• Z Brzechwą za pan brat

• Czy na lekcjach informatyki można pracować z naszym patronem?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca.

Wiersze Jana Brzechwy są doskonałymi tekstami do ćwiczeń w poprawnym stosowaniu w piśmie takich znaków jak: pauza, półpauza i dywiz (inaczej łącznik), przecinek, wykrzyknik i znak zapytania, z uwagi na częste ich występowanie w twórczości poety.

Przepisanie tekstu często może okazać się niezbyt łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy znać i stosować podstawowe zasady edycji tekstu. Warto podkreślić, że osoba, która przepisuje tekst, powinna być spostrzegawcza i uważna. Podczas przepisywania, warto być skoncentrowanym, aby żaden fragment nam nie umknął. Po zakończeniu, należy przeprowadzić korektę, gdyż komputery też są omylne.

Przepisując wiersze Jana Brzechwy, nie tylko ćwiczymy szybkie i poprawne pisanie na klawiaturze, ale też poznajemy i utrwalamy twórczość naszego patrona.

Jak poradzili sobie z zadaniem nasi uczniowie klas VII-VIII? Doskonale! Tylko niektórzy popełnili nieliczne błędy edycyjne.

Ucząc się, zgromadziliśmy na naszej stronie całkiem pokaźny zbiór wierszy Jana Brzechwy, do których poczytania zapraszamy. :-)

Czy młodsze klasy podejmą wyzwanie, aby wykonać oryginalne, niepowtarzalne ilustracje do wierszy? Jeśli tak, z pewnością obok wierszy opublikujemy Wasze prace.

Opracowała: Ewa Zawisza