Wspólnota i magia Świąt – relacja z koncertu bożonarodzeniowego
18 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbył się wyjątkowy koncert bożonarodzeniowy, który zgromadził uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Lucynowa oraz okolicznych miejscowości. To niepowtarzalne wydarzenie stało się dowodem na to, jak wielką siłę ma wspólnota, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
Na scenie zaprezentowali się wszyscy – uczniowie, nauczyciele i rodzice. Każdy z występów wypełniony był pasją i zaangażowaniem.
Nauczyciele zachwycili emocjonalnym wykonaniem utworu „Znak pokoju”, przypominając o istocie świątecznego czasu – pokoju, radości i miłości.
Finał wieczoru był prawdziwym świętem wspólnoty. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i publiczność razem zaśpiewali jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”. Ten moment wzruszył wszystkich obecnych i pozostawił niezatarte wspomnienie wspólnego przeżywania magii Świąt.
Koncert był nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale przede wszystkim spotkaniem lokalnej społeczności. Mieszkańcy Lucynowa i okolic wspólnie świętowali, dzieląc się radością i życzliwością.
Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu podkreśliła wagę takich chwil: „Święta to czas, który przypomina nam, jak ważne są bliskość, współpraca i wspólne przeżywanie radości. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego dołączyli”
Ten wieczór na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników – nie tylko ze względu na piękne występy, ale także dzięki poczuciu jedności, które towarzyszyło każdej minucie koncertu.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i obecność. Niech duch tego wieczoru towarzyszy nam przez całe Święta i nadchodzący Nowy Rok!
Ewa Chołyst, Ewelina Wyszyńska, Anna Zimoń
106
XXIII Konkurs Wiedzy Religijnej
Boże Narodzenie jest świętem Dziecka - nowo narodzonego Dziecka.
Jest to zatem wasze święto! - Jan Paweł II17 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Wyszkowie odbył się XXIII Konkurs Wiedzy Religijnej pod hasłem Boże Narodzenie w nauczaniu św. Jana Pawła II. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach plastycznej dla klasa I-III oraz kategorii wiedza dla klasa IV- VIII. Po eliminacjach wewnątrzszkolnych w kategorii wiedza Naszą szkołę reprezentowali: Anna Górska - VIa, Bartosz Oleksiak - VIIa, Zuzanna Białek - VIIIb. Wśród wyróżnionych osób w konkursie zalazła się Zuzanna Białek, a w kategorii plastycznej wyróżnienie otrzymał Leon Kołakowski. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Zimoń
1
Kuchcikowo – „Świąteczne pierniczki”
W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się. 16 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego 0c piekły i dekorowały pierniczki. Każde dziecko pracowało wytrwale wycinająć za pomocą foremek ciasto na pierniki. Kolejnym etapem było zdobienie pierników za pomocą lukru i kolorowych posypek. Tego dnia w naszej sali pachniało świętami.
Ewa Kac
2
Jarmark bożonarodzeniowy
14 grudnia mieliśmy powód do dumy! Nasza utalentowana uczennica, Marika Kucharczyk, wystąpiła na jarmarku bożonarodzeniowym w Wyszkowie, gdzie swoim pięknym głosem zachwyciła zgromadzonych. W jej wykonaniu usłyszeliśmy tradycyjną kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, która wprowadziła wszystkich w magiczną, świąteczną atmosferę.
Dziękujemy Marice za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i gratulujemy udanego występu! Życzymy jej dalszych sukcesów na scenie i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli cieszyć się jej talentem.
Ewa Chołyst
Wycieczka do Berlina i Tropical Islands
Dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli integrować się z rówieśnikami z wyszkowskiej szkoły podczas wspólnego wyjazdu do Niemiec, który odbył się w dniach: 11-14.12. 2024 r. Tym razem odwiedzieliśmy Berlin i Tropical Islands.
W przedświątecznym czasie stolica Niemiec przyciąga turystów wieloma atrakcjami. My również daliśmy się skusić urokowi jarmarku bożonarodzeniowego na Alexanderplatz. Zwiedzieliśmy wiele historycznych miejsc, takich jak: Reichstag, Brama Brandenburska, Plac Poczdamski, Nowe Muzeum i poznaliśmy ciekawe historie ludzi mieszkających po dwóch stronach muru Berlińskiego, z którymi zapoznał nas wspaniały przewodnik – pan Marek.
Podczas pobytu w Berlinie mogliśmy pobawić się w Legoland Discovery Center, kupiliśmy słodkości w Ritter Sport i M&M's Berlin. Wycieczkę zakończył pobyt w Tropical Islands. Uczniowie korzystali z wielu atrakcji wodnych, podziwiali roślinność i zwierzęta tropikalnych lasów.Dziękujemy Pani Annie Szymańskiej-Grodzkiej za zorganizowanie wycieczki, a Paniom: Zenonie Turek i Zofii Jeż za wspólną opiekę nad uczniami.
Urszula Kalata
26
Wigilia WIP
Dnia 13.12.2024r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w Wigilii Programu WIP, która odbyła się w szkole podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Zgromadzonych w świąteczny nastrój wprowadził spektakl zaprezentowany przez MTP Farsa. W ten magiczny piątek uczniowie mogli wspólnie spędzić czas, pośpiewać kolędy oraz zjeść wigilijne potrawy. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze.
Marlena Łysikowska
Detektyw Pozytywka
13 grudnia uczniowie z klas IIa, IIIa i III b wybrali się do Domu Kultury Hutnik w Wyszkowie na spektakl teatralny pt. „Detektyw Pozytywka” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie, wraz z tytułowym Detektywem Pozytywką, przenieśli się w niezwykłą podróż do świata pełnego zagadek. Dzieci z zaangażowaniem śledziły perypetie detektywa rozwiązującego różnorodne łamigłówki. Spektakl w zabawny i ciekawy sposób zwracał uwagę na to, jak ważna jest umiejętność logicznego myślenia, posiadanie bogatej wiedzy oraz obserwacja otaczającego nas świata. Przedstawienie wzbudziło wśród uczniów wiele pozytywnych emocji.
Joanna Kapsa
4
Biblioteczny zakątek
Dnia 11.12.2024 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach „Biblioteczny zakątek” w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
Dzieci uwagą wysłuchały opowiadania o „Chłopcu, który sprowadził śnieg” autorstwa Hollie Hughes i Anny Wilson. Ta piękna historia okraszona odrobiną magii rozgrzała wszystkim serca i wlała w nie nadzieję. Śnieżna kula sprawiła, że po zamknięciu ostatnich kart książki, wyjątkowo wybrzmiała cisza, a gardła ścisnęło wzruszenie.
Pierwszoklasiści świetnie się bawili z podczas zajęć integracyjnych. Pędzili w świat razem z reniferem, odkodowywali zaszyfrowane wyrazy o tematyce bożonarodzeniowej i tworzyli swoja śnieżną kulę, żeby lepiej zapamiętać, że kiedy zaczyna padać śnieg, magia i dobroć znajdują drogę do ludzkich serc.
M. Dryja, M. Skołożyńska, M. Królikowska, M. Marsicka
10
Innowacja pedagogiczna " W zdrowym ciele zdrowy duch" - robimy szaszłyki.
11 grudnia w ramach innowacji pedagogicznej robiliśmy szaszłyki owocowe. W tym dniu gościliśmy Panią wice dyrektor Agatę Wachowską, która z wielkim zainteresowaniem obserwowała nasze zajęcia. Pomogła nam w robieniu szaszłyków. Przypomnieliśmy, też sobie wiadomości o owocach. Uczniowie rozmoznawali owoce po kształcie, zapachu i wielkości. Na końcu zajęć mogliśmy skosztować zrobionych przez uczniów szaszłyków.
Beata Szczerba
Mikołajki i Boże Narodzenie w Młynie Gąsiorowo
9 grudnia uczniowie klasy I a, I b, II i III a odwiedzili Ośrodek Szkoleniowo – Integracyjny „Młyn Gąsiorowo”. W czasie zajęć, prowadzonych przez panie animatorki przebrane za elfy, dzieci poznawały dawne i współczesne zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz mikołajkami. Najpierw wykonały wspólnie z papieru bardzo dłuuuuugi i kolorowy łańcuch na choinkę. Potem przyszedł czas na kolędowanie i ruchowe zabawy świąteczne. Okazało się, że nasi uczniowie doskonale znają teksty kolęd, za co zostali pochwaleni przez panie animatorki. Dzieci wykazały się też umiejętnością lepienia pierogów oraz wykonywania ozdób choinkowych. Z pasków papieru „wyczarowały” pawie oczka, serduszka i ptaszki. Gdy przyszedł czas na obiad – mogły spróbować jak smakują zrobione wcześniej własnoręcznie pierogi. Następnie, w oczekiwaniu na przybycie Mikołaja, wysłuchały opowieści o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych na mazowieckiej wsi. Mikołaj przywitał wszystkich miłym słowem, upewnił się, że dzieci były grzeczne i wręczył prezenty. Na koniec wszyscy mogli zakupić pamiątki w postaci świątecznych dekoracji. Pobyt w Gąsiorowie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój oraz uzmysłowił jak ważne jest kultywowanie tradycji.
M. Dryja, M. Skołożyńska, M. Królikowska, M. Marsicka
132
Świąteczna paczka
W tym roku akcja świąteczna- przygotowanie paczki dla dzieci z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie oddział onkologii i hematologii dziecięcej przerosła nasze oczekiwania. Mobilizacja była bardzo duża uczniowie przynieśli wiele gier planszowych, kredek, zabawek, kolorowanek, puzzli i wiele innych artykułów które mogą spodobać się małym pacjentom.
Największym zaangażowaniem wykazały się klasy V b VII b i III a. Klasa II przygotowała kartki dla rodziców chorych dzieci. Dziękujemy wszystkim za dobre serca. Pamiętajcie że nie liczy się to ile posiadamy ale ile dajemy innym i jak się z nimi dzielimy.
Szkolne Koło Wolontariatu
Mikołajkowy Dzień Radości w Naszej Szkole
6 grudnia nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą krainę świątecznej magii! Już od samego rana dało się odczuć wyjątkowy klimat – na przerwach z głośników płynęły dźwięki znanych i lubianych piosenek świątecznych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zaangażowali się w przygotowanie świątecznych stylizacji. Czerwone stroje, mikołajowe czapki, a także urocze swetry świąteczne były wszechobecne, co tylko dodawało uroku temu wyjątkowemu dniu. Nie mogło zabraknąć najważniejszego gościa – Świętego Mikołaja! Wraz z Panią Mikołajkową odwiedził każdą klasę, rozdając słodkie upominki, które wywoływały uśmiechy na twarzach wszystkich uczniów. Jednak największą atrakcją tego dnia była klimatyczna ścianka do zdjęć, przygotowana specjalnie na tę okazję. W podczas lekcji uczniowie i nauczyciele mogli zatrzymać magiczne chwile na fotografiach.
Wszystkie zdjęcia zrobione podczas przerw przez Panią Ewę zostały udostępnione w poniższej galerii zdjęć, gdzie można je pobrać i cieszyć się wspomnieniami z tego wyjątkowego dnia.
286Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne tworzenie tej świątecznej atmosfery. Mamy nadzieję, że Mikołajki na długo pozostaną w Waszej pamięci i staną się wstępem do równie radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Samorząd Uczniowski
55
Dzień Wolontariatu
Dnia 5.12.2024r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy Dzień Wolontariatu, który miał na celu promowanie wartości takich jak pomoc innym, życzliwość i zaangażowanie społeczne. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję poznać różne inicjatywy wolontariackie, które realizowane są na rzecz lokalnej społeczności. Uczniowie odegrali krótkie scenki, które ukazywały codzienność z życia osób związanych z wolontariatem.
W ramach obchodów, zorganizowane zostało także rozdanie nagród „Anioła Życzliwości”, przyznawanych zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, którzy wyróżnili się szczególną empatią, pomocą innym i pozytywnym wpływem na otoczenie. Nagrody zostały wręczone w atmosferze radości i wzruszenia, a ich laureaci zostali docenieni za swoje nieocenione działania na rzecz dobra wspólnego upominkami.
Tego dnia nastąpiło również wręczenie nagród za najlepsze plakaty promujące ideę pomagania innym. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na wartość altruizmu i zaangażowania społecznego. Konkurs na plakat cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy, zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia, pokazali swoją kreatywność i pasję do wspierania innych.
Dzień Wolontariatu był doskonałą okazją do refleksji oraz do zainspirowania innych do aktywnego działania na rzecz innych.
WOLONTARIAT
34
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Z okazji tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć młodego człowieka 27-go Mateusza ze spektrum autyzmu wraz z jego mamą Ewą. Nasi goście przybliżył nam świat widziany oczami dziecka autystycznego. Opowiedzieli wiele interesujących ciekawostek z życia codziennego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchali gości. Takie spotkania uczą nas empatii do drugiego człowieka.
Dorota Kołakowska Marlena Łysikowska Magdalena Marsicka Beata Szczerba
7
Wystawa Titanica
4 grudnia uczniowie klas IVa, IVb i Va wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Warszawy. Był to dzień pełen emocji, niezapomnianych przeżyć i ciekawych doświadczeń.
Pierwszym punktem programu była wizyta na wyjątkowej wystawie poświęconej historii słynnego transatlantyka Titanic. Uczniowie mieli okazję zobaczyć liczne eksponaty wyłowione z dna Oceanu Atlantyckiego, które pozwoliły im przenieść się w czasie do 1912 roku. Wśród przedmiotów znalazły się osobiste rzeczy pasażerów, fragmenty wyposażenia statku oraz unikatowe pamiątki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści przewodników, poznając historię tragicznego rejsu oraz życie ludzi, którzy znaleźli się na pokładzie tego legendarnego statku.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie, gdzie uczniowie obejrzeli film animowany Vaiana 2. Piękna opowieść o odwadze, przyjaźni i dążeniu do celu zachwyciła młodych widzów. Barwna animacja, wpadająca w ucho muzyka i ciekawa fabuła sprawiły, że dzieci wyszły z kina w doskonałych humorach, dzieląc się wrażeniami i ulubionymi momentami filmu.
Wycieczka była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale także do wspólnego spędzenia czasu i integracji. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni niezapomnianych wspomnień. Już nie możemy doczekać się kolejnych szkolnych wyjazdów!
Ewa Chołyst, Marlena Łysikowska, Ewelina Wyszyńska, Anna Zaremba
41
Wycieczka do Teatru Capitol i Muzeum Iluzji
Dnia 2 grudnia klasa V b wybrała się do Teatru Capitol na przedstawienie ,,Piotruś Pan". Uczniowie wraz z aktorami przenieśli się do świata wiecznego dzieciństwa i poznali zabawne historie „Piotrusia Pana” i jego towarzyszy z Nibylandii. „Piotruś Pan” to opowieść o czarodziejskiej, beztroskiej krainie, w której nikt nie może dorosnąć, a życie jest nieustającą przygodą. Jednak nawet w tej krainie czyhały niebezpieczeństwa, dlatego uczniowie mieli okazję towarzyszyć bohaterom w czasie walki z piratami, dowodzonymi przez strasznego Kapitana Haka. Spektakl zrobił duże wrażenie na naszych uczniach.
Po spektaklu spacerując przez Starówkę warszawską uczniowie podziwiali przystrojone już świątecznie kamienice. Na Placu Zamkowym zachwycali się największą w Polsce choinką, która ma aż 27 metrów. Tuż obok Międzymurza Piotra Biegańskiego, na Jarmarku Bożonarodzeniowym dzieci przeniosły się w świąteczny czas oglądając stragany z rękodziełem, wyrobami artystycznymi i kulinarnymi przysmakami.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Iluzji, gdzie uczniowie poznawali poprzez zabawę interaktywny świat iluzji. Zanurzając się w bezkresie odbić i świateł w Pokojach Luster i Matrixie, dzieci wyobrażały sobie nieskończoność. Wchodząc do kosmicznego tunelu Vortex, sprawdzały czy istnieje grawitacja. Bawiły się perspektywą z Krzesłem Beucheta i w Pokoju Amesa oraz przekonały się, że cień nie musi być czarny. Sprawdzały również, czy mogą zaufać swojemu umysłowi oraz zmysłom, odwiedzając interaktywną wystawę edukacyjną.
Wyjazd był doskonałą okazją do zgłębienia kultury naszej stolicy, a także spędzenia czasu w gronie rówieśników. Pełni wrażeń wszyscy wrócili do domów bogatsi o nowe doświadczenia.
Marta Frąckiewicz i Iwona Trol
53
Olimpiada Przedszkolaków!
Nasze Przedszkolaki na Złoty Medal! Z wielką radością informujemy, że drużyna naszych przedszkolaków zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznej Olimpiadzie Przedszkolaków! Wydarzenie to, pełne sportowych emocji i radosnej zabawy, odbyło się na hali WOSIR w Wyszkowie. W rywalizacji wzięło udział wiele przedszkoli, a poziom konkurencji był naprawdę wysoki. Nasze dzieci wykazały się nie tylko niezwykłą sprawnością fizyczną, ale także duchem drużynowym i ogromnym zaangażowaniem. Wspaniale radzili sobie w takich konkurencjach jak: skaczące żabki, jazda w tunelu, rzuty do celu, oraz w zabawie ,,Kto pierwszy, ten lepszy!".Każdy uśmiech, każdy doping i każda kropla wysiłku przyniosły efekt – złoty puchar i ogromną dumę dla naszej Szkoły!
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszą drużynę, w tym rodzicom, opiekunom, uczniom z klasy IVa oraz naszym fantastycznym nauczycielom wychowania przedszkolnego i fizycznego, którzy przygotowali dzieci do zawodów. To Wasza praca i wsparcie pomogły naszym małym sportowcom sięgnąć po najwyższe laury.
Skład drużyny: Jan Wydryszek, Maja Powierza, Karolina Brzezińska, Julia Niegowska, Gabriel Turek, Zuzanna Mróz, Zuzanna Wasiak, Zuzanna Ziółkowska, Antoni Dalek-Turek, Antoni Białek, Wiktor Niedźwiecki.
Gratulujemy naszym małym mistrzom i czekamy na kolejne sukcesy! Razem możemy wszystko!
Martyna Racka, Ewelina Wyszyńska, Marianna Zyśk
57
Largo - podróżująca filharmonia
29 listopada w naszej szkole odbyła się lekcja muzyki dla uczniów klas I - III. Pan Marcin Jóźwik, który przeprowadził lekcję powiedział... Ostatnio zastanawiałem się nad symbolami narodowymi w kontekście święta niepodległości, i doszedłem do wniosku, że poza godłem, flagą, hymnem, są jeszcze inne symbole, które stanowią o naszej tożsamości. Jednym z nich jest Wisła - jej poświęciłem program pt. Muzyczny Spływ Wisłą, drugim zaś symbolem jest bocian - nieodłączny element naszego krajobrazu. W związku z tym opracowałem program pt. Bociany lecą do Afryki w rytm muzyki.
Bohaterzy tego programu, czyli nasi uczniowie polecieli do Afryki. Zatem można powiedzieć, że dotarli do mety. Co zasługuje na uwagę? fakt, że lecieli przez szereg krajów w których na przestrzeni dziejów różni kompozytorzy tworzyli piękną muzykę. Podczas lekcji było dużo zabawy, tańca i uśmiechu na twarzach dzieci.
Katarzyna Napiórkowska
35
,,Kalendarz Adwentowy" – dzielimy się magią oczekiwania
Czas przedświątecznego oczekiwania to wyjątkowy okres, pełen radości, ciepła i małych niespodzianek, które umilają każdy dzień grudnia. W tym roku postanowiliśmy podzielić się tą magią z dziećmi z domu dziecka poprzez akcję „Kalendarz Adwentowy”.
Dzięki Waszej otwartości i zaangażowaniu stworzyliśmy 24 dni pełne radości – wyjątkowe kalendarze, w których każdy dzień kryje mały upominek i mnóstwo miłości. Słodycze, drobne zabawki, przybory szkolne i pełne ciepła życzenia wypełniły te kalendarze, stając się symbolem troski i wsparcia. Wasze gesty sprawiły, że każdy nowy dzień grudnia niesie niespodziankę, radość i poczucie, że ktoś o nich pamięta. Uśmiechy na ich twarzach to najlepszy dowód na to, że dobro ma ogromną moc – zwłaszcza w czasie, gdy tak bardzo potrzebujemy bliskości i serdeczności. Z całego serca dziękujemy każdemu, kto włączył się w to piękne przedsięwzięcie. Wasze wsparcie – w formie darów, pomocy w pakowaniu kalendarzy czy słów otuchy – było bezcenne.
Udowodniliśmy, że razem możemy budować mosty dobra, które łączą nas ze sobą i pozwalają dzielić się tym, co najważniejsze. Niech ta akcja stanie się inspiracją do kolejnych pięknych gestów, nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Dziękujemy, że jesteście z nami i wspólnie możemy czynić świat lepszym!
Z wyrazami wdzięczności i świąteczną radością
Martyna Racka, Ewelina Wyszyńska, Anna Zimoń.33
Andrzejkowe czary w naszej szkole!
29 listopada nasza szkoła zmieniła się w prawdziwą krainę magii i tajemnic. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII stali się wróżkami, magami i jasnowidzami, by rozświetlić szkolne korytarze aurą Andrzejkowych wróżb. Nie zabrakło pięknych dekoracji oraz odpowiednio dobranych strojów – suknie z cekinami, peleryny i magiczne różdżki podkręciły atmosferę niczym zaklęcie ,,Abrakadabra!".
Każda klasa przygotowała swój stolik z wróżbami. Były filiżanki, kostki, kule do losowania, koło fortuny, serca z imionami, memory z zawodami, miska z monetą, wróżenie z wosku, a nawet cyfrowa wróżka – ChatGPT.
Największa niespodzianka dnia? Pani Dyrektor, w pełni oddając się duchowi zabawy, zarządziła... dyskotekę podczas lekcji! Starsze klasy szybko porzuciły codzienne zmartwienia na rzecz parkietu, a mała sala gimnastyczna rozbrzmiała hitami, które podrywały do tańca nawet najbardziej opornych. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i radości – dokładnie tak, jak powinno być w Andrzejki. Już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych wydarzeń. A tymczasem – jak przewidziały filiżanki – czeka nas jeszcze dużo szkolnych przygód.
Samorząd Uczniowski
84
Konkurs Ortograficzny
28 listopada uczniowie klas czwartych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym rozgrywanym w systemie drużynowym. Czwartoklasiści wykazali się ogromną wiedzą, ponieważ o miejscach decydował jeden błąd.
Laureaci konkursu:
I miejsce: Nadia Juras, Gabriela Oleksiak, Kacper Balcerex aequo: Maja Duraj, Olga Pawłowska, Kalina Pietrzak, Liliana Małachowska.
II miejsce: Nela Załęska, Malwina Gąsior, Aleks Ratkowskiex aequo: Mikołaj Powierza, Patryk Osytek, Miłosz Perzyna, Jan Krzyżewski, Bartosz Sobotka
III miejsce: Oskar Balcer, Wiktor Balcer, Igor Konarzewski, Filip Zdziarski
Urszula Kalata
„Spektrum XL”
W środę 27 listopada uczniowie z klasy III b i IV b uczestniczyli w jubileuszowym koncercie Rewii Dziecięcej Sylaba pt. „Spektrum XL”, który odbył się z okazji 40-lecia istnienia zespołu. Występom tanecznym towarzyszyły archiwalne zdjęcia i nagrania z lat działalności zespołu. Dużo emocji wśród uczniów wywołały imponujące pokazy akrobatyczne. Wszyscy byli oczarowani umiejętnościami młodych tancerek. Wśród artystek znalazły się uczennice naszej szkoły – Liliana Falba z klasy III b i Anna Falba z klasy VII b, które z ogromnym zaangażowaniem prezentowały swoje talenty na scenie.
Joanna Kapsa
13
Uczniowie dla uczniów
W dniu 27.11.2024 r. na zajęciach koła historycznego pojawił się gość. Był nim burmistrz Wyszkowa, a przede wszystkim regionalista, pasjonat lokalnej historii Piotr Płochocki. Podczas spotkania z uczniami opowiadał, jak odkrył w sobie pasję do historii miasta, a także w jaki sposób odkrywał zagadki przeszłości, inspirując młodzież do rozwijania zainteresowania dziejami regionu. W dalszej części uczniowie mogli dowiedzieć się o dziejach wyszkowskiego harcerstwach, oraz o początkach, rozwoju i latach świetności letniska Rybienko Leśne.
Spotkanie otwierało cykl podobnych tego typu rozmów uczniów z regionalistami. Organizowane są one w ramach projektu: „Uczniowie dla uczniów: Popularyzujemy historię regionu”, w którym uczestnicy koła historycznego, wspólnie z zespołem regionalistów, podejmą próbę opracowania podręcznika, scenariuszy lekcji i kart pracy pomocnych w nauce o historii naszej małej ojczyzny.
Michał Depta
Kosmos
Dnia 26.11.2024 r. dzięki Panu Andrzejowi Kondratczykowi, właścicielowi firmy Alfa Planetarium, odbyliśmy fantastyczną podróż w przestrzeń kosmiczną. Podczas 45-minutowych zajęć uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VI poznali i zobaczyli na własne oczy ruch gwiazd na nocnym niebie, najbardziej znane gwiazdozbiory oraz serię kosmicznych ciekawostek. Następnie wszyscy „polecieli w kosmos”, dzięki specjalnemu seansowi wyświetlonemu na kopule Planetarium.
Wszyscy uczestnicy zajęć bawili się kosmicznie fajnie.
Anna Zaremba
2
W zdrowym ciele zdrowy duch
Bezruch jest chorobą, ruch jest powrotem do zdrowia." - Gabriella Roth. Ten cytat podkreśla znaczenie aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia. Autor sugeruje, że brak aktywności prowadzi do negatywnych skutków dla zdrowia, podczas gdy regularny ruch jest kluczowy dla poprawy i utrzymania dobrej kondycji fizycznej. I właśnie klasa VII b wykonała gazetkę pt. "Ruch to zdrowie" w ramach realizacji innowacji "W zdrowym ciele zdrowy duch".
Beata Szczerba
1
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo w setną rocznicę urodziny pluszowego misia, czyli w 2002 r. Na cześć misia najczęściej świętują dzieci, które uczęszczają do żłobków, przedszkoli i szkół. Miękki, puchaty i taki z łatką. Najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Wychowawcy
77
Światowy Dzień Życzliwości
Bycie miłym, okazywanie dobra i rozbudzanie w sobie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania nie tylko obdarowanego, ale przede wszystkim tego, który je okazuje.
21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Tego dnia mogliśmy uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane podkłady dobra, a szkołę opanował kolor żółty.Mieliśmy okazję poznać wachlarz życzliwych zachowań z gazetki i plakatów. Uczniowie i nauczyciele chętnie robili sobie zdjęcie fotobudce życzliwości oraz pozowali jako anioły. W każdej klasie zostało również przeprowadzone głosowanie na klasowego anioła życzliwości oraz na najbardziej życzliwego nauczyciela. Wyniki poznamy podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, dobre słowa, miłe uśmiechy. Życzymy Wam samych dobrych, życzliwych osób wokół.
Dorota Kołakowska, Beata Szczerba,
Wioleta Bajorek, Małgorzata Świętoń-Gigoń143
Program edukacyjny ,,Żyj dobrze"
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego pt. ,,#ŻyjDobrze”, organizowanego przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wyszkowie. „Żyj dobrze” to program edukacyjny mający na celu promowanie zdrowego i świadomego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt jest inicjatywą edukacyjną, której celem jest budowanie świadomości zdrowotnej, rozwój kompetencji społecznych oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i dobre samopoczucie. „Żyj lepiej” to kompleksowy program zdrowotny, który łączy edukację, profilaktykę i wsparcie w zmianie stylu życia.
Mamy nadzieję, że program #ŻyjDobrze przyczyni się do kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych naszych uczniów w zakresie zdrowego stylu życia.
Szkolny koordynator programu: Martyna Racka
33
„Szkoła Pełne Talentów 3"
Akcja „Szkoła Pełne Talentów 3" organizowana przez sklep Lidl dobiegła końca. Dzięki Waszemu wsparciu nasza szkoła zebrała 1930 talenciaków !!! Wymieniliśmy je na następujące nagrody rzeczowe:
- zestaw 10 piłek do koszykówki
- matę - tarczę z punktacją
- gigabierkiNagrody, które otrzymamy za zebrane punkty pozwolą rozwijać talenty wśród naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, mieszkańcom Lucynowa i okolic za wspólne zbieranie punktów.
Marlena Łysikowska
Zdrowie na talerzu – jak zapobiegać cukrzycy
W dniach 14 i 19 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Zdrowie na talerzu – jak zapobiegać cukrzycy”. Zajęcia, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, zostały poprowadzone przez panią Barbarę Rogaczyk – nauczyciela biologii oraz dietetyka klinicznego czynnego zawodowo. Warsztaty miały na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat profilaktyki cukrzycy oraz promowanie zdrowych nawyków
żywieniowych i aktywnego stylu życia.Warsztaty zostały zrealizowane w dwóch terminach:
14 listopada: w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas V oraz klasy VI.
19 listopada: do warsztatów przystąpili uczniowie klas VII i VIII.Zajęcia odbyły się w formie interaktywnych warsztatów, które połączyły teorię z praktyką. W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się, czym jest cukrzyca, jakie są jej rodzaje oraz jak rozwija się ta choroba. Pani Barbara Rogaczyk omówiła także wpływ nieprawidłowego poziomu cukru we krwi na organizm człowieka, wskazując na powikłania, jakie mogą wyniknąć z nieleczonej lub źle kontrolowanej cukrzycy.
W drugiej części zajęć uczniowie mieli za zadanie przygotować przykładowe „zdrowe talerze” z posiłkami odpowiednimi dla osób z cukrzycą. Każda grupa otrzymała listę różnorodnych potraw – zarówno zdrowych, jak i niezdrowych dla diabetyków – i musiała wybrać właściwe propozycje na śniadanie, obiad, kolację oraz przekąski. Prowadząca na bieżąco omawiała wybory uczniów, wyjaśniając, dlaczego niektóre potrawy są korzystne, a inne należy unikać. Dzięki temu uczestnicy nauczyli się rozpoznawać produkty o niskim indeksie glikemicznym i unikać tych, które mogą prowadzić do gwałtownych skoków cukru we krwi. Zwieńczeniem warsztatów był quiz wiedzy o cukrzycy i zdrowym stylu życia, w którym uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą.
Warsztaty „Zdrowie na talerzu” spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony uczniów. Dzięki zaangażowaniu pani Barbary Rogaczyk oraz ciekawej formie zajęć młodzież nie tylko zdobyła cenną wiedzę na temat cukrzycy, ale także została zmotywowana do podejmowania prozdrowotnych wyborów na co dzień.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Warsztaty były doskonałym przykładem, jak edukacja może łączyć teorię z praktyką, inspirując młodych ludzi do dbania o swoje zdrowie.
Barbara Rogaczyk
V Zlot Wychowania i Profilaktyki
Dnia 16.11.2024r. odbył się V Zlot Wychowania i Profilaktyki organizowany przez Gminę Wyszków. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie społeczności kreującej wśród rówieśników modę na życie wolne od uzależnień i przemocy rówieśniczej oraz zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży. Uczniowie klas VII i VIII w godzinach porannych uczestniczyli w warsztatach, rozwijających ich pasje i zainteresowania takich jak: majsterkowanie, pirotechnika, tanecznych: jazz, hip-hop czy zumba, kulinarnych, z improwizacji teatralnych, sztuki walki i samoobrony, wokal i wizaż. Na WIP-owskiej gali młodzież z radością i pasją zaprezentowała efekty swojej pracy. Po intensywnym dniu uczestniczy zlotu współnie szaleli na parkecie podczas WIPoteki.
Marlena Łysikowska
18
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia stały się już tradycją naszej szkoły. Po raz kolejny obchodziliśmy go 15.11.2024r. Uczniowie klas I-II obchodzili ten dzień w formie różnych zabaw i gier, natomiast wszyscy uczniowie klas III- VIII zmagali się z testem, który był dostosowany do poziomu klasy.
Znajomość tabliczki mnożenia była sprawdzana nie tylko wśród uczniów klas III – VIII, ale również wśród nauczycieli i pracowników szkoły, co sprawiło dużą radość uczniom i wywołało wiele śmiesznych sytuacji wśród nauczycieli.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie: Agata Wachowska i Hanna Zdunek.
Mistrzami Tabliczki Mnożenia w tym roku szkolnym, w danej klasie zostali:
Zofia Jezierska III a
Blanka Łukasiakklasa III b
Antoni Kac klasa IV a
Patryk Osytek klasa IV b
Szymon Dąbkowski klasa V a
Szymon Gajc klasa V b
Adam Oleksiak klasa VI a
Franciszek Ciach klasa VII a
Michał Osytek klasa VII b
Aleks Piotrowski klasa VIII a
Igor Grześkiewicz klasa VIII bZwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, a nauczycielom i pracownikom szkoły dziękujemy za wspólną zabawę.
Agata Wachowska i Hanna Zdunek
75
Projekt edukacyjno-sportowy Hoop Spoort
18 listopada w wyszkowskiej hali sportowej przy CEZiU „Kopernik” rządzili młodzi lekkoatleci. Uczniowie naszej szkoły z klas IV,V i VI, wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-sportowym „Hooop Spoort”, organizowanym przez Fundację Klub Polskiej Lekkiej Atletyki.Wiodącym celem projektu jest promocja aktywności ruchowej przy wykorzystaniu form lekkoatletycznych.
Podczas wydarzenia dzieci spotkały się z gwiazdami lekkiej atletyki, które podczas warsztatów przedstawiły najważniejsze osiągnięcia największych polskich lekkoatletów oraz własne. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej takie gwiazdy sportu jak: Artur Partyka, Sebastian Chmara, Paweł Januszewski.
Wszystko zaczęło się od zapalenia znicza olimpijskiego, pochodnią, którą zapalany był znicz podczas Igrzysk w Atenach w 2004 roku! Później było trochę edukacji: historia Igrzysk Olimpijskich, zapoznanie z najwybitniejszymi postaciami lekkiej atletyki, prezentacja materiałów z największych światowych imprez lekkoatletycznych. Po konkursie wiedzy o lekkiej atletyce przyszedł czas na zabawę. Dzieci próbowały swoich sił w skoku wzwyż, biegu przez płotki, biegu płaskim, rzucie do celu, czy w zabawie zręcznościowej.
Ostatnim punktem programu była sztafeta, która przyniosła najwięcej emocji. Nasza dwunastoosobowa szkolna reprezentacja zajęła 1 miejsce wygrywając z dużą przewagą!!! Każde dziecko biorące udział w wydarzeniu otrzymało, koszulkę oraz pamiątkowy medal. A dla najlepszych szkół zostały wręczone upominki i statuetki.
Podczas imprezy każdy był wygranym. Liczyła się dobra zabawa oraz uśmiech uczestników. Dla naszych dzieciaków była to super przygoda z „królową sportu” jaką jest lekkoatletyka. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w projekcie.
Opiekunowie: Jacek Andrusiuk, Marta Frąckiewicz, Justyna Rojek
#hooopspoort Ministerstwo Sportu i Turystyki
#LaboratoriaPrzyszłości
Galeria zdjęć27
Spotkanie z Mistrzem - Projekt MAŁY MISTRZ
18 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z mistrzem kolarstwa szosowego i górskiego Panem Łukaszem Góralewskim zdobywcą między innymi:
Drużynowych Mistrzostw Polski MTB – 2017 r.
Mistrz Zimowego Poland Bike Marathon - 2018 r.
Złoty medal podczas LOTTO Poland Bike Marathon 2021 r.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III, którzy biorą udział w projekcie ,,Mały Mistrz”. Pan Łukasz opowiedział o swojej 30 letniej już pasji rowerowej. Zaczynał bowiem w wieku 9 lat swoją przygodę. Opowiedział o swoich sukcesach, które miały miejsce zarówno w Polsce jak i we Włoszech oraz o poważnych wypadkach i ryzyku związanym z taką formą aktywności. Uczniowie dowiedzieli się jak drogie potrafią być profesjonalne rowery, ale również mieli okazję zobaczyć a nawet usiąść na taki wyjątkowy model. Pan Łukasz dostawał od uczniów wiele pytań, na które odpowiadał z wielką pasją.
Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi za możliwość spotkania i życzymy dalszych sukcesów !
Ewelina Wyszyńska
16
Szach-Mat!
W dniu 15 listopada 2024 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami w gry w szachy. Tego dnia odbyły się I Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Wyszków w szachach szybkich w WOSiR. Wzięło w nim udział 45 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Turniej był rozgrywany systemem pucharowym. Jego celem była popularyzacja i upowszechnienie tej dziedziny sportu wśród uczniów. Szachy to rozrywka intelektualna, która przybiera formę „gry królewskiej”. Taka aktywność wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój umysłowy, ale też na osobowościowy każdego grającego. Młodzi adepci, grając w szachy, doskonalą pamięć, rozwijają zdolność koncentracji i logicznego myślenia.
Igor Grześkiewicz z kl. VIII b zdobył I miejsce w kategorii wiekowej klas VII-VIII. Zaś uczniowie naszej szkoły wywalczyli III miejsce w kategorii drużynowej. Oto jej sklad:
Kl. I-III: Wiktor Falba kl. III b, Krystian Paź kl. III a, Szymon Zaleski kl.III b
Kl. IV-VI: Krzysztof Dębek kl.IV b, Ksawey Paź kl.VI, Karol Wasiak kl.V a
Kl. VII-VIII: Igor Grześkiewicz kl.VIII b, Karol Kosiński kl.VII a, Michał Osytek kl.VII bGratulujemy!
Anna Zaremba
22
Zmysłowe Spotkanie z Czosnkiem – Odkrywamy Świat Zmysłów!
W naszej szkole odbyły się wyjątkowe zajęcia poświęcone zmysłom, a ich motywem przewodnim był… czosnek! Dzieci z oddziału przedszkolnego mieli okazję poznać bliżej działanie każdego z pięciu zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu – z pomocą tego intensywnego składnika. Przez interaktywne ćwiczenia i sensoryczne eksperymenty odkrywali, jak różne bodźce związane z czosnkiem wpływają na nasze postrzeganie. Dzieci sprawdzali, jak jego zapach, smak i tekstura oddziałują na zmysły oraz jak różne zmysły współpracują, tworząc pełny obraz doświadczenia. Czosnek wywołał sporo śmiechu i ciekawości, a zajęcia pomogły lepiej zrozumieć, jak zmysły kształtują nasze codzienne odczucia i wrażenia.
Martyna Racka, Ewa Kac, Marianna Zyśk
14
Szkoła do hymnu
8 listopada nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do Hymnu”, organizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Punktualnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły – wspólnie odśpiewałi „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa „Szkoła do Hymnu” ma na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. Wydarzenie to stało się już coroczną tradycją, w której z dumą uczestniczymy, tworząc przestrzeń do refleksji nad historią naszej ojczyzny oraz ucząc młodzież szacunku do polskich symboli narodowych.
Ewa Chołyst
Święto Niepodległości
W dniu 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Społeczność szkolna wspólnie uczciła na nim 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas apelu mieliśmy okazję uczestniczyć w rozprawie sądowej, na której odbył się symboliczny sąd nad Polską. Wysłuchaliśmy też poruszających recytacji wierszy patriotycznych oraz pieśni narodowych w wykonaniu szkolnego chóru. Wszystko po to, aby ukazać trudną drogę Polaków do wolności. Cała społeczność szkolna z dumą uczestniczyła w tej ważnej lekcji historii i patriotyzmu.
I.Trol, M. Frąckiewicz, M. Depta
14
Mamy kota na punkcie mleka
W tym półroczu uczniowie klasy I b przystąpili do ogólnopolskiego programu informacyjno-edukacyjnego „Mamy kota na punkcie mleka”. Jego celem było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych przez propagowanie wiedzy na temat zdrowotnych właściwości mleka, a także wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski.
Wychowawca: Monika Skołożyńska
Gminne zawody - piłka nożna halowa chłopców
W czwartek 7 listopada 2024 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w gminnym turnieju halowej piłki nożnej w kategoriach chłopców i dziewcząt klas IV-VI. Eliminacje zostały przeprowadzone na hali WOSiR w Wyszkowie. Nasi chłopcy wyszli z fazy grupowej i dzielnie walczyli o finał. Niestety po zaciętej walce o drugie miejsce przegrali po rzutach karnych i ostatecznie zajęli miejsce 3. Dziewczynki dzielnie walczyły o miejsce na podium. Niestety tym razem zabrakło nam szczęścia, gdyż ostatecznie zajęły miejsce 4.
Skład dziewcząt:
Kucharczyk Marika, Kałowska Agata, Skiba Lena, Gąsior Malwina, Dąbrowska Aleksandra, Sikora Zofia, Pietrzak Marcelina, Salomończyk Wiktoria.
Skład chłopców:
Dąbkowski Szymon, Wasiak Karol, Wróblewski Filip, Kowalewski Antoni, Oleksiak Adam, Perzyna Miłosz, Kowalczyk Filip, Wiąckiewicz Karol.
Ewelina Wyszyńska
6
Tosto-mania
Dnia 5 listopada nasza szkoła przeżyła prawdziwą tosto-manię! Wszystko za sprawą Samorządu Uczniowskiego, który postanowił wprowadzić nową tradycję: Dzień Tosta.
Korytarze wypełnił zapach rozpływającego się sera, chrupiącego chleba i… radości! Bo kto nie lubi tostów?
Tego dnia uczniowie ze wszystkich klas mogli zakupić tosty z serem, które znikały w rekordowym tempie. Tosty cieszyły się tak dużą popularnością, że musieliśmy robić dodatkowe serie! Łącznie sprzedaliśmy 242 tosty!
Ale to nie koniec dobrych wieści – każda złotówka zebrana podczas tego smakowitego wydarzenia zasili fundusz Samorządu Uczniowskiego. Z zebranych środków planowane są zakupy na szkolne imprezy, nagrody w konkursach, a być może nawet kolejne tosta-dni!
Mamy nadzieję, że Dzień Tosta wejdzie do naszego szkolnego kalendarza na stałe, a następnym razem zaserwujemy jeszcze więcej smakowitych wersji!
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, kupując tosty lub pomagając w ich przygotowaniu. Szczególnie dziękujemy Pani Dyrektor Annie Suchcie, że zgodziła się i wspierała nasz szalony pomysł i Pani Dorocie Kołakowskiej, która cały dzień nam pomagała w wykonywaniu tostów i zawrotnym tempie zdobywała kolejne chleby tostowe i ser. Bardzo to doceniamy.
A jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji spróbować – nie martwcie się, Samorząd już obiecuje kolejne kulinarne niespodzianki.
Samorząd Uczniowski
36
Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią ale także przekazują ważne prawdy życiowe. 5 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło;)
Ewa Kac, Martyna Racka, Marianna Zyśk
22
Spotkanie z Jarosławem Wróblewskim
O Witoldzie Pileckim napisano wiele książek w Polsce i za granicą. Do grona autorów tychże książek zalicza się Jarosław Wróblewski – pisarz, znawca historii II wojny światowej i trudnych czasów powojennych.
4 listopada uczniowie klas VII – VIII wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Odbyła się ona w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik". Pan Wróblewski przybliżył zebranym postać Witolda Pileckiego – znanego ze swojego niespotykanego bohaterstwa. Opowiadał o wychowaniu w duchu patriotycznym, harcerstwie, udziale w wojnie z bolszewikami. W pamięci uczniów pozostanie opowieść w jaki sposób w powojennych czasch potraktowano człowieka, który jako ochotnik trafił do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Zasmuca fakt, że do tej pory nie udało się odnaleźć miejsca pochówku wielkiego patrioty. Dlatego tak ważna jest pamięć o Witoldzie Pileckim i jego pięknej postawie.
Urszula Kalata
Czas refleksji i zadumy
Listopad to czas zadumy i refleksji, to czas pamięci o tych, którzy odeszli, a o których winniśmy pamiętać! Wprowadzając dzieci w świat wartości, tradycji i patriotyzmu uczniowie z naszej szkoły w ostatnim tygodniu października i pierwszym listopada, wybrali się na spacer na pobliski cmentarz parafialny, aby zapalić znicz na grobach byłych nauczycieli naszej szkoły oraz swoich bliskich.
Wizyta na cmentarzu była okazja do rozmowy na często nie łatwe tematy o odchodzeniu i przemijaniu. W czasie spaceru uczniowie chętnie dzielili się swoimi refleksjami, że miło jest okazywać szacunek i pamięć nawet tym, których nie znamy. Liczymy, że dzięki takim działaniom w młodym pokoleniu nigdy nie przeminie pamięć o polskich zwyczajach i tradycjach.
Wychowawcy
24
„Przyłapani na czytaniu”
Październik to miesiąc, który w naszej szkole od lat wiąże się z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętowaliśmy go w wyjątkowy sposób, organizując konkurs pod hasłem „Przyłapani na czytaniu”. Celem tego wydarzenia było promowanie czytelnictwa oraz zaangażowanie uczniów w odkrywanie radości płynącej z książek.
Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia, które miało przedstawiać uczniów w różnych miejscach, w których zaczytani zatrzymali się na chwilę, aby oddać się lekturze. Mógł to być zarówno zakątek szkolnej biblioteki, jak i przestrzeń na świeżym powietrzu, dom czy inne ulubione miejsce. Ważne było, aby zdjęcie uchwyciło moment pełnego zanurzenia w książce, niezależnie od okoliczności.
Uczestnicy konkursu wykazali się nie tylko pomysłowością, ale także ogromnym zaangażowaniem, pokazując, jak wiele radości może płynąć z obcowania z literaturą. Wiele zdjęć przedstawiało uczniów w chwilach odpoczynku, ale także w sytuacjach pełnych emocji i refleksji, które książki potrafią wzbudzać.
Wszystkie nadesłane prace zostały zaprezentowane w galerii zdjęć na szkolnym korytarzu, co pozwoliło wszystkim uczniom cieszyć się z pięknych, inspirujących chwil spędzonych z książkami. Na zakończenie konkursu odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień dla autorów najlepszych zdjęć. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe oraz dyplomy, które były ukoronowaniem ich kreatywności i miłości do literatury.
Oto wyniki:
Klasy I-III
I miejsce: Julia Powierża kl. III a
II miejsce: Kacper Cybulski kl. IIKlasy IV-VIII
I miejsce: Liliana Małachowska kl.IV b
II miejsce: Eliza Piotrowska kl.Vb
III miejsce: Wiktoria Salamończyk kl.VaKonkurs "Przyłapani na czytaniu" okazał się wielkim sukcesem i przypomniał, jak ważne jest, aby czytanie stało się integralną częścią naszego życia. To doskonała okazja, by w codziennym zabieganiu znaleźć chwilę na książkę, która rozwesela, inspiruje i pozwala przenieść się w zupełnie inny świat.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom!
Anna Zaremba
5
Dzień Dyni
Jak przebiegał Dzień Dyni? Dzieci przyszły ubrane w pomarańczowe stroje, a niektóre pojawiły się nawet w wyjątkowych dyniowych przebraniach. Cały dzień był pełen atrakcji, śmiechu i kreatywnych zajęć. Każde dziecko stworzyło swoją własną dynię z papieru i materiałów plastycznych, które dzieci z radością zabrały do domu. Nasze przedszkolaki wzięły udział w wyścigach z dyniami, w zabawie w slalom między dyniami oraz dyniowym torze przeszkód. Podczas Dnia Dyni dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale także dowiedziały się o zdrowotnych wartościach dyni oraz jej roli w jesiennej kuchni. Każdy przedszkolak wrócił do domu z uśmiechem na twarzy oraz swoją własną dynią. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za zaangażowanie!
Martyna Racka, Ewa Kac, Marianna Zyśk
19
Pamięć tym, którzy odeszli
W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych i dniem Zadusznym, uczniowie klasy VIIIa, 30.10.2024r. wybrali się na wycieczkę do Wyszkowa. Celem wyjazdu było odwiedzenie miejsc pamięci narodowej w mieście.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia starych pamiątkowych grobowców na cmentarzu parafialnym na Nadgórzu. Następnie przeszliśmy pod pomniki bohaterów poległych za Ojczyznę w czasie I i II wojny światowej, umiejscowionych w różnych punktach miasta. Zapaliliśmy znicz na grobie nieznanego żołnierza, który znajduje się w pobliżu LOK-u nad rzeką Bug. Mieliśmy również czas na krótki relaks w tężni solankowej i ciepłą herbatkę w kafejce.
Hanna Zdunek
,,W zdrowym ciele zdrowy duch"
Zdrowy styl życia to przede wszystkim częste spożywanie warzyw i owoców, wybieranie tłuszczów pochodzenia roślinnego zamiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, ograniczenie spożycia soli, niepalenie tytoniu, a także większa aktywność fizyczna. O tym wszystkim rozmawiali uczniowie klasy VIIb na zajęciach z wychowawcą podczas realizowania naszej innowacji w ,,Zdrowym ciele zdrowy duch"
Beata Szczerba
Podsumowanie akcji Podaj łapę
W naszej szkole została zorganizowana zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów i kotów przebywających w TOZ Wyszków. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy.Wzięli w niej udział nie tylko uczniowie z całej szkoły, ale również pracownicy szkoły. Akcja była organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Udało się zebrać nie tylko karmę, ale też przekąski, koce i zabawki dla psich i kocich przyjaciół. Zebrane przedmioty zostały przekazane do TOZ w Wyszkowie 25 października, w Dniu Kundelka przez naszych wolontariuszy.Dodatkowo w ramach akcji uczniowie pochwalili się swoimi czworonożnymi pupilami zamieszczając ich zdjęcie na tablicy ustawionej, na szkolnym - górnym holu. Każdy z nich jest wyjątkowy.Wszystkim, którzy przyczynili się do akcji w jakikolwiek sposób składamy serdeczne podziękowania.Dzielenie się tym co mamy - to dobry nawyk!
Szkolne Koło Wolontariatu
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć poniżej.
3
Mała ojczyzna
Moja mała ojczyzna to miejsce gdzie dorastasz, uczysz się, tu znasz wszystkie ścieżki. Mała ojczyzna ma swoją lokalną historię i tradycję. Klasy VIIa i VIIb w ramach poznania najważniejszych miejsc pamięć Narodowej w Wyszkowie odwiedziła pomniki poległych żołnierzy, którzy zgineli podczas I i II wojny światowej. Nie zapomnieliśmy też o odwiedzeniu Starego Cmentarza. Po zakończeniu wędrówki po Wyszkowie uczniowie w małej kawiarence mogli skosztować gorącej herbaty lub czekolady i zjeść małe co nie co.
Beata Szczerba Urszula Kalata Dorota Kołakowska
21
Zdrowo i owocowo
25 października dzieci z oddziału przedszkolengo Oc rozwijały swoje umiejętności kulinarne. Z jabłek i marchewek wykonały zdrowy soczek. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Zapoznały się również z elektrycznym urządzeniem gospodartwa domowego- sokowirówka. Dzieciaki że smakiem wypijały zdrowy soczek.
Ewa Kac
1
Warsztaty kreatywno-edukacyjne MADU
W roku szkolnym 2024/2025 klasy 0-III będą uczestniczyły w projekcie edukacyjnym pt. „Główka pracuje”, który zostanie zrealizowany przez MADU Pracownię Zabaw i Rozwoju. Warsztaty kreatywno-edukacyjne będą odbywały się co miesiąc. Uczniowie poprzez wykonywane eksperymenty, spotkania z fauną i florą będą poznawali tajniki nauki lub tworzyli małe arcydzieła. Pierwsze zajęcia zostały poświęcone zagadnieniu - dlaczego mamy katar? Uczestnicy dowiedzieli się skąd się bierze i jak można się nim zarazić. Zajrzeli także do ogromnego nosa, a potem sami stworzyli sobie glutka, którego mogli zabrać do domu.
Martyna Nowak
34
Aktywna Szkoła
25 października uczniowie klas IVa, IVb oraz Va wzięli udział w imprezie sportowej Aktywna Szkoła. Na początku uczestnicy dostali koszulki z logo aktywnej szkoły i została przeprowadzona rozgrzewka z gwiazdą sportu. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy ćwiczebne i mieli do dyspozycji 10 stacji z różnymi dyscyplinami sportowymi. Było bardzo aktywnie, zabawnie i wspaniale. Każdy uczestnik mógł sprawdzić się w niecodziennych dyscyplinach sportowych. Na zakończenie uczestnicy otrzymali upominki co jeszcze bardziej wywołało uśmiech na ich twarzach :)
Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejne spotkanie z Aktywną Szkołą !
Ewelina Wyszyńska
74
Innowacja pedagogiczna ,,Witaminki". Zajęcia z Kapustą w roli głównej.
W naszej szkole stawiamy na kreatywne i angażujące metody nauczania, dlatego przygotowaliśmy specjalne zajęcia z udziałem kapusty! Podczas tych zajęć dzieci nie tylko dowiedziały się o wartości odżywczej tego warzywa, ale także poznali jego różnorodne zastosowania w kuchni i codziennym życiu. W trakcie zajęć dzieci mieli okazję przeprowadzić ciekawe eksperymenty kulinarne, uczyć się o zdrowym odżywianiu oraz brać udział w praktycznych doświadczeniach z udziałem kapusty. Nasze zajęcia z kapustą rozwijają nie tylko wiedzę o zdrowym stylu życia, ale także uczą pracy zespołowej, kreatywności i samodzielności. To doskonała okazja, aby połączyć naukę z zabawą i wzbogacić swoje doświadczenia o nowe, smaczne umiejętności! Zapraszamy do fotorelacji – zdrowa i pełna witamin kapusta czeka!
Martyna Racka, Ewa Kac, Marianna Zyśk
34
Ślubowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas
23 października w obecności pani dyrektor Anny Suchty, pani wicedyrektor Agaty Wachowskiej, rodziców i zaproszonych gości, dzieci z klasy I a i I b złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, zostali poddani próbie. Musieli pomóc małej biedronce w odnalezieniu zaczarowanych kropeczek, które zgubiła na łące. Kropki można było odnaleźć, wykonując zadania i odpowiadając na trudne pytania, dotyczące m.in. znajomości zasad bezpieczeństwa i zasad zgodnego funkcjonowania w szkole. Dzieci musiały zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie, a także wykazać się wiedzą na temat swojej ojczyzny i szkoły. Oczywiście pierwszakom udało się znaleźć wszystkie kropki, usłyszeli więc, że są już gotowi do złożenia przysięgi, dzięki której staną się pełnoprawnymi uczniami! W podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, ślubowali więc strzec honoru i dobrego imienia swojej szkoły, szanować swoich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców, służyć pomocą innym, uczyć się pilnie tego, co piękne i mądre, kochać i czcić swoją Ojczyznę. Po złożeniu przez pierwszoklasistów ślubowania, pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia, dotykając wielkim ołówkiem ramion dzieci.
Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali od pani dyrektor swój pierwszy dowód tożsamości – legitymację szkolną, od pani wicedyrektor – pamiątkowy dyplom, a od rodziców – książkę. Po sesji zdjęciowej uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
M. Dryja, M. Skołożyńska, D. Buźniak, M. Marsicka
30
Zaproszenie na kiermasz książek w szkole
Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek, który odbędzie się w dniach od 23 października do końca grudnia 2024 roku (w czasie przerw). Książki można kupić w szkole przy stoisku na przeciwko schodów od strony szatni.
W ofercie znajdują się: słowniki, encyklopedie, bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa.Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie. Wszystkkie książki są nowe, pięknie wydane, w atrakcyjnych cenach!
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe. dlatego też serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udziału w tej akcji!
Bibliotekarz
Dzień Papieski
Co roku w październiku obchodzimy Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze Karola Wojtyły na papieża, wydarzenie to miało miejsce 16 października 1978r. Jest to już XXIV Dzień Papieski, a jego hasło w tym roku brzmi ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia. Uczniowie klas VII przygotowali dla społeczności szkolnej krótkie przedstawienie dotyczące poszukiwania drogi do nieba. Dzieci z grupy 0a na zakończenia przypomniały nam śpiewająco że każdy niezależnie czy mały, czy duży może świętym być. Dzień ten był okazją do zagłębienie się w swoją relację z Bogiem i zastanowienia się co mogę jeszcze zrobić aby być bliżej niego.
Anna Zimoń
17
Szlak Piastowski
W dniach od 16 do 18 października 2024 r. w ramach przedsięwięcia ,,Podróże z klasą" odbyła się trzydniowa wycieczka klas: V a, V b i VI do Biskupina, Poznania i Gniezna. Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego.
Pierwszego dnia uczniowie weszli na Mysią Wieżę znajdującą się w Kruszwicy nad jeziorem Gopło. Wieża stanowi pozostałość zamku w Kruszwicy zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Nazwa budowli nawiązuje do legendy o Popielu, legendarnym władcy Polski, którego zjadły myszy. Stamtąd dzieci udali się do Biskupina - pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Archeologiczne Biskupinie, w który zobaczyli rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Dowiedzieli się się jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego.W zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby takie jak broń, narzędzia czy biżuterię.
Kolejnego dnia wycieczki był Poznań. Uczniowie brali udział w grze miejskiej Detekrywi Historii, gdzie wcielono się w detektywów. Tam wraz z przewodnikiem za pomocą zadań, gadżetó i rekwizytów odkrywali tajemnice Ostrowiu Tumańskiego - najstarszej części Poznania. O godzinie 12.00 oczy zgromadzonych gości były zwrócone na wieżę miejskiego ratusza, gdzie ukazał się widok dwóch małych koziołków, uderzających się rogami, czym wzbudziły ogólną wesołość. Następnie klasy odwiedzili Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie przeżyły wspaniałą przygodę. Spotkali się z gwarą poznańską, przypomnieli sobie legendę dotyczącą rogali świętomarcińskich, która przypomina o tym, aby móc potrać dzielić się z innymi oraz żeby być dobrymi ludźmi. Głównym punktem programu było przygotowanie legendarnych rogali i to… w czapkach cukierników. Po zakończonej pracy, dzielni uczniowie otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika oraz spróbowali rogali, które okazały się pyszne i pachniały cudownie.wzieli udział w warsztatach kulinarnych.
Trzeciego dnia uczniowie udali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Dzieci mogły przenieść się w czasy średniowiecza i doświadczyć, jak żyło się naszym przodkom w odległej przeszłości. Wykazały się przy tym dużą wiedzą zdobytą na szkolnych lekcjach historii. Kolejną atrakcją było zwiedzanie zgromadzonych w Muzeum w wyniku prac archeologów eksponatów połączone z emisją krótkich filmów przybliżających historię kształtowania się naszego państwa. Uczniowie na własne oczy zobaczyli różnego typu źródła historyczne. Dzięki temu utrwalili posiadane wiadomości, które doskonale wykorzystali na Wzgórzu Lecha w trakcie zwiedzania wspaniałej gotyckiej Katedry w Gnieźnie, jej podziemi oraz oglądania odlanych w XII w. z brązu Drzwi Gnieźnieńskich, przedstawiających historię św. Wojciecha i stanowiących jeden z najbardziej interesujących zabytków europejskiej sztuki ludwisarskiej okresu romańskiego, a obecnie zdobiących południowy portal Katedry.
Ten pobyt będzie dla wszystkich jedyny i na dość długi czas zapamiętany. Uczniowie wraz z opiekunami wrócili do domu szczęśliwi i bardziej zintegrowani.
Michał Depta, Marta Frąckiewicz,
Iwona Trol, Anna Zaremba150
Aktywny dzień w parku trampolin
16 października 2024 r. klasy II a, III a i III b wraz z opiekunami wybrały się do Parku Trampolin Hangar 646 w Warszawie. Celem wycieczki było rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, zachęcanie do różnych form aktywności fizycznej oraz integracja klas i zacieśnienie relacji koleżeńskich. Pobyt w Hangarze rozpoczął się profesjonalną rozgrzewką oraz zabawami poprowadzonymi przez trenera. Następnie uczniowie mieli czas wolny, w czasie którego korzystali z szeregu atrakcji, takich jak trampoliny, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe czy cieszące się największą popularnością ogromne zjeżdżalnie. Pobyt w parku trampolin okazał się dla uczniów świetna zabawą. Uczniowie wrócili do domu w znakomitych nastrojach pełni pozytywnej energii.
Joanna Kapsa
55
Powiatowe zawody w unihokeja
W niedzielę 13 października 2024r. odbyły się powiatowe zawody w unihokeja chłopców klas IV – VI. Nasi chłopcy tym razem grali w pomniejszonym składzie 3x3 plus bramkarz. Nowe doświadczenie, które wymagało od chłopców pełnej mobilizacji przyniosło nam sukces w postaci kolejnego brązowego medalu :)
Walka była zacięta, gdyż kolejny raz walczyliśmy o miejsce drugie. Serdeczne gratulacje !
Skład :
Dąbkowski Szymon kl. V a
Oleksiak Piotr kl. V b
Wasiak Karol kl. V a
Oleksiak Adam kl. VI
Wiąckiewicz Karol kl. VI
Perzyna Miłosz kl. IV b
Wróblewski Filip kl. VI
Kowalewski Antoni kl. VIEwelina Wyszyńska
1
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 11 października w naszej szkole odbyły się wyjątkowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość, przygotowana przez Samorząd Uczniowski, była pełna niespodzianek, humoru i wzruszeń, a w głównych rolach wystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Już od pierwszych chwil zgromadzonych w auli powitała ciepła atmosfera. Oliwier Mikłowski i Ola Dąbrowska, prowadzący wydarzenie, zapowiedzieli, że tego dnia szkolna rzeczywistość zostanie ukazana z nieco innej, bardziej humorystycznej strony. W krótkiej scence aktorskiej Pani Ewa Chołyst i Pani Ewelina Wyszyńska , z przymrużeniem oka opowiedziały o pracy w szkole, podkreślając, że choć życie nauczyciela wydaje się czasem proste, wcale takie nie jest.
Podczas uroczystości wystąpił chór szkolny wraz z solistami: Marceliną Pietrzak, Bartkiem Młynarskim, Nikolą Szpakowską, Olą Dąbrowską, Oliwią Turek, Amelią Turek, Leną Skibą, Mają Łukasiak, Anią Górską oraz Basią Grzybowską .
Wokaliści zaskoczyli wszystkich niecodzienną interpretacją znanych melodii – ich teksty zostały specjalnie przygotowane na tę okazję, dostarczając widowni wielu uśmiechów.
Następnie głos zabrali przedstawiciele Rady Radziców, którzy podziękowali nauczycielom, złożyli życzenia i wręczyli prezenty.
Kulminacyjnym punktem programu był tajemniczy i tajny konkurs, w którym uczniowie przez ostatnie tygodnie głosowali na nauczycieli w nietypowych kategoriach. Oliwier Mikłowski, Adam Oleksiak, Damian Tryc i Ola Dąbrowska z ogromnym entuzjazmem ogłaszali zwycięzców, a wśród nich znaleźli się:
- Luzak Roku – Pan Jacek Andrusiuk, który zyskał uznanie za swój luz.
- Nauczyciel Sigma – Pani Ewelina Wyszyńska, za swoje nieprzewidywalne podejście do nauki.
- Sniper – Pani Barbara Rogaczyk, znana z niesamowitej precyzji i doskonałej organizacji.
- Zagubiony w Technologii – Pani Iwona Trol, która bardzo się stara, ale projektor często z nią nie współpracuje.
- Życiowy Coach – Pani Anna Szymańska-Grodzka, za umiejętność uspokajania klasy i wspierania uczniów.
- Kreatywny Artysta – Pani Natalia Kupiec, za artystyczne podejście do nauczania.
- Fachowiec z pasją- Pan Michał Depta, za miłość i fascynację swoim przedmiotem, którą my również próbujemy mieć.
- Anioł – Pani Anna Zimoń, za cierpliwość i łagodne podejście do uczniów.
- Sceptyk – Pani Hanna Zdunek, za podchodzenie do wiedzy uczniów z dużą dawką ostrożności, za dokładność w sprawdzaniu wiedzy.
- Żartowniś – Pani Anna Ponichtera, za rozbawianie klasy i cięte riposty pod tablicą.
Każda kategoria dostarczyła zarówno nauczycielom, jak i uczniom wielu emocji, a wręczenie dyplomów było okazją do licznych uśmiechów i pamiątkowych zdjęć.
Uroczystość zakończyła się wspólnymi podziękowaniami skierowanymi do wszystkich nauczycieli za ich codzienną pracę, poświęcenie i serce, które wkładają w edukację młodzieży. Jak podkreślił Oliwier w swoim przemówieniu: „Dzięki Wam te szkolne mury są miejscem pełnym energii, śmiechu i nauki”.
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne świętowanie! Wszystkim nauczycielom życzymy samych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy!
Samorząd Uczniowski
33
Gminne zawody w unihokeja
W czwartek 10 października 2024r. odbyły się gminne zawody w unihokeja dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w kategorii klas młodszych. Dziewczęta zajęły IV miejsce, natomiast chłopcy po rzutach karnych i walce o miejsce II wywalczyli brązowy medal - miejsce III !
Serdeczne gratulacje !
Ze względu na fakt iż, szkoła która zajęła miejsce II nie będzie mogła jechać na zawody Powiatowe, to właśnie nasza szkoła będzie reprezentowała Gminę Wyszków na zawodach Powiatowych. Trzymamy kciuki za naszych sportowców.
Ewelina Wyszyńska
8
Program ,,Mały Mistrz"
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła dołączyła do Programu Mały Mistrz. Program ten to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowana przez Szkolny Związek Sportowy, mająca na celu poprawę zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I - III.
10 października w szkole odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów dotyczące organizacji i przebiegu programu. Poniżej w prezentacji wszystkie szczegółowe informacje.
K.Napiórkowska
Podróże z klasą: Gdańsk, Gdynia, Sopot
Od 7 do 10 października 2024 r. uczniowie klas VII - VIII zwiedzali kaszubskie miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Przedsięwzięcie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu wyjazdu z funuszy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Program wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszy dzień poświęciliśmy na wiedzanie Gdańska, miasta z pięknymi renesansowymi kamieniczkami XVI-XVIIw. , Ratuszem, Dworem Artusa, Bazyliką Mariacką i Żurawiem na Długim Pobrzeżu. Nie mogło zabraknąć zdjęcia pod słynnym Neptunem. Wielką atrakcją dla uczniów był rejs na Westerplatte.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Katedrę Oliwską i wysłuchaliśmy koncertu zagranego na słynnych organach z XVIII wieku. Tego dnia odwiedziliśmy Skwer Kościuszki w Gdyni, zachwyciliśmy się ORP Błyskawicą i poznaliśmy tajniki podróżowania żaglowcem - Darem Pomorza. Dzień zakończył się wizytą w Muzeum Emigracji.
Trzeci dzień naszej podróży rozpoczęliśmy od Opery Leśnej w Sopocie i punktu widokowego, spacerowaliśmy po Parku Północnym, deptaku Bohaterów Monte Cassino i sopockim molo. Kolejnym punktem programu było Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Bursztynu.
Ostatniego dnia zajechaliśmy do Malborka, tam odbyliśmy z przewodnikiem niezykle ciekawą podróż do czasów krzyżackich. Zamek zachwycił nas swoją wielkością i pomysłowymi rozwiązaniami architektomicznymi. Od 1997 zamek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Lucynowa. To była bardzo pouczająca podróż z klasą.
Jacek Andrusiuk, Urszula Kalata,
Beata Szczerba, Hanna Zdunek56
,,Dębowa Dolina”
Dnia 8.10 grupy Oa,Ob i Oc z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego ,,Dębowa Dolina” w Skuszewie. Na naszych najmłodszych przedszkolaków i ,,zerówkowiczów” czekało mnóstwo atrakcji. Tematem przewodnim naszej wyprawy było ,,Święto pieczonego ziemniaka”. Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Miały okazję dowiedzieć się o historii ziemniaka, przygotować smaczne frytki, zrobić samodzielnie figurki z kartofli , wziąć udział w różnych zabawach organizowanych przez panią animatorkę. Były również przejażdżki kolejką, skakanie na zjeżdżalniach i trampolinach oraz ozdabianie buziek sympatycznym kartofelkiem. Gospodarze przygotowali dla dzieci również pyszną kiełbaskę z grilla a na zakończenie wycieczki słodki poczęstunek w postaci waty cukrowej. Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń.
Marianna Zyśk
45
Pierwsza pomoc
O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować, dlatego 4 października 2024 r. zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas czwartych z ratownikiem OSP z Lucynowa Dużego. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika.
Podczas spotkania Pan Paweł odpowiadał również uczniom na pytania dotyczące wykonywanego zawodu.
Czas spędzony z ratownikiem w przyszłości, być może przyczyni się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw.
Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi Zarembie – naszemu ratownikowi za spotkanie.
Anna Zaremba
2
Zajęcia kulinarne - „Sałatka Owocowa”
Oddział przedszkolny Oc na zajęciach z pomocą pań przygotowały pyszną, kolorową i witaminową sałatkę owocową. Przed przystąpieniem do pracy dzieci dokładnie umyły ręce, pamiętając o zasadach higieny. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia owoców na małe kawałki. Wszystko razem wymieszały i sałatka była gotowa. Degustacja sałatki owocowej była bardzo przyjemna.
Ewa Kac
8
Gminne sztafetowe biegi przełajowe
W środę 2 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych sztafetowych biegach przełajowych. Rywalizacja była zacięta. W kategorii chłopców klas IV -VI nasi uczniowie piękny sposób wywalczyli brązowy medal.
Skład brązowych medalistów :
Szymon Dąbkowski kl. V a
Karol Wasiak kl. V a
Karol Wiąckiewicz kl. VI
Ignacy Wawrzyniak kl. V a
Miłosz Perzyna kl. IV b
Adam Oleksiak kl. VIGratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy !
Ewelina Wyszyńska
27
Marzenia
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału trzech ogólnopolskich konkursach! Konkursy skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat. Każdy uczestnik (dziecko/młodzież) wykonuje tylko jedną pracę w ramach wybranego konkursu.
Wykonuje na oddzielnych kartkach A4 trzy prace plastyczne o tematyce: PAŁACU, LIZAKA i RYBKI w dowolnej technice płaskiej: rysowanie, malowanie, wyklejanie (z wyjątkiem technik nietrwałych, komputerowych, przestrzennych, z artykułów spożywczych).
W sumie każdy uczestnik konkursów może otrzymać: 3 DYPLOMY i 3 BILETY WSTĘPU w trzech kategoriach wiekowych w każdym z konkursów zostanie przyznana atrakcyjna NAGRODA GŁÓWNA
Zachęcamy do udziału!
Malujemy-rysujemy prace plastyczne:
„Mój Pałac Marzeń” – dla HISTORYCZNY PARK ROZRYWKI Gorlice (termin do 31.01.2025.)
Regulamin pracy Mój Pałac Marzeń„Mój wymarzony Lizak” – dla MUZEUM LIZAKA Jasło (termin do 28.02.2025r.)
Regulamin pracy Mój wymarzony Lizak„Moja wymarzona Złota Rybka” - dla MUZEUM ZŁOTEJ RYBKI Krzemienna (termin do 31.03.2025r.)
Regulamin pracy Moja Złota RybkaSerdecznie zachęcamy!!!
Anna Zaremba
Zbiórka karmy dla zwierząt pod hasłem „Podaj łapę”
W związku ze zbliżającym się 4 października Światowym Dniem Zwierząt oraz Dniem Kundelka obchodzonym 25 października, serdecznie zapraszamy wszystkich do dołączenia, do zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy i artykułów dla Wyszkowskiego Towarzystawa Opieki nad Zwierzętami. Zbieramy: karmę mokrą i suchą dla psów i kotów, gryzaki, zabawki drapaki, koce, legowiska obroże, smycze, żwirki i podkłady
Światowy Dzień Zwierząt to ważne wydarzenie globalne, które łączy ludzi w trosce o zwierzęta. Przypomina o potrzebie szacunku i współczucia w relacjach ze zwierzętami. W tym roku hasło przewodnie naszej akcji brzmi „Podaj łapę”!
Zachęcamy również do wspierania akcji poprzez zrobienie zdjęcia ze swoim pupilem. Zebraną karmę i akcesoria można dostarczyć do szkoły do 20 października, zaś zdjęcia prosimy przynosić na nośniku danych (pendrive) do opiekunów wolontariatu, zostaną wydrukowane i wywieszone na tablicy.
Głównym celem akcji jest uświadomienie i uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz pokazanie jak sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt. Podaj łapę, każdy gest się liczy !!!
Wolontariat szkolny
Obchody Dnia Chłopaka
30 września w naszej szkole obchodziliśmy święto Dnia Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował dla chłopców z naszej szkoły zabawę. Od samego rana na gazetce samorządu zawieszona została informacja - zagadka :) W całej szkole ukrywane były bony niespodzianki:
BON NA NIEPYTANIE, BON NA BRAK ZADANIA ORAZ BON NA DODATKOWE NIEPRZYGOTOWANIE.
Chłopiec, który znalazł ten bon podczas przerwy, będzie mógł go wykorzystać do końca roku szkolnego.
Samorząd Uczniowski
36
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Relacja z wycieczki klasowej do Dębowej Doliny – Dzień Pieczonego Ziemniaka 30 września, z okazji Dnia Chłopaka, klasy IV a i IV b wzięły udział w wyjątkowej wycieczce do Dębowej Doliny. Był to dzień pełen przygód, radości i wspólnej zabawy, a wszystko to w ramach obchodów Dnia Pieczonego Ziemniaka. Program był niezwykle urozmaicony, a uczniowie mieli okazję nie tylko doskonale się bawić, ale również nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Na początku wycieczki poznaliśmy historię pochodzenia ziemniaków – dowiedzieliśmy się, skąd przybyły do Europy i jakie miały znaczenie dla różnych kultur. Następnie przyszedł czas na kreatywność! Uczniowie tworzyli „ludki ziemniaczane”, używając ziemniaków, zapałek i różnych ozdób, co dostarczyło wszystkim mnóstwo śmiechu i radości. Prawdziwą atrakcją było także robienie własnych frytek – każdy mógł przygotować swój ulubiony przysmak i cieszyć się jego smakiem.
Dzień w Dębowej Dolinie to również czas pełen emocjonujących aktywności. Uczniowie wzięli udział w zawodach stonóg, podczas których zespoły rywalizowały o tytuł najsprawniejszej drużyny, co wymagało nie tylko szybkości, ale też świetnej współpracy. Była też przejażdżka ciuchcią, która pozwoliła nam podziwiać malownicze okolice. Na terenie pikniku znalazły się dmuchańce, pompowane kule i wielka tarcza to strzelania piłką do celu. Nie zabrakło także sportowej rywalizacji – uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej, który dostarczył mnóstwa emocji i pozwolił na wyładowanie energii. W przerwie wszyscy mogli zrelaksować się przy kiełbasce z grilla, przygotowanej przez gospodarzy. Jednym z najbardziej zapamiętanych momentów dnia były zawody zorganizowane dla pań nauczycielek, które musiały zmierzyć się w obieraniu ziemniaków na czas. Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczniowie z zapałem kibicowali swoim wychowawczyniom, śmiejąc się z ich wyrazów skupienia.
Tego dnia pamiętaliśmy również o naszych chłopcach, którzy z okazji Dnia Chłopaka otrzymali prezenty od koleżanek z klasy. Dziewczynki przygotowały upominki, a także miłe życzenia, co sprawiło, że chłopcy czuli się naprawdę wyjątkowo. Wycieczka do Dębowej Doliny była wspaniałą okazją do integracji klas i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, z głowami pełnymi wspomnień i szerokimi uśmiechami na twarzach.
Zachęcamy do obejrzenia filmiku z tego dnia!
Ewa Chołyst, Ewelina Wyszyńska, Marlena Łysikowska
14
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa i zachęcanie do głośnego i częstego czytania oraz obcowania z książką.
W obchodach tego święta w naszej szkole uczestniczyły klasy I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie klas piątych przynieśli ulubione książki i głośno czytali dzieciom, a potem zadawali pytania sprawdzające aktywność słuchania. Dzieci wysłuchały między innymi bajki H.CH. Andersena oraz Bracia Grimm. Nie zabrakło też klasyki, tj. wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Był to bardzo miły i rozczytany dzień. Pamiętajmy, że książki warto czytać codziennie!
Marta Frąckiewicz, Iwona Trol, Anna Zaremba
10
Kubuś Puchatek
26 września oddziały przeszkolne Oa,Ob,Oc pojechały na wycieczkę do Hutnika na przedstawienie teatralne pt." Kubuś Puchatek". Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań teatralnych dzieci poprzez kontakt z aktorem oraz nauczenie się bezpiecznego zachowania podczas jazdy autokarem. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Wizyta w teatrze sprawiła dzieciom radość i dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń.
Ewa Kac Martyna Racka Marianna Zyśk
5
Powiatowe indywidualne biegi przełajowe
We wtorek 24 września odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe dla klas IV-VIII. Do kolejnego - etapu przeszło 5 uczniów naszej szkoły.
Nasza uczennica Julia Szczerba z klasy VIII b pięknie wywalczyła srebrny medal !
Serdeczne gratulacje dla wszystkich startujących i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!Ewelina Wyszyńska
10
Uniwersytet Dziecięcy
Drodzy Państwo,
Przed nami kolejny rok akademicki. Uniwersytet Dziecięcy w Wyszkowie rozpoczyna zajęcia 19.10.2024 i jest przeznaczony dla dzieci z klas 0-3. Studia na Uniwersytecie Dziecięcym przełamują bariery świata dorosłych i pozwalają dzieciom wchodzić w role ekspertów i naukowców. Od kilku lat tworzymy przestrzeń, w której dzieci mogą eksperymentować, popełniać błędy i samodzielnie wyciągać wnioski pod okiem profesjonalistów. Dzięki temu uczą się krytycznego myślenia i zdobywają wiedzę, która pozostanie z nimi na lata.Wprowadzamy młodych studentów w świat różnych dziedzin nauki oferując im udział w warsztatach, wycieczkach oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Udział dzieci w zajęciach uniwersytetu jest całkowicie bezpłatny dla rodziców, całość finansuje Gmina Wyszków.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, przeważnie w trzecią sobotę miesiąca, w miejscu wyznaczonym przez koordynatora (wyszkowskie szkoły i przedszkola). Ilość miejsc jest ograniczona (100 dzieci), oferta przeznaczona jest dla mieszkańców naszej gminy. Rekrutacja będzie trwała od 1.10.2024, godz.9.00 do 4.10.2024, godz. 15.00. Należy wypełnić załączony formularz (lub pobrać go ze strony Gminy Wyszków – proszę się upewnić, że dotyczy roku szkolnego 2024/2025) i odesłać na adres: udw@wyszkow.eu. Decyduje kolejność zgłoszeń, formularz musi być podpisany ręcznie. Formularze wysłane przed czasem, nie biorą udziału w rekrutacji. Przed zgłoszeniem dziecka, proszę rozważyć możliwości czasowe dziecka oraz jego chęć do udziału w dodatkowych zajęciach. Zwracam się też z prośbą o zapoznanie się z regulaminem Uniwersytetu i naszym profilem na FB.
Z niecierpliwością czekam na tegorocznych Studentów!
Załączniki:
Regulamin
Formularz zgłoszeniowyAmelia Depta
Zbiórka dla powodzian
Bardzo dziękujemy całej społeczności Szkoły Podstawowej w Lucynowie za zaangażowanie w zbiórkę na rzecz powodzian. Dzięki osobom, którym los poszkodowanych nie jest obojętny, udało się zgromadzić wiele produktów, których potrzebują dotknięci klęską żywiołową. Dziękujemy za okazane serce. PAMIĘTAJMY- DOBRO WRACA!
Dyrekcja oraz Szkolne Koło Wolontariatu
5
Sprzątanie świata
„Sprzątanie Świata – Polska 2024” to wspólna lekcja dla poszanowania środowiska. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: “Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku.” Finał akcji przypadł w dniach 20-22 września 2024 roku Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Moc Akcji ,,Sprzątanie Świata” łączy nas z naturą i ze sobą nawzajem.
Tradycyjnie już, jak w każdym roku, we wrześniu, nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w tej akcji. Każda klasa miała swój rejon, gdzie udała się z wychowawcą, żeby uporządkować teren wokół szkoły i jej okolic. Uczniowie , począwszy od grup O do VIII klasy, otrzymali gumowe rękawice oraz worki na śmieci .Z dużym z zaangażowaniem przyłączyli się do akcji, by posprzątać nasz mały kawałek Ziemi. Czas spędzony na świeżym powietrzu, wspólna troska o czystość otoczenia oraz świadomość, że robią coś pożytecznego, corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością oraz poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.
,,Sprzątanie Świata" w naszej szkole, to nie tylko praktyczna lekcja ekologii, ale także świetna okazja do budowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
K.Napiórkowska, E. Wyszyńska, M.Zyśk
Sprzątanie świata - Oddział przedszkolny O a
Sprzątanie świata - Oddział przedszkolny O b
2Sprzątanie świata - Oddział przedszkolny O c
Sprzątanie świata - Klasa I a
6Sprzątanie świata - Klasa I b
5Sprzątanie świata - Klasa II
8Sprzątanie świata - Klasa III a
19Sprzątanie świata - Klasa III b
Sprzątanie świata - Klasa IV a
1Sprzątanie świata - Klasa IV b
3Sprzątanie świata - Klasa V a
6Sprzątanie świata - Klasa V b
Sprzątanie świata - Klasa VII b
Sprzątanie świata - Klasa VIII a
Sprzątanie świata - Klasa VIII b
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia czekało na dzieci z oddziału przedszkolnego Oa i Oc wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy z jednorożcem przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Wspólnie z Panią Dyrektor złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Ewa Kac Martyna Racka
28
Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe
19 września odbyły się gminne indywidualne biegi przełajowe. Rywalizacja odbywała się na dystansie 800m dla klas IV-VI oraz 1000m dla klas VII-VIII.
Do kolejnego - powiatowego etapu przeszło 15 naszych uczniów naszej szkoły, a wśród nich zdobywcy miejsc na podium w swoich kategoriach wiekowych:
Malwina Gąsior kl. IV a - II miejsce kategoria klas IV
Julia Szczerba kl. VIII b - I miejsce kategoria klas VIIIAwans do kolejnego etapu wywalczyli:
Miłosz Perzyna klasa IV b
Marika Kucharczyk klasa V a
Anna Górska klasa VI
Lena Skiba klasa V a
Zofia Łukasiak klasa V a
Karol Wasiak klasa V a
Szymon Dąbkowski klasa V a
Ignacy Wawrzyniak klasa V a
Karol Wiąckiewicz klasa VI
Anna Falba klasa VII b
Igor Grześkiewicz klasa VIII b
Damian Tryc klasa VIII a
Szymon Rosiński klasa VIII bSerdeczne gratulacje dla wszystkich startujących i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
Ewelina Wyszyńska
8
Innowacja pedagogiczna pt. ,,Witaminki"
Projekt edukacyjny realizowany w ramach edukacji przedszkolnej, który ma na celu wprowadzenie dzieci w fascynujący świat warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem ich wartości odżywczych. Każdy miesiąc poświęcony jest innemu warzywu, a dany temat przewodni rozwijany jest poprzez różnorodne aktywności edukacyjne i twórcze. W miesiącu poświęconym ziemniakowi dzieci miały okazję poznać to popularne warzywo pod wieloma aspektami- od biologicznych, przez historyczne, po kulinarne. Ziemniak odgrywał główną rolę w zabawach ruchowych, pracy plastycznej i technicznej. W programie znalazły się m.in. ziemniaczane konkurencje, tworzenie stempli z ziemniaków, stworzenie kącika warzywnego. Na zakończenie wszyscy wspólnie wybierzemy się na Dzień Pieczonego Ziemniaka!.
Martyna Racka, Ewa Kac, Marianna Zyśk
21
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch"
18.09.2024 r. uczniowie klasy VII b rozpoczęli na zajęciach z wychowawcą innowacje pedagogiczną ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch". Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania, piramidę zdrowego żywienia. Jak prawidłowo odczytywać piramidę. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali (pracując w grupach) swoje piramidy zdrowego żywienia.
Beata Szczerba
2
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
17 września 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie wybrali Opiekunów i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.
Po zliczeniu głosów nową Radę Samorządu Uczniowskiego stanowią:
Przewodniczący: Oliwier Mikłowski
Zastępca: Damian Tryc
Członkowie: Aleksandra Dąbrowska, Adam Oleksiak, Szymon RosińskiOpiekunowie : Ewa Chołyst, Ewelina Wyszyńska.
Rzecznik Praw Ucznia : Urszula Kalata
Jacek Andrusiuk
Volley Wyszków
We wtorek 17 września uczniowie klas trzecich i czwartych wzięli udział w pokazowych zajęciach piłki siatkowej prowadzonych przez UKS Volley Wyszków. Celem zajęć pokazowych było zachęcenie uczniów do uprawiania tej pięknej dyscypliny, jaką jest piłka siatkowa. Nasi uczniowie bardzo chętnie wykonywali polecenia trenerów. Najlepsi z nich zaproszeni zostaną na kolejne zajęcia konsultacyjne. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas przedstawicielom UKS Volley i życzymy powodzenia naszym młodym sportowcom.
Ewelina Wyszyńska
7
Spotkanie z policjantem – ,,Bezpieczna droga do szkoły"
Dnia 13.09.2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem na temat "Bezpieczna droga do szkoły", podczas którego uczniowie poznali najważniejsze zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusz przypomniał o konieczności noszenia odblasków, zasadach przechodzenia przez jezdnię oraz o bezpiecznym zachowaniu na chodniku i w środkach transportu. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości naszych uczniów i zapewnienie im bezpiecznego dotarcia do szkoły każdego dnia. Dziękujemy za cenne rady i wskazówki!
Martyna Racka
5
Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole 15 września obchodzimy Dzień Kropki – wyjątkowe święto kreatywności, odwagi i odkrywania swoich talentów. Inspiracją do tego dnia stała się książka „The Dot” autorstwa Petera H. Reynoldsa, która opowiada historię dziewczynki Vashti, odkrywającej swoje artystyczne możliwości, zaczynając od narysowania małej kropki. To święto przypomina, że każdy z nas ma w sobie ogromny potencjał, który warto odkrywać i rozwijać.
W trakcie Dnia Kropki nasi uczniowie angażują się w różnorodne działania kreatywne, które pomagają im rozwijać wyobraźnię i budować pewność siebie. To dzień pełen pozytywnych emocji, w którym każda kropka może stać się początkiem czegoś wspaniałego.
Co robimy podczas Dnia Kropki? Czytamy inspirującą opowieść „The Dot”: Uczniowie poznają historię Vashti, a następnie sami odkrywają, jak niewielka kropka może przerodzić się w prawdziwe arcydzieło. Zajęcia plastyczne i twórcze projekty: Dzieci tworzą własne prace, w których kropka staje się punktem wyjścia do wielkich rzeczy. Wykorzystujemy różne techniki i materiały, aby każdy mógł wyrazić swoją twórczość. Projekty grupowe i współpraca: Wspieramy pracę zespołową – uczniowie tworzą wspólne dzieła, które zdobią naszą szkołę, ucząc się przy tym, jak ważna jest współpraca i dzielenie się pomysłami. Różnorodne zabawy i gry z kropką: Zabawy ruchowe, quizy oraz zagadki z kropkami to tylko część atrakcji, które wypełniają ten dzień radością i nauką przez zabawę. Dzień Kropki to dla nas doskonała okazja do promowania wartości takich jak odwaga, współpraca i otwartość na odkrywanie nowych talentów. Zachęcamy wszystkich do świętowania tego dnia i do odkrywania swoich pasji każdego dnia!
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
Martyna Racka
41
Gminne zawody - piłka nożna chłopców
W środę 11 września 2024 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w gminnym turnieju piłki nożnej w dwóch kategoriach wiekowych : klas IV-VI i VII-VIII . Eliminacje zostały przeprowadzone na Stadionie WOSiR w Wyszkowie. Nasi uczniowie wyszli z fazy grupowej i dzielnie walczyli o podium. Niestety uczniowie klas młodszych po zaciętej walce o drugie miejsce przegrali po rzutach karnych. Starsi uczniowie dzielnie walczyli o miejsce trzecie , ale niestety tym razem zabrakło nam szczęścia , gdyż przeciwnicy strzelili nam jedną bramkę.
W wyniku tej rywalizacji drużyny z naszej szkoły zdobyły:
III miejsce- chłopcy klas IV-VI
IV miejsce- chłopcy klas VII-VIIINa zakończenie drużyny otrzymały pamiątkowe medale oraz puchary. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy powodzenia na kolejnych zawodach.
ZAWODNICY
KAC ANTONI, RATKOWSKI ALEKSANDER, PERZYNA MIŁOSZ, POWIERZA MIKOŁAJ, DĄBKOWSKI SZYMON, WASIAK KAROL, WAWRZYNIAK IGNACY, OLEKSIAK PIOTR, KOWALCZYK FILIP, WRÓBLEWSKI FILIP, KOWALEWSKI ANTONI, SUSKA BARTOSZ, CIACH FRANCISZEK, OLEKSIAK BARTOSZ, ROGULSKI ŁUKASZ, GĘBICKI DOMINIK, LIPIŃSKI KUBA, TRYC DAMIAN, KALINOWSKI KACPER, KAPSA ALEKS, LIPKA – BARTOSIK PIOTR, ROSIŃSKI SZYMON
Ewelina Wyszyńska
1
Dzień Zakładek do Książek
Szanowni Państwo!
Z wielką przyjemnością informujemy o wyjątkowej inicjatywie, jaką organizuje księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl – Dzień Zakładek do Książek, obchodzony po raz pierwszy 11 października! To nowe święto zostało stworzone z myślą o wszystkich miłośnikach książek, a zwłaszcza o tych, którzy cenią nie tylko literaturę, ale również jej wizualne dodatki, jakimi są zakładki.Konkurs skierowany jest do
Uczestników w dwóch kategoriach wiekowych:
1. w kategorii dzieci - osoby fizyczne, które nie ukończyły 12 roku życia;
2. w kategorii młodzież - osoby fizyczne, które są w przedziale wieku od 12 do 18 roku życia;Wykonanie zadania konkursowego polegającego zaprojektowaniu zakładki do książki (praca plastyczna zawierająca hasło) w formacie 160x50 mm i wysłaniu jej w terminie do 22.09.2024 r.
Więcej informcji u bibliotekarza Anny Zaremba
Festyn Rodzinny w ZDZ
Nowy rok szkolny rozpoczęty na wesoło! Klasa IIa w dniu 11 września 2024 r. pojechała na Festyn Rodzinny zorganizowany przez Izbę Rzemieślniczą z Wyszkowa. Było mnóstwo warsztatów, atrakcji i zabaw.
Katarzyna Napiórkowska
41
Występ uczennic naszej szkoły podczas Białej Niedzieli dla Seniorów
W niedzielę, 8 września 2024 roku o godzinie 13:30, cztery uczennice naszej szkoły – Marika Kucharczyk, Lena Skiba, Ola Kaszuba i Nadia Mikiewicz – wystąpiły podczas wyjątkowego wydarzenia z okazji Białej Niedzieli dla Seniorów. To coroczna inicjatywa skierowana do starszych mieszkańców naszego miasta, której celem jest promocja zdrowia i profilaktyki. W ramach akcji seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, a nasza szkoła miała przyjemność wzbogacić ten dzień o część artystyczną. Podczas występu, dziewczęta zaprezentowały utwór pt. „Zdrowy styl życia”, który idealnie wpisał się w tematykę wydarzenia. W piosence znalazły się nie tylko porady dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, ale także przesłanie o dbaniu o dobre samopoczucie psychiczne. Utwór był pełen energii, a jego radosny przekaz wywołał uśmiech na twarzach wszystkich zgromadzonych. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych uczennic i dziękujemy im za reprezentowanie szkoły podczas tego ważnego wydarzenia. Ich występ był doskonałym przykładem tego, jak muzyka może inspirować do pozytywnych zmian w życiu i przypominać o dbaniu o zdrowie w każdym wieku.
Ewa Chołyst
„Szkoły pełne Talentów”
Nasza szkoła przystąpiła do kampanii społecznej Lidla „Szkoły pełne Talentów”.
Celem akcji jest rozwijanie talentów dzieci poprzez wzbogacanie szkoły w różne pomoce dydaktyczne. Kampania ma również mobilizować lokalną społeczność do wsparcia działań szkoły. Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu, odebrać w kasie Talenciaki (papierowe kupony) za każde zakupy za co najmniej 50 zł (w zakupach musi znaleźć się owoc lub warzywo). Zebrane Talenciaki przypisz naszej szkole!
Jak przekazać Talenciaka szkole? Są trzy sposoby:
- skanując aparatem telefonu kod QR znajdujący się na kuponie;
- przez stronę kampanii lidl.pl/szkoly wybierając naszą szkołę kliknij tu i przypisując jej kod alfanumeryczny znajdujący się na Talenciaku;
- umieszczając Talenciaka fizycznie w skrzynce znajdującej się w dyżurce, przy wejściu do szkoły.
Zebrane w czasie trwania akcji punkty będą mogły być wymienione przez szkołę na określone nagrody z 9 różnych kategorii (szczegółowe informacje można uzyskać na stronie akcji).
Akcja trwa do 31 października 2024 r.
Więcej informacji na stronie kliknij tu.
LICZYMY NA WAS!!!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. o godzinie 9.00 zainaugurowano nowy rok szkolny 2024/2025. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Anna Suchta, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. W swoim przemówieniu, zwróciła się bezpośrednio do uczniów, życząc im wielu sukcesów w nauce oraz rozwijania swoich pasji i zainteresowań.
Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.
W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom.
6
RODO
Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych, czyli RODO, chcemy poinformować Państwa, w jakich celach i na jakich zasadach przetwarzamy dane naszych uczniów i ich rodziców lub opiekunów.
Więcej informacji kliknij tu.
Ubezpieczenie
Szanowni Rodzice,
Informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła nie organizuje grupowego ubezpieczenia NNW uczniów. Ubezpieczenie można zakupić indywidualnie, korzystając z oferty przygotowanej przez Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.Więcej informacji kliknij tu.
DK Biuro Ubezpieczeń - Danuta Rzempołuch
Zamawianie obiadów
Szanowni Państwo,
Informujemy o zmianie organizacji żywienia dzieci w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie. Dyrekcja placówki podjęła decyzję o wprowadzeniu elektronicznego systemu do zamawiania posiłków i zarządzania usługami cateringowymi o nazwie STARTEDU.Więcej informacji kliknij tu.
Religia
Szanowni Państwo!
Informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 będą obowiązywały następujące podręczniki do religii. kliknij tu.
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Mamy za sobą miesiące wytężonej pracy, nadszedł wyczekiwany czas wakacji. Dziękujemy Wszystkim za wsparcie i współpracę w tym roku szkolnym. Gratulujemy wszystkim Uczniom promocji do następnych klas oraz wysokich wyników w nauce:
Nagroda Burmistrza Wyszkowa
1. Osytek Hubert - kl. VII a
2. Załęski Wiktor - kl. VII a
3. Białek Zuzanna - kl. VII b
4. Grześkiewicz Igor - kl. VII b
5. Powierza Aleksandra - kl. VIII
6. Osytek Michał - kl. VI b - opiekun Anna Zaremba
7. Tryc Damian - kl. VII a - opiekun Jacek Andrusiuk
8. Grześkiewicz Igor - kl. VII b - opiekun Anna ZarembaStypendia za wysokie wyniki w nauce
1. Brzeziński Borys - kl. IV a
2. Dąbkowski Szymon - kl. IV a
3. Kucharczyk Marika - kl. IV a
4. Sadlik Kornelia - kl. IV a
5. Salamończyk Wiktoria - kl. IV a
6. Skiba Lena - kl. IV a
7. Wasiak Karol - kl. IV a
8. Gajc Szymon - kl. IV b
9. Kaput Natalia - kl. IV b
10. Oleksiak Piotr - kl. IV b
11. Turek Oliwia - kl. IV b
12. Dąbrowska Aleksandra - kl. V
13. Górska Anna - kl. V
14. Grzybowska Barbara - kl. V
15. Kryszkiewicz Piotr - kl. V
16. Pietrzak Marcelina - kl. V
17. Sikora Zofia - kl. V
18. Oleksiak Bartosz - kl. VI a
19. Falba Anna - kl. VI b
20. Łukasiak Jagoda - kl. VI b
21. Łukasiak Maja - kl. VI b
22. Osytek Michał - kl. VI b
23. Dąbkowski Karol - kl. VII a
24. Kac Franciszek - kl. VII a
25. Lipiński Kuba - kl. VII a
26. Osytek Hubert - kl. VII a
27. Załęski Wiktor - kl. VII a
28. Białek Zuzanna - kl. VII b
29. Grześkiewicz Igor - kl. VII b
30. Powierza Aleksandra - kl. VIII
Uczeń Roku
1. Białek Zuzanna – kl. VII b
Prymus
1. Powierza Aleksandra – kl. VIII
Sportowiec Roku
1. Tryc Damian kl. VII a
Czytelnik Roku
1.Małachowska Liliana – kl. III b
2. Kaput Alicja - kl. IV bUczniowie ze 100 % frekwencją
1. Małachowska Liliana – kl. III b
2. Niemierka Alan – kl. III b
3. Oleksiak Piotr – kl. IV b
4. Pietrzak Marcelina - kl. V
5. Tryc Damian – kl. VII aTytuł Wzorowego Ucznia
Klasa I a
1. Perzanowski Aleksander
2. Rogulska Dominika
3. Rucińska Julia
4. Sadlik Iga
Klasa I b
1. Milewski Igor
Klasa II a
1. Jezierska Zofia
2. Kalinowska Aleksandra
2. Kamiński Aleksander
3. Nowak Oliwier
4. Powierża JuliaKlasa II b
1. Balcer Kuba
2. Balcer Żaneta
3. Falba Liliana
4. Falba Wiktor
5. Kołakowski Leon
6. Łukasiak Blanka
7. Zaremba LenaKlasa III a
1. Balcer Kacper
2. Kac Antoni
3. Ratkowski Aleksander
4. Załęska NelaKlasa III b
1. Duraj Maja
2. Małachowska Liliana
3. Niemierka Alan
4. Osytek Patryk
5. Pawłowska Olga
6. Pietrzak Kalina
7. Powierza MikołajKlasa IV a
1. Brzeziński Borys
2. Dąbkowski Szymon
3. Kucharczyk Marika
4. Łukasiak Zofia
5. Modzelewski Mikołaj
6. Sadlik Kornelia
7. Salamończyk Wiktoria
8. Skiba Lena
9. Wasiak KarolKlasa IV b
1. Gajc Szymon
2. Kaput Natalia
3. Oleksiak Paulina
4. Oleksiak Piotr
5. Turek OliwiaKlasa V
1. Dąbrowska Aleksandra
2. Górska Anna
3. Grzybowska Barbara
4. Kryszkiewicz Piotr
5. Oleksiak Adam
6. Paź Ksawery
7. Pietrzak Marcelina
8. Sikora ZofiaKlasa VI a
1. Balcer Patrycja
2. Ciach Franciszek
3. Oleksiak BartoszKlasa VI b
1. Falba Anna
2. Łukasiak Jagoda
3. Łukasiak Maja
4. Osytek Michał
5. Skiba AmeliaKlasa VII a
1. Dąbkowski Karol
2. Gębicki Dominik
3. Kac Franciszek
4. Lipiński Kuba
5. Łach Nikola
6. Osytek Hubert
7. Załęski WiktorKlasa VII b
1. Białek Zuzanna
2. Grześkiewicz IgorKlasa VIII
1. Powierza Aleksandra
Gminne Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024
21 czerwca 2024 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Był to czas bardzo pracowity, ale zarazem też niezwykle owocny – nasi uczniowie zdobywali cenną wiedzę i nowe umiejętności równocześnie rozwijając swoje pasje, talenty i działając na rzecz innych ludzi.
Ten długo wyczekiwany przez uczniów dzień rozpoczął się od przemówienia Pani Dyrektor oraz wręczenia nagród i dyplomów dla wyróżniających się osób – dzieci i ich rodziców. Ważnym momentem uroczystości było pożegnanie Pani Dyrektor Urszuli Gałeckiej, która odchodzi na emeryturę. Zgromadzone grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście podziękowali Pani Dyrektor za całokształt działalności na rzecz szkoły, troskę o uczniów, zaangażowanie oraz dbałość o szkołę. Starała się jak najrzetelniej przekazać uczniom wiedzę i umiejętności, dzielnie wypełniała zadania spoczywające na dyrektorze szkoły, pokonując wiele trudności.
21 czerwca 2024 r. był rownież ostatnim dniem pracy dla: p. Urszuli Powierzy oraz p.Elżbiety Powierży, które również zdecydowali o przejściu na emeryturę.
Wszystkim naszym emerytom za wszystko dziękujemy i życzymy wszystkiego co najlepsze, niezawodnego zdrowia, spełnienia marzeń oraz czasu na realizację własnych pasji.
Po uroczystym zakończeniu roku szkolnego miało miejsce w naszej szkole Gminnne zakończenie roku szkolnego. Uroczystość odbyła się w obecności Zastępcą Burmistrza Panią Alicja Staszkiewicz, dyrektorów placówek oświatowych z terenu Gminy Wyszków, nauczycieli, księdza proboszcza Parafii św. Antoniego w Lucynowie Dużym, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Następnym punktem był występy uczennicy Mai Łukasiak z kl. VI b oraz p. Ewy Chołyst, który dodały wydarzeniu wyjątkowego klimatu, wprowadzając zgromadzonych w nastrój pełen emocji i refleksji. Piękne wykonania spotkały się z entuzjastycznym odbiorem publiczności, a aplauz był dowodem na wysoką jakość przygotowanych występów. Ostatnim punktem uroczystości było nagrodzenie najzdolniejszych uczniów i sportowców. Nie zabrakło też podziękowań i innych wyróżnień.
Wszystkim gratulujemy i życzymy udanych wakacji!
64
Pierwsza Lucynowska Gala Oscarowa – Pożegnanie Absolwentów
20 czerwca 2024 roku na długo pozostanie w pamięci naszej społeczności szkolnej. Tego dnia odbyła się wyjątkowa Pierwsza Lucynowska Gala Oscarowa, podczas której pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Uroczystość była pełna emocji, podziękowań i wzruszeń, a jej przebieg na pewno zapisze się w historii naszej szkoły.
Wyjątkowe Wyróżnienia dla Nauczycieli
Gala rozpoczęła się od odczytania przez jury protokołu z posiedzenia komisji konkursowej, który brzmiał: „Wszystkim nauczycielom przyznajemy nagrody za zasługi, na które do dnia dzisiejszego nikt nie zwrócił uwagi”. Był to gest wdzięczności uczniów wobec swoich nauczycieli za ich codzienny trud, zaangażowanie i troskę. Każdy z nauczycieli otrzymał Oscara w specjalnej, wymyślonej przez uczniów kategorii, takich jak „5 minut z podręcznikiem”, „lecimy z tym koksem” czy „weźcie przestańcie”. Wyróżnienia te były pełne humoru, ale i głębokiej wdzięczności.
Wzruszające Podziękowania dla Rodziców
Kolejnym punktem programu były podziękowania dla rodziców. Uczniowie w niezwykle wzruszający sposób wyrazili swoją ogromną wdzięczność za wsparcie, jakie otrzymali przez wszystkie lata nauki. Nie zabrakło łez wzruszenia zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Był to moment, który zbliżył wszystkich obecnych i podkreślił, jak ważna jest rodzinna miłość i wsparcie.
Pożegnanie przez Uczniów Klasy VII
Po wzruszających chwilach nadszedł czas na pożegnanie absolwentów przez uczniów klasy VII. Młodsi koledzy i koleżanki wręczyli odchodzącym uczniom drobne upominki na pamiątkę i powiedzieli kilka ciepłych słów od siebie. Był to piękny gest, który pokazał, jak silne więzi łączą naszą szkolną społeczność.
Muzyczny Występ i Podziękowania
Gala była także okazją do wyjątkowych występów artystycznych. Mieszko Andrusiuk pięknie wykonał wzruszający utwór „Nie płacz Ewka”, który idealnie wpisał się w nastrój uroczystości. Na zakończenie Pani Dyrektor oraz wychowawczyni klasy VIII podziękowały uczniom za wspólnie spędzone lata, życząc im sukcesów w dalszej edukacji i życiu.
Hollywoodzka Atmosfera
Całej gali towarzyszyła piękna muzyka prosto z Hollywood, a sala była udekorowana w złote ozdoby i czerwony dywan, co dodało uroczystości niezwykłego blasku i elegancji. Atmosfera była naprawdę magiczna, a każdy szczegół dopracowany z największą starannością.
Wyjątkowy Poczęstunek
Po zakończeniu oficjalnej części gali, rodzice uczniów przygotowali dla nich wyjątkowy tort i poczęstunek. Była to doskonała okazja do wspólnego świętowania, rozmów i wspomnień.
Zakończenie
Pierwsza Lucynowska Gala Oscarowa była nie tylko pięknym pożegnaniem absolwentów, ale także wyrazem wdzięczności i szacunku dla nauczycieli oraz rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej uroczystości. Mamy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana i przynosiła tyle samo radości przyszłym pokoleniom.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.
Ewa Chołyst
76
Nowe Krzewy w Alei Absolwentów
19 czerwca 2024 roku, tegoroczni absolwenci z klasy VIII wraz z wychowawcą Panią Ewą Chołyst dodali kolejny piękny rozdział do historii naszej szkoły. W ramach tradycyjnego pożegnania posadzili nowe krzewy ogrodowe w Alei Absolwentów, tworząc nie tylko estetyczną ozdobę, ale także trwały symbol ich obecności i wkładu w rozwój naszej placówki. Sadzenie roślin przez absolwentów to tradycja, która została zapoczątkowana kilka lat temu. Aleja Absolwentów z roku na rok staje się coraz bardziej bujna, a każdy nowy rocznik dodaje do niej coś od siebie. Uczniowie, uzbrojeni w łopaty, z uśmiechem na twarzach przystąpili do pracy. Sadzenie krzewów stało się także okazją do wspomnień i refleksji nad wspólnie spędzonymi latami w murach naszej szkoły.
Zapraszamy do odwiedzenia Alei Absolwentów i podziwiania efektów pracy naszych wspaniałych uczniów!
Ewa Chołyst
Dzień Sportu
We wtorek 18 czerwca obchodziliśmy w szkole Dzień Sportu. Tego dnia uczniowie wzięli udział w różnego rodzaju zabawach sportowych. Aktywności sportowe rozpoczęły się od klas O-III, a następnie udział wzięły klasy IV-VIII. Uczniowie ćwiczyli swój spryt, wytrzymałość i umiejętność współpracy w bieganiu z pałeczką, skakaniem w workach, przekładaniem hula hop, strzelaniem do bramki i przeciąganiem liny. Uczniowie wzajemnie sobie kibicowali. Podczas obchodów Dnia Sportu udział wzięli nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i dzielnie radzili sobie w grach sportowych. Panowała pozytywna atmosfera i dobra zabawa. Widok uśmiechniętych uczniów i dumnych nauczycieli zostanie na długo w pamięci.
Tego dnia każdy był wygrany.
Jacek Andrusiuk, Małgorzata Świętoń-Gigoń, Ewelina Wyszyńska
101
Pieszo - rowerowy rajd IV b
Korzystając z pięknej pogody, w dniu 18 czerwca klasa IV b spędziła miło i aktywnie czas podczas rajdu pieszo- rowerowego do Deskurowa. Część uczniów posiadających już kartę rowerową wyruszyło w trasę na rowerach pod opieką pani Iwony Trol oraz jednej z mam- pani Izabeli Turek. Pozostali uczniowie pomaszerowali na miejsce pod opieką pani Marty Frąckiewicz oraz pani Anety Powierzy. Wszyscy uczestnicy pokonali dzielnie obie trasy. Po rajdzie odbyło się wspólne piknikowanie, w tym zabawy sportowe, oraz ognisko z kiełbaskami wcześniej przygotowane przez panie: Annę Gajc oraz Annę Oleksiak. Było aktywnie i wesoło. Wszyscy wrócili z rajdu bezpiecznie i w znakomitych nastrojach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
Marta Frąckiewicz
21
Cztery pory roku z klasą IV a
Uczniowie klasy IV a realizowali projekt interdyscyplinarny poświęcony zmianom zachodzącym w przyrodzie przez cały rok. Swoje obserwacje prowadzili pod opieką nauczycieli przyrody, techniki i języka polskiego. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na górnym holu. Było to drzewko, które w zależności od sezonu zmnieniało swój wygląd, ilustracje ukazujące zmiany w przyrodzie oraz wiersze o każdej porze roku. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę z wielu przedmiotów, nauczyli się praktycznych umiejętności i mieli szansę na rozwój artystyczny.
Urszula Kalata, Ewelina Wyszyńska, Anna Zaremba
Dzień Patrona Szkoły
„...Przez odpowiednią literaturę dla dzieci
kształtuje się przyszłego czytelnika…”Te słowa Jana Brzechwy przyświecały społeczności szkolnej podczas obchodów DNIA PATRONA.
Przygotowaliśmy się na tą uroczystość bardzo starannie. Uczniowie byli przebrani za postaci z utworów poety. Przedstawiciele kl.O-III w pomysłowy sposób przedstawili jego wybrane wiersze, natomiast kl.IV-VIII wzięły udział w quizie sprawdzającym znajomość twórczości naszego znakomitego patrona.
Nauczyciele przygotowali niespodziankę dla swoich wychowanków, wcielając się w rolę warzyw z wiersza „Na straganie”. Gromkie brawa dowiodły, że to był dobry pomysł!
Wszyscy zgromadzeni bawili się doskonale, słuchając muzyki napisanej do twórczości Jana Brzechwy. Niech zdjęcia dowiodą, że zabawa była przednia.
To był bardzo udany dzień! Do następnego roku!
Marta Frąckiewicz, Iwona Trol, Ewelina Wyszyńska
70Oddział przedszkolny Oa
Oddział przedszkolny Ob
Oddział przedszkolny Oc
Klasa I b
Klasa II a
Klasa II b
Klasa III a
Klasa III b
Nauczyciele
Deptak Taneczny „Na trzepaku”
14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy II a, III a i III b wraz z opiekunami panią Martyną Nowak, Moniką Dryją, Urszulą Powierzą i Marleną Łysikowską wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” na Deptak Taneczny „Na trzepaku”.
Spektakl przybliżył dzieciom czasy, które na pewno dobrze pamiętają ich dziadkowie i niektórzy rodzice. Czasy, w których ulubionym miejscem zabaw był trzepak, przed sklepami ustawiały się dłuuuuuugie kolejki, a ubrania kupowało się w Peweksie – czasy PRL. W przeszłość przeniosły nas największe ówczesne hity, wspaniała choreografia oraz oczywiście tancerze, wśród których znajdowały się nasze koleżanki z klasy i ze szkoły. Występom towarzyszyły też zdjęcia, które dodatkowo budowały niesamowitą atmosferę tamtych lat. Widowisko na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
M. Dryja, U. Powierza, M. Łysikowska, M. Nowak
8
Dzień Rodziny
12 czerwca nasza szkoła tętniła życiem i radością z okazji Dnia Rodziny. Tego dnia, w sali gimnastycznej, odbył się wyjątkowy koncert w wykonaniu uczniów szkolnego chóru oraz kółka tanecznego. Młodzi artyści, pełni zaangażowania i entuzjazmu, zaprezentowali repertuar składający się z pięknych, starych polskich piosenek. Występ rozpoczął się od przywitania gości przez Panią Dyrektor Szkoły, która podkreśliła znaczenie takich wydarzeń w budowaniu więzi międzypokoleniowych oraz pielęgnowaniu tradycji. Następnie scena należała już tylko do uczniów, którzy swoim talentem i pasją poruszyli serca wszystkich obecnych.
Uczniowie wykonali:
Zacznij od Bacha (chór)
Baju Baj (solo Barbara Grzybowska, Lena Boki, Kinga Powierża)
List do matki (solo Maja Łukasiak)
Parostatek (solo Błażej Rutkowski, Karol Wiąckiewicz, Kacper Tryc, Mateusz Tryc, Dominik Kukwa)
Płonie stodoła (solo Barbara Grzybowska, Kinga Powierża, Maja Łukasiak)
Niebo z moich stron (solo Amelia Turek i Kinga Powierża )
Chodź pomaluj mój świat (solo Eliza Piotrowska, Maja Suchodolska, Oliwia Turek, Alicja Kaput, Natalia Kaput) Chłopcy radarowcy (solo Adam Oleksiak, Antoni Kowalewski Piechtą do lata solo Anna Górska)
Małgośka (solo Barbara Grzybowska, Aleksandra Dąbrowska, Anna Górska, Maja Łukasiak)
Przeżyj to sam (chór)W wielu utworach solistom towarzyszyły członkinie koła tanecznego. Dla wielu młodych artystów był to pierwszy występ na tak dużym wydarzeniu. Mimo początkowej tremy, uczniowie poradzili sobie doskonale, zbierając gromkie brawa i liczne gratulacje. Ich determinacja i poświęcenie włożone w przygotowania przyniosły wspaniałe efekty, które na długo pozostaną w pamięci zarówno występujących, jak i widowni. Dzień Rodziny w naszej szkole okazał się być nie tylko pięknym wydarzeniem artystycznym, ale także cennym doświadczeniem dla naszych uczniów. Pokazał, jak ważne są tradycje i jak wielką radość mogą sprawić wspólne chwile spędzone w gronie najbliższych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia i już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenia, które z pewnością przyniosą nam równie wiele emocji i radości.
Ewa Chołyst i Ewelina Wyszyńska
63
„Na Trzepaku”- Deptak taneczny
W dniu 14 czerwca uczniowie klasy IV b wraz z nauczycielkami Iwoną Trol i Martą Frąckiewicz, obejrzeli widowisko Wyszkowskiego teatru tańca p.t. „Na Trzepaku”. Dzięki charakterowi i muzyce towarzyszącej występującym artystom, mogliśmy cofnąć się do czasów, kiedy po ulicach jeździły „ogórki” i trabanty, a ciuchy kupowało się w Peweksie. Podczas widowiska zobaczyliśmy początkujących i dojrzałych tancerzy, którzy nie tylko zachwycili umiejętnościami, ale też zbudowli na scenie i widowni wyjątkową atmosferę. Mieliśmy również okazję podziwiać występy naszych koleżanek ze szkoły, którym bardzo kibicowaliśmy. Wszyscy świetnie się bawili śpiewając i kołysząc się w rytm piosenek z minionych lat. Do szkoły wróciliśmy w doskonałych nastrojach.
Marta Frąckiewicz, Iwona Trol
5
Niepełnosprawność + integracja = Godnego Życia Grawitacja
To już siódmy raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielkim święcie integracji, którym jest marsz organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju ,,Bądźmy w kontakcie". Niebieski koszulki i baloniki miały nawiązywać do obchodzonego w kwietniu Światowego Dnia Świadomości i Wiedzy o Autyzmie, a kolorowe skarpetki uczestników marszu korespondowały z marcowym Światowym Dniem Zespołu Downa.
W naszej szkole mamy wielu uczniów, którzy zmagają się z różnymi trudnościam, a tego dnia mogli poczuć pełną akceptację.
Po marszu na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz sesja zdjęciowa z wyszkowskim Spidermanem, policyjnym wozem i strażakami.
Urszula Kalata, Beata Szczerba
Dorota Kołakowska, Marlena Łysikowska7
Czytam z klasą-lekturki spod chmurki
W roku szkolnym 2023/ 2024 klasa IIa brała udział w programie czytelniczym pt. „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”. Miał on na celu rozbudzić u uczniów ciekawość literacką, rozwinąć aktywność czytelniczą, udoskonalić czytanie ze zrozumieniem oraz nauczyć aktywnego słuchania. Program też miał zachęcić rodziców do czytania swoim dzieciom. Uczniowie bardzo chętnie uzupełniali swoje lekturniki po każdej przez siebie lekturze. Mieli przy tym dużo zabawy i czerpali z każdej przeczytanej przez siebie książki dużo radości.
Milena Kołodziejczyk, Martyna Nowak
Przygoda z żubrem
W słoneczny wtorek 11 czerwca 2024 r. klasy II a, II b, III a, i III b wraz z opiekunami wczesnym rankiem wyruszyły do Białowieży. Wioski położonej w sercu Puszczy Białowieskiej, otoczonej ostatnim pierwotnym lasem w Europie.
Przygodę z żubrem rozpoczęliśmy w zmodernizowanym Muzeum Przyrodniczo-Leśnym. W salach wystawowych zobaczyliśmy prezentacje przyrody i historii Białowieskiego Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Wspięliśmy się na wieżę widokową, by podziwiać zachwycającą panoramę tego miejsca. Z okien autokaru zwiedzaliśmy najciekawsze zabytki i miejsca w Białowieży. Byliśmy również na przejściu granicznym z Białorusią (obecnie zamkniętym).
Po pysznym obiedzie wyruszyliśmy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym oprócz żubrów można zobaczyć dziki, wilki, jelenie, sarny, żubronie i koniki polskie. Skorzystaliśmy również z atrakcji na ogromnym placu zabaw.
Oczywiście nie można było wrócić do domu bez pamiątek, których niezliczona ilość znajdowała się na pobliskich straganach.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Urszula Powierza
84
Warsztaty Czekoladowe E.Wedela
W dniu 11.06.2024 r. uczniowie klasy IV a udali się do Pijalni Czekolady Wedla w Warszawie. Tam dzieci poznali historię powstania fabryki, degustowali się gorącą mleczną czekoladą z bitą śmietaną i lentylkami. Wykorzystując swoją wyobraźnie oraz białą czekoladę uczestniczyli w zabawie w Mistrza Czekolady. Polegała ona na stworzeniu wyjątkowej dekoracji na Torciku Wedlowskim którym obdarowali członków swojej rodziny. Uczniowie za aktywny udział otrzymali czekoladowe aniołki i dyplomy „Mistrza Czekolady”.
Następnnie klasa udała się do kina w Złotych Tarasach na fillm ,,Garfield". Garfield jest najbardziej znanym kotem na świecie. Jest leniuchem, który uwielbia lasagne i nie cierpi poniedziałków. Po nieoczekiwanym spotkaniu ze swoim dawno zaginionym ojcem - niechlujnym ulicznym kotem Vicem - Garfield i jego psi przyjaciel Odie zmuszeni są porzucić swoje doskonałe leniwe życie i dołączyć do Vica w zabawnym napadzie.
Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ewelina Wyszyńska, Anna Zaremba
34
Maj - miesiącem książki, biblioteki i czytelnika
Jak co roku miesiąc maj poświęcony jest książce i czytelnictwu, hasłem który wyróżnia je od innych to ,,Wybieram bibliotekę”. Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w życiu i rozwoju człowieka, zarówno młodego, jak i starszego. Pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację, doskonali umiejętność czytania, bogaci słownictwo i wiedzę o świecie, wycisza. Przynosi więc same korzyści. A skoro tak, to Czytajmy Wszyscy i niech czytanie książek sprawia Wam przyjemność!
Uczniowie klas I-III brali udział w konkursie „Biblioteka moich marzeń”. Dzieci miały za zadanie przedstawić w formie rysunku jak wyobrażają sobie swoją wymarzoną bibliotekę. Komisja konkursowa w składzie: Dominika Bużniak, Marlena Łysikowska i Marianna Zyśk dokonała oceny prac pod względem oryginalności pomysłu i kreatywności. W dniu 10 czerwca ogłoszono wyniki:
I miejsce: Nadia Juras kl. III a
II miejsce: Mikołaj Chrzanowski kl. I b
III miejsce: Lilia Dałek-Turek kl. I bZaś uczniowie klas IV-VIII mieli okazję wcielić się w rolę detektywów i rozwikłać zagadkę, którą książkę dany nauczyciel najchętniej czyta. Aby tego dokonać musieli podążać tropem listy nauczycieli oraz wskazówek, które były wywieszone na górnym holu na gazetce. W końcu nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Nagrody otrzymali uczniowie, którzy poprawnie rozpoznali największą liczbę książek i w jakim czasie.
Najwyższy wynik (4/15 pkt.), tym samym I miejsce zdobyła: Zuzanna Białek kl. VII b.
Zaraz za nią z wynikiem 3 na 15 rozpoznań na II miejscu znalazła się : Wiktoria Salomończyk kl. IV a.
Również z wynikiem 3/15, lecz z późniejszym czasem i tym samym zdobyła III miejsce: Marika Kucharczyk kl. IV a.Gratulujemy!
Anna Zaremba
Heide 2024
W dniach 02 - 08.06.2024 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowe nr 5 w Wyszkowie wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z Heide. Ze szkołą partnerską Friedrich Elvers Schule – Forderszentrum Heide Europaschule współpraca kwitnie już 9 lat. Dla naszych uczniów był to pierwszy wyjazd. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Młodzież przez 7 dni wspólnie realizowała niezwykle ciekawy program.. Uczniowie zwiedzali wiele pięknych miejsc. Wielką atrakcją była wycieczka na wyspę Sylt. Popłynęliśmy również statkiem na wyspę Morza Północnego Heillig- Hogge. Uczniowie mieli okazję odbyć Wattwanderung ( pieszą wycieczkę po Morzu Wattowym ) w Parku Narodowym Schelzwig - Holstein wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy ST. Peter Ording, Friedrichstadt.. Odbyliśmy wiele warsztatów: muzycznych, rękodzieła, ale szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia malowania ceramiki, ponieważ pokazały, że przy odrobinie wyobraźni każdy może stworzyć coś pięknego. Na koniec odwiedziliśmy miasto marcepanu - Lubekę.
Nasze spotkanie było okazją do budowania partnerstwa i poczucia europejskiej wspólnoty wśród młodzieży obu państw.
Dla naszych uczniów to nowe doświadczenie, które z pewnością na długo zapadnie w ich pamięci i skłoni do jeszcze pilniejszej nauki języków.
Dziękujemy pani Annie Szymańskiej-Grodzkiej za możliwość udziału w projekcie.
Organizator wymiany:
Anna Szymańska-Grodzka
Zofia Jeż
Urszula Kalata22
Dzień Pustej Klasy
7 czerwca 2024 r. uczniowie klasy I b obchodzili Dzień Pustej Klasy. Jest to międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Do tego edukację bardzo skuteczną, bo angażującą różne zmysły.
Podczas wyjścia z klasą można rozszerzyć wiedzę o świecie, jego różnorodności i bogactwie. To świetna okazja, aby obcując z przyrodą, wprowadzić dzieci w zagadnienia edukacji globalnej, zwiększyć ich świadomość dotyczącą świata, w którym żyjemy wspólnie z blisko ośmioma miliardami innych ludzi.
Monika Skołożyńska
8
,,Zrób to sam"
Od września 2023 r. w naszej szkole w klasach IV-VI była realizowana innowacja metodyczna ,,Zrób to sam". Wprowadzony projekt edukacyjny dał dzieciom okazję do poznania zanikającej sztuki rękodzielniczej, wyzwalanie dziecięcej twórczości, wyobraźni i kreatywności. Innowacja opierała się na prowadzeniu niekonwencjonalnych działań plastycznych wspierających rozwój, szczególnie małej motoryki i kreatywności.
Innowacja pobudziła u uczniów twórcze postawy poprzez działalność plastyczno - techniczną, stwarzanie możliwości samorealizacji i przyjemnego spędzania wolnego czasu. Również zaznajomienie z niestosowanymi dotychczas materiałami pozwoliła na swobodną ekspresję twórczą oraz rozwinęła u uczniów nowe umiejętności i kompetencje.
Anna Zaremba
16
Biblioteka - fajne miejsce dla człowieka
Dnia 04.06.2024 r. uczniowie klasy I b zwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Wyszkowie. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania Marii Maruszczyk pt. „Wielki problem niedźwiadka Luby”, zrobiły kolorowe zakładki motywacyjne i świetnie się bawiły przy użyciu gumy animacyjnej. Jednak najbardziej spodobało im się poznawanie księgozbioru.
Na zakończenie wycieczki pierwszoklasiści wstąpili do Oddziału PZU Wyszków, gdzie w przyjaznej atmosferze porozmawiali o ubezpieczeniach, inwestowaniu oraz oszczędzaniu. Dowiedzieli się jak zadbać o ochronę życia i zdrowia, jak również mieszkania oraz samochodu. Na pamiątkę tej krótkiej wizyty otrzymali drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w zorganizowaniu tak atrakcyjnego wyjazdu.
#LaboratoriaPrzyszłości
Galeria zdjęćOrganizatorzy: Monika Skołożyńska, Anna Zaremba
5
Dębowa Dolina
3 czerwca grupy przedszkolne Oa, Ob i Oc wybrały się na wycieczkę do "Dębowej Doliny" w Skuszewie. Na miejscu czekało na nich dużo atrakcji. Dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych - pizza. Miały również okazję iść na spacer do szlakiem małych mieszkańców łąki i lasy. Nie zabrakło również zabawy na dmuchańu, waty cukrowej i kiełbasek z grilla. Główną atrakcją była przejażdżka kolorowymi wagonikami. Dzieci wróciły bardzo zadowolone i zmęczone.
Ewa Kac
48
Międzypowiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce
W środę 29.05.2024 r. w Jednorożcu odbyły się Międzypowiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce.
Uczeń klasy VIIa Damian Tryc wywalczył III miejsce w biegu na 300 metrów.
Gratulujemy!
Jacek Andrusiuk
Kreatywnie w klasie II b
W roku szkolnym 2023/2024 klasa II b realizowała Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Kreatywne Prace Plastyczne”. Zgodnie z regulaminem projektu, na każdy miesiąc ogłaszane były 3 lub 4 zadania do wykonania, z których mogliśmy wybrać dowolne do realizacji. Warunkiem zaliczenia projektu oraz uzyskania certyfikatu było wykonanie minimum 8 zadań projektowych oraz opublikowanie ich na stronie Organizatora na Facebooku. Uczniowie bardzo angażowali się w każdą wykonywaną pracę plastyczną, a ich efekt końcowy niejednokrotnie zaskakiwał samych autorów. Dzięki udziałowi w Projekcie uczniowie mieli okazję poznać i poeksperymentować z różnymi technikami plastycznymi, takimi jak „mokre w mokrym”, „malowanie na podkładzie z gazy” czy „malowanie pastą akwarelową”. Dzieci rozwijały swoją kreatywność, wyobraźnię, samodzielność, motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzeganie i poczucie własnej wartości. Czas spędzony z Projektem był dla nas bardzo miły i inspirujący. Czekamy na kolejną edycję Projektu i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii naszych „arcydzieł”.
Joanna Kapsa
30
Dzień Dziecka
W dniu 29 maja 2024 r. obchodzono w naszej szkole Dzień Dziecka, jest to święto bardzo wyjątkowe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Każda klasa inaczej świętowała ten dzień.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III i klasy V spędzili Dzień Dziecka wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami w szkole na wesoło. Był to dzień inny niż zwykle – bez typowych lekcji w salach. Każda klasa spędzała ten dzień według własnego pomysłu. Był piknik, pizza, lody, czesanie warkoczyków, gry planszowe i zabawy sportowe, a wszystko to na świeżym powietrzu przy sprzyjającej pięknej pogodzie. Wszyscy spędziliśmy ten dzień w miłej atmosferze, dzięki czemu zostanie on w pamięci na długo.
Klasa IVa wraz z p.Eweliną Wyszyńską i p.Anną Zarembą wyruszyła rowerami na ognisko w Lucynowie Dużym. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek i pianek. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie wymyślili ciekawe zabawy, w których wszyscy aktywnie wzięli udział. Udało nam się zorganizować wspaniałą i zdrową zabawę na świeżym powietrzu.
Uczniowie klasy IV b z p. Martą Frąckiewicz i p. Iwoną Trol wybrali się na wycieczkę, której celem było miłe spędzenie czasu, integracja klasy, a także uwrażliwienie na kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Tuż po wyjściu z pociągu ruszyliśmy pieszo ulicami miasta, by jeszcze lepiej poznać historię tej najbliższej okolicy. Pierwszym punktem do którego zmierzaliśmy był położony nad brzegiem rzeki Bug, Park Miejski im. Karola Ferdynanda Wazy. Idąc w stronę parku zatrzymaliśmy się na chwilę przy Bibliotece Miejskiej i obejrzeliśmy wystawę z okazji 75 lecia powstania Biblioteki. Spacerując po parku alejkami lipowo- akacjowymi szukaliśmy wiewiórek z brązu, które zestawione zostały z elementami nawiązującymi do gospodarczej historii miasta, zapoznaliśmy się z historią neogotyckiej stróżówki Kordegardy oraz kryptologa Jerzego Różyckiego i odwiedziliśmy pomnik C.K.Norwida. Zatrzymaliśmy się również chwilę przy murowanym Obelisku wzniesionym na cześć Biskupa Karola Ferdynanda Wazy. Chwilę wytchnienia dał nam odpoczynek w tężni solankowej. Następnie ruszyliśmy na spacer nabrzeżem rzeki Bug kierując się do pobliskiej pizzerii na wyczekiwany posiłek. Każdy wyszedł zadowolony i z pełnym brzuchem. Dużą atrakcją okazały się skaczące fontanny na Placu Miejskim gdzie mieliśmy okazję zaznać trochę ochłody w ten upalny dzień. Na koniec wspólnie udaliśmy się na pyszne lody.
Klasy VIa, VIb i VIIa pod opieką p.Beatą Szczerbą, p.Urszulą Kalatą, p.Hanną Zdunek i p.Dorotą Kołakowską wybrali się wraz z wychowawcami pociągiem do Wyszkowa na seans filmowy do Hutnika pt. ,,Za duży na bajki 2". Po seansie kinowym klasy VIa i VIb z wilkim smakiem zjadła lody. VIIa wybrała się do McDonalda. Z okazji Tego świata życzymy wszystkim dzieciakom dużo uśmiechu oraz spełnienia marzeń
Klasa VII b wraz z p.Anną Suchtą i p.Alicją Kalatą była w Lesnej Frajdzie w Deskurowie, gdzie aktywności fizycznej nie było końca: marsze, biegi, tor przeszkód w parku linowym. Uczniowie spędzili czas wypełniony po brzegi bliskim kontaktem z przyrodą.
Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą i p.Anną Ponichtera udała się pociągiem do Wyszkowa. Uczniowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na zakończenie szkoły, spacerowali po mieście i poszli na pizzę.
Wspólnie spędzony czas bardzo szybko minął, aż żal było wracać do domu, ale miłe chwile spędzone wspólnie w gronie klasowym będziemy długo wspominać!
Wychowawcy
9Oddziały przedszkolne Oa,Ob i Oc
17Klasa I a
3Klasa I b
14Klasa II a
7Klasa II b
13Klasa III a
12Klasa IV a
30Klasa IV b
6Klasa V
6Klasa: VI a, VI b i VII a
18Klasa VII b
Klasa VIII
Radość dzieci w „Leśnej Frajdzie”
Z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów z klasy III b zorganizowali 28 maja wypad do parku linowego „Leśna Frajda” w Deskurowie. Do dyspozycji dzieci były przejścia o różnym stopniu trudności, tyrolka, strzelanie z łuku i paintbali. Było też przeciąganie liny i zabawa w „szczura”. Po takich atrakcjach kiełbaska z ogniska i lody smakowały znakomicie. Mimo zmęczenia szczęście na twarzach dzieci było widokiem bezcennym.
Urszula Powierza
31
Tydzień zajęć poza ławką szkolną
Od 20 o do 24 maja uczniowie klas IV-VIII mieli przyjemność wziąć udział w ogólnopolskiej akcji: Uczenie się poza ławką szkolną. W tych dniach na lekcjach języka polskiego staraliśmy się wychodzić ze szkoły i korzystać z cudownej pogody. Okazało się, że na ścieżce edukacyjnej jest wiele nazw, które pasują do karty pracy z fonetyki, a opis krajobrazu najlepiej wykonać patrząc przed siebie na okoliczne łąki. Na jednej z lekcji spotkaliśmy muzykujących pod drzewem czwartoklasistów - konkurencja dla okolicznych ptaków. Inspiracją dla nauczyciela było szkolenie z cudownymi dziewczynami z EDUKREATYWNE, które łączy pasja i chęć do zmiany w edukacji.
Urszula Kalata
9
Dzień Matki
Dnia 24.05.2024 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Swoje artystyczne umiejętności z dumą zaprezentowały grupy Oa, Ob i Oc. Recytacje wierszy, piosenki a także tance grupowe zeszklily oczy mamom naszych uczniów. Dziękujemy za tak liczne przybycie i raz jeszcze składamy wszystkim mamom zyczenia wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.
Magdalena Marsicka
33Oddział przedszkolny Oc
Oddział przedszkolny Ob
Oddział przedszkolny Oa
Zdrowo i kolorowo
23 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 0 c przygotowały pyszna, kolorową i witaminową sałatkę owocowa. Przed przystąpieniem do pracy dzieci dokładnie umyły ręce. Przedszkolaki pokazały, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem podczas krojenia. Degustacja śląski była bardzo przyjemna.
Było pysznie, kolorowo i zdrowo!
Ewa Kac
9
XII Gminny Konkurs Matematyczny Liczę na 6+
W dniu 23.05.2024r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole Nowinach odbył się XII Gminny Konkurs Matematyczny Liczę na 6+. Do konkursu przystąpili najlepsi uczniowie szkół z klas IV. Naszą szkołę w konkursie reprezentowało dwóch uczniów z klasy IVa Szymon Dąbkowski i Karol Wasiak. Zwycięzcą konkursu został Szymon Dąbkowski.
Obu naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Hanna Zdunek
Spotkanie z podróżnikiem – Piotrem Bedlińskim
22 maja gościliśmy w naszej szkole nietuzinkowego człowieka, członka grupy ,,trzask.pl” – podróżnika, kolekcjonera niezwykłych wrażeń. Pan Piotr i jego przyjaciele realizują swoje marzenia o podróżowaniu po najbardziej egzotycznych zakątkach świata. Nas zabrał do Maroka.
Uczniowie byli zachwyceni prezentacją miast i pięknych widoków, której towarzyszyła fascynująca opowieść o odwiedzanych miejscach i spotykanych ludziach. Pan Piotr Bedliński jest człowiekiem niezwykle dowcipnym, który na kilka godzin skradł serca i uwagę naszych uczniów.
Spotkanie z pewnością zachęciło słuchaczy do rozwijania zainteresowań i pasji, do poznawania świata i realizowania marzeń.
Urszula Kalata
7
Gminne międzyszkolne zawody - „Czwórbój Lekkoatletyczny”
W środę 22.05.2024r. w Wyszkowie odbyły się międzyszkolne zawody w Czwórboju Lekkiej Atletyki dla klas II-IV. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 150 m. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła wysokie miejsca zarówno w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Złoty medal w kategorii chłopców wywalczyli uczniowie w składzie :
Szymon Dąbkowski IV a
Piotr Oleksiak IV b
Wiktor Balcer III a
Kuba Balcer II b
Miłosz Perzyna III b
Aleksander Kamiński II aSrebrny medal w kategorii dziewcząt wywalczyły uczennice w składzie :
Marika Kucharczyk IVa
Zofia Sikora V
Agata Kałowska III a
Malwina Gąsior III a
Liliana Falba II b
Żaneta Balcer II bGRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW !
Marlena Łysikowska, Ewelina Wyszyńska
13
Huta szkła „Ardagh Glass Poland sp. z o.o"
21 maja uczniowie klasy Ia wzięli udział w wycieczce dydaktycznej, poświęconej procesowi produkcji szkła. Huta szkła „Ardagh Glass Poland sp. z o.o" jest jednym z zakładów w których można zaobserwować produkcję szkła. Cały proces – obróbki od niepozornego kruszywa do momentu otrzymania szerokiej gamy, różnokształtnych i różnobarwnych, szklanych butelek, robił na nas imponujące wrażenie. Podziwialiśmy umiejętności i pracę osób wykonujących te produkty. Dzieci zapoznały się także z trudną pracą hutnika. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem ciężkiej pracy hutników. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i oprowadzenie.
Martyna Racka, Katarzyna Napiorkowska
6
Wycieczka do Siedliska „Leluja” w Wielgolasie
20 maja 2024r. uczniowie z klasy I a, II a i II b pod opieką wychowawców: Katarzyny Napiórkowskiej, Martyny Rackiej, Martyny Nowak i Joanny Kapsy wybrali się na wycieczkę do Siedliska „Leluja” w Wielgolasie pod Pułtuskiem. Jest to agroturystyka położona na terenie Kurpi Białych w otulinie malowniczej Puszczy Białej wpisanej do obszaru Natura 2000.
Pierwszym punktem wycieczki była wyczekana przez dzieci zabawa na placu zabaw, gdzie czekała trampolina, tyrolka, mega karuzela, zjeżdżalnia i przeróżne tory przeszkód. Kolejną z atrakcji było spotkanie z przyrodnikiem, który opowiedział dzieciom o zwierzętach mieszkających w lesie. Dzieci bardzo entuzjastycznie zareagowały na „prawie jak żywe” sylwety leśnych mieszkańców. Później miały okazję nakarmić kozy i pozbierać jajka w kurniku. Następnie wybrały się do basenu z sianem, gdzie mogły skakać ile sił, rzucać się sianem, huśtać czy budować tajne bazy.
Po skończonej zabawie dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych, podczas których upiekły regionalne (kurpiowskie) fafernuchy. Przed powrotem do domu zjadły pyszny obiad, a na deser skosztowały własnoręcznie przygotowanych kurpiowskich ciasteczek.
Martyna Nowak
99
Dzień Dobrych Uczynków
Dzień 19 maja jest Światowym Dniem Dobrych Uczynków. Wszystkim wiadomo, że uczniowie w naszej szkole, jak i dzieci w przedszkolu mają mnóstwo dobrych uczynków, czasami tylko o nich zapominają. Postanowiliśmy tego dnia przypomnieć sobie: czym jest dobry uczynek?. Uczniowie obejrzeli wspólnie film edukacyjny „7 dobrych uczynków” oraz wysłuchały piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych „Piosenka o pomaganiu ludziom”. Uczniowie tego dnia mogli zabrać ze sobą laurkę z dobrym słowem przygotowaną przez dzieci z oddziałów przedszkolnych. Na górnym korytarzu została umieszczona gazetka przypominająca o motywie przewodnim tego dnia. Pamiętajmy, że „Każdy ma coś, co może dać innym”.
Martyna Racka, Ewa Kac, Magda Marsicka, Marta Frackiewicz
4
Stawiamy na samodzielność
17 maja w ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” uczniowie klasy III b pojechali pociągiem do Wyszkowa. Pierwsze kroki skierowali na pocztę, gdzie samodzielnie kupowali widokówki i znaczki a następnie mieli za zadanie poprawnie je zaadresować i napisać pozdrowienia. Gotowe kartki wrzucili do skrzynki pocztowej.
W pobliżu poczty znajdują się pomniki „Gloria Victis” i „Rajski Ptak”. Odwiedzenie tego miejsca było okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny.
W pieszej wędrówce do McDonalda dzieci rozpoznawały miejsca, które dotychczas oglądały tylko z okien samochodów. Tak zwiedzany Wyszków okazał się bardzo atrakcyjny. Szkoda tylko, że podróż pociągiem była taka krótka. Jednak wyprawa na długo pozostanie w pamięci uczestników, a samodzielne napisanie i poprawne zaadresowanie widokówki nie będzie już problemem. Ta umiejętność przyda się zwłaszcza podczas zbliżających się wakacji.
Urszula Powierza, Marlena Łysikowska
36
Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce
W piątek 10.05.2024 r. w Wyszkowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce. Czworo naszych uczniów oraz sztafeta olimpijska wywalczyło miejsca na podium oraz kwalifikacje do etapu międzypowiatowego.
I miejsce – Julia Szczerba – 300m
II miejsce – Damian Tryc – 300m
III miejsce – Maksymilian Biernacki – 300m
III miejsce – Matylda Zdybska – 200m
II miejsce – sztafeta olimpijska w składzie; Damian Tryc, Maksymilian Biernacki, Szymon Rosiński, Michał ZdrzeżniakGratulujemy!
5
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM
9 i 10 maja 2024 r. uczniowie klasy III a i III b stanęli przed poważnym wyzwaniem – przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM, który jest podsumowaniem pierwszego etapu edukacyjnego i sprawdza wiadomości i umiejętności zdobyte w ciągu trzech lat nauki.
Sprawdzian obejmował test z języka polskiego, matematyki i przyrody. Dzieci musiały zmierzyć się m.in. z zadaniami z zakresu słuchania i czytania ze zrozumieniem, dzielenia wyrazów na sylaby czy rozpoznawania części mowy. Musiały też wykazać się znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia, umiejętnością rozwiązywania zadań na obliczenia zegarowe i kalendarzowe oraz umiejętnością czytania mapy i określania kierunków na mapie.
Sprawdzian był dla uczniów sporym przeżyciem i wyzwaniem. Teraz muszą jeszcze tylko poczekać na wyniki.
Mamy nadzieję, że będą jak najlepsze.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Marlena Łysikowska
Łąka wiosną
Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w konkursie plastycznym ,,Łąka wiosną" zorganizowanym przez Przedszkole nr 9 ,,Bajka" w Wyszkowie.
I miejsce w tym konkursie zajęła Nina Ratkowska z oddziału przedszkolnego Oa.
Gratulujemy!
Dominika Buźniak, Agata Wachowska
Parada Moli Książkowych
W dniu 8 maja 2024 r. świętowaliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Bibliotekarza poprzez uczestnictwo uczniów klasy III a i III b w Paradzie Moli Książkowych. Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie do czytania książek. Tego dnia jej uczestnicy przygotowali na Paradę hasła promujące czytelnictwo, instrumenty muzyczne, kolorowe stroje za bohaterów z książek i bajek. Trasa biegła ulicami Lucynowa oraz Lucynowa Dużego. Było radośnie, hucznie i wesoło!
Monika Dryja, Marlena Łysikowska, Urszula Powierza, Anna Zaremba
17
Spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
Dnia 8 maja, w ramach Programu Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie, odbyło się bardzo interesujące spotkanie autorskie z pisarzem Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. W spotkaniu tym mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas drugich z naszej szkoły. Podczas spotkania autor opowiadał dzieciom o Islandii, Grenlandii i Eskimosach, a także czytał fragment swojej książki pt. „Bangsi – Miś do kochania”, dzięki czemu dzieci dowiedziały się, kim jest tytułowy miś i czy udaje mu się znaleźć w ludziach dobro. Uczniowie mieli również okazję zadawać pisarzowi pytania. Na zakończenie każdy mógł kupić książkę Pana Huberta wraz z dedykacją i autografem. To było bardzo inspirujące spotkanie!
Joanna Kapsa, Martyna Nowak, Anna Zaremba
4
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce i Czwórboju Lekkoatletycznym
We wtorek 7.05.24r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Zawody w Czwórboju Lekkiej Atletyki dla klas IV-VI. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:
- Bieg na 60 m
- Skok w dal
- Bieg na 600 m – dziewczęta
- Bieg na 1000 m – chłopcy
- Rzut piłeczką palantowąReprezentacja naszej szkoły zdobyła V miejsce zarówno w kategoriach dziewcząt i chłopców.
W środę 08.05.24r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Lekkiej Atletyce. Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły zdobywając czołowe miejsca oraz kwalifikując się do etapu powiatowego.
I miejsce – Julia Szczerba – 300m
I miejsce – Wiktor Załęski – skok w dal
II miejsce – Maksymilian Biernacki – 300m
II miejsce – Matylda Zdybska – 200m
III miejsce – Damian Tryc – 300m
III miejsce – Dominik Gębicki – skok w dal
II miejsce – sztafeta olimpijska w składzie; Damian Tryc, Maksymilian Biernacki, Szymon Rosiński, Michał Zbrzeźniak.
III miejsce – Julia Szczerba, Matylda Zdybska, Zuzanna Białek, Amelia Pet.Do etapu powiatowego zakwalifikowali się także Rafał Kowalik – pchnięcie kulą oraz Amelia Pet i Oliwia Kowalczyk w skoku w dal.
Ewelina Wyszyńska
11
Majsterkowanie – Gepetto
Majsterkowanie – Gepetto – te zajęcia to warsztat kreatywności i umiejętności rzemieślniczych dla dzieci z pasją tworzenia. Takie zajęcia to doskonała okazja do eksploracji, budowania i rozwijania umiejętności. Na zajęciach Majsterkowanie uczniowie mieli możliwość tworzenia praktycznych i artystycznych projektów, korzystając z drewna, narzędzi, materiałów i technik. Pod okiem doświadczonego fachowcy pana Mariusza, młodzi majsterkowicze kreowali swoje własne przedmioty, drobne dekoracje. Zajęcia nie tylko rozwijają zdolności manualne i twórcze myślenie, ale także uczą samodzielności i pobudzają wyobraźnię. Tworzenie własnych dzieł daje uczniom poczucie dumy, jednocześnie rozwijając ich umiejętności techniczne.
Martyna Racka
55
Wyprawa do wnętrza Ziemi
Dnia 6 maja 2024 r. uczniowie kl.IV a, kl.VI a, kl.VI b, kl.VII a i kl.VII b wybrali się na wycieczkę do Kłodawy.
Nasza wycieczka zaczęła się od pobytu w Aquaparku w Kutnie, w którym czekały na nich: baseny, gejzery powietrzne, rwącą rzeczka, zjeżdżalnie. Był to czas świetnej zabawy i integracji. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania.
Następnym i głównym punktem była Kopalnia soli w Kłodawie. Była to niezwykła przygoda, która pozostawia w pamięci uczniom niezapomniane wrażenia. Już sam zjazd na poziom - 600 metrów kopalnianą windą z prędkością 6 m/s jest niezwykłym przeżyciem. Dzieci otrzymały prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich i kopalni, zjazd windą do nieczynnych wyrobisk udostępnionych do zwiedzania, przejście wyrobiskami korytarzowymi do kaplicy św. Kingi, obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych oraz ekspozycję maszyn używanych w górnictwie solnym. Szczególną uwagę uczniów zwróciło na niezwykłą kolorystykę wyrobisk, która uświadomiło im, że sól nie jest wyłącznie biała a jej kolory powstają w sposób naturalny.
To był aktywny dzień, pełen wrażeń i wiedzy o wnętrzu Ziemi.
Marta Frąckiewicz, Beata Szczerba i Anna Zaremba
39
Uroczystość 3 maja
W piątek 3.05.2024 r. w naszym mieście obchodziliśmy kolejną – 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Podczas uroczystej mszy świętej w Sanktuarium św. Idziego naszą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie Maksymilian Biernacki, Franciszek Kac, Aleksandra Powierza, Alicja Dryja, Gabriela Krzyżewska oraz Gabriela Wawrzyniak.
Michał Depta, Ewa Kac
Photony uczą i bawią
W bieżącym roku szkolnym podczas zajęć korekcyjno - kompensacyjnych uczniowie klas I - III korzystali z robotów edukacyjnych Photon, które zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Robot pomagał radzić sobie z emocjami, podejmować decyzje oraz nawiązywać współpracę z otoczeniem. Zadania realizowane przez Photona oparte były na technikach rywalizacji, dzięki czemu najmłodsi zostali silnie zmotywowani do pokonywania kolejnych wyzwań i zdobywania wiedzy.
To świetne narzędzie dydaktyczne doskonale urozmaiciło i wzbogaciło pracę oraz sprawiło dzieciom wiele radości.
Reedukator: Monika Skołożyńska
Bajka o rybaku i rybce
Uczniowie klasy IV a omawiali na lekcji tekst Aleksandra Puszkina Bajka o rybaku i rybce. Po zajęciach mieli dobrać się w grupy i nagrać słuchowisko. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniem. Dziewczęta z jednej z grup postanowiły nagrać film. Dzięki niemu odkryliśmy pomysłowość i talenty aktorskie uczennic. Za zgodą autorów nagrania postanowiliśmy podzielić się nim ze społecznością szkolną.
Urszula Kalata
Książka oknem na świat
Dnia 23 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy I b wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.
Dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, napisał list z okazji święta, w którym czytamy: "Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat. W 2004 roku w Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich chcemy świętować moc i piękno, które są w książkach. We wszystkich swoich formach pozwalają nam one uczyć się i zdobywać informacje, zabawiają nas i pomagają zrozumieć świat, są oknem otwartym na inność, na to co nieznane.
Wychowawca
Monika Skołożyńska2
Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. W naszej szkole obchody tego święta składały się z wielu elementów i wydarzeń.
Na szkolnych korytarzach rozmieszczone zostały liczne projekty, które uczniowie realizowali w ramach przyrody, biologi, geografii i chemii. Przez najbliższy tydzień będzie można podziwiać modele komórki, atomu, Układu Słonecznego i horyzontarium.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się również uroczysty apel oraz warsztaty. Uczniowie klasy VIII Aleksandra Powierza i Rafał Kowalik przedstawili informację dotyczące Dnia Ziemi, a następnie skupili się na najważniejszym celu naszych warsztatów - stworzeniu hotelu dla owadów.
Uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami zasiali kwiaty w doniczkach i przez najbliższe tygodnie będą o nie dbać w swoich klasach, a już niedługo przesadzą je w miejsce naszego hotelu dla owadów, który w dniu dzisiejszym przygotowali i wypełnili uczniowie klas IV-VIII.
Hotel dla owadów własnoręcznie przygotował Pan Darek za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni i składamy oficjalne podziękowania. Cudownie kiedy szalone pomysły, które rodzą się w głowach nauczycieli możemy realizować. Panie Darku dziękujemy!
Hotele dla owadów są miejscami w których pszczoły, biedronki, trzmiele, mrówki, motyle i inne mogą odpocząć i złożyć jaja. Utworzenie domków dla owadów jest próbą walki o różnorodność biologiczną i naszą planetę. Zachęcamy do odwiedzenia i obejrzenia naszego domku dla owadów. Znajduje on się przy wejściu do szatni szkolnej.
Ewa Chołyst, Anna Suchta i Ewelina Wyszyńska
55
„Zwierzęta naszych lasów”
W Szkole Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Wyszkowie już po raz szósty odbył się Gminny Konkurs Ekologiczno - Plastyczny „Zwierzęta naszych lasów”. W tym roku trzecie miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, Olga Pawłowska z klasy III b. Tematem jej pracy były wilki. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 kwietnia, w dniu święta Ziemi. Dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał dyrektor szkoły Wiesław Pasek.
Urszula Powierza
Podsumowanie programu profilaktycznego
W klasie IV a zakończono realizację programu profilaktyki alkoholowej. Celem Programu Domowych Detektywów było uchronienie dzieci przed zbyt wczesnym sięganiem po alkohol. Rodzice uczniów włączyli się do programu i stworzyli z dzieckiem Drużynę Domowych Detektywów. W ciągu czterech tygodni uczestnicy programu śledzili przygody bohaterów komiksu i wykonywali zadania pod okiem liderów.Na podsumowaniu programu spotkaliśmy się z rodzicami w szkole. Uczniowie zaprezentowali swoje plakaty i wyniki badań. To było bardzo pouczające spotkanie.
Urszula Kalata
Konkurs recytatorski
„...Przez odpowiednią literaturę dla dzieci
kształtuje się przyszłego czytelnika…”Te słowa Jana Brzechwy przyświecały kolejnej edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego utworów patrona naszej placówki. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych z Gminy Wyszków.
W konkursie uczestniczyło 36 osób, które oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II-III i klasy IV-VI.
Występy uczniów oceniało Jury w składzie:
- Maciej Stępniak – przewodniczący,
- Małgorzata Ślesik-Nasiadko – członek,
- Sławomir Cieślak – członek.Po wysłuchaniu wszystkich występów i wnikliwej ocenie, jury wyłoniło laureatów w następujących kategoriach:
KLASY II-III:
I MIEJSCE – MIKOŁAJ ZALEWSKI ORAZ LAURA KOMUDA
II MIEJSCE – ZLATA POPOWYCH ORAZ MAGDALENA KAMIŃSKA
III MIEJDCE – WERONIKA ŻUCHOWSKA ORAZ KSAWERY ŚCISŁOWSKIKLASY IV-VI:
I MIEJSCE – ANNA WIELGOLEWSKA
II MIEJSCE – ROBERT PIECYCHNA ORAZ KAMIL WÓJCIK
III MIEJSCE – MARIA OSZCZYGIEŁ ORAZ LENA KOZONLaureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miejski w Wyszkowie.
Cieszymy się, że nasz szkolny konkurs cieszy się taką popularnością. Obcowanie z literaturą Jana Brzechwy na pewno kształtuje młodych, dając im niezapomniane wrażenia artystyczne.
Gratulujemy uczestnikom i czekamy za rok!!!
Monika Dryja, Urszula Kalata, Iwona Trol
10
Dzień otwarty w Zespole Szkół Nr 2 w Wyszkowie
Dnia 18 kwietnia uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą Panią Ewą Chołyst i Panią Martą Frąckiewicz udali się na Dni Otwarte w Zespole Szkół Nr 2 w Wyszkowie. Podczas tego wydarzenia uczniowie zapoznali się z kierunkami kształcenia, obejrzeli sale lekcyjne i techniczne, uczestniczyli w pokazach musztry klas mundurowych oraz porozmawiali z nauczycielami i uczniami szkoły. Szkoła przygotowała bardzo dużo atrakcji dla uczniów, czas minął nam bardzo szybko i owocnie.
Ewa Chołyst, Marta Frąckiewicz
17
Prezentacja książki
„Mój Wyszków – moja Mała Ojczyzna. Trzy powstania narodowe na terenie Ziemi Wyszkowskiej” to projekt edukacyjny, którego efektem końcowym było wydanie wyjątkowej książki. W stworzenie tej publikacji zaangażowali się uczniowie naszej szkoły – Hubert Osytek, Karol Dąbkowski i Wiktor Załęski oraz nauczyciele Michał Depta i Urszula Kalata.
Prezentacja książki w dniu 17.04.2024 r. miała miejsce w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Uroczystość przyciągnęła wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się samorządowcy, Związak Piłsudczyków, historycy-regionaliści, rodzina i przyjaciele autorów oraz wielu mieszkańców – miłośników naszej lokalnej historii. Autorzy projektu opowiadali o swojej pracy, zaś rekonstruktorzy ze Związku Piłsudczyków zaprezentowali powstańczy ekwipunek. Koniec uroczystości zwieńczył występ wokalny Pani Ewy Chołyst.
Na zakończenie każdy z gości otrzymał książkę z autografami twórców oraz poczęstował się przygotowanymi, powstańczymi przysmakami.
Michał Depta
8
Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami
„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” – którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych.
W ramach programu uczniowie zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ryzykiem przez te pajęczaki. Poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.
Zajęcia popularyzujące przeprowadzane są w ramach zająć z zakresu edukacji zdrowotnej ( np. godzina wychowawcza, przyroda).
Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl
M. Dumała
Pielęgniarka szklona
Dzień otwarty w Zespole Szkół Nr 1
Dnia 11 kwietnia uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą Panią Ewą Chołyst i Panią Martą Frąckiewicz udali się na Dni Otwarte w Zespole Szkół Nr 1. Podczas tego wydarzenia mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025, a także obejrzeć szkołę i wziąć udział w przygotowanych warsztatach. Uczniowie klasy VIII wzięli udział w warsztatach gastronomicznych, florystycznych, budowlanych oraz graficznych, podczas których wykonywali odlewy z gipsu, uczyli się kilku sposobów eleganckiego składania serwet, mogli spróbować dań przygotowanych przez klasy gastronomiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa zorganizowana w szkole, podczas której uczniowie musieli rozszyfrować zagadki i podążać poszlakami w budynku szkoły. Uczestnictwo w tym wydarzeniu na pewno przybliżyło tegorocznych absolwentów do podjęcia decyzji o kontynuowaniu nauki już poza murami naszej szkoły.
Ewa Chołyst, Marta Frąckiewicz
Podsumowanie projektu Nowe Horyzonty kl. I-III
10 kwietnia 2024r. uczniowie klas I – III po raz ostatni uczestniczyli w edycji projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Spotkanie odbyło się jak zawsze prelekcją, na której była mowa o tym, Co to jest bohaterstwo? Co to jest Mitologia? Jakie cechy uosabiają mitologiczni bogowie? Czego uczy nas Mitologia? Dlaczego mity są ciągle popularne i czytane?
Następnie uczniowie obejrzeli film o przygodach Pati i klątwie Posejdona. W Yolcos, pięknym i dobrze prosperującym mieście portowym starożytnej Grecji, życie toczy się spokojnie, aż do czasu, gdy mieszkańcom zagraża gniew Posejdona. Młoda, żądna przygód mysz i kot, który ją adoptował, ruszają na pomoc staremu Jasonowi i jego Argonautom, próbując ocalić mieszkańców i miasto. To znacznie więcej niż pomocny gest, operacja ostatecznie doprowadzi ich do zmierzenia się z najniebezpieczniejszymi mitycznymi stworzeniami z mitologii i przezwyciężenia wielu niebezpieczeństw. Czy Pati ocali mieszkańców? Czy poradzi sobie z niebezpieczeństwami? Na te i inne pytania uczniowie odpowiedzieli sobie po obejrzeniu filmu.
Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W związku z tym, że był to ostatni wyjazd, uczniowie otrzymali dyplomy za udział w projekcie.
Katarzyna Napiórkowska
7
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2023/2024 – Podsumowanie projektu
W środę 10 kwietnia uczniowie klas IV - VI wzięli udział w ostatnim już seansie podsumowującym projekt NHEF 2023/2024.
Tym razem był to animowany film produkcji francuskiej p.t.: „Obraz”.
Z niewiadomych przyczyn malarz nie ukończył swojego obrazu, na którym w zamku żyją trzy rodzaje postaci: Namalowani, Niedokończeni- którym brakuje niektórych kolorów, i Bohomazy - zaledwie szkice. Namalowani uważają, że są lepsi od innych. Przejmują władzę, wyganiają Niedokończonych z Zamku, a Bohomazy traktują jak niewolników. Ramo, Lola i Piórko wyruszają na poszukiwanie Malarza, w przekonaniu, że tylko on - kończąc Obraz - jest w stanie przywrócić ich światu zakłóconą harmonię. Przepiękna wizualnie podróż budząca do życia obrazy. Pozbawiona moralistycznych nut opowieść podana jest w formie mogącej posłużyć jako przypowieści do różnych sytuacji.
W mijającym roku szkolnym projektem objęto wychowanków klas czwartych, piątej i szóstych. Cykl proponowanych filmów obejmował 7 produkcji twórców kina europejskiego i amerykańskiego. Bohaterami prezentowanych filmów byli rówieśnicy uczniów, z którymi widzowie mogli się utożsamić i przenieść do ich przedstawionego świata, odkrywającego prawdziwe wartości w życiu.
Zaproponowane uczniom tytuły łączyły atrakcyjną i interesującą formę uczestnictwa z wartościową treścią edukacyjną.
Dzięki uczestniczeniu w projekcie dzieci miały możliwość spotkania z mądrym filmem, a nauczyciele mogli kształtować ich możliwość i świadomość artystyczną. Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Marta Frąckiewicz i Iwona Trol
2
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W roku szkolnym 2023-2024 zerówkowicze z grup O a i O b wzięli udział w projekcie kulturalnym Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.Projekt ten umożliwił dzieciom spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej ,rozwijał ich wrażliwość i próbował rozkochać w sztuce filmowej.W ramach comiesięcznych spotkań oprócz wyjątkowego pokazu filmowego ,dostosowanego do małego widza,dzieci brały czynny udział w prelekcjach z panią psycholog,gdzie poruszane były tematy związane z filmem.Program ten organizowany jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marianna Zyśk
4
7 kwietna - Światowy Dzień Zdrowia
8 kwietna w naszej szkole odbył się apel z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA. Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Zdrowia brzmi :
„Moje zdrowie, moje prawo”
Odnosi się do poszanowania prawa każdego człowieka. Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest zagrożone poprzez konflikty, które niosą śmierć, głód, ból i cierpienie psychiczne oraz nierówność, dyskryminację i łamanie praw człowieka. Obecny kryzys klimatyczny zmusza nas do przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia powietrza i dbania o zasoby wody pitnej. Mówiąc o prawach człowieka, uwzględnić należy prawo wszystkich i wszędzie do usług zdrowotnych, edukacji i informacji.
Podczas apelu zaprezentowane zostały piramidy zdrowego żywienia, które zostały wykonane przez uczniów klas czwartych, podczas zajęć wychowania fizycznego oraz przyrody.
Dowiedzieliśmy się czym jest zdrowie, jak przestrzegać 5 kroków bezpiecznej żywności, czym jest aktywny styl życia i piramida zdrowego żywienia oraz jakie choroby przenoszone są drogą pokarmową.
Śpiewającą receptę na zdrowy styl życia zaprezentowały uczennice z klasy 4 a w piosence „Zdrowy styl życia „
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, a jednocześnie Dzień Pracownika Służby Zdrowia, dlatego też wręczyliśmy zdrowy upominek naszej Pani Pielęgniarce.
Na zakończenie apelu został rozstrzygnięty szkolny konkurs literacko – plastyczny „Przepis na zdrowie” zorganizowany przez Panie : Katarzynę Napiórkowską oraz Ewelinę Wyszyńską.
Kategoria klas I-III
Miejsce 1- Liliana Falba kl. II b
Miejsce 2 – Aleksander Perzanowski kl. I a
Miejsce 3 – Maja Duraj kl. III b oraz Julia Rucińska kl. I aKategoria klas IV-VIII
Miejsce 1- Karol Dąbkowski kl. VII a
Miejsce 2 – Szymon Dąbkowski kl. IV a
Miejsce 3 – Paulina Oleksiak kl. IV b oraz Piotr Oleksiak kl. IV bGRATULACJE !
Podziękowania dla Pani Ewy Chołyst oraz Pani Marty Frąckiewicz za pomoc w przygotowaniu apelu.
Katarzyna Napiórkowska, Ewelina Wyszyńska
28
Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W piątek, 5 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
- popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach;
- kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu;
- popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.Etap gminny rozgrywany był w dwóch częściach. Teoretyczną stanowił test składający się z 25 pytań. Część praktyczna dla wszystkich uczestników polegała na przejechaniu na rowerze toru przeszkód.
Drużyna grupy I klas V-VI w składzie: Antoni Kowalewski kl. V. Maja Łukasiak kl. VI b, Zofia Sikora kl. V, Piotr Szczubeł kl. VI b, zdobyli III miejsce.
Drużyna grupy II klas VII-VIII w składzie: Oliwia Kowalczyk kl. VII a, Damian Tryc kl. VII a i Wiktor Załęski kl. VII a zdobyli VII miejsce.
Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!
Anna Zaremba
18
III Konkurs Matematyczno-Informatyczny im. Jerzego Różyckiego
Konkurs odbył się 20 maja 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowali następujący uczniowie:
I kategoria wiekowa – klasy IV - V SP: Szymon Dąbkowski z kl. IV a i Aleksandra Dąbrowska z kl. V;
II kategoria wiekowa – klasy VI - VII SP: Michał Osytek z kl. VI b i Igor Grześkiewicz z kl. VII b;
III kategoria wiekowa – klasa VIII SP: Aleksandra Powierza z kl. VIII.Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, rozbudzanie myślenia logicznego i doskonalenie umiejętności stosowania wiedzy w zadaniach praktycznych.
W dniu 4 kwietnia br. zostały ogłoszone wyniki konkursu.
Z naszej szkoły Aleksandra Powierza z klasy VIII zdobyła III miejsce, a Igor Grześkiewicz z klasy VII b otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.
Za udział w konkursie dziękujemy wszystkim uczniom, gratulujemy świetnych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Urszula Gałecka, Anna Suchta, Hanna Zdunek
Podsumowanie akcji „Góra Grosza”
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Akcja ta na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Wspólnie zebraliśmy kwotę - 964,72 zł. Dotychczasowe edycje szkolnych akcji utwierdziły nas w przekonaniu, że jeden grosz może mieć ogromną siłę! Dziękujemy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom za włączenie się do naszej akcji.
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.”
Szkolny wolontariat
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym. Tego dnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. Symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski.
W środę 3 kwietnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję okazać swoją akceptację i solidarność poprzez dołączenie do swojego ubioru elementów w kolorze niebieskim. Uczniowie wraz z wychowawcami obejrzeli także filmy przybliżające wszystkim specyfikę autyzmu.Dziś szczególnie zachęcamy do działań, które pomogą osobom w spektrum autyzmu w pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zapewnieniu im satysfakcjonującego udziału w życiu społecznym.
Dorota Kołakowska, Beata Szczerba,
Marlena Łysikowska, Małgorzata Świętoń - Gigoń
Tradycja i zwyczaje Świąt Wielkanocnych
Tradycja i zwyczaje Świąt Wielkanocnych w oddziale przedszkolnym Oc. Wielkanoc w przedszkolu to także szczególny czas. Przygotowywanie dekoracji oraz zabawy sprawiają dzieciom ogromną radość.
Ewa Kac
13
„Laboratorium Zmysłów”
Uczniowie w klasie II a w ramach kółka „Laboratorium Zmysłów” wykonali swoje własne obrazy, wykorzystując różne metody m.in. metodę quillingu. Sprawiało to dużo radości, choć również ćwiczyło cierpliwość, bo wymagało dużo czasu i pracy. Ale efekt końcowy wynagrodził wszystko.
Milena Kołodziejczyk
7
Jestem jak ...
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego Jestem jak ...Po raz drugi w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny ,,Jestem jak ...." Tym razem uczniowie wcielali się w postać Marii Antoniny Czaplickiej (polska etnografka, antropolożka i geografka) lub Ignacego Łukasiewicza ( polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej). Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością.
Laureatkami konkursu zostały:
I miejsce - Gabriela Krzyżewska kl. VII A,
II miejsce - Tymon Kołakowski - kl. VII A,
III miejsce - Matylda Zdybska - kl. VIII i Hubert Osytek - kl VII A.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Ponichtera
Chemia na Wielkanoc
Podczas ostatnich przedświątecznych lekcji chemii młodzież z klas VII i VII składała chemiczne Jajko Kolumba. Po prawidłowym dopasowaniu nazw związków chemicznych do ich wzorów systematycznych, część uczniów ze zdziwieniem zauważyła, że ich jajka to zajączki wielkanocne.
Anna Ponichtera
Zawody przyszłości
25 marca klasę ósmą odwiedziły przedstawicielki Ochotniczego Hufca Pracy w Wyszkowie i Izby Rzemieślniczej w Wyszkowie. Panie przedstawiły naszym ósmoklasistom najpopularniejsze, a zarazem najczęściej wybierane zawody. Opowiedziały również jak wyglądają różne ścieżki nauki zawodu, jakie wiążą się z nimi korzyści dla uczniów, ale też jakie obowiązki. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, ciekawość wszystkich naszych ósmoklasistów została zaspokojona, chociaż zgodnie stwierdzili, że przed nimi ciężkie życiowe wybory.
Anna Ponichtera
Pierwszy Dzień Wiosny
Samorząd Uczniowski ogłosił, że pierwszy dzień wiosny w naszej szkole będzie dniem bez plecaka. Kreatywność uczniów i nauczycieli nie miała granic. Książki, zeszyty i przybory przywożono w wózkach dla lalek, na taczkach, w walizkach. Przynoszono w skrzynkach na narzędzia, poszewkach, koszach na bieliznę. Hitem okazał się bęben od pralki.
Tego dnia odbył się również apel pt. „Wiosenny pokaz mody”, przygotowany przez klasę III b i O c. Kolejno prezentowano modę dla uczniów, maluchów z zerówek, wielbicieli historii, modę ekologiczną i dla sportowców. Gwoździem programu okazał się pokaz mody belferskiej. Nauczyciele zaprezentowali przepiękne wiosenne stroje i nakrycia głowy. Po pokazie brawurowo wykonali piosenkę „W siną dal”. Taki pierwszy dzień wiosny wszystkim się bardzo podobał.
Urszula Powierza
32Pierwszy Dzień Wiosny