muzykę innych krajów.
W czerwcu 2023 r. członkowie szkolnego chóru klas II i III dzielnie ćwiczyli na dzwonkach naciskanych, dziecięcą melodię francuską z XVIII wieku, która nam znana jest jako „Wyszły w pole kurki trzy”.
Zachęcamy do obejrzenia filmu z ich udziałem.
Ewa Chołyst
Już do tradycji miasta Wyszków wchodzą coroczne Taneczne Deptaki. Są one podsumowaniem całorocznej pracy MB Studio Tańca, Szkoły Tańca „Deptak” i Wyszkowskiego Teatru Tańca. 14 czerwca 2023 r. klasa VIIIa wyjechała pociągiem do Wyszkowa do Hutnika, gdzie odbyła się kolejna uroczysta gala. Uczniowie podziwiali efekty wielomiesięcznej pracy. Po uroczystości oczywiście znalazł się czas na chwilę relaksu i integrację grupy oraz na posiłek.
K. Napiórkowska M. Frąckiewicz
W dniu 13.06.2023 r. uczniowie kl. VII-VIII pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu był TEPfactor - park rozrywki. W labiryncie wykutym w skale w małych grupach podejmowali się wyjątkowych wyzwań. Zainstalowane w każdym pokoju ruchome i elektronicznie sterowane przeszkody sprawdzały siłę fizyczną, logiczne myślenie, cierpliwość i zręczność manualną. Zabawa była wyśmienita, a trzy godziny rywalizacji minęły niepostrzeżenie. W następnej kolejności wybrali się na seans ,,Strażnicy Galaktyki vol. 3" w kinie Helios. Film ten opowiada o grupie superbohaterów na podstawie serii komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Był to czas wspaniałej przygody pełnej przygód, w którym uczniowie przeżyli niezapomniane chwile.
Ewa Chołyst, Marlena Łysikowska,
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
Dnia 13.06.2023r. uczniowie klas II, III i IV naszej szkoły wzięli udział w gminnych zawodach sportowych w czwórboju lekkoatletycznym pt. ,,Mali zwycięzcy", które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. W tym wydarzeniu wzięło udział aż 9 szkół gminy Wyszków. Nasi uczniowie w składzie:
Dziewczęta:
1. Malwina Gąsior
2. Nela Załęska
3. Marika Kucharczyk
4. Zofia Łukasika
5. Zofia Sikora
6. Sofia Romanenchuk
Zajęły VII miejsce!
Natomiast, chłopcy w składzie:
1. Wiktor Balcer
2. Miłosz Perzyna
3. Karol Wasiak
4. Szymon Dąbkowski
5. Karol Wiąckiewicz
6. Adam Oleksiak
Zajęli III miejce!!!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych w przyszłych latach.
K. Napiórkowska, M. Frąckiewicz, M. Mariacka
W czerwcu 2023 r. w ramach programu laboratorium przyszłości oddział przedszkolny Oc miał możliwość poznać podstawy robotyki. W trakcie zajęć dzieci korzystały z klockow LEGO EDUCATION SPIKE. Przedszkolacy korzystając z instrukcji, budowały roboty, które samodzielnie poruszały się po naszej sali. Były to bardzo ciekawe zajęcia.
Ewa Kac
12 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyły się po raz ostatni zajęcia profilaktyczne pt. ,,Magiczne kryształy’’. W programie brały udział dzieci z klasy Ia. Program miał na celu rozwój twórczego spędzenia czasu z rodziną i rówieśnikami. Dzięki poznanym treściom uczniowie uczestniczący w ,,Magicznych kryształach’’ mają możliwość dokonania bardziej świadomych decyzji i wyborów dotyczących korzystania z TV i gier komputerowych. Ostatnie spotkanie było dla dzieci bardzo ważne. Uczniowie dowiedzieli się, że do zabawy nie jest potrzebny komputer. Mam nadzieję, że spotkania okażą się inspiracją dla każdego młodego człowieka.
Beata Szczerba
Uczniowie klasy Ia otrzymali dyplomy za udział w zajęciach profilaktycznych ,,Magicznych kryształów’’
Szanowni Państwo,
informuję, że z inicjatywy Młodzieżowych Radnych oraz kapitanów/zastępców szkolnych drużyn WiP została utworzona zbiórka charytatywna na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane podczas pikniku w DPS w Brańszczyku.
Wolontariat
6 czerwca 2023 r. odbyła się ostatnia wycieczka pierwszaków w ramach innowacji „odkrywamy zielona i artystyczna stronę stolicy”. Uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu, który odbył się na kameralnej scenie, pozwalając być na prawdę blisko aktorów. W przedstawieniu „Miasto Świateł” poznajemy historię jednego dnia w jednym mieście. Miasto to największa scena, na której każdego dnia odbywają się tysiące przedstawień. Jeden dzień kryje w sobie niezliczoną liczbę historii opowiadanych przez budynki, ulice, chodniki i parki, historii między ludźmi, zwierzętami i bytami nieludzkimi. Zwieńczeniem była rozmowa z aktorami oraz wręczenie uczniom „Orderów Wiernego Widza” oraz nagród książkowych. Z Teatru Guliwer dzieci udały się obejrzec pokaz fontann w Parku Fontann Multimedialnych oraz bawiły się w pobliskim wodnym placu zabaw. Sprzyjała oczywiście piękna pogoda, wszyscy byli bardzo zadowoleni!
Milena Kołodziejczyk
2 czerwca 2023 r. oddziały przedszkolne Oa, Ob i Oc z okazji Dnia Dziecka wybrały się na wycieczkę do Dębowej Doliny w Skuszewie. Dzieci miały mnóstwo zabaw na świeżym powietrzu; dmuchańce, tańce, przejażdżki wagonikami, trampoliny, tory przeszkód itp. Nie zabrakło warsztatów kulinarnych- pieczenie pizzy. Wśród wielu atrakcji, największym zainteresowaniem cieszył się biały miś z którym tańczyliśmy. Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do szkoły l. Wycieczka była bardzo udana.
Dominika Buźniak, Hanna Budzińska, Martyna Racka,
Ewa Kac, Agata Wachowska
Dnia 2.06.2023 r. odbyły się Międzypowiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Jednorożcu. Nasi uczniowie zdobyli:
I miejsce- Nikola Sobotka ( bieg na 600 m)
II miejsce - Oliwia Kapsa ( bieg na 300 m)
IV miejsce - Maksymilian Biernacki ( bieg na 300 m).
Gratulujemy sukcesów! Jesteśmy z was dumni!
Jacek Andrusiuk
1 czerwca 2023 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,,Jak wyobrażasz sobie bank za 100 lat’ organizowanego przez Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie.
W grupie szkół podstawowych klas I-IV:
I miejsce zdobyła Malwina Gąsior z klasy II a.
Z przyjemnością informujemy również, że że Tymon Kołakowski z klasy VI a został finalistą konkursu „ZAŁOGA PRZYSZŁOŚCI PLL LOT”. Praca Tymona zdobyła wyróżnienie, a jedną z nagród jest wycieczka LOT Kids dla całej klasy!
Serdecznie gratulujemy laureatom !
Dorota Kołakowska
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które każdego roku obchodzimy 1 czerwca. W tym dniu w naszej szkole zamiast tradycyjnych lekcji zaplanowano szereg niespodzianek dla dzieci i młodzieży. Wychowawcy poszczególnych klas zorganizowali dla swoich wychowanków rozmaite atrakcje. Uczniowie mogli sprawdzić swoich sił w zabawach zręcznościowych oraz grach zespołowych. Było pysznie, kolorowo i zabawnie.
Wychowawcy i Opiekunowie klas
31 maja 2023 r. odbyły się XI Wyszkowskie Dni Nauki pod nieco metaforycznym tytułem „(ZA)WARTOŚĆ CZŁOWIEKA” i o wiele mówiących podtytułach: przyjaźń, odwaga, tolerancja, rozum, radość, życie, zdrowie, rodzina, miłość, wolność, nauka, wiedza, uczciwość, prawda, szacunek, pokój, pasja.
Nasza szkoła zaprezentowała się pod hasłem „Mój region – centrum mojego świata wczoraj i dziś”. Dla odwiedzających przygotowaliśmy coś dla ducha i dla ciała, zachęcając ich do podejścia do nas pysznymi biało-czerwonymi deserami oraz puzzlami i konkursem wiedzowym nt. znanych wyszkowiaków. Wiele osób, chcących popróbować słodkości, z energią układało rozsypanki dotyczące zabytków naszego miasta oraz z dobrymi wynikami rozpoznawało na zdjęciach zasłużonych obywateli. Była to dobra zabawa i jednocześnie nietypowa lekcja historii. Uczniowie koła historycznego wraz z opiekunem panem Michałem Deptą zaprezentowali realizowany w ramach zajęć projekt edukacyjny ”Walki narodowowyzwoleńcze na terenie Wyszkowa i ziemi wyszkowskiej” oraz wstępną wersję publikacji książkowej dotyczącej przebiegu powstań narodowych na terenie naszej małej ojczyzny.
Projekty innych szkół były również bardzo oryginalne, co docenili zgromadzeni goście.
Iwona Trol
Maj jest miesiącem bibliotek, czytelników, książek, z tej okazji został zorganizowany w naszej szkole konkurs fotograficzny „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” dla klas I - VIII . Spośród książek dostępnych w domu oraz w szkole uczniowie wybierali najciekawsze okładki. Kolejnym etapem była koncepcja zdjęcia, czyli przygotowanie stroju, rekwizytów i tła. Potem można było przystąpić do zrobienia fotografii. W ten zabawny sposób uczniowie zareklamowali książki, które czytają. Powstały naprawdę ciekawe prace.
Komisja konkursowa – w składzie: Dominika Buźniak, Marlena Łukasiak, Martyna Racka oraz Beata Szczerba – oceniała prace, a główne kryteria oceny stanowiły – kreatywność, oryginalność i pomysłowość.
Oto zwycięzcy:
Klas I - III
I miejsce - Paulina i Piotr Oleksiak kl. III b
Il miejsce - Eliza Piotrowska kl. II b
Klas IV - VIII
I miejsce - Oskar Zdunek kl. VI b
Il miejsce - Aleks Piotrowski kl. VI a
lIl miejsce - Gabriela Krzyżewska kl. VI a
Gratulujemy!
Anna Zaremba
W poniedziałek 29 maja 2023 r. społeczność Wyszkowa uczciła pamięć zamordowanych przez okupantów pasażerów pociągu, których przed 80 laty rozstrzelano w lasach nieopodal Fidestu. W miejscu mordu uczniowie naszej szkoły wysłuchali krótkiego rysu historycznego, następnie poprzez postawienie symbolicznego znicza złożyli hołd niewinnie pomordowanym Polakom.
Michał Depta
„Jesteś Mamo skarbem mym, kocham Ciebie z całych sił
Jesteś wszystkim tym co mam, wszystko Tobie jednej dam"
Z okazji Święta Mam dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III przygotowały dla swoich piękne laurki, upominki, które będą mogły cieszyć oko. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Przedszkolaki bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować swoim mamom za miłość, cierpliwość i troskę. Po pięknych występach artystycznych przedszkolaki wręczyły mamom upominki. Uroczystości z okazji „Dnia Mamy” dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia.
Wychowawcy
Oddział przedszkolny O a
Oddział przedszkolny O c
Klasa I b
Klasa II a
Klasa III a
Klasa III b
Dnia 19 maja, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pszczół, klasa I B gościła pszczelarkę – panią Ewę Zdunek. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się wiele cennych informacji i ciekawostek związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzieci miały możliwość zobaczyć, a nawet przymierzyć strój pszczelarski. Poznali również przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Każdy uczeń wykonał nawet swoją własną świeczkę z wosku pszczelego. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu. Jednak najważniejszym przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie.
Joanna Kapsa
19 maja obchodziliśmy Dzień Dobrych Uczynków, święto społecznych, bezinteresownych działań. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005r i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się w szkolne obchody Dnia Dobrych Uczynków. Na górnym holu uczniowie przyczepiali kartki z zapisanymi dobrymi uczynkami dla innych, siebie i środowiska. Młodsze dzieci przygotowały kolorowanki oraz prace plastyczne na temat dobrych uczynków, które wyeksponowaliśmy na dolnym holu.
Chętni mogli obejrzeć z wychowawcami krótki film na ten temat czynienia dobra. Uczniowie klasy Va odwiedzili młodszych kolegów z klasy Oc i w ramach obchodów święta przeczytali maluchom baśń „O rybaku i złotej rybce”. Jest nam niezwykle miło, że ten dzień stał się doskonałą okazją, by zrobić coś dobrego i wywołać radość i uśmiech na twarzach innych.
Organizatorzy: E. Kac, U. Kalata, D. Kołakowska, B. Szczerba
17 maja 2023 r. na lekcji techniki uczniowie klasy VI a w ramach programu Laboratorium przyszłości, zgłębili wiedzę o nowoczesnej technologii za pomocą robotów Photon EDU. Uczestnicy programowali roboty poprzez tablety. Dzięki zadaniom stawiane robotowi określali jego ruch, wydawanie dźwięku i zmianę koloru czułek. Dzieci świetnie się bawiły, a przy okazji uczyły. Już nie mogą się doczekać kolejnych takich zajęć.
Anna Zaremba
W dniach 16 - 17.05.2023 r. w Zabrodziu odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Ringo . Nasze drużyny z klas V-VI i VII-VIII zajęły drugie i trzecie miejsca.
Drużyna klas V-VI: Wiktoria Balcer, Nikola Rosińska, Jagoda Kopka, Michał Zbrzeźniak, Szymon Rosiński, Karol Dąbkowski.
Drużyna klas VII-VIII: Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Nikola Sobotka, Stanisław Oleksiak, Karol Pyźlak, Filip Turek.
Gratulujemy sukcesu!
Jacek Andrusiuk
Dnia 16.05.2023 r. uczniowie kl. III a i III b wzięli udział w Paradzie Moli Książkowych w Lucynowie. Parada ta rozpoczęła XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!". Uczniowie byli wyposażeni w rekwizyty bajkowe i przebrani za postacie z bajek, którzy mogli wcześniej zapoznać się z ideą parady, cały tydzień w szkole odbywały się zajęcia związane z książką i korzyściami wynikającymi z czytaniem książek. Tak barwne i spektakularne wydarzenie nie przeszło bez echa. Mieszkańcy Lucynowa i okolic widząc maszerującą pokaźną grupę dzieci nie kryli zdziwienia, zainteresowania i podziwu dla pomysłowości autorów przebrań i transparentów
Marta Frąckiewicz, Monika Skołożyńska, Anna Zaremba, Joanna Zawisza
W dniu 15 maja 2023 r. uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem – tatą Lenki z klasy I b. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy strażaka. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, czasami bardzo niebezpieczna. Poznali jego zadania i obowiązki oraz dowiedzieli się, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Uczniowie zobaczyli jak wygląda sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do wozu strażackiego i oglądania go od wewnątrz. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania oraz zrobili sobie na pamiątkę wspólne zdjęcie. Choć pogoda nie dopisała to spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy!
Joanna Kapsa
W poniedziałek 15.05.2023 r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Ringo. Nasze drużyny z klas VI-V i VIII-VII zajęły pierwsze miejsca.
Drużyna klas V-VI: Wiktoria Balcer, Nikola Rosińska, Jagoda Kopka, Michał Zbrzeźniak, Szymon Rosiński, Karol Dąbkowski.
Drużyna klas VII-VIII: Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Nikola Sobotka, Stanisław Oleksiak, Karol Pyźlak, Filip Turek.
Gratulujemy sukcesu!
Jacek Andrusiuk
W dniach 10-12.05.2023 r. czterdziestu pięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Sandomierza, Ujazdu i Opatowa.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy skąpany w słońcu Sandomierz, poznając zabytkowy rynek oraz zwiedzając Bazylikę Katedralną z XIV wieku. Wrażenie zrobił na nas spacer Podziemną Trasą Turystyczną i zielonym wąwozem Królowej Jadwigi. Był też element tajemniczości, bowiem w kościele św. Józefa mogliśmy zobaczyć kryptę, w której spoczywają zmumifikowane zwłoki kasztelanki Izabelli Morsztynównej. Mimo, że zmarła w 1698 r., do dziś jej ciało, wystawione w trumnie z przeszklonym wiekiem, jest dobrze zachowane. To istny fenomen!
Drugi dzień też dostarczył nam wielu emocji. Udaliśmy się do miejscowości Ujazd i zwiedzaliśmy Krzyżtopór – jedną z najwspanialszych rezydencji manierystycznych zbudowaną w postaci „kalendarium”. Mimo że obecnie to tylko ruiny, zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Jedną z ciekawostek okazał się fakt, iż w czasach świetności zamek posiadał 366 okien! Kolejny przystanek tego dnia to Opatów, piękne miasteczko z kolegiatą św. Marcina z XII w. oraz … smakowitymi pączkami z długą tradycją.
Niestety, nadszedł trzeci i ostatni dzień naszej wycieczki. Ponownie zagościliśmy w Sandomierzu, wielu kojarzonym z serialowym księdzem Mateuszem. Nie zobaczyliśmy go pędzącego na swoim rowerze, ale mieliśmy możliwość przejścia przez Ucho Igielne, kolejny zabytek tego miasta. Wspięliśmy się również 139 schodami na taras widokowy słynnej Bramy Opatowskiej, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta i przepływającej nieopodal Wisły. Ostatni punkt programu wycieczki to wizyta w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, w którym mogliśmy podziwiać średniowieczne szachy, wierną kopię korony przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu, piękne obrazy oraz ciekawostki archeologiczne, np. kości mamuta.
Wszystko, co dobre, musi się skończyć, jednak zostaną nam w pamięci poznani ludzie, krajobrazy, miejsca i związane z nimi niezapomniane wrażenia, bo już kiedyś Sandomierz tak był postrzegany przez artystów:
Cyt. „Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia i nigdy nie wyjeżdżać”./Z. Miłoszewski „Ziarno prawdy”/
Marta Frąckiewicz, Ewa Kosikowska, Anna Suchta, Iwona Trol
W dniu 12 maja 2023 roku tegoroczni absolwenci rozpoczęli swoje pożegnanie ze szkołą. Zgodnie z tradycją rodzice klas VIII a i VIII b kupili ozdobne rośliny, trawy i kwiaty, które zostały posadzone w alei przed szkołą. Gdy zakwitną będą nam przypominały wspólnie spędzony czas w szkole oraz Was wszystkich i każdego z osobna. Dziękujemy!!!
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
11 maja 2023 r. odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe z Lekkoatletyki. Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy w biegach:
Biegi indywidualne:
I miejsce - Oliwia Kapsa kl. VIII b 300m
I miejsce - Nikola Sobotka kl. VIII b 600m
III miejsce - Kinga Skwara kl. VIII b 200m
III miejsce - Maks Biernacki kl. VII 300m.
Zdobyliśmy również III miejsce w sztafecie 4x100m:
Maja Konarzewska kl.VIII a, Oliwia Kapsa kl.VIII b, Kinga Skwara kl.VIII b, Nikola Sobotka kl.VIII b.
Brawo! Gratulujemy sukcesów!
Jacek Andrusiuk
Dnia 11 maja 2023 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik odbyły się powiatowe eliminacje Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów tematyką zdrowia i dbania o nie. W konkursie wzięło udział aż 238 uczestników. Nasze uczennice z klasy 3a: Marika Kucharczyk, Aleksandra Kaszuba oraz Lena Skiba dumnie reprezentowały naszą szkołę. Dziewczęta zaśpiewały utwór „zdrowie jest dla wszystkich” na znaną melodię zespołu Queen. Refren utworu śpiewała z nimi cała sala. Jesteśmy bardzo dumni i trzymamy kciuki za talenty wokalne dziewczyn.
Ewa Chołyst
11 maja 2023 r. uczniowie klas V wzięli udział w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” VI Marszu pod hasłem: Niepełnosprawność + Integracja = Godnego Życia Gwarancja.
Z niebieskimi balonami i w kolorowych skarpetkach maszerowaliśmy z osobami z niepełnosprawnością ulicami Wyszkowa ciesząc się wzajemnie swoją obecnością, jednocześnie obchodząc Dzień Świadomości i Wiedzy o Autyzmie i Dzień Zespołu Downa.
Dorota Kolakowska
10 maja 2023 r. w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę" uczniowie z klasy II a i II b wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci na przygotowanych czasowych i stałych wystawach interaktywnych, poznawały prawa nauki poprzez obserwowanie, eksperymentowanie i konstruowanie. Mogły sprawdzić min. jak nasze zmysły wpływają na sposób, w jaki odbieramy, interpretujemy i opisujemy świat, jak powstają fale, drgania czy prąd, jak działa magnes i jak zachowują się płyny. Mogły także porozmawiać z Mikołajem Kopernikiem. Oczywiście nie z prawdziwym, ale z najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym, który ma twarz Mikołaja Kopernika i zna odpowiedzi na niemal wszystkie pytania. Na wystawie czasowej GraMY - WYgramy sprawdzały min. o czym szumi woda, czy fale dźwiękowe łaskoczą i tworzyły muzykę stukając, pukając, poklepując i dmuchając w eksponaty.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie zobaczyli wiele roślin rosnących w klimacie tropikalnym i subtropikalnym (min. kawowiec, granat, banan, wanilia, kakaowiec). Zobaczyli także wiele kwitnących kaktusów i przyjrzeli się roślinom mięsożernym. Wszystkich zaciekawiła roślina, której pień cały był pokryty kolcami. Przewodnik poinformował nas, że na tę roślinę bez problemu wspinają się lemury, ponieważ mają bardzo zwinne palce.
Na koniec dzieci pojechały do Multikina, gdzie obejrzały film pt.: „Szkoła magicznych zwierząt”. Razem z główną bohaterką Idą, jej kolegami, magicznym lisem Rabbatem i magiczną żółwicą Henriettą próbowały zdemaskować złodzieja grasującego w szkole.
Czas spędzony w stolicy przyniósł wszystkim dużo pozytywnych wrażeń i emocji.
Monika Dryja, Marlena Łysikowska, Urszula Powierza
Dnia 10 maja uczniowie klasy I a i I b, w ramach innowacji, kolejny raz wybrali się do stolicy. Uczniowie już po raz piąty mieli okazję uczestniczyć w krótkiej lekcji teatralnej, podczas której tym razem dowiedzieli się co to jest scenariusz i dlaczego jest on niezbędny do stworzenia spektaklu teatralnego. Następnie dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy”. Spektakl opowiadał o dojrzewaniu do odpowiedzialności, empatii i poświęceniu dla innych. Niezwykłe losy małej kropelki wody, która pragnie uratować świat od suszy, ułożyły się w historię z pięknym zakończeniem i puentą: warto pomagać innym!
Zielonym celem wycieczki tym razem był Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem spacerowali wśród zielonych altan i kwiecistych korytarzy. Jednak najciekawszy okazał się piękny widok na panoramę Warszawy. Był również czas na krótki piknik i odpoczynek na łonie natury. Wycieczka bardzo się udała. Wszyscy wrócili zadowoleni i gotowi na kolejną wyprawę.
Joanna Kapsa
W dniu 10 maja 2023 r. ósmoklasiści naszej szkoły zwiedzili szkoły ponadpodstawowe znajdujące się w Wyszkowie: Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Ósmoklasiści poznali zasady rekrutacji, które będą obowiązywać po ukończeniu szkoły podstawowej. Po długiej wędrówce znalazł się też czas na zabawę oraz odpoczynek dla wszystkich. Teraz pozostaje tylko wybór szkoły, w której uczniowie klasy VIII będą dalej się uczyć !
Magdalena Marsicka, Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
We wtorek 09.05.2023r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Czwórboju Lekkoatletycznym. Drużyna dziewcząt z klas V-VI w składzie: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Nikola Rosińska, Anna Falba, Jagoda Łukasiak wywalczyła III miejsce. Drużynie chłopców niestety nie udało się zająć miejsca na podnium, ostatecznie wywalczyli V miejsce.
Gratulujemy!
Jacek Andrusiuk
8 maja 2023 r. na stadionie WOSIR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe w Lekkiej Atletyce. Nasi uczniowie zdobyli pięć medali indywidualie, jeden w sztafecie oraz kwalifikacje do igrzysk powiatowych.
I miejsce: Oliwia Kapsa 300m,
I miejsce: Nikola Sobotka 600m,
II miejsce: Kinga Skwara 200m,
II miejsce: Maksymilan Biernacki 300m,
III miejsce: Karol Pyżlak 200m,
IV miejsce: Bartosz Wróblewski 100m,
IV miejsce: Filip Turek 1000m,
VI miejsce: Kacper Zbrzeźniak pchnięcie kulą,
II miejse sztafeta 4x100 w składzie: Nikola Sobotka, Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Maja Konarzewska.
Wszystkim zawodnikon GRATULUJEMY!
Jacek Andrusiuk
08.05.2023r. w ramach ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy „Tydzień Bibliotek” uczniowie klasy II a i II b wzięli udział w spotkaniu z pisarką panią Pauliną Płatkowską. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
Pani Paulina Płatkowska jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kocha przyrodę, hoduje pszczoły, warzywa i kwiaty, a historie do swoich książek wymyśla w lesie. Napisała i wydała już ponad 20 książek, m.in.: „O Królu Dębie i jego wspaniałym królestwie”, „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”, „Truskawkowe lato”, „Kulki mocy i podziemne superbohaterki”, „Wędrówka kropelki”, „Dwie takie same śnieżynki”. Napisała także książki o Gangu Bystrzaków dla akcji lojalnościowej sklepów „Biedronka”: Gang Bystrzaków. Oszczędzanie to nasza misja” i „Gang Bystrzaków. Razem Można Więcej”. Pani Paulina Płatkowska wie bardzo dużo o owadach. Pisze o nich w miesięczniku „Kumpel” (w najnowszym numerze możecie przeczytać o komarnicy). Podczas spotkania pięknie opowiadała nie tylko o owadach, ale o całej przyrodzie – o tym, jak jest ona ważna i jak inspiruje człowieka do tworzenia różnych rzeczy. Wszyscy z uwagą i wielkim zainteresowaniem słuchali tych opowieści.
Wyjazd do Wyszkowa wykorzystaliśmy także na spacer po Parku Karola Ferdynanda Wazy, gdzie obejrzeliśmy zabytkową kordegardę, pomnik Cypriana Kamila Norwida, ławeczkę Jerzego Różyckiego, tężnię solankową, makietę przedwojennego gimnazjum oraz pomnik przyrody – dąb szypułkowy. Odszukaliśmy też kilka rzeźb wiewiórek, nawiązujących do historii największych wyszkowskich zakładów przemysłowych.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Marlena Łysikowska
Dnia 3 maja br. poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w uroczystych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, w tym we mszy św. w intencji Ojczyzny.
Urszula Gałecka
Uczniowie klasy Ia wzięli udział w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Który ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Uczniowie w ramach tego programu zgłębili wiedzę na temat ekologicznej uprawy warzyw oraz hodowli zwierząt gospodarskich i ryb. Wykonali wiosenne kanapki oraz stworzyli własna uprawę ziół.
Milena Kołodziejczyk
W piątek 28 kwietnia 2023 r. młodzież naszej szkoły uczciła kolejną, 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Podczas uroczystego apelu uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, między którymi nie zabrakło też wzruszających akcentów muzycznych. Humorystyczna, przedstawiona przez młodzież scenka pozwoliła wyjaśnić znaczenie tej przełomowej ustawy również młodszym dzieciom. Na koniec wszyscy z dumą odśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.
Michał Depta
W ramach programu „Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych, w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszków, realizowane są zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Ogólnodostępne zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej w 2023 roku są skierowane do uczniów szkół podstawowych (w tym korzystających z wychowania przedszkolnego). Głównym celem organizacji zajęć jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka wad postawy. Zajęcia zawierają elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi i możliwościom psychoruchowym uczestników.
Uczniowie klasy II a, II b i III a 26 kwietnia, w ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” uczestniczyli w warsztatach i zajęciach w Osadzie Przygoda.
Osada mieści się we wsi Wysychy, na skraju malowniczych łąk, nieopodal sosnowego lasu. Na jej terenie mieści się stadnina koni.
Na początku dzieci miały możliwość karmienia kuców marchewkami. Później profesjonalna kadra zorganizowała dzieciom grę terenową, w czasie której uczestnicy, kierując się wskazówkami, musieli odnaleźć trasę. W czasie tej drogi na różnych punktach napotykali zadania do wykonania. Wymagały one zaufania, dobrej organizacji i komunikowania się ze sobą. Wśród zadań były między innymi: przejście po platformach, bezśnieżne narty, zawiązywanie i rozwiązanie węzła bez wypuszczania gumizeli z rąk, pokonywanie przeszkód w niskim parku linowym. Zadania okazały się bardzo trudne bez należytej współpracy. Zmusiły dzieci do słuchania siebie nawzajem, do wspólnego ustalania rozwiązań. Dzięki temu mieliśmy okazję obserwować ich zachowanie i wchodzenie w różne role w zależności od grupy. Warsztat poprawił komunikację w zespole, integrował, diagnozował role przyjmowane przez dzieci.
Po wykonaniu wszystkich zadań na dzieci czekało ognisko z kiełbaskami i przejażdżki na koniach. Wyprawa, mimo chłodnej aury bardzo wszystkim się podobała.
Urszula Powierza
W środę 26.04.2023 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce patriotycznej śladami miejsc pamięci, związanymi z powstaniami narodowymi na terenie ziemi wyszkowskiej. Wspólnie z nauczycielem historii p. Michałem Deptą, Panią Dyrektor oraz członkami Związku Piłsudczyków uczniowie odwiedzali często zagubione w lasach lub przy polnych drogach kapliczki i krzyże, upamiętniające ważne dla naszej małej ojczyzny wydarzenia. Dowiadywali się przy tym wielu ciekawych informacji, poszerzających ich wiedzę o narodowowyzwoleńczych zrywach. Wycieczka stanowiła część projektu, realizowanego podczas zajęć działającego w szkole koła historycznego. Serdecznie dziękujemy Związkowi Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, okręg nadbużański w Wyszkowie, na czele z Prezesem, pułkownikiem Sylwestrem Raniszewskim za zorganizowanie i sfinansowanie tej wyjątkowej, żywej lekcji historii.
Michał Depta
Witajcie Mandorianie! Takimi słowami powitali nas przemili pracownicy Parku Rozrywki ,,Mandoria". We wtorek 25.04.2023 r. uczniowie klas: III b, V a i V b znakomicie bawili się w tym niezwykle klimatycznym miejscu. Atrakcji było wiele i każdy znalazł coś dla siebie. Starsi wybierali roller-coastery, a wśród nich dużym powodzeniem cieszył się Mroczny Dwór - jedyny w kraju roller-coaster jeżdżący w ciemności. Zwolennicy spokojniejszej zabawy pokonywali labirynt luster, w którym łato byłoby się zagubić, bo wzrok płatał figle. Naszych uczniów często można było spotkać na takich atrakcjach jak: Tratwa, Latarnia Leonarda i Karawana.
Po kilku godzinach zabawy uczestniczyliśmy w warsztatach "Historia pieniądza" i wybijaliśmy własne pieniądze – walutę mandoriańską. Po obiedzie i zakupach w sklepach z pamiątkami z żalem pożegnaliśmy "Mandorię". W drodze powrotnej wszyscy zgodnie stwierdzili, że wrócą tu w przyszłym roku.
Urszula Kalata
20 i 21 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi.
20 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VI wykorzystywali swoją wiedzę z dziedziny ekologii rozwiązując rebusy, krzyżówki, segregując odpady i opowiadając, jakie działania człowieka niszczą naszą planetę, a jakie są dla niej korzystne. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić się online w ekologicznym Escape Room i wykonać plakat przedstawiający Ziemię, jakiej nigdy nie chcieliby widzieć lub Ziemię piękną, czystą i zadbaną.
21 kwietnia wszyscy wzięli udział w V edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie ,,Dla Polski". Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Anna Suchta, Iwona Ciunajko, Monika Dryja
Sprzątamy dla Polski - oddział przedszkolny Oa
Sprzątamy dla Polski - oddział przedszkolny Oc
Sprzątamy dla Polski - Klasa I a
Sprzątamy dla Polski - Klasa I b
Sprzątamy dla Polski - Klasa II a
Sprzątamy dla Polski - Klasa II b
Sprzątamy dla Polski - Klasa III a
Sprzątamy dla Polski - Klasa III b
Sprzątamy dla Polski - Klasa IV
Sprzątamy dla Polski - Klasa V a
Sprzątamy dla Polski - Klasa V b
Sprzątamy dla Polski - Klasa VI a
Sprzątamy dla Polski - Klasa VI b
Sprzątamy dla Polski - Klasa VII
21 kwietnia nasza młodzież szkolna z ósmych klas uczestniczyła w Grze Miejskiej organizowanej przez WiP Wyszków. Podczas gry grupy szkolne wykonywały różnorodne zadania. Odwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsca w Wyszkowie i dowiedzieliśmy się interesujących wiadomości na temat miasta. Rywalizacja młodzieży zakończyła się odtańczeniem Belgijki na Placu Miejskim oraz wręczeniem dyplomów. Choć wszyscy byli zmęczeni to i tak zabawa bardzo się podobała.
Marlena Łysikowska, Beata Szczerba
Dnia 20.04.2023 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły zapoznali się z kolejną ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Technikum Lotnicze z Nagoszewa. Młodzież zapoznała się z ofertą szkoły oraz specyfiką zawodów lotniczych. Być może to spotkanie zachęci naszych przyszłych absolwentów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Dziękujemy za przedstawienie oferty edukacyjnej.
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
19 kwietnia uczestnicy projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej obejrzeli ostatni film przewidziany na ten rok szkolny. Tym razem była to niezwykła animacja w konwencji "teatru cieni" w reżyserii M. Ocelota. Film przedstawiał sześć niepowiązanych ze sobą krótkich historii. Każda z nich była zaproszeniem do uczestniczenia w jakiejś ciekawej przygodzie wymyślonych postaci. Uczniowie mieli okazję poznać różnych bohaterów z wielu zakątków świata, borykających się z niezwykłymi trudnościami i przeciwnościami, a także doświadczających wzruszeń, emocjonujących momentów, miłości. Bajkowa sceneria i fabuła animacji zachwyciła widzów prostym przekazem ważnych treści. Poruszone w filmie kwestie wartości: dobra, miłości, wytrwałości w dążeniu do celu, odwagi, dbałości o innych będą początkiem do dyskusji na ten temat na zajęciach w klasie.
Urszula Kalata
We wtorek 18.04.2023r. dzieci z oddziałów Oa i Ob wyjechały do WOK Hutnik na ostatnie spotkanie w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Dzisiejsze spotkanie poruszało tematykę przyjaźni. Dzieci dowiedziały się jak budować prawidłowe relacje rówieśnicze i jak należy się zachować w sytuacjach konfliktowych. Na koniec obejrzały norweską animacje ,,Ella Bella Bingo", która opowiadała historię dwójki przyjaciół - Belli i Henrego.
Dominika Buźniak
17 kwietnia 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Kostki Rubika. Celem gry jest ułożenie kostki Rubika w taki sposób, aby każda ze ścian miała jednolity kolor. Aby osiągnąć ten cel, należy obracać różne warstwy kostki, aby dopasować kolory na sąsiadujących kwadratach. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie kostki Rubika, a niektórzy gracze używają specjalnych algorytmów, aby uzyskać najlepszy wynik.
Chętni uczniowie, mogli spróbować ułożyć kolorowe ścianki tej niezwykłej kostki. Dla niektórych uczniów to było pierwsze spotkanie z najpopularniejszą logiczną zabawką świata. Oczywiście nie zabrakło wśród naszych uczniów, prawdziwych mistrzów -speedcuberów, którzy zaprezentowali swoje możliwości w układaniu kostki Rubika na czas, uzyskując takie wyniki:
I miejsce: Karolina Karp kl. VIII a: 1 min i 26 s
II miejsce: Karol Kosiński kl. V a: 2 min i 16 s
III miejsce: Ksawery Paź kl. IV: 2 min i 50 s
Gratulujemy!
Anna Zaremba, Hanna Zdunek
W miniony poniedziałek 17.04.2023 r. w naszej szkole odbyła się comiesięczna audycja muzyczna, w wykonaniu Agencji Artystycznej MAT z Olsztyna. Tym razem dzieci miały okazję poznać budowę oraz brzmienie takich instrumentów jak flet poprzeczny oraz puzon. Muzyczne spotkania wywołują u dzieci wiele pozytywnych emocji, a przy tym świetnie edukują.
Odbył się również trzeci już konkurs wokalny, tym razem w kategorii klas pierwszych.
I miejsce – Blanka Łukasiak z klasy I B
II miejsce – Oliwier Nowak z klasy I A
III miejsce – Ala Dąbkowska z klasy I A
Wszyscy wykonawcy otrzymali gromkie brawa.
Joanna Kapsa
W szkole realizujemy program edukacyjny, dotyczący profilaktyki chorób odkleczowych. Głównym celem programu jest edukacja w zakresie zagrożeń wywołanych przez kleszcza oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych.
W ramach programu we wszystkich grupach wiekowych zostały przeprowadzone zajęcia mające na celu uświadomienie sobie dzieciom uwagi problemu ugryzień przez kleszcze.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, gdzie występują kleszcze, poznały sposoby przenoszenie się kleszczy na zwierzęta i ludzi, dowiedziały się jak zapobiegać atakom kleszczy i jak chornić się przed przenoszonymi przez nie chorobami.
Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie kleszcze.info.pl
Mariola Dumała
„ Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym.”
Artur Schopenhauer
Światowy Dzień Zdrowia (z ang. World Health) to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Kraje z całego świata połączyły siły, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć najsłabszym, po to, żeby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
Światowy Dzień Zdrowia każdego roku zwraca uwagę na konkretny temat zdrowotny, który dotyczy ludzi na całym świecie. Tegoroczne hasło brzmi „Health for all” („Zdrowie dla wszystkich”). Rok 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.
Małgorzata Nasiadka, Monika Skołożyńska
W piątek 14.04.2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III brały udział w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Gościem naszej szkoły była Pani Emilia Stoszewska - pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Wyszkowie, która opowiedziała o tym jak należy dbać o nasze zdrowie. Dzieci zapoznały się z tym jak prawidłowo myć ręce, dowiedziały się czym jest piramida żywieniowa i poznały jej poszczególne elementy, dowiedziały się jakie pokarmy wspierają nasz organizm i wpływają na jego prawidłowy rozwój. Uczniowie zostali zapoznani z tym jak ważny jest ruch fizyczny w życiu każdego czlowieka, a także z tym jak bardzo nadmiar cukru może szkodzić naszemu zdrowiu. Na koniec odbył się quiz wiedzy o zdrowiu, a jego uczestnicy otrzymali małe upominki.
Uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem były zagrożenia współczesnej młodzieży. Prelegentka zwróciła uwagę na skład napojów energetyzujących i konsekwencje spożywania ich przez dzieci. Prowadząca przestrzegała przed sięganiem po e-papierosy i dopalacze. Konsekwencje sięgania przez młodzież po te substancje mogą być tragiczne. Wszyscy z uwagą słuchali prelekcji, która zakończyła się krótkim filmem i wspólnym zdjęciem.
Serdecznie dziękujemy Pani Emilii Stoszewskiej za spotkanie!
Dominika Buźniak, Urszula Kalata
14 kwietnia dzieci z grupy Oc odwiedziły szkolna bibliotekę. Pani Ania, opowiedziała dzieciom o tym magicznym miejscu. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachowywać się w bibliotece oraz co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem. Na koniec Pani Ewa przeczytała dzieciom legendę o smoku. Bardzo dziękujemy Pani Ani za zaproszenie.
Ewa Kac
Dnia 13.04.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Wyszkowie. Celem turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. W turnieju uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą dotyczącą zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znajomości znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Następnie każdy uczestnik wykazał się umiejętnością jazdy rowerem po torze sprawnościowym, składającym się z następujących elementów: bramka wisząca, równoważnia, korytarz z desek, slalom z ograniczeniem, tarka i rynna.
Drużyna grupy I klas V-VI w składzie: Oliwia Kowalczyk kl. VI a, Maja Łukasiak kl. V b, Piotr Szczubeł kl. V b, Wiktor Załęski kl. VI a zdobyli IV miejsce.
Drużyna grupy II klas VII-VIII w składzie: Stanisław Oleksiak kl. VIII a, Nikola Sobotka kl. VIII b, Filip Turek kl. VIII a zdobyli III miejsce.
Dodatkowo Piotr Szczubeł został wyróżniony jako najlepszy rowerzysta pokonujący tor przeszkód.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Anna Zaremba
W dniu 12 kwietnia 2023 r. do naszej szkoły przyjechało kino objazdowe. Uczniowie skorzystali z zaoferowanej im rozrywki. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I – III obejrzały film pt. „Morska bestia” opowiadający o małej gapowiczce wypływającej na szerokie wody z legendarnym łowcą morskich potworów. Wspólnie tworząc nową fascynującą historię. Uczniowie klas starszych oglądali film „Wielki zielony krokodyl domowy ” – niezwykle ciekawą opowieść o przeprowadzającym się chłopcu do innego miasta, przygarniętym przez niego śpiewającym krokodylu i przyjaźni.
4 kwietnia 2023 r. odbył się powiatowy finał Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka" Najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych powiatu wyszkowskiego spotkali się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie. Wcześniej zostali wyłonieni w eliminacjach gminnych. Wśród najlepszych recytatorów wystąpił uczeń klasy VI a – Karol Dąbkowski, który znakomicie się zaprezentował.
Udział w tym etapie rywalizacji jest wielkim sukcesem. Gratulujemy!
Urszula Kalata
4 kwietnia 2023 r. w grupie O c odbyły się zajęcia kulinarne ,,Wielkanocna babka". Podczas naszych zajęć było smacznie, zabawnie i kolorów. Zajęcia kulinarne w przedszkolu wzbudzają wiele radości u dzieci. Następnego dnia mieliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, kiełbaski, ciasta i stroików wielkanocnych. Śniadanie zostało rozpoczęte życzeniami od Pani Dyrektor. Spotkanie przy wspólnym świątecznym stole sprawiło dzieciom wiele radości.
Ewa Kac
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
Dlatego w naszej szkole 3 kwietnia 2023 r. wśród nauczycieli i uczniów dominował kolor niebieski. Odbyła się akademia, na której uczniowie przynieśli niebieskie serduszka na znak solidarności. Dziewczynki z kółka tanecznego umiliły nam czas przepięknie tańcząc. Uczniowie wykonali transparenty z hasłami „Autyzm spróbuj zrozumieć”, „Niebiesko dla Autyzmu”, „Bądź niebieski dla Autyzmu”. Pani Kasia Napiórkowska i Milenka Kołodziejczyk powiedziały nam – Co to jest Autyzm?.
Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i zaburzeniami rozwoju.
B. Szczerba, K. Napiórkowska, M. Frąckiewicz,
M. Łysikowska, D. Kołakowska
„A ten kwiatek, który w rękach trzymam, ten kwiatek, ale także to wszystko, co jest trudem, wzięli na siebie ludzie, którzy się spotkali po to żeby pomóc tym, którym jest najtrudniej. To są Pola Nadziei. Nie zapraszamy nikogo na pola, zapraszamy do tej pewności o prawdzie, o dobru, o nadziei. "
Ks. Kard. F. Macharski
W niedzielę 2 kwietnia 2023 r. ósmoklasiści naszej szkoły pod opieką p. Ewy Kac, p. Krystyny Kurek i p. Anny Zaremby brali udział w żonkilowej akcji ,,Pola nadziei". Celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi oraz pozyskiwanie funduszy na działalność Hospicjum. Szczególne znaczenie ma wymiar edukacyjny akcji skierowany do dzieci i młodzieży dla uwrażliwienia najmłodszych członków społeczeństwa na potrzeby osób chorych, starszych i niepełnosprawnych.
Wolontariusze z naszej szkoły: Mateusz Falba kl.VIII b, Karolina Garbacz kl.VIII a, Klaudia Getka kl.VIII b, Oliwia Kapsa kl.VIII b, Maja Konarzewska kl. VIII a, Wojciech Kowalewski kl.VIII a, Maria Młynarska kl. VIII b, Stanisław Oleksiak kl.VIII a, Nikola Piórkowska kl. VIII b, Mateusz Powierza kl.VIII a, Oskar Reniewicz kl.VIII b, Nikola Sobotka kl. VIII b, Filip Turek kl. VIII a oraz Bartosz Wróblewski kl. VIII pojawili się z puszkami i żółtymi bukietami przed kościołem św. Antoniego w Lucynowie Dużym. Za wrzucane do puszek datki wręczali parafianom żonkile - symbol nadziei. Pieniądze zebrane podczas tegorocznej, dziewiątej już kwesty, zasilą jak zwykle konto Hospicjum Domowego Caritas przy parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie.
Pragniemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc, szczodry gest, okazane serce i wrażliwość. Dziękujemy!
Wolontariat
W piątek 31 marca 2023 r. z wyprzedzeniem obchodziliśmy dzień Prima Aprilis. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował kilka atrakcji. Piątek był dniem bez plecaka. Książki i zeszyty uczniowie przynosili w najróżniejszych pojemnikach i przedmiotach. Na korytarzach szkolnych spotkać można było dzieci i nauczycieli z koszykami, pojemnikami, kartonami, sankami, poduszkami, a nawet … z oponą. Ponadto też każda klasa tego dnia cała przychodziła ubrana w wylosowanym wcześniej kolorze. Społeczność szkolna bardzo chętnie włączyła się do zabawy i z niecierpliwością oczekuje kolejnych, ciekawych inicjatyw Samorządu Uczniowskiego.
Samorzad Uczniowski
Powered by aSc EduPage