W dniach 10-12.05.2023 r. czterdziestu pięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Sandomierza, Ujazdu i Opatowa.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy skąpany w słońcu Sandomierz, poznając zabytkowy rynek oraz zwiedzając Bazylikę Katedralną z XIV wieku. Wrażenie zrobił na nas spacer Podziemną Trasą Turystyczną i zielonym wąwozem Królowej Jadwigi. Był też element tajemniczości, bowiem w kościele św. Józefa mogliśmy zobaczyć kryptę, w której spoczywają zmumifikowane zwłoki kasztelanki Izabelli Morsztynównej. Mimo, że zmarła w 1698 r., do dziś jej ciało, wystawione w trumnie z przeszklonym wiekiem, jest dobrze zachowane. To istny fenomen!
Drugi dzień też dostarczył nam wielu emocji. Udaliśmy się do miejscowości Ujazd i zwiedzaliśmy Krzyżtopór – jedną z najwspanialszych rezydencji manierystycznych zbudowaną w postaci „kalendarium”. Mimo że obecnie to tylko ruiny, zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Jedną z ciekawostek okazał się fakt, iż w czasach świetności zamek posiadał 366 okien! Kolejny przystanek tego dnia to Opatów, piękne miasteczko z kolegiatą św. Marcina z XII w. oraz … smakowitymi pączkami z długą tradycją.
Niestety, nadszedł trzeci i ostatni dzień naszej wycieczki. Ponownie zagościliśmy w Sandomierzu, wielu kojarzonym z serialowym księdzem Mateuszem. Nie zobaczyliśmy go pędzącego na swoim rowerze, ale mieliśmy możliwość przejścia przez Ucho Igielne, kolejny zabytek tego miasta. Wspięliśmy się również 139 schodami na taras widokowy słynnej Bramy Opatowskiej, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta i przepływającej nieopodal Wisły. Ostatni punkt programu wycieczki to wizyta w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, w którym mogliśmy podziwiać średniowieczne szachy, wierną kopię korony przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu, piękne obrazy oraz ciekawostki archeologiczne, np. kości mamuta.
Wszystko, co dobre, musi się skończyć, jednak zostaną nam w pamięci poznani ludzie, krajobrazy, miejsca i związane z nimi niezapomniane wrażenia, bo już kiedyś Sandomierz tak był postrzegany przez artystów:
Cyt. „Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia i nigdy nie wyjeżdżać”./Z. Miłoszewski „Ziarno prawdy”/
Marta Frąckiewicz, Ewa Kosikowska, Anna Suchta, Iwona Trol
Galeria zdjęć