Cud betlejemskiej nocy
17 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyło się przedstawienie jasełkowe ,,Cud betlejemskiej nocy" przygotowane przez uczniów klasy IV, V a i V b. Opiekunką nadzorującą prace nad przedstawieniem była pani Grażyna Sroczyńska. Jasełka zostały przedstawione na małej sali bez udziału uczniów ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Każdy z aktorów miał na sobie starannie zaprojektowany strój. Udział w jasełkach wzięli również udział uczennica z klasy VIII a i uczniowie z klasy VIII b, którzy zagrali i zaśpiewali "Cichą noc" wprowadzając w nastrój jasełek oraz nauczyciel Pan Michał Depta, zagrał dwie kolędy na organach.
Krystyna Kurek, Grażyna Sroczyńska
Świąteczny czas w Warszawie
16 grudnia dzieci z klas I a, I b, II a i III odbyły kolejna wycieczkę w ramach innowacji „Ciekawi Świata”. Tym razem, ze względu na porę miała magiczny, bożonarodzeniowy klimat. Dzieci obejrzały świąteczne przedstawienie pt. „Gwiazdka” w teatrze Guliwer a następnie zwiedziły warszawską starówkę, podziwiając przepiękną świąteczna iluminacje.
Opiekunowie: p. Monika Dryja, p. Milena Godleś, p. Magdalena Marsicka, p. Urszula Powierza
oraz p. Joanna Zawisza21
Hej kolęda, kolęda!
Okres Świąt Bożego Narodzenia jest bez wątpienia czasem pełnym serdeczności, radości i ciepła. Aby uczynić ten czas w wyjątkowy sposób uczniowie kl. IV - VII pod kierunkiem p. Anny Grzseśkiewicz zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki. Można usłyszeć m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, ,,Grajmy Panu”.
Anna Grześkiewicz, Anna Zaremba
Klasa IV - Gdy się Chrystus rodzi
Klasa V a - Gore gwiazda Jezusowi
Klasa V b - Wśród nocnej ciszy
Klasa V b - Przybieżeli do Betlejem
Oliwia Kapsa i Maria Młynarska z klasy VII b - Grajmy Panu
Świąteczne opowieści
Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czekamy wszyscy. Im bliżej, tym bardziej czujemy atmosferę tych zbliżających się ważnych dni. W takim właśnie klimacie 15 i 17 grudnia uczennice kl. VII b czytały literaturę o tematyce świątecznej uczniom klas młodszych. Spotkania odbyłwały się w pięknie przystrojonych salach z nastrojem świąt Bożego Narodzenia. Poezja i proza czytana przez uczestników spotkania przybliżyła nam zwyczaje i tradycje panujące w różnych regionach kraju.
Bibliotekarz
„Przygody Czerwonego Kapturka”
W dniu 14 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna dla dzieci z oddziałów przedszkolnych ora klas I-III prowadzona przez muzyków z Agencji Artystycznej „MAT” z Olsztyna. Motywem przewodnim tego wyczekiwanego, muzycznego spotkania były przygody Czerwonego Kapturka. Podobnie jak miesiąc temu młoda widownia bawiła się doskonale. Na sali wybrzmiewały wspólnie śpiewane kolędy i pastorałki.
Było świątecznie i mikołajkowo!
13
Szkolne Igrzyska Sportowe w tenisie stołowym
10 grudnia w naszej szkole odbył się szkolny turniej w tenisie stołowym. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach klasy IV-VI i klasy VII-VIII.
Wyniki:
Dziewczęta klas: IV-VI:
1 Wiktoria Balcer
2 Nikola Rosińska
3 Aleksandra PowierzaChłopcy klas: IV-VI:
1 Dominik Gębicki
2 Łukasz Rogulski
3 Igor GrześkiewiczDziewczęta klas: VII-VIII:
1 Karolina Garbacz
2 Maja Konarzewska
3 Kinga SkwaraChłopcy klas: VII-VIII:
1 Igor Kur
2 Michał Pankowski
3 Stanisław OleksiakWSZYSTKIM UCZESTNIKOM TURNIEJU GRATULUJEMY!
Jacek Andrusiuk
3
Wychowanie przez czytanie
Nasza szkoła wzięła udział w programie Wychowanie przez Czytanie (WpC), której celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.
Uczniowie klasy VII b zapoznali się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbioru Gorzka czekolada t. 1. Było omawiana istota wartości takich jak: szacunek, uczciwość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość czy mądrość oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w życiu.
Ostatnim etapem Programu WpC było stworzenie krótkiej prezentacji multimedialnych na temat wybranej przez siebie wartości moralnej.
Zespół w tworzeniu prezentacji:
- Mateusz Falba
- Oliwia Kapsa
- Maria Młynarska
- Nikola Piórkowska
- Kinga Skwara
- Nikola SobotkaZa którą nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie! Gratulujemy!
Anna ZarembaWychowanie przez czytanie - Prezentacja ,,Przyjaźń"
Zmiana godzin dowozów i odwozów uczniów
DOWOZY UCZNIÓW ZE SZKOŁY W I PÓŁROCZU
ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
(obowiązuje od 20.12.2021 r. do 05.01.2022 r.)Trasa: Lucynów Duży, Fidest, Tumanek, Deskurów, Ślubów
Godziny wyjazdu spod szkoły 7.10
Lucynów Duży – 7.20
Fidest – 7.25
Tumanek – 7.30
Deskurów – 7.35
Ślubów – 7.40
Lucynów – 7.50I ODWÓZ
TRASA: Lucynów Duży - Fidest - Tumanek - Deskurów - Ślubów - Lucynów
Poniedziałek 13.10
Wtorek 13.40
Środa 13.10
Czwartek 13.40
Piątek 13.10
Mikołajki
6 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich grzecznych dzieci – odwiedza je wtedy Święty Mikołaj. Pierwszymi gośćmi uczniów z prezentami były: Pani Dyrektor i Pani Katarzyna Mikiewicz - przewodniczącej Rady Rodziców naszej szkoły. Dzieci otrzymały czapki Mikołaja, które sprawiły atmosferę świąteczną. Następnie dzieci odwiedził długo oczekiwany św. Mikołaj. Użył swoich czarów i przybył z workiem pełnym prezentów, aby na każdej buzi naszych uczniów pojawił się uśmiech. To był naprawdę bardzo szczególny dzień. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać cały rok na następny.
8
Układamy Pomagamy?
Szkolne koło wolontariatu zachęca do przyłączenia się do akcji Klocki Blocki. Akcja trwa do 31.12.2021 r. Dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, podrzucamy zdjęciową inspirację i przypominamy zasady!
Zrób zdjęcie przedstawiające proces układania DOWOLNYCH klocków.
Wstaw zdjęcie na swój profil na Facebooku lub Instagramie. Pamiętaj, post powinien być publiczny!
Oznacz zdjęcie hasztagami
#UkładamyPomagamy
#FundacjaSpełnionychMarzeń
#KlockiBlocki
Dzięki temu Fundacja Spełnionych Marzeń może pomóc innym!Więcej informacji kliknij tu
Szkolne Koło Wolontariatu
#UkładamyPomagamy?
Podziękowania za udział w Akcji Świątecznej 2021
Otrzymaliśmy podziękowania za udział w Akcji Świątecznej 2021 - przygotowanie paczek dla dzieci z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie - oddział onkologii i hematologii dziecięcej. W ramach akcji przekazaliśmy dla małych dzielnych pacjentów różne gry planszowe, zabawki, kredki, kolorowanki, książki oraz puzzle. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!
Szkolne Koło Wolontariatu.
Tydzień życzliwości
W ubiegłym tygodniu nasi uczniowie wzięli udział w Szkolnym Tygodniu Życzliwości. Każda z klas miała do wykonania jakieś zadanie którego celem było pokazanie uczniom jak dużą wartość ma okazywanie życzliwości i empatii wobec drugiego człowieka. Uczniowie wykonywali plakaty dotyczące życzliwości, wymieniali życzliwe gesty, a także przekazywali sobie nawzajem miłe słowa poprzez pocztę życzliwości. Najmłodsi ozdobili baloniki na których narysowali różne życzliwe obrazki. Tydzień zakończył konkurs pt. „Malujemy życzliwość”.
Milena Godleś, Beata Szczerba, Renata Zmaczyńska-Zadrożna
125
Przypadki wścieklizny wśród zwierząt wolnożyjących
Wścieklizna jest zakaźną wirusową chorobą ssaków (w tym ludzi - dlatego należy do zoonoz), która atakuje centralny układ nerwowy i praktycznie zawsze kończy się śmiercią. Wirus wścieklizny znajduje się w szczególności w ślinie, a główną drogą zakażenia jest pogryzienie. Chore zwierzę może stać się agresywne, nie odczuwa lęku przed ludźmi, co może prowadzić do pokąsania. Osoba pogryziona przez chore zwierzę może zostać skierowana na szczepienie poekspozycyjne, dlatego istotne jest szybkie zgłoszenie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem do właściwych miejscowo: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Listopadowe czytanie
W ramach promowania czytelnictwa biblioteka szkolna w listopadzie przeprowadziła akcję „Starsi czytają młodszym”. Uczniowie z klasy VIII b czytali fragmenty książki ,,Księga małego patrioty" dzieciom z oddziałów przedszkolnych i uczniom kl. I-III. Czytanie u uczniów nauczyło szacunku do symboli państwowych i religijnych, miłości do Ojczyzny i wolności, zachwytu dla piękna polskiego krajobrazu i dorobku kulturowego. Mali odbiorcy byli zachwyceni, a miłe przyjęcie i uśmiech oraz zadowolenie dziecibyło najlepszym podziękowaniem dla czytających. Celem akcji była promocja czytelnictwa, integrowanie starszych uczniówz młodszymi.
Bibliotekarz
Andrzejki
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 30 listopada w klasie III a odbyła się klasowa dyskoteka andrzejkowa połączona z wróżbami oraz ćwiczeniami interaktywnymi. Uczniowie tańczyli oraz naśladowali ruchy profesjonalnych tancerzy. Na zmęczonych uczniów czekała słodka niespodzianka, którą wcześniej przygotowali rodzice. Ulubiona muzyka uczniów sprawiła, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili.
Wychowawca Ewa Kopko.
4
Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Halowej
W niedzielę 28.11.2021r. na hali sportowej w Somiance odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Halowej chłopców klas VIII-VII. Nasza drużyna po emocjonującej rywalizacji wywalczyła III miejsce. Gratulujemy!
Skład drużyny: Powierza Jakub, Pankowski Michał, Zdziarski Paweł, Gąsior Kacper, Zbrzeźniak Marcin, Wilczyński Kacper, Kur Igor, Dzięcioł Kacper.
J. Andrusiuk
„Ciekawi Świata”
W dniu 24 listopada uczniowie klas I a, I b, II a i III wybrali się na kolejna wycieczkę w ramach innowacji „Ciekawi Świata”. Tym razem, poza stałym punktem każdego wyjazdu, czyli przedstawieniem w teatrze Guliwer,. Uczniowie ze względu na listopadowe Święto Niepodległości wybrali się na płac marszałka Józefa Pisludskiego. Zobaczyli pomnik owego dowódcy oraz grób nieznanego żołnierza przy którym odbywaja się najważniejsze uroczystości Państwowe. Mieli także okazje zobaczyć jak wyglada zmiana warty żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego przy tym grobie. Równie istotnym punktem który nasi uczniowie odwiedzili był znajdujący się na tym samym placu pomnik upamiętniający tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Wycieczkę dopełniło przedstawienie pt. Śpiąca Królewna w dobrze znanym uczniom teatrze Guliwer.
Opiekunowie: p. Monika Dryja, Marta Frąckiewicz, p. Milena Godleś, p. Ewa Kopko,
p. Urszula Powierza oraz p. Joanna Zawisza8
Grzbiet książki
W dniu 19 listopada 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu na ozdobny grzbiet książki, w której skład wchodzą: p. Milena Godleś, p. Dorota Kołakowska, p. Marlena Łysikowska, p. Anna Zaremba. Komisja starała się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace, biorąc pod uwagę przede wszystkim zaangażowanie, pomysłowość, estetykę wykonania dzieła. Grzbiety wykonane zostały różnymi technikami np. rysunek, wyklejanie itd. W ramach promowania czytelnictwa wykonane zostały ozdobne półki w biblioteki szkolnej. Zanotowano dużą liczbę uczestników konkursu, za które wszystkim autorom dziękujemy.
Oto wyniki:
Klasy I-III
I miejsce – Nadia Juras kl. I a
II miejsce – Piotr Oleksiak kl. II b
III miejsce – Malwina Gąsior kl. I aKlasy IV – VIII
I miejsce – Karol Dąbkowski kl. V a
II miejsce – Tymon Kołakowski kl. V a
III miejsce – Oskar Reniewicz kl. VII bGratulujemy!
Bibliotekarz
,,CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa"
W dniu 23 listopada komisja powołana przez Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie rozstrzygnęła konkurs plastyczny "CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa". Konkurs został zorganizowany przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie. Do siedziby KP PSP Wyszków wpłynęło 26 prac ze szkół podstawowych z terenu Powiatu Wyszkowskiego. W konkursie wzięło udział dwóch uczniów klasy 5a: Tymon Kołakowski i Franciszek Kac. Praca Franciszka została wyróżniona przez jury.
25 listopada Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie odwiedził naszą szkołę i przekazał uczestnikom dyplomy oraz nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Dorota Kołakowska
Wycieczka do Warszawy
18 listopada 2021 r. klasy: IV, V b i VI wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu była lekcja wychowania fizycznego w parku trampolin Hangar 646. Dzieci pod kierunkiem instruktorów mogły wyszaleć się na trampolinach. Potem pojechaliśmy na Targówek do Multikina na film pt. „Czarny młyn”. To wzruszająca opowieść o akceptacji i tolerancji, do której dzieci muszą dojść własną drogą. Ostatnim punktem programu był spacer po Starym Mieście. Dzieci zobaczyły Plac Zamkowy z Zamkiem królewskim i kolumną Zygmunta III Wazy, Warszawska Syrenkę, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.
Opiekunowie wycieczki: p. Beata Szczerba, p. Dorota Kołakowska, p. Anna Suchta, p. Ewa Kosikowska,
p. Jacek Andrusiuk.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada klasa I b z wielka radością Świętowała Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im przez cały dzień! Razem ze swoimi maskotkami, dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach ruchowych, poznały historie powstania pluszowego misia oraz wykonały łamigłówki związane z kultowymi misiami znanymi z książek czy bajek. Wszyscy zgodnie stwierdzili ze był to dzień tak miły, jak milutcy są ich pluszowi przyjaciele!
Milena Godleś, Urszula Powierza
Dzień Pluszowego Misia - klasa I b
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 to jeden z najważniejszych i największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.
Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce, poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. NPRCz 2.0 jest rozwinięciem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w latach 2016–2020.Więcej informacji kliknij tu
„Smyczkowe opowieści”
Dziś 18 listopada 2021 r. odwiedziła naszą szkołę po raz kolejny Agencja Artystyczna „MAT” z Olsztyna. Uczniowie oodziałów przedszkolnych oraz klas I – III uczestniczyli w audycji muzycznej pt. „Smyczkowe opowieści”. Podczas programu dzieci miały okazję poznać instrumenty smyczkowe – skrzypce i wiolonczelę, ich budowę oraz sposoby wydobywania dźwięku. Na zakończenie audycji odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym uczestniczyli przedstawiciele klas I-III.
6
Musical ,,Mały Książę"
Dnia 17 listopada 2021 r. uczniowie klas: V b, VI, VII a i VII b wybrali się na musical, będący adaptacją ,,Małego Księcia" Antoine de Saint - Exupery w Teatrze Garnizon Sztuki w Warszawie. Książkę tę napisał w 1943 roku francuski pisarz, poeta i pilot Antoine de Saint – Exupery. Byliśmy ciekawi, czym zaskoczą nas twórcy przedstawienia. „Mały Książę” to dzieło, którego adaptacji dokonano już wiele razy. Nie zawiedliśmy się! Spektakl okazał się urzekający. Przed nami otworzył się świat pełen magii, wzruszeń, barwnych kostiumów, porywających piosenek i mądrych dialogów, głęboko zapadających w pamięć. Wrażenie robiły też animacje oraz pokazy akrobatyczne. Kolejnym miejscem, w którym zawitaliśmy był Room Escape - Dom zagadek. Była to doskonała forma pracy zespołowej oraz nauki poprzez zabawę, podczas której uczniowie w ograniczonym czasie rozwiązywali różne zagadki, aby znaleźć klucz do wyjścia. Ten dzień dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń.
Krystyna Kurek, Magdalena Marsicka, Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
7
Savoir Vivre
15 listopada uczniowie klas VIII a i VIII b wybrali się na wycieczkę do Zamku w Pułtusku, aby poznać zasady savoir-vivre’u. Ósmoklasiści wzięli udział w lekcji „ Gawędy o zachowaniu się przy stole”, którą przeprowadził zamkowy Mistrz Kelnerstwa. Uczniowie poznali zasady siadania do stołu, spożywania posiłków oraz picia napojów. Ochotnicy chętnie uczyli się i pokazywali swoim rówieśnikom sposoby składania serwetek, a także odczytywania kodu ułożenia sztućców. Zajęcia zakończyły się uroczystym czterodaniowym obiadem, podczas którego damy i dżentelmeni spraktykowali zdobytą wiedzę. Nabyte umiejętności zapewne wykorzystają przy świątecznym stole, ale również w przyszłości będą umieli odnaleźć się w europejskich restauracjach.
M.Nasiadka, M.Marsicka, M.Depta, M.Łysikowska
7
„Cuda i Wianki” w Kicinach
Dnia 15 listopada 2021 r. dzieci z grupy 0 a, 0 b oraz z klasy II b udały się na wycieczkę do Gospodarstwa Edukacyjnego „Cuda i Wianki” w Kicinach. Podczas warsztatów ludowych ozdabiały figurki zwierząt techniką decoupage, przygotowały potrawę z ziemniaków, uczestniczyły w przejażdżce wozem przez pola i lasy mazowieckie oraz grze terenowej. Uczestnikom wyprawy najwięcej wrażeń dostarczyły zajęcia ze zwierzętami. Karmienie, głaskanie, przytulanie spolegliwych alpak oraz spacer z nimi po okolicy zostaną na długo w naszej pamięci.
Wychowawcy: H. Budzińska, M. Skołożyńska, A. Wachowska
4
Święto Niepodległości
W minioną środę społeczność szkolna uczciła 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Wszyscy przybyli do szkoły odświętnie ubrani z przypiętymi, biało – czerwonymi kotylionami. Uczniowie klasy 8a wraz z uczennicą z klasy 4 przygotowali z tej okazji apel, mający uświadomić koleżankom i kolegom znaczenie tego tak ważnego dla naszej historii święta. Dopełnieniem uroczystości było odśpiewanie w każdej klasie hymnu państwowego, którego melodia rozbrzmiała równo o godzinie 11.11.
Podczas występu wykorzystano utwór „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu broni oraz fragment ścieżki dźwiękowej do filmu „Gladiator”.Michał Depta
4
„Szkoła do hymnu” 2021
Po raz kolejny zarówno uczniowie jak i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego". W tym roku odbyło się to w środę, 10 listopada o godz. 11.11. W ten sposób dołączyliśmy do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
24
Pierwsza pomoc przedmedyczna – spotkanie ze strażakiem
W dniu 10 listopada 2021 roku do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość – strażak z OSP w Lucynowie Dużym. Licencjonowany ratownik medyczny Pan Paweł Zaremba przeprowadził szkolenie uczniów klasy IV na lekcji techniki z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na początek uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego.
Strażak zaprezentował również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, ataku padaczki, krwotoku, zranienia, zwichnięcia czy złamania. Nie zapomniano o przypomnieniu numerów alarmowych. Uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszego gościa. Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lucynowie Dużym za bardzo dobrze przygotowane zajęcia, które pokazały uczniom jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, i jak ważna, i odpowiedzialna jest praca strażaków dla społeczeństwa.Anna Zaremba
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły. Hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
„Baśnie i legendy z całego świata”Nasza biblioteka szkolna w tym roku z okazji święta organizowała:
Wystawę “Książki baśń i legend”
Podczas przerw na górnym korytarzu uczniowie mieli łatwy dostęp do książek. W wystawie można było zobaczyć cenne zbiory baśni i legend. Miała ona zachęcić do zapoznania się z różnymi książkami, na które być może nie zwróciłoby się większej uwagi.Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Właśnie taki regał znajduje się w dolnym korytarzu. Będzie on dostępny przez cały rok szkolny. Zapraszamy!
„Dzień Postaci Baśni i Legend”
Dzień Postaci Baśni i Legend był w naszej szkole bardzo kolorowy. Tym, którzy nie tylko lubią się przebierać, ale wykazali się bardzo dobrą znajomością klasycznych baśni i legend.Konkurs literacki ,,Czy znasz polskie baśnie i legendy?” dla klas I-III
Przez miesiąc uczniowie przeczytali wraz z wychowawcami wybrane baśnie H. Ch. Andersena oraz legendy polskie, tak przygotowywali się do napisania testu. Każdą klasę reprezentowało dwoje uczniów. Oto wyniki:I miejsce: Kornelia Sadlik kl. II a
II miejsce: Zofia Sikora kl. III
III miejsce: Piotr Kryszkiewicz kl. IIIGratulacje dla wszystkich uczestników!
Bibliotekarz3„Dzień Postaci Baśni i Legend”
Wystawa “Książki baśnie i legendy”
Bookcrossing
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Śniadanie daje moc
Uczniowie klasy II b 8 listopada 2021 r. wzięli udział w ogólnopolskim świętowaniu Dnia „Śniadanie Daje Moc”. Poznali 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przypomnieli sobie reguły zachowania się przy stole. Przygotowując zdrowe i kolorowe kanapki dzieci wykazały się dużą pomysłowością, kreatywnością oraz umiejętnościami kulinarnymi. Akcja przypomniała, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Wychowawca
Monika Skołożyńska
Sukces w Igrzyskach Sportowych Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej
W piątek 5.11.2021r. na hali sportowej LO nr.1 w Wyszkowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej.
Drużyna chłopców w składzie Powierza Jakub, Pankowski Michał, Zdziarski Paweł, Gąsior Kacper, Pielak Przemysław, Wilczyńsk Kacper, Kur Igor, Dzięcioł Kacper, Michalik Łukasz zdobyli pierwsze miejsce.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Powierza Jakub. Gratulujemy!Jacek Andrusiuk
Akcja świąteczna 2021 - czas start!
Nasza szkoła przyłącza się do akcji ,,Akcja świąteczna 2021" . Celem akcji jest uszczęśliwienie dzieci, z oddziału onkologii i hematologii, przygotowując dla nich świąteczne paczki. Potrzebujmy zabawek, kredek, kolorowanek, gier i puzzli itp. Zbieramy do 5 grudnia! Kto się włącza w naszą świąteczną akcję? Wszystkie dary można przynosić do szkoły. Nasi wolontariusze przekażą je organizatorom. Z góry dziękujemy za wsparcie.
Treblinka
W skłaniającym do refleksji okresie Dnia Zadusznych klasa 8a udała się w podróż do miejsca, któremu w szczególny sposób należy się pamięć. Spacer po terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince był żywą lekcją historii. Uświadomił uczniom czym był holokaust oraz pozwolił tą chwilą zadumy oddać cześć zamordowanym tam ludziom. Z racji obchodów Roku Prymasowskiego, młodzież zwiedziła również miejsce urodzenia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.
Michał Depta
9
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej
W czwartek 28.10.2021r. na hali sportowej WOSiR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej dziewcząt i chłopców klas VIII-VII.
W kategorii chłopców nasza reprezentacja zajęła I miejsce, tym samym zdobywając awans do etapu powiatowego. Drużyna dziewcząt również zajęła miejsce na podium plasując się na III miejscu. Obu drużynom gratulujemy!Drużyna chłopców: Powierza Jakub, Pankowski Michał, Zdziarski Paweł, Gąsior Kacper, Pielak Przemysław, Wilczyński Kacper, Kur Igor, Dzięcioł Kacper.
Drużyna dziewcząt: Pankowska Joanna, Gudyn Oliwia, Kucharczyk Blanka, Kukwa Alicja, Oleksiak Maja, Pakuła Milena, Sudoł Katarzyna, Balcer Roksana, Skwara Kinga.
Jacek Andrusik
2
Laureaci jesiennych konkursów
27 października w Rybnie odbył się finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego ,,JESIEŃ SŁOWEM MALOWANA", na którym swoje zdolności zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Zwycięzcą w kategorii klas IV-VI został Karol Dąbkowski, a Szymon Dąbkowski otrzymał wyróżnienie w kategorii klas II-III. Tego dnia podsumowano również Gminny Konkurs Fotograficzny ,,JESIEŃ ZATRZYMANA W KADRZE". W tym konkursie Oskar Reniewicz zajął III miejsce. Uczestnicy obydwu konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Urszula Kalata
Fotografia Oskara Reniewicza kl. VII b
Ślubowanie pierwszych klas
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie są już pełnoprawnymi uczniami. 26 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Urszula Gałecka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.
Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpiły do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności i podziękowała nauczycielkom, które przygotowały pierwszaków do wspaniałego występu. Pierwszaki zostały również oficjalnie przywitane w szkole także przez starszą koleżankę - przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali dyplomy, książki i wiele drobnych niespodzianek. Pani dyrektor wręczyła im również pierwsze legitymacje szkolne.
Nad przygotowaniem uczniów do uroczystości ślubowania czuwały wychowawczynie i nauczyciele wspomagający: w klasie I A – Monika Dryja, w klasie I B – Urszula Powierza i Milena Godleś.
Mamy nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie pierwszoklasistom wiele radosnych chwil.
2
Lekcja biblioteczna w Wyszkowie
W dniu 27 paździenika 2021 r. klasa II b pod opieką p. Moniki Skołożyńskiej i p. Anny Zaremba udały się do Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie na lekcję biblioteczną pt. „Światowy Dzień Zwierząt”. Z tej okazji w Bibliotece Miejskiej Panie Bibliotekarki przygotowały zajęcia z wykorzystaniem książki ,,Bajki o zwierzętach". Czytaniu towarzyszyły zagadki o zwierzętach oraz pogadanka o ukochanych pupilach. Dzieci otrzymały także upominki - kolorowanki. Zajęciom towarzyszyła zabawa z chustą animacyjną, która była bardzo wciągająca zabawą dla dzieci.
M. Skołożyńska, A. Zaremba
9
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Halowej
W piątek 22.10.2021r. na hali sportowej WOSiR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół podstawowych w Piłce Halowej.
W kategorii chłopców starszych klas VII-VIII, nasza reprezentacja zajęła II miejsce, tym samym zdobywając awans do etapu powiatowego. Niestety drużynie chłopców klas VI-V nie udało się wywalczyć awansu. Ulegli oni SP1, ale pokonali SP Rybno. Obu drużynom gratulujemy!Skład chłopców starszych:
1. Jakub Powierza
2. Michał Pankowski
3. Paweł Zdziarski
4. Kacper Gąsior
5. Łukasz Michalik
6. Przemysław Pielak
7. Marcin Zbrzeźniak
8. Kacper Wilczyński
9. Igor KurSkład chłopców młodszych:
1. Oleksiak Stanisław
2. Turek Filip
3. Pyźlak Karol
4. Maciejczuk Antonii
5. Powierza Jakub
6. Kędzierski Filip
7. Kowalewski Wojciech
8. Wróblewski Bartosz
9. Biernacki Maksymilian
10. Zbrzeźniak Michał
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami, 27 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I a i I b wraz z opiekunami udali się na miejscowy cmentarz. Tam uczcili pamięć zmarłych modlitwą i zapaleniem zniczy.
Opiekunowie: H. Budzińska, M. Dryja, U. Powierza, M. Godleś,
M. Marsicka
Murzyńskie rytmy małego Bambo
W dniu 22 października 2021 r. Agencja Artystyczna MAT przyjechała do naszej szkoły z programem muzycznym ,,Murzyńskie rytmy małego Bambo". Dzieci dowiedziały się mnóstwo ciekawych informacji o instrumentach dętych (tj. klarnet, saksofon) oraz instrumentach perkusyjnych (tj. werbel, bęben szczelinowy), ich pochodzeniu oraz usłyszały jak brzmią. Chętni uczniowie biorący udział w przedstawieniu zabrały nas na występ plemion afrykańskich. Tradycyjnie na koniec występu odbył się konkurs wiedzowy.
1
Kolejna wycieczka Ciekawych Świata
W ramach innowacji pedagogicznej „Ciekawi Świata” uczniowie klas Ia, Ib IIa i III wybrali się na kolejną wycieczkę, której nieodłącznym elementem jest spektakl w teatrze Guliwer oraz warty odwiedzenia punkt na mapie Warszawy. Tym razem odwiedziliśmy Łazienki Królewskie. Wybór był nieprzypadkowy, ponieważ celem wyprawy było przybliżenie postaci Fryderyka Chopina oraz ostatniego z królów naszego kraju, czyli Stanisława Augusta. Pogoda mimo obaw okazała się być niezwykle sprzyjająca i uczniowie z radością wraz z wyraźnym zachwytem kroczyli alejkami Łazienek skąpanych w jesiennej kolorystyce. Poza zwiedzeniem pomnika Fryderyka Chopina, zobaczyliśmy również Pałac na wodzie, amfiteatr, a także pomnik Jana III Sobieskiego. Dotlenieni i zadowoleni, po spacerze ruszyliśmy do drugiego i ostatniego punktu wycieczki, czyli teatru Guliwer, w którym obejrzeliśmy wspaniałą inscenizację „Byczka Fernando”. Poprzedziła go lekcja teatralna, na której uczniowi zgłębili swoją wiedzę na temat lalek wykorzystywanych w teatrze. Był to bardzo ciekawy i wzbogacający kulturalnie wyjazd. A nasi uczniowie już przebierają nogami na myśl o kolejnym, już za miesiąc!
Opiekunowie: p. Monika Dryja, p. Milena Godleś, p. Ewa Kopko, p. M. Marsicka, p. Urszula Powierza oraz p. Joanna Zawisza
26
Kurs j. angielskiego dla klas I - II
Drodzy Rodzice!
Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko:
- polubiło naukę języka angielskiego i przeżyło wspaniałą przygodę,
- znacznie poszerzyło swoje kompetencje językowe i nauczyło się swobodnego wypowiadania się w języku obcym,
- nie miało problemów z nauką języka angielskiego w szkole i świetnie zdało egzaminy,Zapraszamy na zajęcia, które będą się odbywały na terenie szkoły w godzinach świetlicowych. Termin zgłaszania do 25.10.2021 r.
Więcej informacji kliknij tu.
Dzień Papieski
XXI Dzień Papieski był obchodzony w niedzielę 10 października 2021 roku pod hasłem „Nie lękajcie się!”. Są to pierwsze słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w dniu inauguracji jego pontyfikatu na Placu św. Piotra. Słowa te stały się programem 27 kolejnych lat działalności polskiego Papieża.
Krystyna Kurek, Anna Zaremba
,,Sleeveface czyli ubierz się w książkę"
We wrześniu został zorganizowany dla klas I - VIII konkurs fotograficzny „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”. Spośród książek dostępnych w domu oraz w szkole uczniowie wybierali najciekawsze okładki. Kolejnym etapem była koncepcja zdjęcia, czyli przygotowanie stroju, rekwizytów i tła. Potem można było przystąpić do zrobienia fotografii. W ten zabawny sposób uczniowie zareklamowali książki, które czytają. Powstały naprawdę ciekawe prace.
Komisja konkursowa – w składzie: Wioleta Bajorek, Dorota Kołakowska oraz Beata Szczerba – oceniała prace, a główne kryteria oceny stanowiły – kreatywność, oryginalność
i pomysłowość.Oto zwycięzcy:
Klas I - III
I miejsce - Piotr Oleksiak kl. II b
Il miejsce - Eliza Piotrowska kl. II b
lIl miejsce - Nadia Juras kl. I aKlas IV - VIII
I miejsce - Antoni Maciejczuk kl. VII a
Il miejsce - Aleks Piotrowski kl. V a
lIl miejsce - Gabriela Krzyżewska kl. V aGratulujemy!
Anna Zaremba
18
Światowy Dzień Owoców i Warzyw
W piątek 15 października 2021 roku przypadał Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Inicjatorem tego święta była w 2013 roku nowozelandzka fundacja charytatywna „5+ A Day”, która zachęca wszystkich do spożywania pięciu lub więcej porcji kolorowych, świeżych owoców i warzyw każdego dnia dla zdrowia. Dietetycy przypominają, że warzywa i owoce stanowią podstawę codziennej diety. Są źródłem wielu witamin i składników odżywczych wspierających ciało i umysł. Jedzenie każdego dnia pięciu porcji warzyw, owoców lub soku to prosta recepta na dobre samopoczucie.
Z tej okazji uczniowie klasy II b wykonali kolorowe portrety wymyślonej osoby według własnego pomysłu. W tym celu łączyli części z owoców i warzyw za pomocą wykałaczek. Tak powstała nasza klasowa galeria owocowo-warzywnych prac.Wychowawca
Monika Skołożyńska9
ZBIERAM TO W SZKOLE
W naszej szkole rozpoczynamy zbiórkę dobrych monet. Zbieranie trwa do końca listopada 2021 roku.Pewnie część z Was nie do końca rozumie, czym są dobre monety, ale już wyjaśniam.
Do dobrych monet zaliczamy każdą monetę i każdy banknot, które możemy zamienić na pomoc misjom!Można zatem zbierać:
- aktualne polskie grosze i monety z całego świata,
- pieniądze wycofane z obiegu (polskie z okresu PRL, jak też i zagraniczne, np. marki niemieckie),
- monety kolekcjonerskie, np. 2 zł Nordic Gold,
- banknoty polskie i zagraniczne, aktualne i wycofane z obiegu (przeliczamy je na kg).Gdy już uzbieracie minimum 5 kg dobrych monet. Przypominamy o segregowaniu monet wg schematu:
- osobno wszystkie monety polskie aktualne,
- osobno wszystkie monety polskie z okresu PRL,
- osobno wszystkie monety zagraniczne.Banknoty prosimy włożyć do koperty lub osobnego woreczka. Zysk ze sprzedaży i wymiany dobrych monet przeznaczamy na pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Santa Cruz w Boliwii oraz na dożywianie i edukację dzieci na Filipinach.
Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniach 1 - 4 października 2021r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Wszyscy uczniowie klas III – VIII zmagali się z testem dostosowanym do poziomu klasy. Uczniowie również sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez nauczycieli, poprzez wylosowanie karteczek z przykładami . Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie: Anna Suchta i pani Hanna Zdunek.
Mistrzami Tabliczki Mnożenia w tym roku szkolnym zostali:
Aleksandra Dąbrowska klasa IIIa
Anna Falba klasa IVa
Kuba Lipiński klasa Va
Igor Grześkiewicz klasa Vb
Aleksandra Powierza klasa VIa
Stanisław Oleksiak klasa VIIa
Mateusz Falba klasa VIIb
Kacper Wilczyński klasa VIIIa
Jakub Grześkiewicz klasa VIIIb.Zwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, a nauczycielom dziękujemy za wspólną zabawę.
Opracowały:
Anna Suchta i Hanna Zdunek
9
Kino w szkole
Dzień 12 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły spędziło nietypowo. Oprócz lekcji i nauki obejrzeli film. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I - III pt. „Piotruś Królik”, zaś uczniowie klas IV - VIII pt. ,,Cruella". Nie musieli wyjeżdżać, to kino przyjechało do nich. Duży ekran, jakość projekcji i efekty specjalne nie odbiegały od tych, z jakimi spotykamy się w kinie. Uczniowie mieli więc okazję poczuć magię kina, przeżyć chwile radości i wzruszenia. Filmy wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.
MAMY I MY
Dnia 11 października 2021 r., dzięki inicjatywie rodziców, umieszczono przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie metalowe serce do zbierania plastikowych nakrętek, które będą przekazywane potrzebującym dzieciom na leczenie lub rehabilitację. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Lucynowa i okolic do wspólnego pomagania innym.
Dyrekcja szkoły
1
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
W dniu 07.10.2021 r. uczniowie z klas II a i III a pod opieką p. Ewy Kopko, p. Małgorzaty Kwiecińskiej, p. Anny Zaremby i p. Joanny Zawiszy wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Laboratorium wiedzy” realizowanego w partnerstwie pomiędzy Fundacją Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera, a Gminą Wyszków.
Wycieczka zaczęła się w Planetarium, gdzie uczniowie uczestniczyli w interaktywnej lekcji „pod gwiazdami” oraz obejrzeli film pt. „Astronauta”. Obserwowali i poznawali gwiazdy i gwiazdozbiory. Dowiedzieli się jak niezwykła, ciekawa, ale też trudna jest praca astronauty. W Centrum Nauki Kopernik uczestnicy oglądali wystawy czasowe i stałe. Nie tylko obserwowali niesamowity świat nauki, ale również samodzielnie doświadczali, odkrywali i działali. Zobaczyli wiele niezwykłych rzeczy, poznawali prawa fizyki, które rządzą naszą planetą.
Wszyscy spędziliśmy ten czas aktywnie, atrakcyjnie i pożytecznie. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.Opiekunowie wycieczki
90
Akcja ewakuacyjna
W dniu 5 października 2021 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie miała miejsce ćwiczebna akcja ewakuacyjna. Ćwiczenia przeprowadzono o godzinie 10.00. Celem ćwiczeń, było doskonalenie umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia, po ogłoszeniu ewakuacji budynku. W ramach ćwiczeń wybuchł symulowany pożar. Osoby ewakuujące się po ogłoszeniu alarmu opuściły obiekty szkolne udając się drogami ewakuacyjnymi na wyznaczone miejsca zbiórki. Postępowanie osób ewakuowanych oraz funkcyjnych uznać należy za prawidłowe, co potwierdzili obserwatorzy st. kpt. Marcin Turowski z Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie oraz Pani Dyrektor. Opisywane działania niewątpliwie przyczyniły się do podniesienia wiedzy i umiejętności uczniów oraz pracowników Szkoły z zakresu bezpieczeństwa.
Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego
01.10.2021 r. uczniowie klas: VIII a i VIII b pod opieką p. U. Gałeckiej, p. M. Depty, p. M. Łysikowskiej, p. M. Marsickiej oraz p. M. Nasiadka wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Laboratorium wiedzy w Szkole Podstawowej w Rybnie i Lucynowie” realizowanego w partnerstwie pomiędzy Fundacją Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera a Gminą Wyszków.
Uczniowie po przybyciu do Ogrodu Botanicznego, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych z cyklu „Mszaki i paprotniki” oraz wycieczce terenowej.
Podczas zajęć warsztatowych uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę dotyczącą morfologii oraz sposobów rozmnażania się mszaków i paprotników, a także własnoręcznie wykonali preparaty z fragmentów tych roślin, które później z zainteresowaniem oglądali pod mikroskopem.
Spacer po ogrodzie botanicznym z przewodnikiem był okazją do poznania wielu ciekawych gatunków roślin zarówno polskich, jak i tych pochodzących z różnych stron świata.
Na ścieżce poświęconej florze polskich gór uczniowie oglądali gatunki roślin występujące na terenie Tatr, Pienin i Bieszczadów, a specjalnie przygotowany mini szlak górski zrobił na nich duże wrażenie. W szklarniach zaś mieli okazję zobaczyć wiele roślin egzotycznych, m.in. palmy, drzewka cytrusowe, paprocie drzewiaste, a także kolekcję sukulentów i kaktusów.
Pogoda była wspaniała, a humor dopisywał wszystkim uczestnikom. Pełni wrażeń i w dobrych nastrojach wróciliśmy do domów.M. Nasiadka
47
Historia wyszkowskiego przemysłu - konkurs
Urząd Gminy Wyszków zaprasza do udziału w konkursie na reportaż o historii wyszkowskiego przemysłu. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Wyszków. Termin składania prac do 20 grudnia 2021r. Zapraszamy!
Powiatowe Biegi Przełajowe
29 września na stadionie leśnym i okolicznym lesie w Długosiodle odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. 35 uczniów z klas IV-VIII reprezentowało naszą szkołę pokonując swoje słabości na dwóch wymagających trasach 800m i 1100m. Wszyscy uczniowie ukończyli swoje biegi, a do etapu międzypowiatowego zakwalifikowali się Milena Pakuła i Michał Pankowski. Gratulujemy!
26
Spacer ulicami Wyszkowa
W dniu 27 września klasa VIIIa wybrała się na spacer historyczny po Wyszkowie. Uczniowie odwiedzali miejsca pamięci, związane z dziejami ich małej ojczyzny. Spacerując po mieście mogli przypomnieć sobie znane oraz poznać mniej znane fakty z historii Wyszkowa. Wiedzę ową będą też mieli okazję zgłębić, opracowując własny opis wybranego miejsca do klasowej gazetki. Wycieczka obowiązkowo zakończyła się wspólną integracją w cukierni.
M. Depta, M. Łysikowska
5
Dzień Chłopaka
30 września to szczególny dzień dla męskiej części społeczności szkolnej. Pani Dyrektor Urszula Gałecka wraz z Panią Wicedyrektor Małgorzatą Kwiecińską oraz Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Katarzyną Mikiewicz przygotowały miłe niespodzianki z okazji Dnia Chłopaka oraz złożyły życzenia naszym panom:
Najserdeczniejsze życzenia naszym mężczyznom,
i tym małym, i tym dużym
pogody ducha, jak najwięcej sukcesów w życiu
i spełnienia wszystkich marzeń.
Z okazji tego dnia niezwykłego, życzymy Wam chłopcy
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO22
Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Joanna Pankowska z kl. VIII a i Oskar Perzyna z kl. VIII b czytali w tym dniu bajki i wiersze dzieciom oddziałów przedszkolnych oraz uczniom klas I-III.
Podczas środowego spotkania, poproszono słuchaczy o wykonanie pracy plastycznej dotyczącej tematyki czytania książek.
Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili. Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach czytelniczych, poświećmy trochę czasu naszym pociechom i książce.Bibliotekarz
9
„Ciekawi Świata"
W dniu 28 września klasy Ia, Ib, IIa oraz III udały się na wycieczkę w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Ciekawi Świata”. Uczniowie wybrali się do stolicy, gdzie najpierw korzystając z pięknej, sprzyjającej jesiennej pogody spacerowali, którego głównym punktem było dotarcie do pomnika Syrenki Warszawskiej. Uczniowie uprzednio zapoznani z legendą dotyczącą Syrenki byli niezwykle ciekawi tej postaci i ochoczo maszerowali do celu. Po drodze, uważnie słuchając swoich wychowawców poznali wiele ciekawych historii dotyczących cennych zabytków Warszawy. Nie zabrakło również „spotkania” z jednym z najistotniejszych władców w dziejach Warszawskiej historii oraz zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia.
Po spacerze wycieczkowicze dotarli autokarem na spektakl w teatrze Guliwer pt. „Księżniczka Logorea i niedźwiedź”. Inscenizacje poprzedziła lekcja teatralna wprowadzająca dzieci w świat teatru i jednocześnie rozpoczynająca cykl comiesięcznych zajęć teatralnych, w których uczestniczyć beda nasi uczniowie w ramach wcześniej wspomnianej Innowacji Pedagogicznej. Sztuka nawiązuje w swej konwencji do tradycyjnej bajki, lecz napisana jest bardzo współczesnym i dowcipnym językiem. Opowiada historię dziewczynki, która uczy się przeżywać nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość, smutek czy lęk. Gdy nauczy się wreszcie szczerze mówić o swoich uczuciach, znajdzie w sobie siłę niezbędną do zrozumienia i naprawienia swych błędów. Spektakl w piękny, magiczny sposób nawiązuje w swej konwencji do bajki, lecz napisany jest bardzo współczesnym i dowcipnym językiem. Opowiada historię dziewczynki, która uczy się przeżywać nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość, smutek czy lęk. Gdy nauczy się wreszcie szczerze mówić o swoich uczuciach, znajdzie w sobie siłę niezbędną do zrozumienia i naprawienia swych błędów. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem sztuki i z wielka niecierpliwością czekają na następny spektakl, już za miesiąc!Opiekunowie: p. Monika Dryja, p. Ewa Kopko, p. Urszula Powierza, p. Joanna Zawisza oraz p. Milena Godleś
40
Jesienią na Podlasiu
28 września 2021 r. klasa 4, 5b i siedmioro uczniów z klasy 7b wybrała się na wycieczkę na Podlasie.
W drodze zajechaliśmy do Zuzeli-miejsca urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podlasie przywitało nas piękną jesienną pogodą.
Pierwszym punktem programu był Rezerwat Pokazowy Żubrów. Razem z przewodnikiem p. Zenonem mieliśmy okazję zobaczyć dzikie zwierzęta, min.: rysia, żbika, wilki, konie polskie, jelenie, sarny, żubronia i oczywiście króla białowieskiej puszczy – żubra oraz poznać ciekawostki na ich temat. Po tym spacerze dzieci zakupiły pamiątki.
Następnie przejechaliśmy na Szlak Dębów Królewskich. Spacer na tym szlaku okazał się niezwykłą lekcją historii i przyrody. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich to ścieżka edukacyjna o długości około 500 m. Szlak wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów. Każdy dąb został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich.
Kolejnym punktem programu był Sobór Św. Trójcy w Hajnówce. Zostaliśmy oprowadzeni po cerkwi przez miejscowego księdza. Uczniowie zadawali wiele pytań, a na koniec spotkania ksiądz odśpiewał fragment nabożeństwa w języku cerkiewnosłowiańskim.
Park Miniatur Zabytków Podlasia był ostatnim punktem naszej wycieczki. Zlokalizowany jest w Hajnówce, nieopodal serca Puszczy Białowieskiej (20 km od Białowieży). Powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwialiśmy charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp.
Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1: 25, standardowej skali dla większości parków miniatur w Europie, przez co łatwo można porównać różnice w wielkości poszczególnych zabytków. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturkach, zapoznaliśmy się z historią danej budowli.
Wycieczka była wspaniałą okazją do integracji uczniów, zapoznania się z wycinkiem historii Polski i przyrodą Puszczy Białowieskiej.Opiekunowie: p. dyrektor Urszula Gałecka, p. Anna Suchta, p. Ewa Kosikowska, p. Dorota Kołakowska, p. Beata Szczerba
40
Zwody Powiatowe w Unihokeju
26 września 2021 roku w Hali Sportowej im. Mariana Dzięcioła w Łochowie odbyły się Zawody Powiatowe w Unihokeja. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny:
Drużyna chłopców klas IV-VI w składzie:
- Stanisław Oleksiak,
- Wojciech Kowalewski,
- Jakub Powierza,
- Antoni Maciejczuk,
- Krystian Sowiński,
- Filip Turek,
- Filip Kędzierski,
- Mateusz Powierza,
- Maksymilian Biernacki.
Drużyna dziewcząt klas VII-VIII w składzie:
- Blanka Kucharczyk,
- Oliwia Gudyn,
- Joanna Pankowska,
- Katarzyna Sudoł,
- Milena Pakuła,
- Maja Oleksiak,
- Nikola Sobotka,
- Oliwia Kapsa.
Drużyna chłopców klas VII-VIII w składzie:
- Jakub Powierza,
- Łukasz Michalik,
- Michał Pankowski,
- Igor Kur,
- Przemysław Pielak,
- Paweł Zdziarski,
- Kacper Dzięcioł,
- Kacper Gąsior.
Wszystkie drużyny zajęły III miejsce!
Do turnieju drużynę przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Andrusiuk.
5
Jesienny spacer z historią
W dniu 23 września 2021 r. klasa: V a, VII b i VIII b, aby poszerzyć historię Polski wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem był Cmentarz na Powązkach Wojskowych, gdzie uczniowie zobaczyli kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej. Jest to najbardziej patriotyczna nekropolia w stolicy, sama nazwa cmentarza upamiętnia, tych którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Pochowani zostali tutaj żołnierze walczący podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, podczas wojny polskobolszewickiej, przewrotu majowego, jak również kampanii wrześniowej.
Następnym przystankiem było Muzeum Wojska Polskiego powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Tam uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie wojska polskiego m.in relikwiarz gotycki, zbroje i hełmy, szable, szable i mundury.
Ostanim progrmem wycieczki była Jump Arena, gdzie nasza młodzież miała lekcję wf z instruktorem na dużej liczbie trampolin, basenów z gąbkami.
Wycieczka do stolicy okazała się niezwykłym doświadczeniem! Z pewnością wielu z nas wróci tam jeszcze nie raz.Krystyna Kurek, Anna Zaremba, Hanna Zdunek
7
Konkurs ,,Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie ogłasza konkurs „CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa”. Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej z terenu województwa mazowieckiego.
W konkursie przewidziane są dwie kategorie: film oraz praca plastyczna. Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy etap konkursu odbywa się na szczeblu powiatowym. Komisja wyłoni finalistów w obu kategoriach (odpowiednio po jednym zwycięzcy: Szkoła Podstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa, Dom Pomocy Społecznej). Następnie prace finałowe zostaną przesłane do KW PSP w Warszawie gdzie komisja konkursowa wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach odpowiednio po jednym zwycięzcy: Szkoła Podstawowa, Szkoła Ponadpodstawowa, Dom Pomocy Społecznej). Prace konkursowe wraz z załącznikami prosimy przesyłać do dnia 15 listopada 2021 r. na adres Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie ul. Strażacka 6, 07-200 Wyszków.
Prace należy zgłosić:
Pani Dorocie Kołakowskiej (prace plastyczne)
Pani Annie Zaremba (filmy)Do pobrania
Regulamin konkursu ,,Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"
Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego
Społeczność uczniowska wybrała swoich przedstawicieli
17 września 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie wybrali Opiekunów i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.
Nowa Rada Samorządu Uczniowskiego:
Przewodniczący : Oskar Perzyna
Zastępca przewodniczącego: Joanna Pankowska
Członkowie: Natalia Kulesza, Aleksander Adamski, Nikola RosińskaOpiekunowie: Jacek Andrusiuk, Anna Suchta
Szkolny Rzecznik Praw Ucznia: Anna Suchta3
Akcja ,,Sprzątanie Świata"
W dniu dzisiejszym 17 września uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata”. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli sprzątać teren szkoły i okolic. Akcja przebiegła bardzo sprawnie! Sprzątanie było nie tylko pracą fizyczną, ale także dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są pożytecznym narzędziem w procesie edukacji ekologicznej młodego pokolenia.
23
Zrób tylko znak i zobacz gdzie On będzie...- Peter Reynolds, Kropka
15 września uczniowie klasy I b świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia małej Vashti jest była świetna okazja do rozbudzenia w dzieciach kreatywności i odwagi do twórczych działań. Pierwszoklasiści przygotowali na ten dzień stroje pełne symbolicznych kropeczek oraz wykonali wykropkowane prace plastyczne.
Milena Godleś
Spotkanie uczniów z Policją
W dniu 16 września 2021 r. odwiedziła naszą szkołę policjantka Pani Ilona Puścian, starszy sierżant z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Najpierw spotkała się z oddziałem przedszkolnym oraz uczniami klas I-III, którym opowiadała o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, w autokarze oraz w czasie wolnym od zajęć w szkole. Następnie spotkała się z uczniami klas IV-VIII, z którymi poruszyła problem cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Dzieci zadawały różne pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie to przyczyni się z pewnością do poprawy bezpieczeństwa w drodze do szkoły i w czasie wolnym.
8
Wycieczka klasy VII a
Dnia 8 września 2021r. klasa VII a wyruszyła na wycieczkę do Warszawy. Wiemy co to dobra zabawa, dlatego wybraliśmy się do Parku Trampolin „Airo”, gdzie szaleństwo nie ma końca oraz do kina na film „Czarny Młyn”. Pełną emocji i niezapomnianą przygodę w Airo zakończyliśmy wspólnym posiłkiem, następnie przejechaliśmy do kina. Cel był prosty: zachęcanie uczniów do aktywności fizycznej, kształtowanie wrażliwości, poprzez odpowiedni dobór sztuki filmowej i przede wszystkim integracja grupy.
Dzieci świetnie się bawiły i wiele nauczyły.K. Napiórkowska
19
Małe ząbki - duże znaczenie
Dnia 9 września 2021 r. odwiedził nas pracownik stomatologiczny. Uświadomił uczniów, że zdrowe zęby są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej oraz zdrowia całego organizmu. Obecność zdrowych zębów umożliwia swobodne spożywanie pokarmów oraz prawidłową wymowę. Dzieci, które mają zdrowe zęby, chętniej się uśmiechają i czują się pewniej w kontaktach z rówieśnikami. Dbanie o zdrowie zębów chroni dzieci przed dolegliwościami bólowymi, szerzeniem się stanu zapalnego w organizmie, a także przed utratą zębów. Umiejętność dbania o zdrowie zębów powinna być rozwijana już od najmłodszych lat w domu.
1
Nakręć się na pomaganie
Wzorem poprzedniego roku szkolnego 2020/2021 kontynuujemy w naszej szkole akcję, która polega na zbiórce plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, nabiale, itp.).
Zebrane nakrętki sprzedawane są firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny (plastikowy granulat). Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe nakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają na leczenie, rehabilitację dla chorych i potrzebujących.
Dziękujemy wszystkim uczniom ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w ww. akcję w zeszłym roku szkolnym. Zebrane w ubiegłym roku nakrętki zostały przekazane na pomoc i rehabilitację Igi z Popowa Kościelnego, która choruje na nowotwór złośliwy gałki ocznej.
Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek i dostarczania ich do szkoły. Nakrętki wrzucamy do specjalnie oznaczonych plastikowych pojemników ustawionych na górnym oraz dolnym korytarzu naszej szkoły.
Szkolne koło wolontariatu
,,Umiem pływać"
W ramach Programu Powszechnej Nauki Pływania "Umiem pływać", współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków Funduszu Zajęć Sportowych z bezpłatnej nauki pływania skorzystają uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla „Jaskółki” w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie. Łącznie 135 uczniów. Zajęcia odbywać się będą w 9 grupach, 2 razy w tygodniu. Każdy uczeń będzie mógł skorzystać z 20 wejść na basen.
Zajęcia odbywać się będą w terminie: 13 września 2021 r. – 8 grudnia 2021 r.
Główne cele projektu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
• nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
• profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
• zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, w tym alkoholizmowi, poprzez organizację zajęć sportowych dla uczniów,
• efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
• wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie projektem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie wybudowano krytej pływalni,
• edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.Do pobrania:
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
W dniu 1 września 2021 r. na boisku szkolnym odbyło się uroczyste otwarcie nowego roku szkolnego 2021/2022. Pani Dyrektor Urszula Gałecka powitała wszystkich zebranych, a w szczególności naszych pierwszoklasistów oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych i ich rodziców.
Wszystkim uczniom życzymy zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Z radością i optymizmem witamy nowy rok szkolny!
11
Dowozy i odwozy uczniów
Uprzejmie informuję, że dowozy i odwozy uczniów
w I półroczu roku szkolnego 2021/2022 odbywają się wg następującego harmonogramu kliknij tu.
Dowóz na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie informuję, że w dniu 01.09.2021r. dowóz i odwóz uczniów odbędzie się następująco:
Wyjazd spod szkoły : 8.20
Dowóz : Lucynów Duży – Fidest – Tumanek – Deskurów – Ślubów – Lucynów
Odwóz uczniów około godz. 9.30Dyr U. Gałecka