10.10.2015r. nasi uczniowie wystartowali w biegach przełajowych w Długosiodle. Awans po etapu międzypowiatowego uzyskało 4 uczniów-Alan Balcer zdobywając złoty medal w kategorii wiekowej klas 4, Maciej Ciach-4 miejsce, Bartek Ciach-5 miejsce, Jakub Sosnowski-7 miejsce. Uczniów przygotowała nauczycielka WF- Ewa Jagielska.
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ W WYSZKOWIE
7 października odbyły się pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Z naszego okręgu wyborczego kandydowali uczniowie klas VI: Wiktoria Powierza i Dawid Nowak. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Urszula Gałecka – przewodnicząca, Urszula Kalata – członek, Maja Onisk – członek.
Wybory miały na celu zaangażowanie młodzieży w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, a udział w nich był dobrowolny. Dorośli powinni brać przykład z młodych ludzi, bo frekwencja wyborcza wyniosła 90,32 %. Dużym zaufaniem wyborcy obdarzyli Dawida Nowaka, zdobył on aż 87,5% głosów. To Dawid będzie miał wpływ na procesy decyzyjne i zdobędzie wiedzę z zakresu funkcjonowania samorządu lokalnego. Jego zadaniem będzie informowanie rówieśników o decyzjach lokalnych władz. Gratulujemy Dawidowi wygranej.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Urszula Kalata
Podziękowanie
Szkoła składa podziękowania firmie Inspectrum S.C. Paweł Karp Piotr Karp z Fidestu za ufundowanie dozowników dla szkoły.
dyrektor: p.U. Gałecka
Zbiórka korków plastikowych
Szkoła prowadzi zbiórkę korków od butelek plastikowych na rzecz chorych dzieci. Uczniowie mogą oddawać nakrętki do specjalnie wyznaczonych miejsc w szkole. Nie bądźmy obojętni na pomoc chorym! Jedną nakrętką nie można zasponsorować wózka inwalidzkiego czy rehabilitacji dla osoby chorej. Uda się to jednak, jeśli skompletuje się kilka ton takich odpadów. Dlatego w szkołach, urzędach czy sklepach nakrętki zbierają już wszyscy. Chodzi oczywiście o akcję społeczną, dzięki której pomożemy nie tylko środowisku, ale przede wszystkim osobom chorym.
Zachęcam do zbiórki nakrętek.
dyrektor - p. U. Gałecka
Statut szkoły
Statut szkoły znajduje się tu ...
"Nierówni"
23 września 2015 r. w WOK "Hutnik" w Wyszkowie odbył się I Przegląd Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami pod patronatem Burmistrza Wyszkowa. Przegląd zorganizowano po raz pierwszy w celu promowania talentów i zainteresowań osób niepełnospraawnych. Na scenie zaprezentowali się podopieczni z 10 placówek.
Interesująco zaprezentowali się podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Soteria". Przygotowali inscenizację poetycką pod tytułem "Przygoda zwana życiem". Na występ złożyły się wiersze ks. Jana Twardowskiego.
Gościnnie wraz z nimi wystąpili uczniowie klasy III naszej szkoły pod opieką wychowawcy Ewy Kopko. Zaśpiewali piosenkę pod tytułem "Nierówni" Mieczysława Szczęśniaka ze słowami ks. Jana Twardowskiego.
Występ bardzo podobał się. Dzieci zrobiły duże wrażenie na publiczności i otrzymały wiele gorących braw.
Ewa Kopko
Akcja Sprzątanie Świata
W naszej szkole do akcji Sprzątanie Świata przystąpili uczniowie z klas IV-VI 18 września 2015 r. Starsza społeczność szkolna pod opieką nauczycieli wyruszuła na pobliskie drogi oraz na groby w Fideście, aby oczyścić ze śmieci okolice i miejsce pomordowanych podczas II wojny światowej. Miejmy nadzieję, że przez dłuższy czas będą czyste tereny.
O akcji Sprzątanie Świata można poczytać tu...
Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie
Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie będą 7 października
Zgodnie z ordynacją wyborczą 3 września ukonstytuowała się Miejska Komisja Wyborcza powołana przez burmistrza do przeprowadzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Komisja 7 września wydała pierwsze zarządzenie, w którym określiła kalendarz wyborczy, zatwierdziła wykaz okręgów wyborczych oraz ilość mandatów radnych. Wybory do młodzieżowej rady odbędą się 7 października, głosowanie przeprowadzane będzie w godzinach od 9.00 – do 13.00.
Wybory przeprowadzane będą w szkołach podstawowych i gimnazjach Gminy Wyszków. Dyrektorzy szkół do 14 września przekażą do Miejskiej Komisji Wyborczej wnioski z propozycją składu osobowego Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla danej szkoły. 16 września Miejska Komisja Wyborcza zatwierdza składy komisji, a dzień później zostają one powołane i następuje ich ukonstytuowanie.
W terminie do 21 września Okręgowe Komisje Wyborcze informują na terenie swojego okręgu o zasadzie zgłaszania kandydatów na radnych i konieczności dostarczenia przez kandydata na radnego listy podpisów popierających jego kandydaturę (potrzeba 20 podpisów poparcia). Do 25 września Miejska Komisja Wyborcza ma za zadanie ustalić i podać do publicznej wiadomości listy kandydatów na radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Kampania wyborcza kandydatów na radnych rozpoczyna się 28 września i trwa do 6 października. Głosowanie odbywać się będzie 7 października w godzinach od 9.00 do 13.00. Miejska Komisja Wyborcza w terminie najpóźniej do 14 października ogłasza wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Wybory do Rady są równe, bezpośrednie, większościowe oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
**
Okręgi wyborcze i liczba mandatów ustalone
Zgodnie z ordynacją wyborczą i na podstawie danych z poszczególnych szkół Miejska Komisja Wyborcza ustaliła wykaz okręgów wyborczych i mandatów do obsadzenia w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie.
Tak, jak mówi ordynacja wyborcza, każdemu okręgowi wyborczemu przysługuje ilość mandatów proporcjonalna do ilości uczniów w danym okręgu, wyliczana na podstawie proporcji - 1 mandat na każde rozpoczęte 160 uczniów w danym okręgu w roku szkolnym poprzedzającym rok szkoły, w którym zarządzono wybory. Na tej podstawie Miejska Komisja Wyborcza ustaliła 15 okręgów wyborczych. Z liczby uczniów w poszczególnych szkołach, na podstawie ordynacji Miejska Komisja Wyborcza wyliczyła liczbę mandatów i rozkładają się one następująco:
Okręg Wyborczy nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 1: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 301 uczniów, uprawnionych do kandydowania 97 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 2: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 262 uczniów, uprawnionych do kandydowania 82 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 3 – Szkoła Podstawowa w Lucynowie – jeden mandat (uprawnionych do głosowania 67 uczniów, uprawnionych do kandydowania 17 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 4 – Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym – jeden mandat (uprawnionych do głosowania 48 uczniów, uprawnionych do kandydowania 12 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 5 – Zespół Szkół w Leszczydole Nowinach – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 61 uczniów, uprawnionych do kandydowania 22 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 6 – Zespół Szkół w Rybnie – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 45 uczniów, uprawnionych do kandydowania 15 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 7 – Zespół Szkół Rybienko Leśne – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 92 uczniów, uprawnionych do kandydowania 34 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 8 – Zespół Szkół w Wyszkowie – Szkoła Podstawowa nr 5: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 261 uczniów, uprawnionych do kandydowania 88 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 9 – Zespół Szkół w Wyszkowie – Gimnazjum: cztery mandaty (uprawnionych do głosowania 494 uczniów, uprawnionych do kandydowania 494 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 10 – Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie: trzy mandaty (uprawnionych do głosowania 472 uczniów, uprawnionych do kandydowania 472 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 11 – Zespół Szkół Rybienko Leśne: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 176 uczniów, uprawnionych do kandydowania 176 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 12 – Zespół Szkół w Leszczydole Nowinach – Gimnazjum: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 69 uczniów, uprawnionych do kandydowania 69 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 13 – Zespół Szkół w Rybnie – Gimnazjum: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 494 uczniów, uprawnionych do kandydowania 494 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 14 – Szkoła Podstawowa w Łosinnie: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 22 uczniów, uprawnionych do kandydowania 9 uczniów)
Okręg Wyborczy nr 15 – Szkoła Podstawowa w Olszance: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 26 uczniów, uprawnionych do kandydowania 9 uczniów)
W podziału i obsadzenia mandatów wynika, że w kadencji 2015 – 2017 Młodzieżowa Rada Miejska w Wyszkowie liczyć będzie 24 radnych (wcześniej szacowana przez Fundację Civis Polonus liczba 17 radnych wynikała z obliczeń na podstawie szacunkowych danych odnośnie liczby uczniów w szkołach, Miejska Komisja Wyborcza zweryfikowała tę liczbę poprzez analizę danych szczegółowych).
Święto pieczonego ziemniaka
Dnia 17.09.2015 r. klasy: Ia, Ib i IIIa obchodziły „Święto pieczonego ziemniaka”. Dzieci pod opieką pań: Ewy Kopko, Urszuli Powierzy, Joanny Zawiszy, Katarzyny Napiórkowskiej i Anny Zaremby wyruszyły do Lucynowa Dużego. W bezpiecznym miejscu w pobliżu lasu wspólnie przygotowaliśmy ognisko. Pieczone ziemniaki i kiełbaski były pyszne. Gry i zabawy na świeżym powietrzu dostarczyły wszystkim dużo emocji. Najbardziej spodobało się nam przeciąganie liny. Było dużo śmiechu i radości. Dzieci sprawiły się znakomicie, dzielnie pokonały drogę w obydwie strony.
WYBRALIŚMY NOWE WŁADZE
14 września 2015 r. uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia wybrali również swoich Opiekunów i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.
Nowa Rada Samorządu Uczniowskiego :
DAWID NOWAK – przewodniczący
MACIEJ CIACH – zastępca przewodniczącego
Członkowie:
MAJA ONISK
KAROLINA POWIERZA
BARTŁOMIEJ ZAJĄC
WERONIKA URBANOWSKA
OPIEKUNOWIE: Urszula Kalata, Małgorzata Kwiecińska
SZKOLNY RZECZNIK PRAW UCZNIA: Urszula Kalata
Nasza nauczycielka WF Mistrzynią Polski w maratonie
13 września p. Ewa Jagielska-nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole wywalczyła złoty medal w 14 Mistrzostwach Polski Nauczycieli w biegu maratońskim (42 km). Pani Ewa pokonała ten morderczy dystans w 2,54:00 min. Udział w biegu wzięło niespełna 6000 biegaczy.
Nasi uczniowie z brązowym medalem w gminnych rozgrywkach
12 września nasi uczniowie pod opieką p. Ewy Jagielskiej zdobyli brązowe medale w gminnych rozgrywkach w piłkę nożną chłopców. Do rywalizacji przystąpiło 7 szkół z całej gminy. Nasi uczniowie po zaciętym meczu finałowym ze Szkołą Podstawową nr 2 w Wyszkowie zdobyli bramkę, która zapewniła im III miejsce w końcowej klasyfikacji.
II Festiwal Latawców w Wyszkowie z udziałem uczniów z naszej szkoły
12 września 2015 r. w Wyszkowie odbył się II Festiwal Latawców sponsorowany przez PSS Społem i Burmistrza Wyszkowa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 5a, którzy stanęli na wysokości zadania i wykonali w krótkim czasie latawce statyczne. Po zarejestrowaniu się z niecierpliwością oczekiwali na lot swojego latawca. Zmusić taki sprzęt, aby uniósł się w górę kiedy chwilami w ogóle nie było wiatru okazało się bardzo trudne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło o godz. 11.15. Pomimo, że uczniowie naszej szkoły nie zakwalifikowali się na pierwsze trzy miejsca, to samą obecnością i wytrwaniem do końca w niesprzyjających warunkach pogodowych zasługują na wielkie wyróżnienie. Szkoda tylko, że organizatorzy nie wręczyli nagród pocieszenia wszystkim uczestnikom jak podali w regulaminie.
Dziękuję rodzicom dzieci uczestniczących w festiwalu za umożliwienie uczniom udziału w konkursie
M. Zaremba
Podziekowanie za wsparcie rzeczowe
Nasza szkoła składa serdeczne podziekowania firmie St - Majewski za obdarowanie materiałami plastycznymi.
Dopalacze! Gdzie szukać pomocy?
Państwowa Inspekcja Sanitarna podaje: W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!
Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
Rok Otwartej Szkoły
Minister edukacji narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły. Szefowa MEN ustaliła też kierunki realizacji polityki oświatowej na ten czas.
– Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza – mówi szefowa MEN. więcej tu ...
Nowy rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty
1 września 2015 roku o godzinie 8.00 Mszą świętą w parafialnym kościele zainaugurowano uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2015/2016 z udziałem pocztu sztandarowego szkoły. Następnie uroczystość miała miejsce
na dużej sali gimnastycznej w szkole. Wszystkich zebranych przywitała p. dyrektor Urszula Gałecka. Uroczystego przekazania władzy dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych p. Sławomir Cieślak, który podziękował
p. Elżbiecie Królikowskiej za wspaniałe sterowanie szkołą. Rada Rodziców przywitała nową p. Dyrektor kwiatami.
Po zapoznaniu z listem Prezesa Rady Ministrów RP Ewy Kopacz i przedstawieniu kadry pedagogicznej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawczyniami w salach lekcyjnych.Poczet sztandarowy pod opieką p. Małgorzaty Nasiadka brał udział w gminnych uroczystościach inaugurujących rok szkolny 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie.
Odjazdy autobusów ze szkoły
Szanowni rodzice dzieci dowożonych do szkoły!
Informujemy, że w dniach 2,3 i 4 września 2015 r. I odjazd ze szkoły będzie o godz. 12.35, a II odjazd o godz. 13.30.
Udział w pogrzebie ks. prałata Witolda Świebody
"To bowiem, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie." 2 Kor 4, 18
14 sierpnia 2015 r. zmarł ks. prałat Witold Świeboda, były proboszcz naszej parafii.
Pamiętajmy o ś.p. ks. Witoldzie w modlitwie.
Uczniowie, którzy chcą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych proszeni są o przybycie w strojach galowych do szkoły 22 sierpnia 2015 r. o godz. 9.45.
Półkolonie podczas letnich wakacji
Półkolonie w naszej szkole trwały dwa tygodnie od 20 do 31 lipca 2015 roku, których kierownikiem była p. Elżbieta Królikowska – dyrektor szkoły. Pod czujnym okiem opiekunek p. Anny Zaremba i p. Anny Kalinowskiej dzieci wykonywały prace plastyczne: napisy swoich imion w formie graffiti, papierowe stroje, papierowe akwaria. Ciekawymi zajęciami były: Scrapbooking prowadzone przez gościa p. Agnieszkę Sieńkowską, podczas których dzieci malowały swój własny portret profesjonalnymi narzędziami malarza, a także pokaz mody własnoręcznie wykonanych strojów. Odbywały się też zajęcia kulinarne. Dzieci piekły gofry przyozdabiając je bitą śmietaną i owocami. Innego dnia robiły apetyczne owocowe desery. Nie obyło się też bez wycieczek bliższych i dalszych. W drugim dniu półkolonii uczestnicy wyjechali razem z opiekunami do Kina Dobrych Filmów w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” na film pt. „W głowie się nie mieści”, a następnie do Kolorado w Warszawie. Piątego dnia była wycieczka rowerowa do OSP w Lucynowie Dużym. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i posłuchać strażaka p. Pawła Zaremby, na czym polega ich praca, a następnie podziwiały łono natury Lucynowa Dużego podczas przejażdżki na pobliskie łąki. Innego dnia korzystały z zajęć rekreacyjnych na basenie w Wyszkowie. Ostatniego dnia odbyło się pożegnalne ognisko na prywatnej działce w Lucynowie Dużym. Dzieci piekły kiełbaski oraz ziemniaki. Wspólnie bawiły się. Na pamiątkę udziału półkolonii otrzymały dyplomy wraz z małymi upominkami.
Dziękujemy p. Jerzemu Szymańskiemu za gościnność na działce.
Anna Zaremba
Anna Kalinowska
Lektury dla klas szóstych
W roku szkolnym 2015/2016 będą obowiązywały nastepujące lektury dla klas szóstych kliknij tu ...
Warto w wakacje sięgnąć po pierwszą książkę z listy. Życzę miłej lektury.
Urszula Kalata
Ważne informacje dla rodziców na rok szkolny 2015/2016
Szanowni Rodzice!
Dla uczniów kl. I i II oraz IV należy zakupić tylko podręczniki do religii ( jeżeli dziecko będzie brać udział w tych zajęciach). Pozostałe podręczniki otrzymają uczniowie we wrześniu w szkole (zakupione ze środków MEN).
Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016 kliknij tu ... Został dopisany podręcznik z religii!
WYPRAWKA SZKOLNA
Uczniowie klasy III oraz uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z klas V-VI mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu podręczników tzw.”Wyprawka szkolna” (przy spełnianiu odpowiednich kryteriów dochodowych – dochód na osobę nie może przekroczyć kwoty netto 574,00zł).
Wnioski do „Wyprawki szkolnej” można będzie odbierać ze szkoły od dnia 10.08.2015r.
Zakończenie roku szkolnego
26 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość rozpoczęła się udziałem społeczności szkolnej wraz z pocztem sztanadarowym szkoły we Mszy Św. w kościele parafialnym. Następnie dalsza część odbyła się na dużej sali gimnastycznej. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce otrzymali nagrody książkowe, a uczniom klasy VI a, jeśli w klasach IV-VI mieli powyżej 4,75 pani dyrektor Elżbieta Królikowska wręczyła im srebrne tarcze. Rodzice uczniów ze śrenią 5,0 otrzymali list gratulacyjny, a zaangażowani w pracę szkoły dyplom przyjaciela szkoły. Uczniowie klasy szóstej wchodzący w skład pocztu sztandarowego przekazali sztandar swoim młodszym kolegom. Po otrzymaniu od swojej p. wychowawczyni Hanny Zdunek świadectw wraz z zaświadczeniami o wynikach sprawdzianu szóstoklasiści podziękowali swoim nauczycielom i pracownikom szkoły oraz rodzicom za wychowanie wręczając róże. Sami również dostali upominki na pamiątkę od swoich o rok młodszych kolegów i koleżanek. Na koniec p. dyrektor oznajmiła wszystkim obecnym o rezygnacji z funkcji dyrektora od nowego roku szkolnego. Informacja ta była "gorzkim cukierkiem do przełknięcia" dla uczniów i rodziców.
O 11.30 najlepsi uczniowie z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i p. dyrektor uczestniczyli w gminnym zakończeniu roku szkolnego, który miał miejsce w Zespole Szkół nr 3 "Rybienko Leśne" w Wyszkowie.Wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk Burmistrza Wyszkowa dyplomy i nagrody. Wszyscy dyrektorzy szkół z Gminy Wyszków podziękowali naszej p. dyrektor Elżbiecie Królikowskiej za wieloletnią współpracę.
Piknik na pożegnanie szkoły
25.06.15r. Pan Marcin Wiśniewski już po raz drugi (w tym roku szkolnym) gościł uczniów klasy I a i I b w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „VIRGA” w Drogoszewie. Jedną z wielu atrakcji pikniku była pogadanka pt. „Bóbr budowniczy”, na zakończenie której dzieci wykonały pracę plastyczną nawiązująca do tematu spotkania pt. „ Bóbr moich marzeń”. Poza tym pierwszaki odwiedzili i karmili zwierzęta mieszkające w ośrodku, m.in. gęsi, kury, kozy, kuce, króliki. Wzięli też udział w klasowym turnieju sportowym ( przeciąganie liny, napełnianie miski wodą, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg w workach).
Po wytężonym wysiłku przyszedł czas na odpoczynek i wspólny poczęstunek, a potem na swobodną zabawę na placu zabaw, który dzieciom przypadł do gustu. Wszystkie dzieciaki tryskały niesamowitą energią. Uśmiech nie schodził im z twarzy, a słoneczna pogoda sprzyjała wesołej zabawie.
Dziękujemy rodzicom
za pomoc i opiekę nad dziećmi
- M. Augustynik i M. Skołożyńska
Udział SU w sesji Rady Miejskiej w Wyszkowie
25 czerwca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Urszulą Kalata uczestniczyli w obradach sesji Rady Miejskiej.
Spotkanie z policjantem
25 czerwca w naszej szkole gościła pani policjant, która prowadziła pogadankę w dwóch kategoriach wiekowych 0-III i IV -VI o bezpiecznym spędzaniu wakacji w lesie, nad wodą i na polach podczas prac polowych. Później nastąpiła miła dla uczniów chwila. Najpierw p. dyrektor wręczyła uczniom klasy czwartej karty rowerowe, a następnie wyróżnieni uczniowie w różnych konkursach i projektach otrzymali dyplomy.
Zebranie informacyjne
Szanowni Rodzice!
Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci rozpoczynających od 1 września 2015 r. realizację rocznego przygotowania przedszkolnego oraz Rodziców dzieci rozpoczynających naukę w klasie pierwszej na zebrania informacyjne, które odbędą się 23 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Rodzice dzieci klas pierwszych - godz. 1700
Rodzice dzieci z oddziałów przedszkolnych - godz. 1815
Wycieczka do Torunia
18.06.2015 r. uczniowie klas V a, VI a oraz I a i I b pod opieką p. M. Skołożyńskiej, p. B. Szczerba, p. H. Zdunek i p. M. Nasiadka wyruszyli na wycieczkę do Torunia, której celem było poznanie zabytków i architektury tego historycznego miasta. W obrębie Starego Miasta zwiedziliśmy Krzywą Wieżę, Stary rynek z ratuszem, kamienice mieszczańskie, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, Katedrę św. Janów. Po wejściu na wieżę katedry podziwialiśmy ogromny dzwon – Tuba Dei (Trąba Boża), który jest nie tylko największym polskim dzwonem średniowiecznym, ale również jednym z największych w Polsce.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były piernikowe warsztaty w Królewskiej Piernikarni na Rynku Starego Miasta, gdzie uczniowie świetnie poradzili sobie z własnoręcznym wyrobem pierników. Zgłębiliśmy tam tajemnice wypieku słynnych toruńskich pierników. Dowiedzieliśmy się, jakich składników dodaje się do nich, skąd pochodzą, jak wyglądają.
Zwiedziliśmy również Ruiny Zamku Krzyżackiego, które są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. W podziemiach zamku wielu emocji dostarczyła nam sala strachu.
Na koniec wszyscy relaksowali się na statku podczas rejsu po Wiśle, podziwiając panoramę miasta.
Dzieci wróciły do domu zachwycone atrakcjami wycieczki i pełne wrażeń.
M. Nasiadka
10 lat z Mistrzem Janem
Pod takim hasłem odbyła się 14 czerwca 2015 roku uroczystość 10 rocznicy nadania imienia Jana Brzechwy naszej szkole. Wyświetlane krótkie migawki filmowe przypomniały o wręczeniu szkole sztandaru oraz w jakich uroczystościach gościł on przez 10 lat.
Pani dyrektor przedstawiła rys historyczny szkoły. Uhonorowała statuetkami w postaci serca ludzi, dzięki którym szkoła może pochwalić się salą gimnastyczną i boiskiem. Byli to Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz K. Białek i E. Zaremba. Dla nauczycieli emerytów i emerytów obsługi również miała niespodzianki w postaci "Medalu Serdecznego Uśmiechu". Wyróżnionymi gośćmi byli p. Zofia Ciuraj, p. Barbara Pieńczuk, p. Teresa Skwara i p. Krystyna Ołdak.
Jednak najwięcej oklasków otrzymali najmłodsi uczestnicy uroczystości. Uczniowie z klasy 0a zatańczyli do piosenek "Witajcie w naszej bajce" i "Dzik jest dziki", a z klasy II a - "Pomidor" i "Kokoszka Smakoszka". Cała klasa III a przedstawiła wiersz z podziałem na role naszego patrona "Na straganie". Uczniowie z klasy IIa rapowali, a z klasy 0b zaśpiewali wiersze nagrodzone w konkursach literackich organizowanych przez szkołę we wcześniejszych latach. W świat bajek patrona przenieśli: Pan Kleks, w którego wcielił się Dawid Powierza z klasy VI a i Kłamczucha w wykonaniu Joanny Pankowskiej z klasy I a.
Organizator konkursu literackiego "Wiersz o szkole" p. Urszula Kalata i koordynatorzy konkursów plastycznych: "Moja szkoła za 10/100 lat i "Logo mojej szkoły" p. Małgorzata Augustynik i p. Monika Skołożyńska przedstawiły wyniki konkursów, a pani dyrektor wręczyła nagrody.
Uroczystość szkoły połączona była z festynem. Uczniowie brali udział w konkurencjach sportowych na sali gimnastycznej. Na świeżym powietrzu dzieci mogły pojeździć na kucyku, samochodzikami lub skorzystać ze zjeżdżalni.
„Pokochajmy EUROPĘ, by wypiękniała jednością.” (biskup Jan Chrapek)
Dnia 12 maja odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Europy obchodzonego 9 maja. Wspólnie wysłuchaliśmy hymnu Europy „Ody do radości”.
Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego z klas piątych oraz uczniowie klasy VI a i II a wymienili państwa Unii Europejskiej, omówili jej symbole, a następnie zabrali nas w podróż po Europie.
Wykonawcy przedstawili tradycje, zwyczaje, zabytki, charakterystyczne potrawy oraz sławnych ludzi zwiedzanych państw. Odwiedziliśmy: Finlandię, Szwecję, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Holandię i oczywiście Polskę.
M. Nasiadka
PIERWSZOKLASIŚCI W „ŚWIECIE MAGII I I ILUZJI”
11 czerwca klasy I a i I b odbyły niesamowitą podróż. Zwiedzały miejsce, gdzie niemożliwe stało się możliwe Wszystko to zobaczyły na „ Farmie Iluzji” w Mościskach. Farma to nowo otwarty park edukacji i rozrywki dla dzieci i dorosłych, w którym nie tylko można zobaczyć, ale także doświadczyć efektu iluzjonistycznego. Tu nic nie jest takie jakie się z pozoru wydaje. Kilkugodzinny pobyt na Farmie, pozwolił dzieciom wkroczyć w ciekawy świat na pograniczu magii i rzeczywistości. Czekało tam na nich mnóstwo różnych atrakcji, np.: Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, Wiklinowy Labirynt, Krzesło Olbrzyma , Giga Szachy, Studnia Nieskończoności, plaża, dużo zieleni oraz teren do zabawy i wypoczynku. Pierwszaki zobaczyły dziesiątki eksponatów, rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom. To wszystko sprawia, że Park jest idealnym miejscem na wakacyjny weekendowy wypad także z rodziną.
Cóż to były za wrażenia, cóż za doznania! Coś niesamowitego! Jednym słowem – czary.Dziękujemy rodzicom klasy Ia i Ib
za pomoc i opiekę nad dziećmi
- M. Skołożyńska, M. Augustynik
Zaproszenie od Seniorów
Burmistrz Wyszkowa, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Seniorzy Domu Dziennego Pobytu "Senior" zaprosili uczniów z klas 0a i 0b na przedstawienie z okazji Dnia Dziecka, które odbyło się 9 czerwca 2015 roku w WOK "Hutnik".
Na powitanie każde dziecko otrzymało słodki upominek. Seniorzy przygotowali inscenizację "Rzepki", "Murzynka Bambo"
i "Czerwonego Kapturka". Na zakończenie zespół "Wyszkowiacy" zaśpiewał znane dziecięce przeboje a Pani Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz przeczytała wiersz o witaminkach. występ sprawił wiele radości nie tylko dzieciom, ale również wykonawcom.Urszula Powierza
10 lat minęło ...
Zapraszam absolwentów szkoły, uczniów klas 0-VI wraz z rodzicami i wszystkich zainteresowanych na uroczystość 10 - lecia nadania szkole imienia Jana Brzechwy i poświęcenia sztandaru, która odbędzie się 14 czerwca o godz. 15.00 w budynku szkoły. W programie m. in. część artystyczna w wykonaniu uczniów, wystawa osiągnięć szkoły przez minione 10 lat, rozstrzygnięcie konkursów i inne.
Drodzy uczniowie, pamiętajcie o uczestnictwie 14.06.2015r. w niedzielnej mszy św. o godz. 10.30.
dyrektor szkoły - Elżbieta Królikowska
Spektakl "Przyjaciel"
27 maja gościli w naszej szkole rodzice ze Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaurzeniami Rozwoju "Bądźmy w Kontakcie". Od niespełna roku Stowarzyszenie jest związane z naszą placówką, szkoła jest jego sidzibą, miejscem spotkań i szkoleń dla rodziców i nauczycieli. Po zaproszeniu Pani Dyrektor mamy ze Stowarzyszenia przyjechały do Lucynowa ze spektaklem "Przyjaciel" autorstwa Emilii Moniuszko-Kwiecińskiej, który mogli obejrzeć uczniowie klas 0- III i przedszkolaki. W przedstawieniu wystąpili uczniowie naszej szkoły: Jaś Kowalewski i Alicja Kalata. Mamy nadzieję, że uczniowie wiele dowiedzieli się o przyjaźni, a przy tym świetnie się bawili.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły za życzliwość i owocną współpracę.
Urszula Kalata - członek Zarządu
Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Zaurzeniami Rozwoju "Bądźmy w Kontakcie"
Dzień Mamy klasy 0 a
26 maja w oddziale przedszkolnym „0a” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Uczniowie pod opieką pań Urszuli Powierza i Katarzyny Napiórkowskiej przygotowali wzruszającą część artystyczną oraz konkursy. Każde dziecko wręczyło swojej mamie własnoręcznie wykonany kwiatek. Dużo emocji wśród mam wzbudziło rozpoznawanie własnego portretu. Salwy śmiechu spowodowało karmienie dzieci serkiem z zawiązanymi oczami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez dzieci.
Urszula Powierza
W Polskę ruszamy... - Kraków – Zakopane – Wieliczka
25 maja 2015 roku 33 osobowa grupa uczniów z klas IV-VI wyjechała na czterodniową wycieczkę w góry. Uczniowie zwiedzali najciekawsze i najcenniejsze zabytki kultury polskiej tego regionu.
Program wycieczki:
I dzień - zwiedzanie Krakowa: Rynek Główny, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Brama Floriańska, Katedra Wawelska, Groby i Krypty Królewskie oraz Smocza Jama;
II dzień - zwiedzanie Zakopanego: Muzeum Tatrzańskie, Start Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Krupówki, Willa Atamana – muzeum Karola Szymanowskiego, Sanktuarium na Krzeptówkach;
III dzień - wyprawa w Tatry: przejście przez Dolinę Kościeliską, po drodze zwiedzanie Wąwozu Kraków i Jaskini Mroźnej, wjazd wyciągiem na taras widokowy skoczni narciarskiej na Wielkiej Krokwi, wizyta w Bustryku w bacówce oraz pokaz robienia oscypka;
IV dzień- zwiedzanie Kopalni Soli we Wieliczce.
Opiekę nad grupą wycieczkowiczów sprawowały p. Małgorzata Kwiecińska, p. Małgorzata Nasiadka i p. Hanna Zdunek.
ODKRYWCY Z LUCYNOWA NA „MISJI PRZYR(G)ODA”
Nasza szkoła uczestniczyła w Projekcie „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Projekt był dofinansowany ze środków pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Koordynatorem projektu była Pani Dyrektor Elżbieta Królikowska.
W dniach 18-22 maja 2015r. 36 uczniów kl. IV-VI wyjechało do Narwiańskiego Parku Narodowego gdzie wcieliło się w rolę badaczy i odkrywców, przez co zdobyło wiedzę na temat zwiedzanego regionu. Najważniejszym walorem przyrodniczym parku jest unikatowy system rzeki, która płynie na tym obszarze wieloma łączącymi i rozdzielającymi się korytami. Dzięki atrakcyjnej formule programu łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe uczniowie szybciej i chętniej przyswoili wiedzę przyrodniczą. Jednocześnie jako reporterzy gazety „Misja Przyr(g)oda”, każdego dnia zamieszczali swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Dzieciom szczególnie podobało się łowienie i rozpoznawanie bezkręgowców, badanie wody oraz tropienie nietoperzy. W ramach projektu zwiedziły historyczne miasto Tykocin, pałac w Choroszczy i Europejską Wioskę Bocianów w Pentowie. Uczniowie szczęśliwi i zadowoleni będą wspominać pięć dni wielkiej, niezapomnianej lekcji przyrody.
Ciekawa lekcja w Drogoszewie
Uczniowie z klasy IIa i IIIa w dniu 08.V.2015r. byli z wizytą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Virga” w Drogoszewie u Pana Marcina Wiśniewskiego. Brali udział w warsztatach edukacyjnych nt. „ Mała sowa mądra głowa”. Dzieci obserwowały zachowanie sówki Płomykówki, którą mogły pogłaskać, dotykały i karmiły zwierzęta znajdujące się w wiejskiej zagrodzie . Malowały figurkę sowy wykonaną z masy solnej, którą zabrały ze sobą do domu. Bawiły się na terenie kompleksu rekreacyjnoedukacyjnego. Były też w pobliskim lesie, gdzie słuchali śpiewu ptaków i rozpoznawali leśną roślinność. Podczas naszego spotkania łączyliśmy naukę z zabawą w terenie. Przygotowany przez Ośrodek program w sposób interesujący dla dzieci poruszał ważne kwestie poszanowania i ochrony przyrody. Pobyt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Virga" nie tylko wzbogacił wiadomości dzieci i rozbudził zainteresowania przyrodnicze, ale dostarczył im również wielu niezapomnianych wrażeń.
Ewa Kopko, Joanna Zawisza
"Czerwony Kapturek"Jana Brzechwy
13 maja odbyło się w naszej szkole przedstawienie kukiełkowe pt."Czerwony Kapkurek".Uczestniczyli w nim uczniowie klas 0-III i przedszkola. Znaną wszystkim dzieciom baśń Jan Brzechwa napisał wierszem rozpisał na role, dzięki czemy można było wystawić ją na scenie.Członkowie koła teatralnego- uczniowie klasy Va sami przygotowali scenografię (wnętrze domu, las). Publiczność z uwagą śledziła losy bohaterów i gromkimi brawami nagrodziła występ młodych aktorów.
Opiekun koła teatralnego - Urszula Kalata
Ognisko w ramach zajęć świetlicowych
Wyprawa na majówkę miała miejsce 7 maja 2015 r. Grupa uczniów z zajęć świetlicowych pod opieką Anny Zaremba wystartowała ze szkoły około godz. 12.40 i dotarła spacerkiem na metę, którą była posesja p. Elżbiety Powierża w Tumanku. Po drodze uczestnicy podziwiali malownicze, rozkwiecone łąki i las. Gdy dotarli już do celu, czekało na nich rozpalone ognisko. Przygotowała je p. Ela, która była drugim opiekunem grupy. Na majówce było wspaniale. W radosnej atmosferze uczniowie posilili się pieczonymi kiełbaskami i ziemniakami. Tak szybko minął czas, aż żal było opuszczać posesję.
Dziękujemy p. Elżbiecie Powierża za miłą gościnę.
Anna Zaremba
Wycieczka kl. 0 b do Drogoszewa
7 maja 2015 r. dzieci kl. 0 b były na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym w Drogoszewie. Oglądały zwierzęta i ptaki. Uczestniczyły w warsztatach plastycznych - malowały sowę, karmiły zwierzęta. W miłej atmosferze poznały życie i pracę ludzi na wsi. Wspólnie z gospodarzem grllowały i bawiły się.
Hanna Budzińska
Uroczystość 10-lecia nadania imienia szkole już tuż, tuż...
Szanowni Państwo ! Drodzy Uczniowie!
Przypominam o zbliżających się terminach nadsyłania i przekazywania prac dotyczących konkursów organizowanych przez naszą szkołę z okazji 10 rocznicy nadania imienia.
Mam nadzieję, że komisje konkursowe będą miały ogrom pracy.
W organizację konkursów wkradł się za moim pośrednictwem ,,Drobny Chochlik”, ale wszystkie nadesłane w terminach prace będą oceniane ( dotyczy-Moja szkoła za 10 lub 100 lat)
Każda praca konkursowa na odwrocie powinna zawierać :
- w przypadku uczniów
Imię i nazwisko ucznia, klasę, imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego
- w przypadku pozostałych osób
imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy
Koordynatorzy konkursów :
plastycznych: Pani Małgorzata Augustynik i Pani Monika Skołożyńska
literackiego: Pani Urszula Kalata
- „Logo Mojej Szkoły” (plastyczny)
Praca konkursowa o wymiarach 15cm x 15cm powinna zawierać nazwę szkoły (ma jednoznacznie kojarzyć się z naszą szkołą). Logo szkoły (znak graficzny) będzie przeznaczone do celów promocyjnych, identyfikacyjnych, korespondencyjnych. Każdy uczestnik przygotowuje 1 pracę i dostarcza do szkoły w nieprzekraczalnym terminie do 18.05.2015 r. Wszystkie prace konkursowe stają się własnością szkoły. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród nastąpi w dniu 14.06.2015 r. Podczas oceny prac będą brane pod uwagę: oryginalność, czytelność projektu, estetyka wykonania, pomysłowość.
Ocena w kategoriach: klasy I, klasy II – III, klasy IV – VI, oraz rodzice i pracownicy.
- „Moja Szkoła za 10 (100) lat” (plastyczny)
Każdy uczestnik wykonuje 1 prace w dowolnej technice plastycznej (rysunek, malarstwo, collage, grafika.)
Prace będą oceniane w kategoriach:grupy przedszkolne – format A 4, klasy I – format A 4, klasy II - III – format A 3, klasy IV – VI – format A 3, rodzice – format – A 3.
Kryteria oceny: zgodność z tematem konkursu, oryginalność, pomysłowość, estetyka i technika wykonania, kompozycja, gama kolorystyczna. Złożenie prac do 15.05.2015 r. Wręczenie nagród 14.06.2015 r. Prace konkursowe stają się własnością szkoły.
- Konkurs literacki „Wiersz o Szkole”
Każdy uczestnik przygotowuje 1 wiersz tematycznie związany z naszą szkołą i przekazuje wychowawcom (lub składa w sekretariacie szkoły) do dnia 20.05.2015r.
Konkurs obejmuje 4 kategorie wiekowe: klasy I, klasy II-III, klasy IV – VI oraz absolwenci i rodzice.
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi 14.06.2014 r.
E.Królikowska
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
4 maja 2015 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Uczniowie z klasy VI zaprezentowali tło historyczne uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej z 3 maja 1791 r. i wyjaśnili, dlaczego rocznica uchwalenia Konstytucji, to nadal tak ważny dla Polski dzień. Była to lekcja historii, która przybliżyła wydarzenia z końca XVIII wieku, treści zawarte w Konstytucji i jej znaczenie dla upadającego państwa polskiego. Uczniowie przypomnieli też o Święcie Flagi i obowiązku okazywania szacunku dla symboli narodowych.
Żywa flaga
Na mocy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku 2 maja obchodzone jest w Polsce Święto Flagi. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi postanowili uczcić to święto w wyjątkowy sposób. 30 kwietnia wszyscy ubrali się w barwy narodowe i wykonali pamiątkowe zdjęcia, a młodsi uczniowie przygotowywali flagi.Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.
Baltie 2015 - etap wojewódzki
28 kwietnia 2015 roku uczeń kl. 6 a pod opieką rodzica i nauczyciela zajęć komputerowych pojechał do Publicznego Gimnazjum nr 1 imieniem Jana Pawła II w Ząbkach na etap wojewódzki Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2015, który odbywał się w dwóch placówkach w województwie mazowieckim. Było to niezwykłe wydarzenie, bo po raz pierwszy nasza szkoła uczestniczyła w tym konkursie. BALTIE to język programistyczny, narzędzie do nauki programowania z udziałem czarodzieja o nazwie Baltie. Każdy zawodnik samodzielnie pracował on-line.Test trwał 120 minut i należało się zmierzyć z 8 zadaniami, co nie było łatwe dla wszystkich uczestników. Mateusz ostatecznie zajął 23 miejsce. Jest to bardzo dobry wynik, gdyż było najwięcej konkurentów z jego kategorii. Po uciążliwych zmaganiach na uczniów czekała niespodzianka. Specjalnie na konkurs przyjechał z Czech twórca Baltiego - Bohumír Soukup. Każdy uczestnik otrzymał z rąk programisty pamiątkę udziału w konkursie. Na koniec wszyscy obecni zrobili sobie zdjęcie z autorem Baltiego.
Szczególne podziękowania p. Marcie Archita - organizatorowi Placówki Konkursowej
za miłe przyjęcie i organizację etapu wojewódzkiego
Wycieczka do Warszawy i Wilanowa
28 kwietnia 2015r. uczniowie z klas IV- VI w ramach lekcji plastyki udali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po Starym Mieście. Trasę wyznaczały miejsca z poznanych na języku polskim legend. Dzieci odwiedziły zabytkowy dzwon przy katedrze i próbowały obudzić księcia zaklętego w niedźwiedzia, zwróciły uwagę na bazyliszka przy jednej z kamieniczek i podziwiały Warszawską Syrenkę. Następnie kamiennymi schodkami zeszły nad Wisłę, a stamtąd przez barbakan do uroczych nowoczesnych fontann. Potem uczniowie zwiedzili ekspozycję na powietrzu w Muzeum Wojska Polskiego i wzięli udział w lekcji w Muzeum Narodowym. Stamtąd pojechali do Wilanowa. Tutaj obejrzeli przepiękny pałac i ogród oraz wzięli udział w kolejnej lekcji, która przybliżyła im historię Polski i wiadomości z zakresu plastyki.
E. Kopko, M. Kwiecińska, U. Powierza, H. Zdunek
Nasi uczniowie w Grand Prix Mazowsza
W dniach 24, 25, 26 kwietnia na pobliskich terenach Lucynowa, Lucynowa Dużego, Tumanka odbyła się międzynarodowa impreza sportowa - XVII Grand Prix Mazowsza w Orientacji Sportowej. Uczniowie z naszej szkoły brali udział w kategorii Open1 i otrzymali nagrody. Więcej ....
WIELKANOCNE KONKURSY
22 kwietnia 2015 r. ogłoszono wyniki konkursów organizowanych przez Samorząd Uczniowski w związku ze Świętami Wielkanocnymi.
Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną wygrali następujący uczniowie:
Klasy O – III
I miejsce: Oliwia Gudyn, Laura Zając
II miejsce: Przemysław Pielak, Ola Skwara
III miejsce: Maja Oleksiak, Natalia Kulesza
Klasy IV – VI
I miejsce: Mateusz Pielak, Sebastian Gudyn, Maksym Onisk
II miejsce: Karolina Powierza, Karolina Skołożyńska
III miejsce: Igor Powierza, Aneta Zaręba
Nagroda specjalna: Bartosz Konarzewski
Wyniki Konkursu na Najpiękniejszy Kosz Pisanek:
I miejsce: klasa I b, klasa II a
II miejsce: klasa 0 a
III miejsce: klasa I a
Wyróżnienie: klasa III a, klasa V a
Wszystkim laureatom gratulujemy zdolności i wspaniałych pomysłów.
Opiekunowie SU: Urszula Kalata, Krystyna Kurek
Z energią zmieńmy źródła
22 kwietnia w naszej szkole obchodzono Dzień Ziemi. Uczniowie z klas IV a i V a przygotowali apel pt. "Z energią zmieńmy źródła". W sposób humorystyczny przedstawili problemy ekologiczne: efekt cieplarniany, korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, oszczędzanie energii elektryczej i wody w ramach konferencji międzynarodowej, podczas której uczniowie wcielili się w przedstawicieli różnych krajów z udziałem trzech energii: słonecznej, wiatru i wodnej. Role energii zagrały dziewczynki. Informacje ekologiczne były przekazane również poprzez krótkie filmiki. Następnie uczennice z klasy V b zasygnalizowały ważny i aktualny problem, a mianowicie palenie traw.
Apel zakończył się rozdaniem nagród dla wyróżniających się uczniów w sporcie - drużyna chłopców zajęła III miejsce w rozgrywkach międzypowiatowych w unihokeju, oraz w świątecznych konkursach zorganizowanych przez SU.
Gminny Konkurs Mitologiczny
21 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Mitologicznego, którego patronem był Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. W tegorocznych zmaganiach udział wzięli reprezentanci siedmiu szkół. Uczniowie klas piątych musieli wykazać się wiedzą na temat wierzeń i nazw bogów starożytnych Greków i Rzymian, a także szczegółową znajomością mitów. Zwycięzcy konkursu nie mieli problemów z rozwiązaniem testu, okazali się prawdziwymi znawcami historii starożytnej. Otrzymali oni dyplomy i książki ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa, które wręczyła Naczelnik Wydziału Edukacji Spraw Społecznych Pani Anna Gołębiewska.
Lista laureatów konkursu:
I miejsce – Paulina Chrzanowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie) i Piotr Zaniewski (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie)
II miejsce – Maria Winkler (Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach) i Bartosz Kośnik (Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym)
III miejsce – Bartosz Posiadłowski (Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej)
Wyróżnienie – Daria Dąbrowska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie)
Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim nauczycielom za wspaniałe przygotowanie uczniów.
Urszula Kalata, Zenona Turek
Wieczór Jasia i Małgosi w klasie V a
21.04.2015 r. odbył się Wieczór Jasia i Małgosi - spotkanie podsumowujące realizację programu profilaktycznego „Domowi Detektywi”.
Program realizowany był w szkole pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Nasiadka, a także w domu, gdzie uczniowie wraz z osobą dorosłą tworząc tzw. Domowe Drużyny rozwiązywali zlecone im przez liderów grup zadania. Tematyka zajęć obejmowała następujące zagadnienia: prawdy i mity na temat alkoholu, wpływ reklamy w mediach na temat przekonań dotyczących alkoholu, presja grupy rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z nią, czyli jak skutecznie odmawiać, powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu.
Podczas Wieczoru Jasia i Małgosi uczniowie zaprezentowali swoim rodzicom prace dotyczące różnych zagadnień związanych z alkoholem.
Były również wspólne zabawy, m. in. Znajdź kogoś, kto…, czy Kłębek wełny – zabawa, podczas której uczniowie i ich rodzice plątali się włóczką i dłońmi, by potem móc się rozplątywać, co nie było łatwym zadaniem.
Na zakończenie wychowawca podziękował wszystkim uczestnikom programu i wręczył uczniom dyplomy.
M. Nasiadka
NIE dla wypalania traw !
Wiosna to okres, w którym przyroda budzi się z zimowego letargu do życia. Chętnie wychodzimy na działki i do ogrodów, usuwamy zanieczyszczenia pozimowe, sadzimy krzewy, kwiaty.
Wiele osób lekkomyślnie wypala trawy i nieużytki rolne tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźnienia i oczyszczenia gleby.
Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
Ziemia wyjaławia się, a do atmosfery dostają się trujące związki szkodliwe dla ludzi i zwierząt. W pożarach traw giną zwierzęta domowe, leśne, a także ptactwo, owady i gryzonie . Giną również przypadkowe osoby oraz strażacy.
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów, które najczęściej znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie łąk, nieużytków rolnych i upraw rolniczych. Ogień z palących się łąk czy nieużytków przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany.
Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególne groźne dla osób znajdujących się w pobliżu z uwagi na możliwość zatrucia. Dym powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk, czy nieużytków w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność podpalaczy nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni by ratować ludzkie życie.
Wypalanie traw jest prawnie niedozwolone.
Art.59 rozdziału 8 ustawy o ochronie przyrody mówi, że ,,kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny”.
„ PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK”
Plastuś z książki Marii Kownackiej był i jest jednym z ulubionych bohaterów dzieciństwa, tym bardziej cieszy nasz fakt, że spodobał się także naszym pierwszakom, którzy w dn. 16.04.15r. obejrzeli spektakl o tym samym tytule w DK w Wyszkowie przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Sztuka w ciekawy i zwięzły sposób opisuje przygody ludzika z plasteliny i jego przyjaciół z piórnika stalówki, ołówka, scyzoryka i gumki myszki. Poznajemy też Tosię, roztrzepaną Zosię i niezbyt grzecznego urwisa Witka. Ciekawe jest to, że narratorem i przewodnikiem po świecie Plastusia jest jego przyjaciel Pamiętnik. Spotykamy także niegrzeczny kałamarz, jesteśmy świadkami kłopotów Plastusia z atramentem. Przygody głównego bohatera oprawione są zaskakującymi efektami dźwiękowymi i grą świateł oraz rytmicznymi piosenkami. Dzieci wyszły z przedstawienia zadowolone i chętne do odkrywania nowych przygód Plastusia.
Dziękujemy
Pani Agacie Kukwa i Pani Paulinie Puławskiej
za pomoc i opiekę nad dziećmi
M.Skołożyńska, M.Augustynik
10 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
2 kwietnia 2015 roku przypadła 10 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty umiłował całą ludzkość. Robił wszystko, aby była zaprowadzona sprawiedliwość społeczna, aby zapanował pokój, aby ludzkość stanowiła jedną wielką rodzinę. Jednakże szczególną miłością obdarzył ludzi młodych. "To Wy jesteście solą tej Ziemi" - powtarzał święty w swoich przemówieniach. Śmierć Jana Pawła II głęboko zapadła sercach wielu ludzi. Wiosną 2005 roku coś pękło nawet w sercach najbardziej zatwardziałych. Niemalże każdy człowiek uronił łzę, popadł w zadumę i zastanowił się "Dokąd zmierzamy?". Chwile zadumy i tęsknoty za Ojcem Świętym zapanowały 10 kwietnia w naszej szkole. Uczniowie z klasy IV a i IIIa pod opieką katechetki Krystyny Kurek przygotowali apel z okazji 10 rocznicy odejścia Jana Pawła II do Pana. Wiersze, piosenki religijne zwłaszcza "Barka", przybliżenie wielkiego dziedzictwa świętego oraz projekcja filmu o Ojcu Świętym spowodowały, że wszyscy uczestnicy poczuli obecność Świętego Jana Pawła II. Rapujące dzieci uaktywniły publiczność, która włączała się w śpiewanie. Bardzo wymowne było epitafium. Wprowadziło wszystkich do zastanowienia się nad słowami papieża. Często padały pytania dlaczego - "Dlaczego, dopiero słuchamy Cię teraz?... gdy już nie wrócisz, gdy już nic nie powiesz...". Apel zakończył się słowami papieża skierowanymi do dzieci i młodzieży - "Chociaż nie jestem wśród Was na co dzień ... to przecież noszę w sercu wielką troskę ... Jest to, moi drodzy, troska o Was. Właśnie dlatego, że od Was zależy jutrzejszy dzień".
Z uwagi na rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, tych którzy zginęli społeczność szkolna uczciła minutą ciszy.
„Są takie święta” - zwyczaje, obrzędy ludowe na wesoło
W tym roku uczniowie klasy Ia i I b postanowili rozszerzyć kultywowanie tradycji na apelu pod hasłem „Wielkanocne zwyczaje, tradycje”. Było wesoło i poważnie. Nie zabrakło informacji o symbolice związanej z Wielkanocą. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o znaczeniu jajka, palmy, koszyka wielkanocnego i śmigusa - dyngusa. Występ przeplatany był piosenkami. Na zakończenie uczniowie wyśpiewali życzenia w języku angielskim.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu apelup.M.Nasiadka i p. A.Zaremba
- M.Skołożyńska i M.Augustynik
Razem tworzymy lepszy Internet
Pod takim hasłem odbył się 27.03.2015 r. apel z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowany przez uczniów klasy V a i klasy I a. Dzieci na wesoło przypomniały społczności szkolnej z klas II-VI zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, netykietę oraz jakie mogą być zagrożenia z niewłaściwego korzystania z Sieci. Były wiersze. piosenki, scenki oraz krótkie flimiki.
Bractwo Rycerskie KERIN w naszej szkole
24 marca 2015r. naszą szkołę odwiedziło Bractwo Rycerskie KERIN. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w żywej lekcji historii na temat rycerzy i ich zwyczajów. Pokaz dotyczył czasów późnego średniowiecza. Członkowie Bractwa w bardzo atrakcyjny sposób opowiedzieli o kodeksie rycerskim, turniejach i bitwach, ilustrując swoje opowieści scenkami, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Uczniowie bardzo chętnie wcielali się w przydzielane role pazia, giermka oraz rycerza, zakładali rycerską zbroję. Ogromnym entuzjazmem cieszyły się walki rycerskie. Przeżyliśmy wspaniałą i interesującą lekcję historii.
Ważne informacje dla rodziców
Szanowni Rodzice!
Przypominam, że 1 kwietnia 2015 r. (środa) klasa szósta przystąpi do sprawdzianu po szkole podstawowej.
W tym dniu uczniowie kl. 0 - V nie mają zajęć dydaktycznych. Zajęcia dydaktyczne nie odbędą się również w dniach 2 i 3 kwietnia (czwartek, piątek) oraz 7 kwietnia (wtorek). Rodziców, którzy potrzebują w w/w dniach opieki dla swoich dzieci bardzo proszę o zgłoszenie pisemne tego faktu do wychowawców do dnia 31.03.2015 r.
Dyrektor: Elżbieta Królikowska
Pierwsze miejsce w powiecie
21 marca 2015 roku w Somiance odbyły się Powiatowe Zawody w Unihokeja Chłopców. Impreza okazała się bardzo szczęśliwa dla naszej reprezentacji. Chłopcy w składzie: Powierza Przemysław kl. 6a, Sosnowski Dawid kl. 6a, Nowak Artur kl. 6a, Kilek Damian kl. 6a, Sosnowski Jakub kl. 5b, Ciach Bartosz kl. 5a, Pielak Mateusz kl. 6a, Powierza Adrian kl. 6a, Powierza Dawid kl. 6a, Kacper Rojek kl. 5a, Powierz Igor kl. 4a, Deluga Mateusz kl. 4a, Deluga Michał kl. 6a pod opieką p. Ewy Chreścionko wywalczyli I miejsce i awans do zawodów wojewódzkich.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
20 marca w naszej szkole świętowaliśmy przyjście wiosny. Już trzeci rok z kolei dzień ten jest również przypomnieniem sylwetki wielkiego Polaka. Sejm RP rok 2015 ogłosił rokiem Jana Pawła II, toteż cała impreza nosiła tytuł „Wiosna z Janem Pawłem II”. Uroczystość rozpoczęły maluchy z klasy 0 A brawurowo wykonaną piosenką „Maszeruje wiosna”. Później uczniowie z ciekawością obejrzeli prezentację przedstawiającą życie i wartości, jakie cenił Karol Wojtyła. Czwartoklasiści przybliżyli anegdoty dotyczące licznych podróży papieża. Klasa II świetnie śpiewała piosenki i tańczyła, wprowadzając zebranych w wiosenny nastrój. Uczennice z klasy III przypomniały piosenką „ Kolorowe dzieci” o miłości , jaką Jan Paweł II darzył najmłodszych. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali wspólnie piosenki „Święty, święty uśmiechnięty” oraz „Sieje je”.
E. Kopko, M. Kwiecińska, U. Powierza
Oglądanie zaćmienia Słońca
Nasza szkoła przystąpiła do projektu eTwinning o nazwie THE HARMONY OF NATURE(3) - THE HARMONY OF LIGHT i w ramach realizacji tego projektu umożliwiła oglądanie uczniom poprzez folie z filtrem zjawiska unikatowego jakim jest zaćmienie Słońca. 20 marca już od godziny 9.55 do 11.15 przez krótkie chwile (około 1 minuty) dzieci oglądały kolejne etapy zasłaniania tarczy Słońca przez tarczę Księżyca. Na podobne zjawisko należy poczekać do 2026 roku.
Pierwsza z wizytą w MGBP w Wyszkowie
19 marca 2015r. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie gościła naszych pierwszaków. Podczas spotkania pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem i regulaminem biblioteki. Dowiedzieli się, jakie są w niej książki , jak z nich korzystać i jakie są zasady wypożyczania książek. Poznali też znajdujące się tam pomieszczenia. Następnie wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Baśnie stare jak świat”. Z wielką ciekawością wysłuchali czytanych przez bibliotekarkę 2 baśni Ignacego Krasickiego.
Niezwykle miłą niespodziankę sprawiły dzieciakom przygotowane przez bibliotekarki zabawy z chustą animacyjną i magicznym tunelem.Nasze pierwszaki doskonale orientowali się w swoich obowiązkach czytelniczych. Wracali ze spotkania zadowoleni. Wyrazili chęć korzystania z biblioteki.
Monika Skołożyńska i Małgorzata Augustynik
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI UTWORÓW JANA BRZECHWY
W naszej szkole odbył się 3 marca 2015r.Gminny Konkurs Recytatorski pod patronatem Burmistrza Wyszkowa. Swoje umiejętności prezentowało 26 uczniów z klas II i III oraz IV i V z 7 szkół podstawowych. Dzieci wykazały się znakomitym przygotowaniem, znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy interpretowały w ciekawy sposób, uwidaczniając ponadczasowe piękno utworów patrona naszej szkoły. Komisja powołana z nauczycieli- opiekunów miała trudne zadanie. Nagrodzono następujących uczniów:
Kategoria klas II- III
I miejsce-Maksymilian Martyna ze Szkoły Podstawowej Nr im. Adama Mickiewicza,
II miejsce- Małgorzata Jakacka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wł. Broniewskiego,
III miejsce- Daria Oliasz ze Szkoły Podstawowej w Skuszewie.
Wyróżnienie otrzymała Weronika Skoczeń z Zespołu Szkół- Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.
Kategoria klas IV- V
I miejsce- Jan Książek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach,
II miejsce- Julia Maliszewska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Leszczydole Starym,
III miejsce- Bartosz Rogólski Ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym oraz Natalia Kroczek ze Szkoły Podstawowej Nr 1.
Wyróżnienie otrzymały Karolina Zięba ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole Nowinach oraz Klara Lisek ze Szkoły Podstawowej Nr 2.
Nagrody i dyplomy wręczała uczniom Pani Aneta Kowalewska- zastępca Burmistrza Wyszkowa.
Opiekunki konkursu: M. Kwiecińska i J. Zawisza
Wizyta strażaków z PSP Wyszków w naszej szkole
11 lutego 2015r. miało miejsce spotkanie przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie z uczniami klas: IVa, Va i Vb. Strażacy przekazali ważne informacje dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą latem i zimą, oraz jak postępować w przypadku zerwania się lodu na ślizgawce. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji.