Prosimy o zapoznanie się w dzienniku elektronicznym Librusie z nowym planem lekcji obowiązującym od 30 stycznia 2023 r. (poniedziałek).
Zmiana w dowozach i odwozach
Od dnia 30 stycznia 2023 r. następuje zmiana w godzinach dowozów i odwozów. Więcej informacji kliknij tu.
,,Na Mariackiej Wieży"
25 stycznia 2023 r. w naszej szkole gościli muzycy, których repertuar brzmiał „Na Mariackiej Wieży”. Podczas muzycznego poranka mieliśmy okazję poznać takie pojęcia jak: hejnał, gawot, menuet, krakowiak. Dzieci poznały dokładną budowę i brzmienie instrumentu muzycznego- Trąbki. Na poranku muzycznym odbyło się także roztrzygnięcie konkursu wokalnego na najlepsze wykonanie piosenki pt. „Czarodziejskie skrzypce”. Pierwsze miejsce otrzymała Aleksandra Kaszuba z klasy III a i Oliwia Turek z klasy III b. Drugie miejsce zostało przyznane Amelii Turek z klasy III b. Uczniowie jak zwykle chętnie i aktywnie uczestniczyli w koncercie.
Martyna Racka
3
Pochód Powstańców
W tym roku obchodzimy szczególną, 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Dla społeczności naszej szkoły jest to szczególna rocznica z uwagi na fakt, iż oficerem walczącym w tym niepodległościowym zrywie był założyciel Deskurowa Bronisław Deskur. Chcąc uczcić zarówno powstańców, jak i naszego lokalnego bohatera społeczność naszej szkoły 23 stycznia 2023 r. zorganizowała Marsz Powstańców, podczas którego nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście w przebraniach z epoki i z kosami postawionymi na sztorc przemaszerowali pod pomnik Deskura. W marszu brali również udział zaproszeni uczniowie i nauczyciele ze Szkół Podstawowych nr 1, 3 i 4 oraz ze Szkoły Podstawowej z Rybna. Dzięki pomocy i zaangażowaniu Związku Piłsudczyków, pochód prowadzony był przez jeźdźca na koniu oraz przez zaprzęg konny, wzorowany na tym z epoki powstania. Przy pomniku odśpiewano hymn, następnie po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor, odczytano krótki rys biograficzny majora Bronisława Deskura. W związku z uroczystością Prezes Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, pułkownik Sylwester Raniszewski przekazał na ręce Pani Dyrektor pamiątkowy ryngraf powstańczy. Na zakończenie uczestnicy pochodu posilili się ufundowaną przez Gminę Wyszków gorącą grochówką oraz upieczonym przez mieszkańców sernikiem.
Michał Depta
74
Talenciaki
Wszystkim, którzy zbierali Talenciaki dla naszej szkoły bardzo dziękujemy. Zebrane kupony wymieniliśmy na piłki do siatkówki, gry planszowe i zestaw tangramów. Dotarły do nas gry, które przekazujemy do świetlicy szkolnej.
Monika Augustynik
Niespodzianka dla babci i dziadka
18 stycznia 2023 r. w naszej szkole cześć uczniów z klas I - III wzięła udział w warsztatach mydlarskich zorganizowanych prowadzonych przez „MADU Pracownie zabawy i rozwoju”. Dzieci dowiedziały się z czego składa się główny składnik ich mydełek czyli naturalna gliceryna i opowiedziały o właściwościach mydła. Po części teoretycznej nastąpiła cześć praktyczna i dzieciaki z wielka radością wykonywały mydełka będące niespodzianka dla ich Babć i Dziadków. Wybrały samodzielnie zarówno kształt jak i zapach mydełek. Wszystkim warsztaty bardzo przypadły do gustu!
Milena Kołodziejczyk
86
Warsztaty o wodzie
Dnia 17 stycznia 2023r. klasy III a i III b wzięły udział w warsztatach na temat wody przygotowanych przez przedstawicieli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w ramach projektu „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”. Celem warsztatów było podniesienie świadomości i kultury ekologicznej najmłodszych, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie w sposób obrazowy i bardzo przystępny poznali wiele ciekawych informacji na temat wody, jej zasobów na świecie, efektu cieplarnianego oraz jaka jest jej rola w naszym życiu i co możemy stracić, jeżeli nie będziemy jej oszczędzać. Naszym uczniom szczególnie podobały się doświadczenia związane z badaniem właściwości wody oraz sposobami jej oczyszczania. Warsztaty uświadomiły wszystkim, że środowisko przyrodnicze ulega ciągłym zmianom, a znaczna ich część jest spowodowana przez człowieka. Były też okazją do nowych doświadczeń i twórczej zabawy.
Wychowawcy:
Monika Skołożyńska, Joanna Zawisza10
„Jestem Wiliam“
Kolejny wyjazd do kina w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej odbył się 11 stycznia 2023 roku. Tego dnia uczniowie mieli szansę obejrzeć wyjątkowy film duńskiej produkcji „Jestem William“. Była to historia o zwyczajnym, ułożonym chłopcu, który uważał, że ma w życiu pecha. Jego mama przebywała w szpitalu, a tata zmarł. William trafił pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu miał problemy z kolegami, a wujek musiał spłacić dług u groźnego gangstera. Sytuacja bez wyjścia? Nie!
Ten film powinen poznać każdy nastolatek, który mierzy się z problemami. Może tak jak tytułowy bohater przekona się, że ma w sobie siłę i spryt, a los podeśle wskazówki, jak wyjść z opresji.
Urszula Kalata
„VR-owe zajęcia pierwszaków”
W styczniu 2023 r. za oknami ciężko o zimowy, śnieżny krajobraz dlatego uczniowie z klasy I a postanowili go wywołać i przenieśli się za pomocą okularów Vr-owych w najróżniejsze miejsca na świecie, gdzie oczywiście panowała zimowa aura! Dzięki nowoczesnej technologii i możliwościom jakie dają okulary do wirtualnej rzeczywistości, pierwszaki znalazły się m. in. na samym środku zamarzniętego jeziora Bajkał w Rosji, a także odwiedziły norweski hotel igloo. Wróciły także na moment do świątecznego klimatu i zrobiły spacer po świątecznym jarmarku w Lublanie. Wszystkim bardzo się podobały takie podróże i na pewno chętnie do nich wrócimy!
Milena Kołodziejczyk
7
„Molly i wielka wyprawa”
Dziś 10 stycznia 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do kina „Hutnik” w Wyszkowie. Grupa, jak co miesiąc podjęła rozmowę z psychologiem na temat więzi rodzinnych. Po krótkiej rozmowie uczniowie oglądali film pt. „Molly i wielka wyprawa”. Jest to pełna fantazji opowieść o niesamowitej podróży przez góry, kaniony i morza. Tytułowa bohaterka wraz ze swoim przyjacielem Edisonem wyrusza w podróż na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu Potworowskich. Molly Potworowska bardzo chciałaby mieć rodzeństwo. Oczyma wyobraźni widzi, jak mogłaby się przytulać, bawić i wspólnie spędzać czas z bratem lub siostrą. Ku jej wielkiej radości już niedługo to marzenie ma się ziścić. Rodzice Molly muszą wyjechać na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu potworów. Molly odkrywa, że zapomnieli wziąć prezentu dla nowego członka rodziny. Postanawia to naprawić i wyrusza w podróż, w której towarzyszy jej najlepszy przyjaciel Edison. Film stwarza okazje do omówienia z przedszkolakami trzech tematów: Nie ma jak rodzina, samodzielnie, ale w społeczności, skąd się biorą trudne emocje?
Martyna Racka
Choinka szkolna
Karnawał to czas zabaw i balów. Świetną ku temu okazją jest, niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 5 stycznia 2023 r. Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością, zwłaszcza młodsi, którzy przygotowali ciekawe kostiumy karnawałowe. Wśród radośnie bawiących się dzieci można było znaleźć biedronki, policjantów, księżniczki, Elsę czy Supermenów. Naszą imprezę poprowadził Maciej Kowalewski – absolwent naszej szkoły. Uczestnicy mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele włączyli się do udanej zabawy. Tańcom i zabawom nie było końca.
179
Pierwsza Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej
3 stycznia w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Młodzież złożyła uroczyste ślubowanie w obecności: pani Burmistrz, przewodniczącej rady miejskiej Elżbiety Piótrkowskiej, radnych rady miejskiej, naczelników wydziałów edukacji, dyrektorów szkół i opiekunów. Kolejnym punktem było wybranie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Marlena Łysikowska
5
,,Bóg się rodzi..."
Wieloletnią tradycją szkoły stało się wspólne oglądanie i przeżywanie Jasełek przygotowywanych przez uczniów w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia. W szkole panuje wtedy wyjątkowo podniosła, przedświąteczna atmosfera. Nauczyciele i uczniowie składają sobie w tym dniu życzenia. Są dla siebie szczególnie mili. Wokół wyczuwa się tę niezwykłą, pełną magii i świątecznego czaru aurę.
W dniu 22 grudnia 2022 roku przedstawienie ,,Bóg się rodzi..." przygotowały klasy VI - VIII oraz chór szkolny. Uczniowie bardzo rzetelnie przygotowywali się pod kierunkiem Pani Ewy Chołyst i Krystyny Kurek. Efektem ich pracy były Jasełka, w których uczniowie przypomniały historię Narodzenia Jezusa, którego pamiątkę obchodzimy do dziś.
Boże Narodzenie to czas magii, radości i miłości. Młodzi aktorzy wprowadzili naszą społeczność szkolną w atmosferą zbliżających się świąt. Przesłaniem opowiedzianej historii było ukazanie, że każdy z nas powinien otworzyć serce na innych ludzi, nie skupiać się na rzeczach materialnych bo Chrystus przychodzi do nas właśnie jako ubogi, wzgardzony człowiek czasem samotny i potrzebujący wsparcia; tak i my powinniśmy pamiętać o naszych bliskich, by nikt nie czuł się samotny.
Po przedstawieniu cała społeczność szkolna rozeszła się po klasach, w których podzieliła się opłatkiem i spotkała się przy wspólnym wigilijnym stole.
86
Gwiazdkowy Prezent
21 grudnia 2022 r. odbyła się audycja muzyczna pt. ,,Gwiazdkowy Prezent". Podczas audycji dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat klarnetu, baletu jak również dowiedziały się kim był Piotr Czajkowski. Ten czas był spędzony w miłej i świątecznej atmosferze. Dzieci śpiewały kolędy co pozwoliło nam przybliżyć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Ewa Kac
13
Betlejemskie Światło Pokoju
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie bardzo dziękuję harcerzom z Hufca ZHP „Rój Promienistych” w Wyszkowie za Betlejemskie Światło Pokoju przekazane nam dziś. Niech przyniesiony płomień użycza nam światła i ciepła, ogrzeje nasze serca.
dyr. U. Gałecka
XXI Konkurs Wiedzy Religijnej
W dniu 20.12.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Religijnej. Z wielką radością chciałam poinformować, że uczniowie naszej szkoły:
I miejsce zajęła Gabriela Krzyżewska uczennica klasy VI a
III miejsce zajął Tymon Kołakowski uczeń klasy VI a
Wyróżnienie zdobył Leon Kołakowski uczeń klasy I bSerdeczne gratulacje!!!
Krystyna Kurek
3
Szkolny konkurs kolęd i pastorałek
Kolęda jest pieśnią, która na myśl przywołuje nam piękny grudniowy czas. Tworzy ciepłą atmosferę, choć na dworze zwykle mróz. 19 grudnia nasza społeczność szkolna spotkała się na wspólnym kolędowaniu. Każda klasa zaprezentowała się wykonując piękne kolędy i pastorałki, a swoim czujnym okiem obserwowało to szanowne jury w składzie: przewodnicząca - Pani Dyrektor Urszula Gałecka, Pani Urszula Powierza, Pani Krystyna Kurek i Pani Marta Frąckiewicz. Jury postanowiło wyróżnić Oddział Przedszkolny Oc, a także przyznało nagrodę w kategorii klas I - III dla klasy III b, oraz w kategorii IV-VIII dla Mai Łukasiak, która reprezentowała klasę Vb. Zwycięzcom bardzo gratulujemy! Cieszymy się, że w naszej szkole kultywujemy tradycje wspólnego kolędowania, a wśród uczniów możemy rozwijać chęć muzykowania.
Ewa Chołyst
Oddział przedszkolny Oa
Oddział przedszkolny Ob
Oddział przedszkolny Oc
Klasa I a
Klasa I b
Klasa II a
Klasa II b
Klasa III a
Klasa III b
Klasa IV
Harcerze
Klasa V b
Klasa VI a
Klasa VI b
Klasa VII
Klasa VIII a
Klasa VIII b
I Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
16 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Wyszkowie odbył się I Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Naszą szkole reprezentowały Natalia Łukasiak z klasy VIII a oraz Oliwia Kapsa z klasy VIII b. Dziewczęta zajęły I miejsce w kategorii szkół podstawowych wykonując utwór „Snowman” z repertuaru Sia. Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy!
Ewa Chołyst
„Gwiazdka”
Świąteczna wycieczka pierwszaczków. W ramach innowacji pedagogicznej w dniu 16.12.2022 r. uczniowie z klasy I a i I b wybrały się na kolejną wycieczkę do Warszawy, w ramach której obejrzały świąteczny spektakl pt. „Gwiazdka” w którym przeplatają się ze sobą trzy historie. Każda z nich zwraca uwagę na inny aspekt tego niezwykłego czasu. Przedstawienie zabiera widzów w podróż po tym szczególnym czasie, który dla niektórych jest okresem radosnego oczekiwania, a dla innych chwilą wyciszenia i oderwania od codzienności. Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka. Po udanym i nagrodzonym gromkimi brawami spektaklu, dzieci wybrały się na spacer po Starym Mieście. Podziwiały piękną, świąteczną iluminację oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia pod choinką!
Joanna Kapsa, Milena Kołodziejczyk
54
Boże Narodzenie na wsi – wycieczka do Gąsiorowa
W ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” dnia 15 grudnia 2022 r. uczniowie z klas II a, II b i III a odwiedzili Młyn w Gąsiorowie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych na mazowieckiej wsi. Własnoręcznie wykonały pomysłowe ozdoby na choinkę. Dużo emocji dostarczył wszystkim konkurs na najdłuższy łańcuch. Uczestnikom wycieczki podobały się również warsztaty kulinarne z lepieniem pierogów, które nieco później zostały ze smakiem zjedzone. Wielką niespodzianką było przybycie Mikołaja, który dla każdego dziecka miał dobre słowo i słodkiego cukierka. Na koniec czekała dzieci wspaniała zimowa zabawa. Pobyt w Gąsiorowie wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój oraz uzmysłowił jak ważne jest kultywowanie tradycji.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Joanna Zawisza
101
Portret Bronisława Deskura
15 grudnia 2022 r. w związku z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego, którego tematyką było namalowanie portretu Bronisława Deskura naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. W komisji konkursowej zasiedli bowiem członkowie Związku Piłsudczyków RP na czele z prezesem Okręgu Nadbużańskiego płk Sylwestrem Raniszewskim. Piłsudczycy poza wręczeniem nagród w postaci tornistrów oraz pamiątkowych dyplomów, opowiedzieli również najmłodszym uczniom o wielkiej potrzebie bycia patriotami.
Bardzo dziękujęmy za ufundowanie nagród Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie.
Michał Depta
10
Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej
Dni 12 i 13 grudnia 2022 r. w naszej szkole były świętem demokracji. Młodzież uczestniczyła w kampanii wyborczej i w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej. W poniedziałek odbyła się debata pomiędzy kandydatami, w której mogli oni przedstawić swoje pomysły m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa i rozrywki. We wtorek zaś w pełni świadomi i odpowiedzialni młodzi wyborcy wskazali swojego przedstawiciela do Młodzieżowej Rady. W nowej kadencji nasze środowisko reprezentować będzie Jakub Powierza z kl. VIII a. Gratulujemy zwycięscy i życzymy wielu wspaniałych pomysłów.
Samorząd Uczniowski
19
Dobro to wynik dzielenia
10 grudnia 2022 odbył się XXII finał akcji charytatywnej ,,Szlachetna Paczka"! W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w owej akcji. Celem było zebranie potrzebnych artykułów dla rodziny potrzebującej, której los ciężko doświadczył. Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom i fundatorom za przekazane artykuły oraz kwoty pieniężne, dzięki którym byliśmy w stanie zakupić rodzinie najpotrzebniejsze rzeczy, w tym i upragnioną pralkę! Przedstawiciel naszej szkoły odwiedził w sobotę sztab ,,Szlachetnej Paczki" w Wyszkowie. Następnie dary wyruszyły do rodziny Pani Moniki. Niezwykły moment wręczenia podarunków! Wszystkich domowników ogarnęło zdziwienie, radość, szczęście oraz wzruszenie, czego efektem były łzy, które spływały nie tylko po policzkach domowników, ale i naszych!
Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji ,,Szlachetnej Paczki" w przyszłym roku!
Szkolne Koło Wolontariatu
4
,,Wigilia w wielkim mieście"
Uczniowie klas VIII zgromadzili się w dniu 09.12.2022r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kamila Cypriana Norwida w Wyszkowie na wigilii zorganizowanej w ramach programu Wychowanie i Profilaktyka. Zgromadzonych w świąteczny nastrój wprowadził spektakl. pt. ,,Wigilia w wielkim mieście" zaprezentowany przez Teatr Farsa. W powietrzu unosił się zapach wigilijnych potraw, z ust zgromadzonych płynęły słowa kolęd, czuć było prawdziwy bożonarodzeniowy klimat.
Marlena Łysikowska
„Bogactwa naturalne”
W grudniu uczniowie klasy III b zrealizowali projekt edukacyjny pt. „Bogactwa naturalne”. Jego celem było wyjaśnienie dzieciom co to są bogactwa naturalne, gdzie występują, jakie są ich właściwości, a także jakie jest ich przeznaczenie. Uczniowie korzystali z różnych źródeł informacji, dzielili się wiedzą z rówieśnikami, prowadzili i obserwowali proste doświadczenia, analizowali je i wyciągali z nich wnioski. Wykonywali również ciekawe prace
plastyczne związane z tą tematyką.Wychowawca:
Monika Skołożyńska8
Żywa lekcja historii
W piątek 9.12.2022 r. w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Uczniowie klas IV – VIII mieli okazję posłuchać o życiu, wyposażeniu i sposobach walki średniowiecznych rycerzy. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej prezentowali zbroje, kolczugi, miecze i topory, a także średniowieczne dyby. Na koniec uczniowie śmiało mogli przymierzyć rycerski ekwipunek i poczuć się jak wprost wojownicy spod Grunwaldu.
Michał Depta
3
O dzieciach, które potrafią zakopać topór wojenny
7 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły kolejny raz oglądali fim przygotowany dla nich w ramach filmowego projektu edukacyjnego. Tym razem był to obraz „Ronja – córka zbójnika“. Szwedzko-norweski film został zrealizowany na podstawie powieści Astrid Lindgren.
Ronja i Birk przychodzą na świat w tę samą burzową noc. Ona jest córką Matta, herszta zbójeckiej bandy. On zaś synem Borka – największego przeciwnika Matta. Mijają lata, Ronja i Birk zaprzyjaźniają się ze sobą, mimo sprzeciwu ojców. Czy uda im się pogodzić groźnych zbójników? Tym razem okazuje się, że to dzieci wykazują się większą dojrzałością i dzięki uporowi potrafią pogodzić zwaśnionych od lat rodziców.
Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej daje szansę uczniom na obejrzenie ciekawych filmów i umożliwia przedyskutowanie najważniejszych problemów w nich zawartych. Spotkania te dają szansę uczniom na wypowiadanie po projekcji własnych wrażeń i przemyśleń. Z pewnością w naszej szkole rosną nowi miłośnicy kina, ponieważ ich udział w dyskusji jest znaczący.
Urszula Kalata
Muzeum Historii Polski
Dnia 7 grudnia 2022 r. uczniowie klasy IV uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, gdzie w ramach prowadzonych przez Muzeum Historii Polski warsztatów wspólnie projektowali średniowieczne miasto. Sami musieli zdecydować, czy dla rozwoju miejscowości w pierwszej kolejności potrzebne będzie rynek, ratusz czy też karczma. Po zakończeniu warsztatów klasa wzięła udział w zabawie w escape room. Uczniowie podzieleni na grupy musieli współpracować, aby zgodnie z wyznaczonym czasem rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić pokój. Zajęcia były bardzo zabawne i integrujące.
Michał Depta
9
Pomagajmy przyrodzie!
Na początku grudnia, uczniowie klasy I b, podczas zajęć przyrodniczych, wzbogacali swoją wiedzę o życiu i zwyczajach ptaków. Poznali ptaki odlatujące, zimujące i przylatujące do naszego kraju na zimę. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jakimi produktami można dokarmiać ptaki. Na zajęciach technicznych, wspólnymi siłami, uczniowie wykonali karmnik ze styropianowych tacek, który następnie zawiesili na drzewie na terenie szkolnego placu i wypełnili przyniesionym ziarnem. Następnego dnia, z klasowego okna, bacznie obserwowali pierwszych gości w karmniku. Chęć pomagania wzbudziła w uczniach wiele radości.
Dokarmianie ptaków w czasie zimy może uratować im życie. W okresie mrozów i intensywnych opadów śniegu, osłabione ptaki, bez pomocy ludzi, mają małe szanse na przetrwanie.
Joanna Kapsa
3
Mikołajkowo!
6 grudnia w naszej szkole jest dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Dzieci w klasach witały go z ogromnym entuzjazmem.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami przedszkolaków i uczniów naszej szkoły.
Anna Suchta
131
Akcja Świąteczna 2022
W naszej szkole zakończyła się akcja świąteczna, w której zbieraliśmy gry planszowe, zabawki, książeczki, puzzle, kolorowanki i wszystko inne co moze się podobać małym pacjentom.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za wasze wielce okazałe serca! Pamiętajcie - dobro wraca podwójnie.
Szkolne Koło Wolontariatu
„Magiczne Święta Kacpra i Emmy”
6 grudzień to magiczny czas dla naszych uczniów. Z okazji Mikołajek dzieci z grupy „Oa i Ob” wybrały się do kina Hutnik w Wyszkowie. W dniu dzisiejszym dzieci rozmawiały o Świętach Bożego Narodzenia, zwyczajach i tradycjach panujących w domu. Następnie został wyświetlony film pt. „Magiczne Święta Kacpra i Emmy”. Para przyjaciół Kacper i Emma oczekują na święta Bożego Narodzenia. Dziewczynka pragnie, by w ten wyjątkowy czas spadł śnieg. Aby jej marzenie się spełniło, postanawia interweniować u samego Świętego Mikołaja. Bohaterowie filmu to sympatyczna para przyjaciół: Emma i Kacper. Jest zima, zbliżają się święta, a Emma niecierpliwie wyczekuje pierwszego w tym roku śniegu. Pisze nawet list do Świętego Mikołaja, w którym prosi o upragnione białe płatki. Wspólnie z Kacprem starają się wprowadzić w domu bożonarodzeniowy, magiczny i rodzinny klimat. Obydwoje marzą także o tym, by dziadek, który zaplanował spędzenie świąt w górach z przyjaciółką Esterą, przyjechał jednak do nich. Zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby osiągnąć założony cel. Na koniec odwiedził wszystkie dzieci Święty Mikołaj z workiem cukierków. To był wspaniały czas!
Martyna Racka
7
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela.”Jan Paweł II
W dniu 5 grudnia 2022 r obchodziliśmy święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz osobom potrzebującym. Z tego powodu Szkolny Wolontariat wraz z uczniami z kl. VIII b zorganizował uroczystość szkolną. Uświadomiliśmy sobie, że bezinteresowna pomoc innym ludziom może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. Przede wszystkim może spowodować, że w miejscu w którym żyjemy, zrobi się trochę bardziej przyjaźnie. Była to także doskonała okazja, aby opowiedzieć o akcjach charytatywnych i działaniach realizowanych w naszej szkole takich jak np. zbiórka kocy i karmy dla zwierząt, ,,Szlachetna Paczka", „Góra Grosza” – zbiórka monet na rzecz dzieci z domów dziecka oraz rodzinnych domów dziecka.
Został również rozstrzygnięty konkurs na hasło promujące szkolny wolontariat:
I miejsce: klasa I b
II miejsce: klasa II a
III miejsce: klasa VIII a
Zwycięzcy oraz klasy biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy.Na zakończenie wolontariusze podziękowali wszystkim uczniom i nauczycielom za wsparcie ich działalności. To dzień, w którym warto podziękować za ich poświęcony czas i trud w codziennych działaniach na rzecz lepszego świata.
Wolontariat
39
Spotkanie z Panią Burmistrz
W poniedziałek 5.12.2022 r. naszą szkołę odwiedziła Pani Burmistrz Aneta Kowalewska. Odwiedziny związane były z trwającą kampanią przed zbliżającymi się wyborami do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Podczas spotkania Pani Burmistrz przybliżyła uczniom podstawowe zasady samorządności oraz ideę Młodzieżowej Rady. Rozmawiała również z kandydatami na temat ich pomysłów i haseł wyborczych. Dziękujemy Pani Burmistrz za cenne uwagi i poświęcony czas.
Michał Depta
Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, a przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa. Na korytarzu szkolnym przygotowano tematyczną gazetkę ścienną. Uświadomiła ona dzieciom, czym jest niepełnosprawność i jak pomóc osobom z niepełnosprawnością oraz jak zachowywać się w kontaktach z nimi. Motyw przewodni tego dnia brzmiał: „Każdy inny, wszyscy równi”. W tym dniu mieliśmy gościa p. Basię Kędzior. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom problemów osób z niepełnosprawnością, wzajemne zrozumienie i niwelowanie wszelkich stereotypów. Zaproszony gość opowiedział o swoim życiu codziennym. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Pani Barbara chętnie podzieliła się swoimi doświadczeniami, przeżyciami i cierpliwie odpowiadał na każde zadane przez dzieci pytania. Każdemu z nas życzymy tyle pozytywnej energii, uśmiechu i radości z życia jaka towarzyszyła naszemu gościowi. Uczniowie z naszej szkoły pokazali, że są bardzo wrażliwi na potrzeby osób z niepełnosprawnością, w pełni je akceptują i są otwarci na współpracę z nimi.
Martyna Racka
10
Świąteczne ozdoby choinkowe
2 grudnia 2022 r. oddział przedszkolny O c odwiedziła Pani Mariola Kaput i pomogła dzieciom wykonać świąteczne ozdoby choinkowe. Bardzo dziękujemy Pani Marioli za mile spędzony czas i piękne ozdoby.
Ewa Kac
10
Poznaj bliżej Rzemieślnika
1 grudnia 2022 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu pt. Poznaj bliżej Rzemieślnika organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą w Wyszkowie. Na konkurs wpłynęło 238 prac (229 prac plastycznych, 6 prac fotograficznych oraz 3 filmy) ze szkół położonych w powiecie wyszkowskim. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie, a siedmiu osobom udało się zdobyć wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy:
- Julii Rucińskiej z oddziału przedszkolnego Oa,
- Dominice Rogulskiej z oddziału przedszkolnego Oa,
- Elizie Powierża z oddziału przedszkolnego Ob,
- Marcelowi Stolarczykowi z kl. I b,
- Amelii Skibie z kl. V b,
- Franciszkowi Kacowi z kl. VI a,
- Kacprowi Kalinowskiemu z kl.VI b.Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
Dorota Kołakowska
„Zaprojektuj oficjalną kartkę bożonarodzeniową Powiatu Wyszkowskiego”
W dniu 30 listopada 2022 r. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie ogłosiło wyniki w konkursie plastycznym „Zaprojektuj oficjalną kartkę bożonarodzeniową Powiatu Wyszkowskiego”. Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy:
W kategori C (uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych):
II miejsce: Gabriela Wawrzyniak kl. VI a
Wyróżnienie: Wiktor ZałęskiGratulujemy!
Więcej informacji kliknij tu.
Anna Zimoń
Wróżby andrzejkowe
W dniu 29 listopada 2022 r. zgodnie z obowiązującą tradycją w naszej szkole świętowaliśmy Andrzejki. Przedstawiciele poszczególnych klas przygotowali oryginalne wróżby. Następnie uczniowie odwiedzali przygotowany na ten dzień kącik wróżb starając się dowiedzieć, jaka przyszłość ich czeka oraz jakie imię być może będzie w przyszłości tym najbliższym. Uroku tego dnia dopełnił konkurs na najlepsze przebranie, w który chętnie zaangażowali się zarówno uczniowie, jak również i nauczyciele.
Samorząd Uczniowski
162
,,W kręgu prozy i poezji romantyzmu"
29 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie odbył się KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA pod hasłem „W kręgu prozy i poezji romantyzmu”. W konkursie prezentowali się uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu wyszkowskiego, a wśród nich nasi reprezentanci: Aleksandra Powierza i Stanisław Oleksiak. Wystąpili oni z tekstami ballad A. Mickiewiacza i zaprezentowali się wzorowo. Wysoki poziom uczestników sprawił, że czas spędzony w biliotece był prawdziwą ucztą dla uszu.
Urszula Kalata
Tydzień Życzliwości
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Życzliwości, w organizację którego włączyli się wszyscy uczniowie. W klasach IV-VIII zostały stworzone kodeksy życzliwości, na korytarzu pojawiła się ławeczka życzliwości, na której można było przekazać kolegom i koleżankom miłe słowo. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również poczta życzliwości – przedstawicielki samorządu uczniowskiego dzielnie wcielały się w rolę listonosza:) Na drzewie życzliwości pojawiło się mnóstwo listków z wyrazami sympatii. Najmłodsi uczniowie bardzo licznie wzięli udział w konkursie na plakat promujący życzliwość, a zwycięzcy zostali nagrodzeni. Ostatniego dnia tygodnia społeczność uczniowska oraz nauczyciele w geście promującym życzliwość przyszli do szkoły ubrani na zielono, co wszystkim poprawiło humor, mimo niesprzyjającej pogody. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i życzymy mnóstwa serdeczności i życzliwości na przyszłość:)
Wioletta Bajorek, Ewa Kac, Dorota Kołakowska,
Beata Szczerba, Renata Zmaczyńska-Zadrożna76
Jest WiP jest zabawa
25 listopada 2022 r. nasza młodzież szkolna z klas VIII uczestniczyła w Wieczorze Andrzejkowym organizowanym przez WiP. Wspaniałą zabawę umilał nam Dj. Wodzirej Wyszyński. Liderzy i zastępcy drużyn wipowskich przygotowali wróżby. Uczestnicy imprezy świetnie się bawili, tańczyli i wróżyli. Na wydarzeniu spotkaliśmy naszych absolwentów. Zabawa trwała do godziny 21.00.
Beata Szczerba
Dzień Pluszowego Misia
Miś pluszowy Miś kudłaty Biały, czarny Lub łaciaty. Wszystkie misie My kochamy, gdyż ich święto 25 listopada mamy. 25 listopada 2022 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci mogły przynieść do szkoły swojego małego lub dużego przyjaciela - misia. Uczniowie poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze, wykonały pracę plastyczną oraz bawiły się przy misiowych piosenkach. Ten dzień był pełen uśmiechu i radości.
Wychowawcy
38
,,Calineczka"
Dnia 24 listopada klasy I a i I b wybrały się do Warszawy na spektakl teatralny pt. „Calineczka” w Teatrze Guliwer. Przedstawienie poprzedzała lekcja teatralna, w ramach której uczniowie dowiedzieli się czym jest animacja. Przy okazji wycieczki pierwszaki miały okazję zobaczyć pomnik Józefa Piłsudskiego, o którym, w ramach obchodów Dnia Niepodległości, uczyły się na lekcjach w szkole. Uczniowie zapalili znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz mieli okazję zobaczyć zmianę warty, co bardzo ich zainteresowało. Mimo wyjątkowo śnieżnej pogodzie spacer po Ogrodzie Saskim również zaliczamy do udanych.
Joanna Kapsa
18
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Koszykowej
W czwartek 24.11.2022 r. na hali sportowej WOSiR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Koszykówce dziewcząt i chłopców.
Nasza drużyna dziewcząt klas VIII-VII w składzie: Nikola Sobotka, Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Roksana Balcer, Anna Bałabuch, Natalia Kulesza, Natalia Łukasiak, Maria Młynarska, Maja Konarzewska, Aleksandra Powierza, Karolina Karp, Karolina Garbacz zdobyła III miejsce.
Niestety drużynom chłopców mimo bardzo dobrej gry nie udało się dostać do strefy medalowej plasując się na czwartych pozycjach.
Gratulujemy!
Jacek Andruusiuk
8
„Organizujemy klasowy teatr”
W ostatnim tygodniu 14 - 18 listopada 2022 r. uczniowie klas I a i I b zdobywali wiedzę w dziedzinie teatru. Dowiedzieli się kto pracuje w teatrze, jakie są jego rodzaje, a także zapoznali się ze słownictwem teatralnym. Podsumowaniem zajęć były własnoręcznie wykonane przez dzieci kukiełki, które następnie zostały wykorzystane do zabawy w teatr. Takie zajęcia nie tylko rozwijają zdolności manualne, ale także kreatywną zabawę i wyobraźnię.
Joanna Kapsa
22
„Nadęte Trąby”
Dziś 17 listopada 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas l-lll uczestniczyły w poranku muzycznym pt. „Nadęte Trąby”. Uczniowie poznali historie królowej, która poszukiwała kapelmistrza do swojej orkiestry. W trakcie przedstawienia zostały zaprezentowane wybrane instrumenty: tuba i saksofon sopranowy. Dzieci poznały znaczenie słów: dyrygent, orkiestra dęta i kapelmistrz. Na koniec odbył się konkurs wiedzy na temat poznanych pojęć.
Martyna Racka
26
„Jesteśmy ciekawi świata"
16 listopada 2022 r. w ramach projektu „Jesteśmy ciekawi świata” uczniowie z klasy II a, II b i III a wybrali się tym razem do Warszawy. Tam odwiedzili Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy oraz zabytkowy Cmentarz Powązkowski.
W Smart Kids Planet dzieci bawiły się się w 8 strefach mądrej zabawy (Strefa Zgranej Paczki, Strefa Mądrych Zakupów, Jabłkowy Sad, Odkrywaj, Fantazjuj, Segreguj, Twórz, Trenuj), w których mogli:
- wysyłać listy oraz paczki i śledzić ich drogę do odbiorcy,
- zrobić zakupy lub zostać kasjerem,
- sprawdzić, jaką drogę przebywa owoc z sadu do naszych domów,
- odbyć multimedialną podróż,
- nauczyć się podstaw ekologii i zdrowych nawyków,
- pobawić się w pracownika budowy,
- zmierzyć się z bramkarzem w pojedynku na karne i sprawdzić swoje umiejętności dryblingu.Uczniowie naszej szkoły porozmawiali też z wirtualnym astronautą, dowiedzieli się jak wygląda układ słoneczny i rozwiązali galaktyczne zagadki.
Po dwóch godzinach wspaniałej zabawy przyszedł czas na chwilę zadumy. Dzieci udały się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zobaczyły miejsca spoczynku żołnierzy z I i II wojny światowej. Zmówiły też krótką modlitwę przy grobach dwóch znanych im doskonale poetów – Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Czas spędzony w Warszawie dostarczył nam wielu wrażeń i nowych doświadczeń.
Monika Dryja, Marlena Łysikowska, Urszula Powierza, Joanna Zawisza
80
Konkurs Biblijny
W dniu 15 listopada 2022 roku odbył się Konkurs Biblijny - Ewangelia św. Mateusza dla szkół podstawowych z terenu parafii św. Wojciecha i gminy Wyszków. Z naszej szkoły wzięły udział dwie uczennice: Nikola Sobotka kl. VIII b oraz Aleksandra Powierza kl. VII, która zajęła II miejsce.
Gratulujemy! Serdecznie dziękujemy naszym uczestniczkom za włożony trud i zwycięstwo.
Krystyna Kurek
Święto Niepodległości 11 listopada
W dniu 14.11.2022 r. z okazji Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczysty apel, mający przybliżyć koleżankom i kolegom znaczenie tego tak ważnego dla naszej historii wydarzenia. W swoim przesłaniu chcieli uświadomić społeczności szkolnej, że w dzisiejszych czasach obowiązkiem młodego patrioty jest nie odzyskanie, lecz właściwe zagospodarowanie wywalczonej niepodległości.
Michał Depta
18
,,Okładka z Dobranocki"
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który jest okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań, bezstresowego, pozwalającego przyjemnie spędzić czas.
Z tej okazji ogłoszono konkurs na ,,Okładkę z Dobranocki". Uczniowie mieli za zadanie wykonać techniką dowolną rysunek, który przedstawia postacie z ,,Dobranocki". Komisja w składzie: Marlena Łysikowska, Magdalena Marsicka, Beata Szczerba oraz Anna Zaremba oceniła prace uczniów pod względem zgodności pracy z tematem, jakości wykonania i oryginalność. W dniu 14 listopada 2022 r. ogłoszono wyniki oto one:
Kategoria wiekowa klas I - III
I miejsce: Marcel Stolarczyk
II miejsce: Filip Burczewicz
III miejsce: Liliana Falba
Wyróżnienia: Szymon Dąbkowski, Paulina OleksiakKategoria wiekowa klas IV - VIII
I miejsce: Karol Dąbkowski
II miejsce: Wiktor Załęski
III miejsce: Tymon KołakowskiGratulujemy!
Bibliotekarz
14
Poznaj Polskę!
Uczniowie klas V a, V b, VI a, VI b, VII a, VIII a, VIII b w ramach Programu „Poznaj Polskę” w dniach 8-10.11.2022 r. wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki.
Pierwszy dzień - zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.
Drugi dzień:
Kraków: Barbakan, Brama Floriańska, ulica Floriańska, Rynek Główny, Sukiennice, Dom Matejki, Muzeum Narodowe, Bazylika Mariacka – Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, dziedziniec Collegium Maius, okno papieskie oraz Bazylika Franciszkanów z witrażami i polichromią Stanisława Wyspiańskiego. Łagiewniki: prelekcja siostry zakonnej na temat św. Siostry Faustyny Kowalskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie znajduje się słynący cudami obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób świętej siostry Faustyny Kowalskiej, cela siostry Faustyny.Trzeci dzień:
Wawel: Katedra wawelska, krypty królewskie, wieża Zygmunta, komnaty reprezentacyjne na Wawelu. Kopiec Kościuszki: zwiedzanie wystawy stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, wejście na Kopiec.Czas spędzony w Krakowie – to czas spotkania z historią Polski, pełen pozytywnych wrażeń i emocji.
Opiekunowie wycieczki:
Anna Suchta, Urszula Powierza, Iwona Trol, Anna Zaremba114
Gimnastyka korekcyjno-kompesacyjna
Od 19 września do 8 grudnia 2022 r. realizowane są w naszej szkole zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej w ramach programu współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.
W ramach niniejszego programu w naszej szkole prowadzone są dwie grupy po 15 uczniów z klas I-VI. Każda z grup realizuje po 23 godz. zegarowe zajęć, które odbywają się regularnie, 2 razy w tygodniu. Zajęcia mają charakter powszechny, są ogólnodostępne i bezpłatne, prowadzone są po lekcjach. Biorą w nich udział, przed wszystkim, uczniowie z wadami postawy.
Harmonogram gimnastyki korekcyjno-komensacyjnej
Administrator
5
,,Wszyscy za jednego"
Dzięki udziałowi w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 9 listopada uczniowie klas IV – VI mogli kolejny raz być odbiorcami ciekowego obrazu. Tytuł mógłby sugerować, że będzie to film z gatunku płaszcza i szpady. Tymczasem przenieśliśmy do Norwegii z czasów II wojny światowej i byliśmy świadkami dramatycznych zmagań Otta i Gerdy o ocalenie żydowskiego rodzeństwa.
Spotkanie w kinie zakończyło się prelekcją pana Piotra Płochockiego. Włączył on uczniów w rozmowę o wartościach i umiejętnościach, które ważne są również w czasach współczesnych. To było bardzo wzruszające i pouczające spotkanie.
Urszula Kalata
Tydzień patriotyczny
W ostatnim tygodniu dzieci z grupy przedszkolnej Oc zdobywały podstawowe informacje na temat kraju, w którym mieszkają. Dowiedziały się jakie miasto jest stolicą Polski oraz zapoznały się z symbolami narodowymi. Każdego dnia śpiewały hymn i wykonywały różne prace plastyczne.
Ewa Kac
2
Śniadanie Daje Moc
8 listopada uczniowie klasy II b wzięli udział w akcji Śniadanie Daje Moc. Dzieci tworzyły kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów, które przygotowali im rodzice. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Było smacznie i sympatycznie.
Marlena Łysikowska
3
Obchody Dnia Śniadanie Daje Moc
W Dniu Śniadanie Daje Moc, który jest obchodzony co roku 8 listopada, uczniowie klasy III b wykonali owocowo- warzywne surówki według własnego przepisu. Poza zjedzonym smacznym i zdrowym posiłkiem, dzieci dowiedziały się dlaczego śniadanie jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju ich organizmu. Przypomniały sobie o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które specjalnie na potrzeby programu zostały opracowane przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka. Teraz już zawsze uczniowie będą pamiętali, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Wychowawca:
Monika Skołożyńska2
Dzień Postaci z Bajek
7 i 8 listopada 2022 r. klasa I a i I b obchodziły w klasie Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach, wybrali swoją ulubioną postać, a także dopasowali charakterystyczne przedmioty do znanych i lubianych przez nich bajek. Wykonali również maski przedstawiające różne postaci oraz stworzyli własną aranżację wybranych bajek.
Milena Kołodziejczyk
8
„Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”
Dzieci z Oddziałów Oa i Ob biorą w tym roku udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Jego główne cele to zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych. Tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. Wprowadzenie dziecka w świat literatury. Budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną. Kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego. Rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci.
Dominika Buzniak i Martyna Racka
,,Person i Findus-Najlepsza Gwiazdka"
W dniu 08.11.2022 r. dzieci z oddziałów Oa i Ob uczestniczyły w kolejnej części projektu Nowe horyzonty edukacji filmowej. Dzieci miały okazję obejrzeć film pt. ,,Person i Findus-Najlepsze Gwiazdka". Jest to adaptacja uwielbianych przez dzieci książek ilustrowanych autorstwa Svena Nordqvista, w której para bohaterów, kot Findus i opiekujący się nim Pettson, przygotowuje się do nadchodzących Świąt. W filmie poruszany został temat potrzeby niesienia pomocy, proszenia o nią i przyjmowania jej od innych bez wstydu.
Dominika Buźniak
Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Halowej
W sobotę 5.11.2022 r. w Rząśniku odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Piłce Halowej. Drużyna dziewcząt z klas V-VI wywalczyła I miejsce i uzyskała awans do rozgrywek międzypowiatowych. Gratulujemy!
Drużyna dziewcząt klas VI-V: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Aleksandra Powierza, Nikola Rosińska.
Jacek Andrusiuk
Drużyny WiP
Dnia 04.11.2022 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbyły się nominacje Burmistrza Wyszkowa nowo wybranych kapitanów drużyn WIP. Kapitanowie zostali mianowani przez Z-cę Burmistrza Panią Anetę Kowalewską. Kapitanem szkolnej drużyny WiP została Nikola Sobotka, uczennica klasy VIII b. Gratulujemy Nikoli! Czekamy na kolejne wydarzenia.
Marlena Łysikowska
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
4 listopada grupa przedszkolna O c obchodziła ,,Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek". Jest to święto wszystkich bankowych postaci. Z tej okazji dzieci przyszły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje. Przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych zabaw. Wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek.
Ewa Kac
7
Upamiętnienie
Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy tych, którzy byli dla nas ważni. Nie sposób tu pominąć również tych, którzy zapisali się na kartach dziejów naszej małej ojczyzny. Dlatego też w tym właśnie czasie uczniowie klas VIII a i VIII b złożyli hołd pod pomnikami majora Bronisława Deskura oraz matki kard. Stefana Wyszyńskiego, Julianny Wyszyńskiej z domu Karp, umacniając tym samym poczucie lokalnego patriotyzmu.
Michał Depta
Szkoła pamięta
“Ciszą cmentarną ukołysani,z dala od życia i znoju,dobiwszy wreszcie cichej przystani,odpoczywają w pokoju. A choć ich życia płomień zgasł,to myśli o nich są przecież w nas”
Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych bliskich zmarłych, znajomych i tych, których znaliśmy ,,tylko przez chwilę”. Na ich grobach zapalamy znicze – dowód naszej miłości, przyjaźni i wspomnień.
W dniach 25 - 28 października uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz Parafialny w Lucynowie Dużym. Dzieci zapaliły symboliczne znicze na grobach nauczycieli naszej szkoły. Spacer alejkami cmentarza wprowadził uczniów w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach, których już niestety z nami nie ma.
Zapalono znicze na grobach nauczycieli: Anieli Falba, Stanisławy Grześkiewicz, Rozalii Marcinkiewicz oraz Janiny Gałązki. Nie zapomniano też o zmarłym księdzu prałacie Witoldzie Świebodzie.
Wychowawcy
Oddział przedszkolny Oa i Ob
Oddział przedszkolny Oc
Klasa II a
Klasa II b
Klasa III a
Klasa III b
Klasa V a
Klasa V b
Klasa Vl a
Klasa VIl
Klasa VIII a
Klasa VIII b
,,Jak Rumcajs Cypiska uratował"
W dniu 28.10.2022 r. nasi najmłodsi uczniowie wyjechali do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury ,,Hutnik", gdzie obejrzeli przedstawienie pt. "Jak Rumcajs Cypiska uratował".Był to barwny, podbudowany głębokim morałem, rozśpiewany i roztańczony spektakl zaprezentowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji. Nasi mali widzowie zostali zabrani na ekscytująca wycieczkę wgłąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu, której celem było odnalezienie zaginionego Cypiska i rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.
Nauczycielki Oddziałów Przedszkolnych
Laboratorium przyszłości
W dniu 27.10.2022 r. została przeprowadzona lekcja otwarta - zajęcia rewalidacyjne dla ucznia z klasy V. Tematem lekcji było poznawanie świata przez zmysły, a w celu wzbogacenia doświadczeń zmysłowych zastosowano okulary ClassVR zakupione dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Laboratoria Przyszłości. Uczeń dzięki goglom mógł przenieść się do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. System został zaprojektowany tak aby w pełni zaangażować uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. System ClassVR to nowoczesne narzędzia do realizacji podstawy programowej z wielu przedmiotów, dzięki którym możliwa była wizualizacja miejsc w trybie 360°.
Dorota Kołakowska
A my lubimy recytować … zauważać piękno jesieni i cieszyć się nią …
26 października 2022 r. gościliśmy na 22 edycji gminnego konkursu recytatorskiego „Jesień słowem malowana” w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.
Celem konkursu, wg organizatorek p. Agnieszki Pietrzak i Beaty Jakubczak, jest „uwrażliwienie dzieci na piękno jesiennego krajobrazu, zachęcenie do interpretacji poezji oraz tworzenia własnych wierszy”.
Naszą szkołe reprezentowali: Alicja Dąbkowska kl. I a, Kornelia Sadlik kl. III a, Adam Oleksiak kl. IV oraz Anna Falba kl. V b.
Spotkaliśmy się w gronie 38 recytatorów wyłonionych podczas szkolnych eliminacji z 10 szkół z terenu Gminy Wyszków. Każdy z nas recytował znakomicie. Zadbaliśmy o wspaniałą dykcję i unikalny efekt artystyczny :)
Alicja Dąbkowska - uczennica naszej szkoły zajęła II miejsce w kategorii klas O-I.
Jury konkursu w składzie: Amelia Kozon-Bubel, Renata Zmaczyńska-Zadrożna oraz Maciej Stępniak trudziło się ogromnie nad ustaleniem sprawiedliwego werdyktu. Bowiem poziom recytatorski uczniów był znakomicie wypracowany.
Nagrody ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa wręczyli laureatom oraz uczestnikom, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rybnie Ewelina Salwin oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych p. Sławomir Cieślak.
To było prawdziwe świętowanie jesiennego piękna :) Do zobaczenia za rok :)
Renata Zmaczyńska-Zadrożna
8
„Reasons to Learn Foreign Languages"
26 września w całej Europie obchodzone jest międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy – Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest promowanie różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcanie ludzi do nauki języków.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się Konkurs na Najciekawszy Plakat Promujący Naukę Języków Obcych „Reasons to Learn Foreign Languages”. Wielu uczniów podjęło wyzwanie i wykonało bardzo ciekawe prace.
Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języków obcych, rozwijanie ich zdolności i zainteresowań językowych oraz plastycznych talentów, jak również kształtowanie postawy tolerancji wobec innych krajów, ich kultury i języka.
Oceniając prace, komisja konkursowa brała pod uwagę ich zgodność z tematem, poprawność językową, kreatywność, oryginalność, estetykę oraz walory artystyczne.
26 października ogłoszono wyniki konkursu, które przedstawiają się następująco:
I miejsce: Gabriela Wawrzyniak
II miejsce: Karol Dąbkowski
III miejsce ex aequo: Aleksandra Dąbrowska, Karol WiąckiewiczWyróżnienia:
Franciszek Kac
Jan Gonerka
Jagoda Łukasiak
Maja Łukasiak
Hubert OsytekSerdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
D. Kołakowska, M. Nasiadka, B. Szczerba
1
Dzień dyni
26 października grupa przedszkolna O c obchodziła ,,Dzień dyni". W tym dniu obowiązywał kolor pomarańczowy na naszych ubraniach. Dzieci wraz z paniami przecinały dynie na pół by zobaczyć jak wygląda w środku. Ten dzień był przepełniony zajęciami plastycznymi, filmikami, wierszykami, ćwiczeniami logopedycznymi oraz tańcami. Na koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i wspólnie z paniami zrobiły wystawę wszystkich prac.
Ewa Kac
9
Wybory kapitanów WiP
26.10.2022 r w I Liceum Ogólnokształcącym w Wyszkowie odbył się casting na kapitanów szkolnych drużyn WiP. W komisji zasiadali przedstawiciele gminy oraz aktualna liderka WiP. Młodzież naszej gminy pięknie się zaprezentowała przed jury. Oceniana była komunikatywność, sposób prezentacji, dyspozycyjność kandydata w czasie pozalekcyjnym, kreatywność, działalność szkolna i pozaszkolna, umiejętność pracy w grupie oraz odpowiedzialność. Z naszej szkoły reprezentowała nas uczennica klasy VIII b Nikola Sobotka. I to ona została naszą główną szefową WiP.
Gratulujemy!!!
Beata Szczerba
Wycieczka do Nadleśnictwa Wyszków
W dniu 25 września 2022r. w ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” uczniowie z klas IIa, IIb i IIIa byli na wycieczce w Nadleśnictwie Wyszków w Leszczydole Nowinach. Na terenie leśniczówki przywitał wszystkich leśniczy Piotr Ludwikowski, który opowiedział uczniom o lasach państwowych, roślinach i zwierzętach występujących na tych terenach. Następnie zaprowadził dzieci do lasu, gdzie pokazał m. in. różne gatunki drzew, ich nasiona oraz opowiedział o zwyczajach zwierząt. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać o las, poznali pracę leśnika oraz usłyszeli wiele ciekawostek przyrodniczych np. „Co to są słupki oddziałowe w lesie?, „Jak przygotować zimowy domek dla jeża w swoim ogrodzie?” Po powrocie z lasu czekało już ognisko. Wszystkim smakowały upieczone kiełbaski. Czas spędzony na wycieczce dostarczył nam wielu ciekawych i miłych wrażeń.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Joanna Zawisza
31
„Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka.”
Dnia 25 października uczniowie klas I a i I b w ramach innowacji pedagogicznej wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Teatr Guliwer. Uczniowie najpierw wzięli udział w lekcji muzycznej, a następnie obejrzeli spektakl teatralny pt. „Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka.” Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Zobaczyliśmy Pałac na Wyspie, Pomnik Fryderyka Chopina, podziwialiśmy piękno zmieniającej się przyrody jesienią, a także mieliśmy okazję pokarmić wiewiórki. Z wycieczki uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i emocji.
Joanna Kapsa
58
Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Unihokeju
W niedzielę 23.10.2022r. w Somiance oraz 24.10.2022r. w Zabrodziu odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Unihokeju. Drużyny dziewcząt i chłopców z klas VII-VIII wywalczyły II miejsca, natomiast drużyny dziewcząt i chłopców z klas V-Vl wywalczyły miejsca III. Wszystkim drużynom gratulujemy!
Drużyna dziewcząt klas VI-V: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Aleksandra Powierza, Anna Falba, Sofiia Romanenchuk, Anzhela Lytvychuk.
Drużyna chłopców klas VI-V: Szymon Rosiński, Michał Zbrzeźniak, Piotr Lipka-Bartosik, Karol Dąbkowski, Oskar Zdunek, Aleks Kapsa, Franciszek Ciach, Dominik Gębicki.
Drużyna dziewcząt klas VIII-VII: Nikola Sobotka, Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Roksana Balcer, Anna Bałabuch, Natalia Kulesza, Natalia Łukasiak, Jagoda Kopka.
Drużyna chłopców klas VIII-VII: Kacper Zbrzeźniak, Bartosz Wróblewski, Konrad Kaput, Jakub Powierza, Filip Turek, Antoni Maciejczuk, Krystian Sowiński, Wojciech Kowalewski, Mateusz Powierza, Stanisław Oleksiak, Mateusz Powierza, Maksymilian Biernacki.
29
„Piękna Nasza Polska Cała”
Dzieci z Oddziałów O a i O b biorą w tym roku udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Jego główne cele to kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. W tym miesiącu dzieci wykonały zadanie nr 3 „Młodzi Patriocil” z bloku tematycznego nr II oraz zadania nr 4 „Kodeks Patrioty” z bloku tematycznego nr I.
Martyna Racka i Dominika Buzniak
1
Szkoła na wesoło
Noc z 21 na 22 października 2022 r. była dla uczniów klasy VIII b wyjątkowa, ponieważ spędzili ją ….w szkole razem ze swoim wychowawcą. Po co uczniowie mieliby nocować w szkole? Bo to jest fajne miejsce. Spotkaliśmy się w piątek o godzinie osiemnastej ze śpiworami i prowiantem pod pachą, dobrym humorem grającym w duszy i szerokim uśmiechem na twarzy, wszyscy ciekawi siebie i nowej przygody. Rozlokowaliśmy się wszyscy w salach szkolnych i …zamówiliśmy pizzę dzięki temu mieliśmy siły na zabawę niemal do rana. Były tańce, sport, zabawa w chowanego oraz kalambury. Na deser był nocny seans filmowy w postaci filmu Taika Waititi pt.: „Thor: Miłość i grom”. Nocnym pogaduchom i żartom nie było końca.
Sobota nadeszła błyskawicznie. Pobudka nastąpiła o 8.00, pozostało zjeść śniadanie, posprzątać sale i … powrócić do domów odsypiać nieprzespaną, pełną wrażeń noc.
Anna Zaremba
Wycieczka do Warszawy
Dnia 20 października 2022r. w ramach przedsięwzięcia MEiN ,,Poznaj Polskę" uczniowie z klas III a, III b i II b udali się na wycieczkę do Warszawy. Podziwiali piękno jesieni w ogrodach Łazienek Królewskich. Zwiedzali Pałac na Wyspie oraz wysłuchali wiele ciekawych informacji na temat tego miejsca. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mogli nie tylko zwiedzać i obserwować, ale też samodzielnie doświadczać i korzystać z wystaw czasowych i stałych. Czas spędzony w stolicy przyniósł wszystkim dużo pozytywnych wrażeń i emocji.
Joanna Zawisza
71
Pasowania na przedszkolaka
19 października 2022 r. w grupie przedszkolnej O c odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka i starszaka. Mali artyści zaprezentowali wiersze, piosenki oraz tańce. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania. Pani Wicedyrektor Anna Suchta, przyjęła dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Ewa Kac
12
XXII Dzień Papieski
W dniu 18 października odbył się uroczysty apel z okazji XXII Dnia Papieskiego. Uczniowie klas V i VI wraz z Chórem przypomnieli postać słynnego Polaka - Karola Wojtyłę, czyli św. Jana Pawła II, który został papieżem 16 października 1978 r. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego były słowa BLASK PRAWDY. Zebraliśmy się wspólnie, by wspomnienie o Ojcu Świętym Janie Pawle II żyło na nowo w naszych umysłach i sercach.
Krystyna Kurek
1
Jesień Słowem Malowana
18 października ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnych eliminacjach do gminnego konkursu recytatorskiego, który odbędzie się w Rybnie. To było prawdziwe święto poezji. Uczniowie klas O – VI zaprezentowali różnorodnie teksty, a niektórzy z nich zadbali również o jesienne stroje i rekwizyty. Komisja oceniająca występy miała bardzo trudne zadanie.
W kategorii O – I zwyciężyła Alicja Dąbkowska, wśród klas II – III – Kornelia Sadlik, a spośród uczniów klas IV – VI - Anna Falba i Adam Oleksiak.
Wszystkim uczniom gratulujemy! Byliście wspaniali.
Urszula Kalata
19
,,Zabawa sztuką"
Dzieci z Oddziałów O a i O b biorą w tym roku udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”, którego głównym celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz z założeniami pedagogiki freblowskiej. Dzieci w trakcie trwania projektu będą wykonywały zadania, które pobudzą je do twórczego myślenia. W tym miesiącu dzieci zrealizowały jedno z zadań projektowych pt. „Nietypowy pędzel”. Wykonały jesienne prace wykorzystując do tego swoje palce oraz patyczki higieniczne.
Dominika Buźniak, Martyna Racka
„Mała książka- wielki człowiek”
W ramach projektu „Mała książka- wielki człowiek” uczniowie z klas I a i I b otrzymali pakiety książkowe, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książka połączeni czyli uczymy się czytać razem”. Projekt ma na celu zaprosić pierwszoklasistow do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejetność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury- tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Milena Kołodziejczyk
5
„Muzyczne opowieści małego Frycka”
W dniu 18.10.2022r. uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III brali udział w Audycji Muzycznej pt. „Muzyczne opowieści małego Frycka”, prowadzonej przez Agencję Artystyczna MAT. Podczas tego wydarzenia dzieci zamieniły się w aktorów. Wcielając się w rolę Frycka i Janka zapoznali swoich kolegów i koleżanki z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Inni mali artyści prezentowali instrumenty oraz polskie tańce narodowe, takie jak: kujawiak, mazur, mazurek, oberek, polonez, czy też krakowiak.
22
Wycieczka do Muzeum PRLu
Dnia 17.10.2022r. klasa VIII a wyruszyła na wycieczkę do Warszawy z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Pomimo integracji dzieci, zwiedziliśmy również muzeum PRLu, gdzie grupa mogła cofnąć się w czasie i dowiedzieć się jak żyli ich dziadkowie. Następnie były szaleństwa na trampolinach, które rozpoczął rozgrzewką trener. Na koniec - wspólny posiłek. Ten dzień przyniósł dużo pozytywnych wrażeń i emocji.
K. Napiórkowska, J. Gerek
12
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych naszych uczniów. Zakupiliśmy nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Dyr U. Gałecka
1
Międzynarodowy Dzień Mediacji
Corocznie Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w trzeci czwartek października. W tym roku wypada 20 października. Celem dnia jest propagowanie i wspieranie metod pokojowego rozwiązywania konfliktów.
17 października uczniowie klas VI – VIII mieli okazję spotkać się z mediatorem – Zastępcą Burmistrza Wyszkowa Panią Anetą Kowalewską, podczas którego młodzież dowiedziała się, że mediacja jest dobrowolna, zaś jej podstawowym warunkiem jest zgoda obu stron konfliktu, a ugoda zawarta przed mediatorem posiada moc prawną.
Pani Aneta podkreślała, że praca mediatora wymaga dużej wiedzy nie tylko teoretycznej, ale także psychologicznej. Mediator przede wszystkim musi zachowywać postawę neutralną i bezstronną. Mogli się o tym przekonać uczniowie, którzy byli zapraszani przez prowadzącą spotkanie do odgrywania scenek mediacji rówieśniczej. Okazało się, że udział w mediacjach nie jest łatwy dla nikogo. Dotyczy to nie tylko stron konfliktu, ale również mediatora.
Dziękujemy Pani Burmistrz za owocne spotkanie i informacje na temat roli mediatora w budowaniu porozumienia.
Urszula Kalata
2
Cztery złota!
W sobotę 15.10.2022r. na hali sportowej WOSiR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Unihokeju dziewcząt i chłopców klas VIII-VII oraz VI-V.
We wszystkich kategoriach nasze drużyny wywalczyły pierwsze miejsca tym samym zdobywając awans do etapu powiatowego. Gratulujemy.
Drużyna dziewcząt klas VI-V: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Aleksandra Powierza, Anna Falba, Sofiia Romanenchuk, Anzhela Lytvychuk.
Drużyna chłopców klas VI-V: Szymon Rosiński, Michał Zbrzeźniak, Piotr Lipka-Bartosik, Karol Dąbkowski, Oskar Zdunek, Aleks Kapsa, Franciszek Ciach.
Drużyna dziewcząt klas VIII-VII: Nikola Sobotka, Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Roksana Balcer, Anna Bałabuch, Natalia Kulesza, Natalia Łukasiak, Jagoda Kopka.
Drużyna chłopców klas VIII-VII: Kacper Zbrzeźniak, Bartosz Wróblewski, Konrad Kaput, Jakub Powierza, Filip Turek, Antoni Maciejczuk, Krystian Sowiński, Wojciech Kowalewski, Mateusz Powierza.
Jacek Andrusiuk
10
Dzień Edukacji Narodowej
W czwartek 13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu młodzież w pięknych słowach podziękowała Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ich trud oraz serce, z jakimi każdego dnia starają się wychowywać swoich podopiecznych i przekazywać im wiedzę o świecie. Podczas akademii nie zabrakło elementów humorystycznych, jak również wyjątkowych, muzycznych życzeń.
Samorząd Uczniowski
27
Spotkanie z przedstawicielem policji
Dnia 13.10.20212r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się z przedstawicielem policji, gdzie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Pani policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegła także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantki, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Przedstawicielka policji dużo mówiła również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu
Wielokrotnie w trakcie spotkania policja zwróciła także uwagę na zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcała do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe.
Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniach 07.-12.10.2022r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Wszyscy uczniowie klas III – VIII zmagali się z testem dostosowanym do poziomu klasy. Uczniowie również sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez nauczycieli i pracowników szkoły, poprzez wylosowanie karteczek z przykładami. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie: Anna Suchta i Hanna Zdunek.
Mistrzami Tabliczki Mnożenia w tym roku szkolnym, w danej klasie zostali:
Szymon Dąbkowski klasa IIIa
Szymon Gajc klasa IIIb
Aleksandra Dąbrowska klasa IVa
Franciszek Ciach klasa Va
Michał Osytek klasa Vb
Karol Dąbkowski klasa VIa
Igor Grześkiewicz klasa VIb
Aleksandra Powierza klasa VIIa
Filip Turek klasa VIIIa
Mateusz Falba klasa VIIIb.Zwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, a nauczycielom i pracownikom szkoły dziękujemy za wspólną zabawę.
Anna Suchta i Hanna Zdunek
15
Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2008-2016 do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.
Wśród tych, którzy go ukończą i prześlą swoje zgłoszenia, rozlosowane zostaną hulajnogi. Termin przesyłania zgłoszeń: 6 listopada 2022.
Więcej informacji kliknij tu.
Dzień Piżamy
,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
Flora EdwardsW dniu 12 października w naszej szkole została zorganizowana Ogólnopolska Akcja Charytatywna na rzecz dzieci chorych onkologicznie ,,Dzień Piżamy – obudź w sobie Anioła”. Pomysłodawcą jest Fundacja ,,Gdy Liczy się Czas”, założona przez rodziców dzieci, które chorowały miesiącami lub latami na chorobę nowotworową. Fundacja wspiera dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych.
Dla wielu podopiecznych Fundacji piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom tego dnia zamieniliśmy nasze codzienne ubranie w piżamę.
Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię.
Tego dnia odbyły się w klasach ciekawe zajęcia oraz pogadanki prozdrowotne prowadzone przez naszą szkolną pielęgniarkę panią Mariolę, a w myśl zasady ,,w zdrowym ciele, zdrowy duch” również „Bieg w piżamach”.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom za wsparcie finansowe naszej akcji. Zebrana podczas Akcji kwota w wysokości 810,39 zł zostanie wpłacona na konto Fundacji ,,Gdy Liczy się Czas” i zostanie przeznaczona na zakup pomp do chemioterapii oraz wsparcie ośrodka rehabilitacji dla dzieci po leczeniu.
Szkolne Koło Wolontariatu
157
„Basia 2”
12 października dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w wycieczce do kina „Hutnik” w Wyszkowie. Dzieci miały okazje obejrzeć Bajkę pt. „Basia 2”. Zestaw filmów „Basia 2” jest adaptacja czterech książek bardzo lubianej przez dzieci serii, stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Bliskie dzieciom tematy poruszane w filmach sprawiają, ze z główna bohaterką może utożsamić się każdy przedszkolak.
Martyna Racka
Ślubowanie Pierwszych Klas
Dnia 11 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W uroczystości tej udział brali uczniowie z klas I a i I b wraz z wychowawcami, Pani dyrektor szkoły mgr Urszula Gałecka, rodzice uczniów, samorząd szkolny oraz gościnnie zaproszone klasy drugie i trzecie.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy, rozwiązanie kilku zadań matematycznych oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji wszyscy zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały „egzamin pierwszoklasisty”.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!
Pani dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Potem uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz pamiątkowe książki. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.
Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!
Joanna Kapsa, Milena Kołodziejczyk
63
Dzień Jabłka
11 października odział przedszkolny Oc obchodził Dzień Jabłka. Obchodzenie tego święta w przedszkolu ma na celu zachęcanie dzieci do zjadania tego zdrowego owocu. Tego dnia dzieci wykorzystały jabłka do upieczenia pysznego ciasta z jabłkami, które zjadły na drugie śniadanie.
Ewa Kac
11
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
Uczniowie klas IV-VI naszej szkoły właśnie rozpoczęli projekt. 11 października obejrzeliśmy pierwszy film, w którym było ukazane powstanie pierwszego filmu na świecie. Po obejrzeniu filmu Pan Piotr Płochocki dziennikarz i działacz kultury z Wyszkowie przeprowadził pogadankę na temat powstawania filmu i kina. Projekt będzie trwał przez cały rok szkolny.
Dobre, ciekawe filmy, które zmuszają do stawiania sobie ważnych pytań, mogą stać się inspiracją do pogłębionej refleksji o człowieku i otaczającym go świecie.
Opiekunowie:
Krystyna Kurek, Małgorzata Nasiadka, Beata Szczerba
Iwona Trol, Anna Zaremba, Anna Zimoń
Państwowa Straż Pożarna w Wyszkowie
W dniu 10 października uczniowie klasy VI b wybrali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.
Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego, powodzi oraz różnych zagrożeń życia ludzi i zwierząt.
Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem nasi uczniiwie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru.
Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały różne wozy strażackie. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną.
Po atrakcjach w straży udaliśmy się pobawić się do osiedlowego parku w Wyszkowie. Z wycieczki uczniowie wrócili pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.Opiekunowie:
Ewa Kosikowska, Anna Zaremba6
,,Notre-Dame płonie"
W dniu 7 października 2022 r. uczniowie z klas: VI a, VI b, VII, VIII a, VIII b wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym przystankiem był Dom zagadek - Escape Room Warszawa. Uczniowie byli podzieleni na grupy, które miały przydzielony swój pokój zagadek. Każdy Escape Room ma swoją historię, scenariusz, wystrój oraz muzykę – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Uczestnicy przenieśli się na godzinę do innego świata i wspólnie próbowali sprostać przygotowanym zagadkom.
Następnym przystankiem był seans ,,Notre-Dame płonie" w Multikinie w Złotych Tarasach. Realizowana z niezwykłym rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Ten dramat wydarzył się w poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku. Nie tylko chrześcijanie wstrzymali oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki były niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzeniał się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodziło nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa. Dziś wiemy, jak się ta historia skończyła, ale wtedy były momenty, w których wydawało się, że odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do zwycięstwa. Wokół katedry gromadziły się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów. Ten film pokazuje siłę wiary i modlitwy zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu.
Był to bardzo ciekawy i wzbogacający wiedzę wyjazd. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wróciliśmy do domu.Opiekunowie:
Ewa Chołyst, Dorota Groszkiewicz, Anna Zaremba6
Spotkanie ze strażakiem i ratownikiem medycznym
W dniu 6.10.2022 r. uczniowie klasy IV na lekcji techniki w ramach przygotowania do egzaminu na kartę rowerową mieli spotkanie ze strażakiem OSP z Lucynowa Dużego p. Pawłem Zarembą, który jest także ratownikiem medycznym. Strażak przybliżył dzieciom specyfikę swojej pracy. Przekazał cenne wskazówki dotyczące bezpiecznego zachowania się w sytuacji wypadku oraz wyjaśnił w jakich okolicznościach należy wezwać Straż Pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż Pożarna pomaga ludziom w wielu kryzysowych sytuacjach: podczas wypadków samochodowych, powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają nietuzinkowej odwagi. Nasz gość wyjaśnił przydatność torby ratowniczej i szczegółowo opowiedziała o jej zawartości. Zademonstrował profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia - resuscytacja i niedopuszczeniu do powstania powikłań do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Uczniowie dowiedzieli się także jak wspomóc osobę, która udziela pierwszej pomoc na miejscu nieszczęśliwego zdarzenia. Po prezentacji uczniowie mogli pod bacznym okiem fachowców przećwiczyć wykonywanie czynności ratunkowych.
Dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lucynowie Dużym za bardzo dobrze przygotowane zajęcia, które pokazały uczniom jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, i jak ważna, i odpowiedzialna jest praca strażaków dla społeczeństwa.
Anna Zaremba
Konkurs Fotograficzny „Leśne inspiracje”
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie w imieniu Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w IX edycji wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego
pt. „Leśne inspiracje”.Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży tematyką przyrodniczo-leśną, pięknem lasu i runa leśnego poprzez wykonanie fotografii grzybów w ich naturalnym środowisku.
Konkurs realizowany jest już po raz dziewiąty i cieszy się uznaniem szkół oraz uczniów i jest przez nich oczekiwany.
Dlatego zwracamy się do Państwa z propozycją włączenia się w popularyzowanie tego przedsięwzięcia i zaangażowania w jego realizację szkół podstawowych.
Z poważaniem
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie
Beata Kiliańczyk SzawłowskaW załączniku:
Regulamin konkursu Leśne inspiracje
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Piękna Nasza Polska cała
Dziś 5 października 2022r. dzieci z oddziału O a i O b zasadziły drzewa w ramach realizacji jednego z zadań projektu ,,Piękna Nasza Polska cała". Drzewka otrzymaliśmy w ramach akcji #sadziMY zorganizowanej przez Lasy Państwowe. Celem obu przedsięwzięć jest jednoczenie nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.
Dominika, Buźniak, Martyna Racka
12
Bezpieczna droga do szkoły
Dnia 5 października 2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klasy pierwszej poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Podkreślił ich ważną rolę. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważą pożar czy wypadek. Przypomniał numery alarmowe. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Dzieci zadawały wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazały się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Na zakończenie spotkania dzieci w praktyczny sposób uczyli się bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego.
Sprzątamy dla Polski
W dniu 4 października 2022 r. uczniowie klas IV - VIII aktywnie włączyli się w akcję #SprzątamyDlaPolski i posprzątali najbliższą okolicę szkoły. Ważną częścią akcji jest szerzenie idei zielonego patriotyzmu oraz pokazywania postawy odpowiedzialności obywatelskiej wśród coraz większych grup odbiorców. Chcemy, żeby projekt codziennego dbania o naszą Ojczyznę poprzez troskę o lokalne środowisko wpisał się na stałe w nawyki Polaków.
Bardzo dziękujemy uczniom i nauczycielom udział w akcji.
Koordynatorki akcji: Iwona Ciunajko, Anna Suchta
23
Światowy Dzień Zwierząt
W związku z obchodzonym 4 października Światowym Dniu Zwierząt uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i z wielką radością przynosili karmę oraz akcesoria dla zwierząt. Forma takiej pomocy zwierzakom jest jedną z najprostszych, w jaką możemy zaangażować uczniów. Wszystkie zebrane artykuły zostały przekazane do Wyszkowskiego Towarzystwa opieki nad zwierzętami. Na zdjęciach uczniowie Klasy Ob, którzy wykazali się największym zaangażowaniem w zbiórkę oraz uczennice klasy VIII b, które pomagały w segregowaniu i pakowaniu karmy. Ogromnie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji w imieniu swoim i Wyszkowskiego Towarzystwa opieki nad zwierzętami
Należy pamiętać, że zwierzęta przede wszystkim potrzebują pomocy ze strony ludzi. Czasami drobny gest z naszej strony, może sprawić, że skrzywdzone zwierzę odzyska na nowo życie.
Szkolne Koło Wolontariatu
Wycieczka do Argo City w Głęboczycy
Dnia 3 października 2022 r. uczniowie z klasy III b, V a, V b i VI a wybrali się na wycieczkę do parku zabaw Argo City w miejscowości Głęboczyca. Wzięli udział w programie o charakterze edukacyjnym „Od ziarenka do bochenka” oraz „Co biega i hasa po polach i lasach”. Dowiedzieli się, jak działały żarna i młócono zboże, a także poznali maszyny i urządzenia rolnicze niezbędne dawniej do produkcji chleba. Podczas spaceru dzieci poznały zwierzęta mieszkające w polskich lasach. Następnie skorzystały z wielu różnorodnych atrakcji, między innymi: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, zjeżdżalnia linowa, połów drewnianych rybek. Obejrzały kolorową wystawę jesiennych darów natury.
Uczniowie spędzili miło i aktywnie czas podczas wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
Wychowawcy: U. Kalata, M. Nasiadka, M. Skołożyńska
21
Powiatowe Zawody w Biegach Przełajowych
1 października w Długosiodle odbyły się Powiatowe Zawody w Biegach Przełajowych. Nasi uczniowie:
- Sikora Zofia,
- Szczerba Julia,
- Balcer Wiktoria,
- Kapsa Oliwia,
- Balcer Roksana,
- Skwara Kinga,
- Sobotka Nikola,
- Romanenchuk Sofiia,
- Turek Filip,
- Rosiński Szymon,
- Tryc Damian,
- Zbrzeźniak Michałdzielnie walczyli indywidualnie i zdobyli 7 awansów na kolejny etap.
A już w przyszły piątek 07.10.22r. w Ostrołęce na Międzypowiecie reprezentować naszą szkołę będą:
- Szczerba Julia,
- Balcer Wiktoria,
- Kapsa Oliwia,
- Balcer Roksana,
- Skwara Kinga,
- Sobotka Nikola,
- Zbrzeźniak MichałGratulujemy naszym sportowcom i mobilizujemy się na piątek.
Opiekunowie: J.Andrusiuk, K.Napiórkowska
14
Święto Pieczonego Ziemniaka
W ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” 30 września 2022 r. odbyła się pierwsza z wielu wyprawa. Klasy II a, II b i III a pieszo wybrały się na teren byłej leśniczówki w Fideście, gdzie urządziły „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Uczniowie wzięli też udział w quizie przyrodniczym. Na ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Drewnica mogli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań związanych z fauną i florą Doliny Dolnego Bugu - Obszarem Chronionym Natura 2000. Uwagę uczniów przykuło też piękno otaczającej przyrody oraz zmiany związane z jesienią.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Joanna Zawisza
36
Dzień Chłopaka
30 września tradycyjnie w naszej szkole obchodzimy Dzień Chłopaka. W każdej klasie dziewczynki z tej okazji przygotowały dla chłopców drobne upominki, aby wyróżnić i docenić swoich kolegów w tym sympatycznym dla nich dniu. Z tej okazji wszystkim chłopcom życzymy, tym młodszym i tym starszym, wszystkiego najlepszego, humoru radosnego, uśmiechu pogodnego, aby codziennie spotykało Was coś magicznego.
Samorząd Uczniowski
14
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych
W czwartek 29.09.2022 r. na Terenie SP5 w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie dzielnie reprezentowali nasza szkołę zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce dającą kwalifikacje do dalszego etapu powiatowego w Długosiodle.
Wyniki:
Julia Szczerba II miejsce
Wiktoria Balcer III miejsce
Zofia Sikora IV miejsce
Nikola Sobotka IV miejsce
Oliwia Kapsa V miejsce
Roksana Balcer VI miejsce
Michał Zbrzeźniak VII miejsce
Kinga Skwara VIII miejsce
Damian Tryc VIII miejsce
Rosiński Szymin IX miejsce
Sofiia Romanenchuk X miejsce
Filip Turek X miejsceGratulujemy!
Jacek Andrusiuk
34
Gospodarstwo Agroturystyczne w Rozalinie
W dniu 29 września 2022 r dzieci z Oddziałów Oa, Ob i Oc poznawały jesienne smaki i zapachy w Gospodarstwie Agroturystycznym „Leszczynowe zacisze” w Rozalinie. W ramach warsztatów dzieci samodzielnie przygotowywały pizzę, która później z apetytem zjadły. Następnie odbyły przejażdżkę wozem na pole, gdzie brały udział w wykopach i zostały z zapoznane z budową warzyw. Zebrane ziemniaki zostały upieczone na ognisku, a marchewką dzieci nakarmiły zwierzęta mieszkające w gospodarstwie. Na koniec dzieci mogły skosztować upieczonych na ognisku ziemniaków i kiełbaski.
Dominika Buźniak
Galeria zdjęć
18
Dzień Głośnego Czytania
Dziś 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Pomaga odnieść sukces w szkole, a także jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W akcji uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. Uczenncie z klasy VIII b czytały fragmenty wybranych przez siebie książek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały czytane im bajki i odpowiadały na zadawane pytania.
Bibliotekarz
2
Ilustracje do polskich pieśni patriotycznych
W tym tygodniu dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w konkursie plastycznym pt „Ilustracje do polskich pieśni patriotycznych” 2022 organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.
Panie z oddziałów przedszkolnych
Pani Jesień
23 września grupę przedszkolną Oc odwiedziła Pani Jesień. W koszyku przynosiła dary jesieni, którymi poczęstowała dzieci. Przedszkolaki wspólnie z Panią Jesień miło spędzali czas przy jesiennej herbatce.
Ewa Kac
3
Bezpieczne przedszkolaki na drodze
Grupa O c podczas rozmów, zabaw ruchowych i innych sytuacji edukacyjnych poszerzyła swoją wiedzę na temat zasad ruchu drogowego.
Ewa Kac
Akademia Mocy - Dzień pełen eksperymentów w naszej szkole
W dniu 22.09.2022 nasza szkoła miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym pn. Akademia Mocy. Było to możliwe dzięki PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Ostrołęka-Stanisławów planuje mnóstwo dodatkowych inicjatyw wspierających lokalną społeczność. PSE nie zapomina o dzieciach i młodzieży i podejmuje ciekawe działania edukacyjne. To, w którym braliśmy udział, zostało zaplanowane w wybranych szkołach, mieszczących się na trasie zaplanowanej inwestycji.
Akademia Mocy postawiła sobie za cel, aby przybliżyć uczniom zagadnienia, którymi zajmuje się PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki. W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki związane z prądem.
Wiedząc, że zagadnienia te często nie są łatwe do wyjaśnienia, a także biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy.
Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami, które już na wejściu przykuły naszą uwagę. Okazało się, że musieli oni poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do naszych domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w naszej okolicy.
Uczniowie od pierwszej minuty byli zafascynowali tym co zobaczyli na sali, tym bardziej, że powitały ich dwie zagadkowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać Power Mana. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą, czasami burzliwą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.
Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.
Akademio Mocy – dziękujemy!
99
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września dzieci z oddziału przedszkolnego Oc świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jest to dzień bardzo ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia nie zabrakło świetnej zabawy i uśmiechów. Wszystkim przedszkolakom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia.
Ewa Kac
Społeczność uczniowska wybrała swoich przedstawicieli
19 września 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie wybrali Opiekunów
i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.Nowa Rada Samorządu Uczniowskiego:
Przewodniczący : Jakub Powierza
Zastępcy przewodniczącego : Natalia Kulesza, Nikola Rosińska
Członkowie : Bartosz Wróblewski, Zofia SikoraOpiekunowie : Jacek Andrusiuk, Michał Depta
Rzecznik Praw Ucznia : Ewa ChołystJacek Andrusiuk
31
29 Akcja Sprzątanie Świata – Polska
„Wszystkie śmieci są nasze” to hasło tegorocznej akcji Sprzątanie Świata w Gminie Wyszków, która w naszej szkole odbyła się 16 września. Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się i posprzątali najbliższą okolicę szkoły. Ten dzień był okazją do edukacji w zakresie poprawnego segregowania śmieci oraz uczenia dzieci od najmłodszych pokoleń, jak dbać o naturalne środowisko, które jest coraz bardziej zanieczyszczone, a przecież jego stan bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.
Bardzo dziękujemy za aktywny udział w akcji. Dbajmy o nasze otoczenie, zdrowie i przyszłość naszej planety.
Koordynatorki akcji: Iwona Ciunajko i Anna Suchta
70
Dzień Kropki
15 września świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się w kropki, kropeczki i grochy. Panie również pamiętały o kropkowych dekoracjach na swoich ubraniach. Było radośnie, kolorowo, a przede wszystkim kropkowo.
Wychowawcy
21
Spektakl „Aquarela” - Sylaba
W dniu 14 września uczniowie klas I a, I b, III b, IV i V a pod opieką nauczycieli, udali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury- Hutnik, na spektakl Rewii Dziecięcej Sylaba „Aquarela - o naturze i roli wody w kulturze Mazowsza”.
Podczas spektaklu mieli okazję obejrzeć tancerki w nowej formule pokazowej łączącej teatr, akrobatykę i gimnastykę artystyczną.
Wszystkim uczniom występ bardzo się podobał i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
Marta Frąckiewicz
18
Ubezpieczenie NNW na rok szkolny 2022/2023
Szanowni Państwo,
W związku ze zbliżającym się terminem wyboru ubezpieczenia od NNW dzieci i młodzieży na nowy rok szkolny 2022/2023, w załączeniu przesyłamy oferty z szerokim zakresem ubezpieczenia i konkurencyjną składką. Zapewniają one kompleksową ochronę 24/7 w szkole, w domu, na zajęciach pozalekcyjnych, podczas wakacji, ferii, wyjazdów oraz w życiu prywatnym.
Oferta TU Interrisk
- Wysokie świadczenia za pobyt w szpitalu (do 225 zł/dzień), także w przypadku zachorowania na Covid-19
- Wyczynowe uprawianie sportu w cenie
- Pakiet kleszcz i rozpoznanie boreliozy
- Świadczenie „bólowe”, nawet w przypadku skręcenia czy zwichnięcia
- Zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, odbudowy zębów oraz zakupu leków w większości wariantów aż do 2 000 zł
- Poważne choroby (np. nowotwór złośliwy)
- Możliwość zastosowania zniżki do 10% dla osób w trudnej sytuacji życiowej
- Pakiet HEJT STOP - mówimy nie cyberprzemocy
- Zakupu polisy można dokonać w szkole oraz on-lineOferta TUZ Ubezpieczenia
,,Bezpieczna Nauka"- Wypłata odszkodowania nawet do 300 000 zł
- Dodatkowe 10% SU w przypadku zawarcia ubezpieczenia grupowego
- Możliwość zwolnienia grupy do 10% uczniów z opłacenia składki
- Zwrot kosztów rehabilitacji nawet do 8 000 zł
- Pobyt w szpitalu w wyniku NW i choroby
- Świadczenie bólowe w wysokości 500 zł niezależnie od wariantu ubezpieczenia
- Ugryzienie przez kleszcza
- Wyczynowe uprawianie sportu (również poza szkołą), np. jazda konna, piłka nożna, pływanie
- Wysoki zwrot kosztów leczenia poniesionych w wyniku NW
- Zwrot kosztów zakupu lub naprawy okularów uszkodzonych w wyniku NW
- Operacje w wyniku NW
- Rany będące następstwem nieszczęśliwego wypadku
- Zakupu polisy można dokonać w szkole oraz on-lineSkontaktuj się z nami:
730 952 198 / 663 152 604
multiagencja.ers@vp.plDo pobrania
Jesienne szczepienie lisów
MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE
RZECZNIK PRASOWY
WOJEWODY MAZOWIECKIEGOtel.: 22 695 60 63 fax: 22 695 62 50
e-mail: rzecznik@mazowieckie.plKOMUNIKAT PRASOWY, 5 września 2022 r.
___________________________________________________________________________
Jesienne szczepienie lisów na terenie województwa mazowieckiego
Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.
W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.
Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie
z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.Więcej informacji o przypadkach wścieklizny u zwierząt w województwie mazowieckim
w linku: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiegoZ wyrazami szacunku
Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Oferta zajęć tanecznych
Szkoła Tańca Latino Fever zaprasza uczniów do skorzystania z oferty zajęć tanecznych pod kierunkiem instruktor p.Oliwii Bala. Przyjdźcie i rozpocznijcie swoją przygodę z tańcem. Czekają na Was zajęcia solo i w parach o różnym stopniu zaawansowania, dedykowane zarówno dzieciom jak i młodzieży.
Oliwia Bala
Nowy rok szkolny czas zacząć!
Wakacje dobiegły końca! W dniu 1 września 2022 msza św. w kościele p. w. św. Antoniego w Lucynowie Dużym zainaugurowała nowy rok szkolny. Następnie uroczystym apelem o godz. 9:00 rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystość rozpoczeła p. Dyrektor Urszula Gałecka. Po powitaniu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich przybyłych gości przedstawiła najważniejsze informacje o organizacji pracy w bieżącym roku szkolnym. Nie mogło zabraknąć też miejsca na wspomnienie wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Po krótkiej lekcji historii przedstawiono poszczególnym klasom ich wychowawców oraz przydziały sal. Dziękując wszystkim za liczne przybycie pani dyrektor zaprosiła dzieci na spotkanie ze swoimi opiekunami. I znów szkoła zatętniła życiem.
6
Koduj z Gigantami Cyberbezpieczeństwo
W ramach projektu Giganci Programowania zaproszamy Państwa do udziału w 11. edycji ogólnopolskich bezpłatnych warsztatach „Koduj z Gigantami - Cyberbezpieczeństwo”.
Głównym celem wydarzenia jest promocja nauki programowania wśród dzieci i młodzieży, zapewnienie ich lepszego startu w przyszłość oraz zwiększenie świadomości i wykorzystania nowych technologii. Nasze warsztaty to połączenie imponującej dawki wiedzy i świetnej zabawy. Podczas warsztatów już 7-letnie dzieci mogą sprawdzić swoje mocne strony w programowaniu i zacząć tworzyć własne gry czy aplikacje mobilne.
Dla Uczniów z Wyszkowa i sąsiednich miejscowości przygotowaliśmy:
klasy 1-3: programowanie w języku Scratch oraz Minecraft Education Edition
klasy 4-6: programowanie w języku Scratch oraz tworzenie aplikacji mobilnych w AppInventor, a w przypadku warsztatów online, do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych.
klasy 7-8 oraz szkoła średnia: programowanie w językach Python oraz C#
Honorowy patronat nad wydarzeniem „Koduj z Gigantami - Cyberbezpieczeństwo” objęli MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE oraz Burmistrz miasta Wyszków Grzegorz Nowosielski. Patronat medialny objęli Tuba Wyszków oraz Nowy Wyszkowiak.
Warsztaty odbędą się 17 i 18 września oraz 24 i 25 września, w naszej placówce w Wyszkowie przy ul. Gen. J.Sowińskiego 79 oraz online w terminie od 3 do 25 września.
Warsztaty w naszym mieście będą prowadzone w całości stacjonarnie. Udział jest całkowicie bezpłatny i wymaga jedynie wypełnienia przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka formularza. Bezpłatna rejestracja już trwa na stronie www.kodujzgigantami.pl.
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Nowak wraz z całym zespołem Gigantów
Ubezpieczenie NNW Szkolne
Szanowni Rodzice !
Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła nie organizuje grupowego ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży, tzw. NNW szkolnego.
Mogą Państwo skorzystać z oferty indywidualnego ubezpieczenia NNW w Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. na stronie https://bezpieczny.pl/24600
Jako placówka otrzymaliśmy specjalne linki do e-ulotki, umożliwiające Państwu zakup indywidualnego ubezpieczenia szkolnego z 10% zniżką. https://bezpieczny.pl/nnw-szkolne/24600 www.ubezpieczenia-wyszkow.pl
Na portalu bezpieczny.pl/24600 Rodzic samodzielnie wybiera zakres ubezpieczenia i składkę, które najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom, preferencjom i potrzebom. Ważne, że w ramach jednej polisy w różnych wariantach można ubezpieczyć swoje pozostałe dzieci. Po wypełnieniu wniosku o zawarcie ubezpieczenia polisa zostanie wysłana na adres e-mail wskazany przez Rodzica.
W sprawie wszelkich pytań czy wątpliwości odnośnie ubezpieczeń na portalu Bezpieczny.pl/24600 zapraszamy do kontaktu z Opiekunem :
Biuro Ubezpieczeń Danuta Rzempołuch tel. 604 235 289, 502 575 612
e-mail: biuro@wyszkowubezpieczenia.pl ul. Dworcowa 5A 07-202 Wyszków
Zajęcia z gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej
Uprzejmie informuję, że od 19.09.2022 r. do 08.12.2022 r. będą prowadzone w naszej szkole zajęcia pozalekcyjne, nieodpłatne z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci z wadami postawy. Wobec powyższego bardzo proszę o zgłaszanie dzieci na w/w zajęcia do sekretariatu szkoły do 6 września br.
Dyr U. Gałecka
Wakacje w gminie Wyszków 2022
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą jednostek organizacyjnych gminy Wyszków dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich. Już 16 lipca pierwszy dzień atrakcji związanych z Bug Nature Festiwal!
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022
24 czerwca to dzień, w którym podsumowaliśmy naszą pracę i zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Koniec roku szkolnego to szczególny czas dla ósmoklasistów, stają się bowiem absolwentami. Po wielu latach pobytu w szkole, gdzie zdobywali wiedzę, kształtowali swoje charaktery, rozwijali swoje pasje i zainteresowania opuszczają mury naszej szkoły, by rozpocząć kolejny etap swojej edukacyjnej drogi. Od września: nowa szkoła, nowe plany, nowi znajomi, nauczyciele. Pewne jest to, iż od teraz będą tylko doskonalić umiejętności, które u nas zdobyli. Wychowawcy, nauczyciele przekazali cenną wiedzę, ale także uczyli relacji, życia, dzielili się swoim doświadczeniem. Ogromne podziękowania należą się rodzicom odchodzących uczniów zaangażowanym w życie szkoły, to również dzięki nim młodzież kończąca naukę może śmiało i bez kompleksów ruszać w wielki świat.
Drodzy absolwenci, życzymy Wam powodzenia, radości i samych sukcesów w dalszym odkrywaniu świata!
Tym razem nie żegnaliśmy tylko ósmoklasistów. Wraz z zakończeniem roku szkolnego swoją pracę zawodową zakończyły: pani Małgorzata Kwiecińska, pani Ewa Kopko oraz pani Elżbieta Królikowska.
Pożegnania są najtrudniejsze, bo jak rozstać się i podziękować ludziom, z którymi przebyło się tyle dróg, wydeptało tyle ścieżek. Jak wyrazić uznanie, wdzięczność za to, że byliście i dawaliście z siebie to co najlepsze naszej szkolnej rodzinie. Pozostają tylko proste i płynące z naszych serc słowa: „dziękujemy Wam”. Odchodzicie na zasłużony odpoczynek, niech będzie on dla Was czasem nadal aktywnym. Żyjcie najpiękniej, teraz bez ograniczeń czasowych, dbajcie o siebie, spełniajcie się i nie zapominajcie o nas.
104
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!
Mamy za sobą miesiące wytężonej pracy, nadszedł wyczekiwany czas wakacji. Dziękujemy Wszystkim za wsparcie, współpracę i zrozumienie w tym innym niż zwykle roku szkolnym. Gratulujemy wszystkim Uczniom promocji do następnych klas oraz wysokich wyników w nauce:
Nagroda Burmistrza Wyszkowa
1. Michał Osytek - kl. IV
2. Karol Dąbkowski - kl. V a
3. Wiktor Załeski - kl. V a
4. Jakub Grzeskieiwcz - kl. VIII b
5. Aleksandra Powierza - kl. VI
6. Kołakowski Tymon - kl. V a - opiekun Ewka Kopko
7. Pielak Przemysław - kl. VIII b - opiekun Anna Zaremba
Stypendia za wysokie wyniki w nauce
1. Balcer Patrycja - kl. IV
2. Ciach Franciszek - kl. IV
3. Falba Anna - kl. IV
4. Łukasiak Maja - kl. IV
5. Łukasiak Jagoda - kl. IV
6. Osytek Michał - kl. IV
7. Dąbkowski Karol - kl. V a
8. Gębicki Dominik - kl. V a
9. Kac Franciszek - kl. V a
10. Lipiński Kuba - kl. V a
11. Osytek Hubert - kl. V a
12. Załęski Wiktor - kl. V a
13. Grześkiewicz Igor - kl. V b
14. Zdunek Oskar - kl. V b
15. Powierza Aleksandra - kl. VI
16. Oleksiak Stanisław - kl. VII a
17. Kapsa Oliwia - kl. VII b
18. Skwara Kinga - kl. VII b
19. Kucharczyk Blanka - kl. VIII a
20. Kukwa Alicja - kl. VIII a
21. Grześkiewicz Jakub - kl. VIII bUczeń Roku
1. Pielak Przemysław – kl. VIII b
Prymus
1.Grześkiewicz Jakub – kl. VIII b
Sportowiec Roku
1. Pakuła Milena – kl. VIII a
2. Wilczyński Kacper – kl. VIII aCzytelnik Roku
1. Kucharczyk Marika – kl. II a
2. Szymborska Lena – kl. IVUczniowie ze 100 % frekwencją
1.Małachowska Liliana - kl. I b
Wzorowy Uczeń
Klasa I a
1. Balcer Kacper
2. Balcer Wiktoria
3. Gąsior Malwina
4. Juras Nadia
5. Kac Antoni
6. Kałowska Agata
7. Konarzewski Igor
8. Pieńvczuk Antonina
9. Ratkowski Aleksander
10. Załęska NelaKlasa I b
1. Osytek Patryk
2. Duraj Maja
3. Małachowska Liliana
4. Niemierka Alan
5. Powierza Mikołaj
6. Pawłowska OlgaKlasa II a
1. Dąbkowski Szymon
2. Brzeziński Borys
3. Sadlik Kornelia
5. Salamończyk Wiktoria
6. Skiba Lena
7. Kucharczyk Marika
8. Wasiak KarolKlasa II b
1. Gajc Szymon
2. Kaput Aicja
3. Kaput Natalia
4. Oleksiak Paulina
5. Oleksiak PiotrKlasa III
1. Dąbrowska Aleksandra
2. Grzybowska Barbara
3. Kryszkiewicz Piotr
4. Sikora ZofisKlasa IV
1. Balcer Patrycja – wzorowe
2. Ciach Franciszek – bardzo dobre
3. Falba Anna – wzorowe
4. Łukasiak Maja – wzorowe
5. Łukasiak Jagoda – wzorowe
6. Osytek Michał – wzorowe
7. Skiba Amelia - wzoroweKlasa V a
1. Dąbkowski Karol – wzorowe
2. Gębicki Dominik – wzorowe
3. Kac Franciszek – wzorowe
4. Lipiński Kuba – wzorowe
5. Osytek Hubert – wzorowe
6. Załęski Wiktor – wzoroweKlasa V b
1. Grześkiewicz Igor – wzorowe
2. Zdunek Oskar – wzoroweKlasa VI
1. Powierza Aleksandra - wzorowe
Klasa VII a
1. Oleksiak Stanisław – wzorowe
Klasa VII b
1. Kapsa Oliwia – wzorowe
2. Skwara Kinga – wzorowe
3. Sobotka Nikola – wzoroweKlasa VIII a
1. Kucharczyk Blanka – wzorowe
2. Kukwa Alicja – wzorowe
3. Pankowska Joanna – wzorowe
4.Gudyn Oliwia – wzorowe
5. Sudoł Katarzyna – wzoroweKlasa VIII b
1. Grześkiewicz Jakub – wzorowe
Podróż z przyrodą
Uczniowie z klasy I a, I b i III a aktywnie spędzili ostatni tydzień szkoły. Odwiedzili pomnik Bronisława Deskura, a także wybrali się malowniczą trasa do miejscowości Fidest w której rozpalili ognisko. Z przyjemnością korzystali z uroków pięknej pogody!
Milena Kołodziejczyk
26
Ubezpieczenie NNW
Szanowni Rodzice !
Informujemy, że w roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła nie organizuje grupowego ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży, tzw. NNW szkolnego. Mogą Państwo skorzystać z oferty indywidualnego ubezpieczenia NNW w Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Więcej informacji kliknij tu.
List Ministra Edukacji i Nauki
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazujemy list Ministra Edukacji i Nauki na zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2021/2022. kliknij tu.W imieniu Ministra Edukacji i Nauki życzymy udanego i spokojnego letniego wypoczynku.
Z wyrazami szacunku
Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki
Drzewka Absolwentów
Zgodnie z tradycją szkoły, uczniowie klas VIII a i VIII b zakupili rośliny ozdobne, które zostały posadzone na terenie szkoły. Pamiątka umili wspólną zieloną przestrzeń naszej szkoły oraz wpłynie na poprawę nastroju. Dziękujemy!
Marlena Łysikowska, Magdalena Marsicka
7
Wyjazd VII a
22 czerwca 2022 r. klasa VII a wyjechała po raz ostatni w tym roku szkolnym do Wyszkowa na spacer po Parku Karola Ferdynanda Wazy. To miejsce, gdzie dzieci mogły odetchnąć od codzienności i spędzić razem czas inaczej niż zwykle. Skorzystaliśmy z urządzeń do ćwiczeń, palcu zabaw i boiska, gdzie odbył się mecz koszykówki. Na końcu był wspólny posiłek i lody. Bliski kontakt z naturą i świeżym powietrzem bardzo dobrze wpłynął na samopoczucie uczniów. Wszyscy wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale zadowoleni.
K. Napiórkowska
1
„Wyszków łapie deszczówkę”
We wtorek 21 czerwca w klasie IV przeprowadzony został warsztat edukacyjny „Wyszków łapie deszczówkę”, w ramach projektu „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”.
Celem warsztatu było podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zapoznanie uczniów z kwestią zależności środowiska naturalnego i człowieka od zasobów wodnych oraz z bardzo istotną w kontekście zrównoważonego rozwoju kwestią ograniczenia zużycia tych zasobów.
Została przeprowadzona pogadanka z uczniami, w jaki sposób mogą oszczędzać wodę. Jak ważne jest gromadzenie wody deszczowej, którą można wykorzystać do podlewania roślin podczas suchych dni. Dzieci wysłuchały bajki „Woda w przyrodzie”, nauczyły się piosenki p.t. „Każda kropla jest ważna”, a następnie wykonały prace plastyczne na temat zatrzymywania wody deszczowej na ich podwórkach.
Anna Suchta
2
Ahoj przygodo!
21 czerwca odbyła się ostatni w tym roku audycja muzyczna. Oczywiście, ze względu na obecny czas miała ona wakacyjny klimat i porwała dzieci w świat żeglarskich szantów. Podczas audycji miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu na największego miłośnika i znawcę muzyki.
I miejsce zajął Szymon Gajc
II miejsce zajęła Aleksandra Dąbrowska
III miejsce zajął Adam Oleksiak.Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy!
Milena Kołodziejczyk
5
Nieznajomi
20 czerwca uczniowie klas I-III wybrali się do Hutnika na „Przedstawienie o ograniczonym zaufaniu do nieznajomych poznanych na ulicy i w Internecie”. Przedstawienie oparte na motywach baśni Braci Grimm „O Królewnie Śnieżce” i bajki „O Króliczku” wprowadzi dzieci w bardzo aktualne społecznie treści o potrzebie wyjątkowej ostrożności w stosunku do ludzi poznanych na ulicy i w Internecie. Na koniec każdy z uczniów dostał książeczkę z bajką „O króliczku”.
Milena Kołodziejczyk
2
„Złap klimat w Wyszkowie”
19 czerwca 2022 r. podczas imprezy plenerowej „Złap klimat w Wyszkowie” zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów w ramach projektu „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”. Z naszej szkoły wzięło udział w tych konkursach wielu uczniów.
Tymon Kołakowski z klasy V a uzyskał V miejsce w konkursie „Moja podróż eko-transportem”.
Kacper Kalinowski z klasy V b i Oskar Reniewicz z klasy VII b otrzymali wyróżnienie w konkursie „Wyszkowska przyroda w obiektywie”.
Anna Suchta
Świętowaliśmy z Patronem Szkoły
17 czerwca od 2005 roku był w naszej szkole dniem wyjątkowym, dniem naszego Patrona. Podobnie było w piątek 17 czerwca 2022 roku po prawie dwuletniej pandemicznej przerwie.Tego dnia uczniowie mieli szansę poznać historię szkoły, którą przybliżyła Pani Dyrektor Urszula Gałecka. Uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej twórczości Jana Brzechwy i wspólnej zabawie w malowanie na świeżym powietrzu.
Społeczność szkolna miała okazję podziwiać filmy przygotowane przez uczniów klasy VIII a w ramach konkursów "WOS ma głos" i "Honorowy Obywatel Wyszkowa".
Uczniowie klas piątych otrzymali nagrody książkowe i dyplomy za Szkolny Konkurs Mitologiczny. Wręczono także nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego na portret pana Kleksa i ilustrację do wierszy Jana Brzechwy. Dwójka uczniów z klasy VIII b otrzymała za ,,Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie"
Uczniowie nagrodzeni w konkursach plastycznych:
Klasy IV-VIII
I miejsce – Wiktor Załęski
II miejsce – Amelia Skiba
III miejsce – Nikola Rosińska
Wyróżnienie: Anna Falba, Oliwia Kapsa, Aleks Kapsa, Natalia ŁukasiakKlasy O – III
I miejsce – Liliana Małachowska
II miejsce – Piotr Oleksiak, Paulina Oleksiak
III miejsce – Barbara Grzybowska, Zofia Sikora
Wyróżnienie: Oskar Balcer, Maja Duraj, Sara Perzyna, Aleksander Skwara, Aleksander Kamiński, Oliwier NowakDo zobaczenia za rok!
Urszula Kalata, Dorota Kołakowska, Beata Szczerba, Anna Zaremba
51
Szkolny konkurs „Mam talent” 2022r
17 czerwca odbył się szkolny konkurs pt „Mam talent”, w którym uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje talenty. Konkurs podzielny był na dwie kategorie: klasy O – III i IV – VIII. Były śpiewy, recytacja, granie na keyboardzie i gitarze oraz na tubach. Wszystkie występy były cudowne. Widać było, że każdy uczestnik włożył dużo pracy w przygotowanie się do niego. Jurii w składzie Pani Ewelina Wyszyńska, Elżbieta Krystyna Kurek i Pani Dorota Kołakowska miały problem z wyłonieniem zwycięzców. Po długiej debacie doszło do porozumienia i wyłoniło „Szkolne Talenty”.
W kategorii O – III
1 wyróżnienie otrzymała Lena Skiba z klasy II a
2 wyróżnienie zespół z klasy I b w składzie: Maja Duraj, Kalina Pietrzak, Liliana Małachowska, Mikołaj Powierza i Patryk Osytek.
W kategorii IV – VIII
Wyróżnienie otrzymała Maja Łukasiak z klasy IV a
Każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodki upominek a zwycięzcy dyplomy, książki, puzzle i gry dydaktyczne. Wszyscy bawili się bardzo dobrze i miło spędzili czas.
K. Napiórkowska
7
Wycieczka do Łodzi
W piątek 15 czerwca 2022 r. klasa IIIa, Ia i część uczniów z klasy Ib i IIa odbyła wycieczkę do Łodzi. Spotkaliśmy się z panem przewodnikiem i wyruszyliśmy na zwiedzanie. Zobaczyliśmy Księży Młyn i zabudowania dawnej fabryki. Następnie przeszliśmy ulicą Piotrkowską. Na swojej drodze spotkaliśmy pomnik stół fabrykantów. Zadziwił nas pasaż róży projektu Joanny Rajkowskiej, z kamienicami wyłożonymi lusterkami oraz kamienice z namalowanymi postaciami z bajek.
Kolejnym punktem programu było ZOO w Łodzi. Odwiedziliśmy Orientarium- najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Mogliśmy obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Pogoda w ZOO dopisała, więc spacer był bardzo przyjemny. Dzieci były zmęczone ale zachwycone.
Grupą opiekowały się panie: Wioleta Bajorek, Ewa Kopko, Milena Kołodziejczyk,
Urszula Powierza, Joanna Zawisza.24
Wycieczka rowerowa klas V b i VI
W dniu 15 czerwca klasy V b i VI wraz z wychowawcami p. Ewą Kosikowską i p. Jackiem Andrusiukiem wybrali się na wyprawę rowerową do parku linowego w Deskurowie ,,Leśna Frajda". W miejscu tym, dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również wiele się nauczyły. Po przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa oraz pod czujnym okiem instruktora, uczniowie strzelali z łuku, z paintballa oraz ruszyli na trasy zawieszone między drzewami, na różnych wysokościach. Ciekawe przeszkody i zjazdy oraz odrobina wysiłku fizycznego i adrenaliny przyniosły wiele frajdy. Nie zabrakło też ogniska, gdzie dzieci piekły kiełbaski i pianki. Wszystkim bardzo miło i szybko upłynął czas zabawy- na pamiątkę pozostały zdjęcia i wspomnienia.
Jacek Andrusiuk, Ewa Kosikowska
9
Wycieczka do Niepokalanowa
Uczniowie z klasy II, III, IV, i z klas piątych 14 czerwca byli na wycieczce w Niepokalanowie wraz z Paniami katechetkami, Panią Beatką i rodzicami. Po dojechaniu na miejsce oglądaliśmy Panoramę czyli dzieje Polski od momentu kiedy nasze Państwo przyjęło chrzest do czasów współczesnych. Byli ukazani wielcy Polacy, którzy zapisali się szczególnie w rozwój chrześcijaństwa, jego Maryjności i w zdobywanie niepodległości Polski.Później uczestniczyliśmy we Mszy św. a po niej jedliśmy obiad.Po obiedzie zwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa. Bracia Franciszkanie od XIX wieku mają swoja Straż Pożarną, która składa się z zakonników.Brat zakonny przybliżył nam życiorys św. Maksymiliana Kolbe, który założył Niepokalanów.Kupiliśmy dużo ciekawych pamiątek, a Panie nauczycielki pochwaliły nas za dobre zachowanie.
Grażyna Sroczyńska
Kazimierz nad Wisłą
W dniu 13 czerwca 2022 r. klasy: V a, VII b oraz VIII b uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny nazywany też Kazimierzem nad Wisłą, to miasto perełka. Jego znakiem rozpoznawczym są pięknie zdobione kamienice i artystyczna atmosfera. Nadwiślane miasteczko założone przez Kazimierza Sprawiedliwego, uważane za perłę polskiego renesansu.
Zwiedzanie zaczeliśmy od rejsu statkiem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Następnie czekała na nas przejażdżka melexami trasą do wąwozu korzennego, po drodze spotkając synagogę ścianę płaczu. Zatrzymaliśmy się też przy kościele farnym, który posiada jedne z najstarszych organów w oprawie modrzewiowej. Jedno z najbardziej znanych miejsc w Kazimierzu to bez wątpienia Góra Trzech Krzyży – nasz kolejny punkt wycieczki. Nagrodą za wspinaczkę były piękne widoki. Następnie zwiedzaliśmy renesansowy rynek i podziwialiśmy urokliwe kamieniczki. Tu mieliśmy czas na zakup kazimierskich kogutów i pamiątek.
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.
Małgorzata Nasiadka, Anna Zaremba, Hanna Zdunek
18
Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2022/2023
Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2022/2023 obowiązujące w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie znajdziesz tu.
Zlot WiP
11 czerwca w Wyszkowie na Hali Sportowej WOSiR odbył się zlot Wip, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas VI, VII I i VIII. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w różnych warsztatach: sztuki walki, wizaż oraz inspiracje teatralne. Po całym dniu pracy na warsztatach na gali finałowej wszyscy uczniowie zaprezentowali czego nauczyli się przez cały dzień. Po gali finałowej młodzież mogła wyszaleć się na parkiecie tańcząc na WiPotece. To był bardzo udany dzień.
Beata Szczerba
5
Konkurs programistyczny ,,Baltie"
,,Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie" to indywidualny konkurs programowania w języku Baltie 3. Jest on przeznaczony dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, szkół średnich, uczelni oraz dla organizacji pracujących z dziećmi. Głownym celem konkursu jest rozwijać zainteresownia i uzdolnienia w kierunku programowania. Konkurs trwał od stycznia do czerwca i składał się z czterech etapów: domowym, szkolnym, wojewódzkim i międzynarodowym. Dwójka uczniów z klasy VIII b: Konrad Dąbrowski oraz Przemysław Pielak pokanała szereg przeciwników oraz wszystkie etapy i zdobyli tytuł Finalisty.
Gratulujemy!
Anna Zaremba
Dzień Pustej Klasy
10 czerwca 2022 r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w obchodach Dnia Pustej Klasy, który jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Podczas spaceru po najbliższej okolicy odkrywali wartość edukacji terenowej – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie. Dzieci obserwowały rośliny i zwierzęta chronione w ich naturalnym środowisku oraz bawiły się na wiejskim placu zabaw.
Duża dawka ruchu na powietrzu poza budynkiem szkoły i moc natury sprawiły, że to był fajny dzień.
Wychowawca:
Monika Skołożyńska13
Znawcy mitologii
9 czerwca uczniowie klas piątych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Mitologicznym. Miał on formułę drużynową, a rywalizowało ze sobą aż siedem zespołów. Zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki, rebusów, zadań z frazeologii i ustalenie listy gości restauracji ,,Na Olimpie".
Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z klasy V a w składzie: Wiktor Załęski, Dominik Gębicki, Karol Dąbkowski, Jan Gonerka, Hubert Osytek. Zespół z klasy V b w składzie: Julia Małachowska, Szymon Rosiński, Orest Yuhimets, Nikola Rosińska, Jagoda Kopka zdobył drugie miejsce, natomiast laureatami trzeciego miejsca została drużyna z klasy V a: Nikola Łach, Franciszek Kac, Aleksander Bala, Tymon Kołakowski, Gabriela Urbanowska.
Jesteśmy pod wrażeniem poziomu Waszej wiedzy. Gratulujemy zwycięzcom!
Opiekunowie konkursu: U. Kalata, M. Kwiecińska, M. Depta
2
Jak się robi krówki?
Dnia 8 czerwca 2022r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b odkrywały tajemnicę powstawania cukierków w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowo- Usługowym ,,Mleks" w Wyszkowie. Ubrane w fartuszki i czepki weszły na linię produkcyjną, gdzie oglądały proces produkcji krówek i tortów. Dzieci wzięły udział w degustacji wyrobów firmowych m.in. krówek, ciast i tortowych mas. Grupa została bardzo ciepło przyjęta przez pracowników przedsiębiorstwa ,, Mleks" i i obficie obdarowana ich wyrobami. Następnie odbyła się wizyta w firmowym sklepie, zakup słodkich upominków i pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy!
Hanna Budzińska, Milena Kołodziejczyk, Agata Wachowska
10
Honorowy Obywatel Wyszkowa
Uczestnicy działającego w naszej szkole koła historycznego wzięli udział w konkursie filmowym, dotyczącym przedstawienia postaci wybranego, honorowego obywatela Wyszkowa. Wybór padł na Eugeniusza A. Daszkowskiego. Uczniowie w barwny sposób przedstawili wyszkowski fragment jego wspomnień, wzbogacając film o wiele zabawnych scen z życiorysu postaci. Ich wysiłki zostały nagrodzone wysokim, trzecim miejscem. Film był również prezentowany podczas Wyszkowskich Dni Nauki.
Michał Depta
Wycieczka do Nadleśnictwa w Wyszkowie
6 czerwca uczniowie klasy IVa i Vb wybrali się wraz z Paniami na ciekawe zajęcia do nadleśnictwa w Leszczydole Nowinach. Mieliśmy okazję obserwować przepiękne walory przyrodnicze lasów państwowych. Pan Piotr pracownik nadleśnictwa pokazał nam jastrzębia, myszołowa i sowę. Na ścieżce dydaktycznej podziwialiśmy rzadkie gatunki drzew i roślin. Z uwagą słuchaliśmy ciekawych informacji, które miał nam do przekazania pan Piotr. Po wizycie w lesie udaliśmy się na miejsce gdzie było dla nas przygotowane ognisko, na którym upiekliśmy sobie kiełbaski. Po posiłku, mogliśmy jeszcze pospacerować po terenie nadleśnictwa. To była bardzo interesująca lekcja przyrody .
Beata Szczerba, Anna Suchta, Dorota Kołakowska, Ewa Kosikowska
,,Co z tym klimatem?"
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły: Joanna Pankowska, Aleksander Adamski i Oskar Perzyna, 3 czerwca wzięli udział w szkoleniu w ramach projektu ,,Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie". Szkolenie odbyło sie w restauracji "Pod jesionem" w Wyszkowie.
Młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę na temat przyczyn zmian klimatu, globalnego ocieplenia, odnawianych źródeł energii, jak można wykorzystać wodę deszczową.
Uczestnicy szkolenia otrzymali drobne upominki.
Anna Suchta
Dobra książka – Polecam!
W trosce o poprawę stanu czytelnictwa w naszej szkole uczniowie klasy VII b wzieli udział w projekcie ,, Dobra książka - Polecam!". Głównymi celami projektu było: promocja książki i czytelnictwa, rozbudzenie zainteresowania książką, sprawienie, aby czytanie stało się nawykiem i przyjemnością, zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwijaniu zainteresowań dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli za zadanie tworzenie prezentacji multimedialnych opowiadających o ulubionych książkach uczniów z zasobów biblioteki szkolnej. Projekt okazał się była doskonałą metodą do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.
Anna Zaremba
„Czytam, bo lubię to”
Są książki, które się czyta.
Są książki, które się pochłania.
Są książki, które pochłaniają czytającego.Maria Pruszkowska
W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy VII a wzięli udział w projekcie czytelniczym pod tytułem „Czytam, bo lubię to”, który trwał od listopada 2021r. do maja 2022r. Podstawowym założeniem projektu było rozwijanie kontaktu uczniów z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i daje radość, zaś celem głównym kształtowanie zainteresowań czytelniczych. Głównym zadaniem było przeczytanie jak najwięcej książek i zachęcenie kolegów do ich przeczytania. Na koniec projektu, każdy uczeń miał za zadanie stworzyć prezentację, w której znalazł się: tytuł, autor, zdjęcie i krótki opis (własne spostrzeżenia, odczucia) przeczytanych książek.
Projekt czytelniczy był bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym.
Wychowawca:
K.Napiórkowska1
,,Książka moim przyjacielem’’
Czas trwania projektu: listopad 2021- maj 2022r
W trakcie realizacji projektu podjęto wiele działań, których celem było :
1.Zachęcanie uczniów do czytania książek, korzystania z księgozbioru szkolnego.
2.Rozwój słownictwa, pamięci i wyobraźni u dzieci.
3.Kształtowanie nawyków czytania i zdobywania wiedzy na życie.
4. Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci.
5.Poprawianie pamięci, skupiania uwagi oraz koncentracji.Podczas projektu przeprowadzane były pogadanki na temat przeczytanej książki.
Głównymi zadaniami projektu były:
1. Powołanie klasowego łącznika z biblioteką, którego zadaniem było sprawdzanie czytelnictwa uczniów klasy 5b raz w miesiącu – pierwszy raz w grudniu. Łącznikiem została Julia Małachowska.
2. Uczniowie mieli za zadanie wypożyczenie i przeczytanie przynajmniej jednej książki raz w miesiącu.
3. Każdy uczeń prowadził dzienniczek, w którym zapisywał autora, tytuł i krótką informację w postaci notatki lub rysunku przeczytanej książki.
4. Raz w miesiącu ( na ostatniej godzinie wychowawczej w danym miesiącu) łącznik z biblioteką zaprezentował wyniki czytelnictwa w klasie.
5. Na godzinie wychowawczej uczniowie przedstawiali przeczytane przez siebie książki.
6. Każdy uczeń na godzinie wychowawczej miał możliwość przeczytania fragmentu swojej ulubionej książki.
7. Wykonanie gazetki klasowej – książki, które przeczytaliśmy - maj.Uczniowie starali się wykonywać zadania projektu. Każdego miesiąca najlepszy czytelnik otrzymywał dyplom:
Listopad: Julia Małachowska 6
Grudzień: Julia Małachowska , Damian Sowiński , Oskar Zdunek 2
Styczeń: Oskar Zdunek 6
Luty: Jagoda Kopka, Oskar Zdunek 3
Marzec: Oskar Zdunek ,Julia Małachowska 3
Kwiecień: Oskar Zdunek 5
Maj: Kacper Kalinowski 7Co miesiąc, skrupulatnie sprawdzano dzienniczki uczniów, łącznik współpracował z biblioteką szkolną oraz obserwowano uczniów w codziennej praktyce z pracą z książką.
Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowało się bardzo wielu uczniów. Jego cel został osiągnięty i w pełni zrealizowany.
Ewa Kosikowska
„Dobra książka – Polecam!”
W ramach realizacji projektu czytelniczego ,,Dobra książka – Polecam!". Uczniowie klasy Va, na zajęciach z wychowawcą zaprezentowali kolegom najciekawszą według nich książkę i zachęcali kolegów do przeczytania jej. Ponadto wykonali bombki, ozdabiając je w ilustracje przeczytanych książek, które zawiesili na choinkach w swoich domach. Kolejnym działaniem uczniów było wykonanie kart pracy ilustrujących stronę tytułową książki, którą ich zdaniem warto przeczytać i zaprezentowali je społeczności szkolnej.
Wychowawca
„Z książką za pan brat’’
Uczniowie klasy IV uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Z książką za pan brat”. Projekt trwał od listopada 2021 do maja 2022. Opiekunami tej edukacyjnej inicjatywy była pani Anna Suchta i Beata Szczerba. W trakcie realizacji projektu podjęto wiele działań, takich jak: zachęcanie uczniów do czytania książek, korzystania z księgozbioru szkolnego. Rozwijanie słownictwa, pamięci i wyobraźni u dzieci. Kształtowanie nawyków czytania
i zdobywania wiedzy na życie. Wzmacnianie poczucia własnej wartości u dzieci. Poprawianie pamięci i skupiania uwagi oraz koncentracji.Podczas projektu uczniowie prowadzili dzienniczki z informacjami na temat przeczytanej książki oraz były przeprowadzane pogadanki na temat przeczytanej książki.
W klasie zrobiono gazetkę zachęcającą do przeczytania ciekawych książek.Uczniowie starali się wykonywać zadania projektu. Każdego miesiąca najlepszy czytelnik otrzymywał dyplom:
Grudzień: Lena Szymborska
Styczeń: Lena Szymborska
Luty: Hubert Kalata
Marzec: Zuzanna Góral
Kwiecień: Lena Szymborska
Maj: Aleksandra BalcerProjekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym,
w które zaangażowało się bardzo wiele dzieci.Anna Suchta, Beata Szczerba
„Książka moim przyjacielem”
Uczniowie klasy III realizowali Program Edukacji Czytelniczej „Książka moim przyjacielem”, którego celem było kształtowanie w dzieciach nawyku i potrzeby obcowania z książką. Projekt stwarzał również uczniom szansę poznania świata książki i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Odbyło się 10 spotkań, na których uczniowie realizowali kolejno punkty programu. Najpierw udali się do biblioteki szkolnej, gdzie wypożyczyli książki. Odbył się klasowy konkurs pięknego czytania „Czytam! Lubię to!”. Co miesiąc wspólnie z nauczycielem wykonywali gazetki i prezentowali tytuły ulubionych książek „To warto przeczytać”. Zorganizowano konkurs recytatorski utworów Jana Brzechwy na szczeblu klasowym a laureaci mieli zaszczyt reprezentować klasę na szczeblu szkolnym. Wykonano indywidualnie i grupowo plakaty zachęcające do czytania książek. Uczniowie zaprojektowali i wykonali kolorowe zakładki z ulubionymi cytatami. Nauczyli się piosenek promujących czytanie, które chętnie śpiewają w szkole i w domu.
Ewa Kopko
4
„Klub przyjaciół żółwika Franklina”
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II b wzięli udział w projekcie czytelniczym „Klub przyjaciół żółwika Franklina”. Głównym celem projektu było propagowanie czytelnictwa oraz rozwój kreatywności.
Dzieci utożsamiały się z bohaterem serii książek, ponieważ kłopoty małego żółwia Franklina pokrywały się z tymi, jakie sami przeżywają. Opowiadania były dopasowane do rozwoju czytelników wkraczających w świat literatury. Proste zdania, duże litery oraz kolorowe obrazki ułatwiały zrozumienie treści oraz wyciągnięcie stosownych wniosków.
Samodzielne czytanie książek rozbudziło u uczniów aktywność twórczą, dzięki czemu powstały bardzo ciekawe prace przedstawiające tytułowego bohatera lektur.
Wychowawca
Monika Skołożyńska1
Z czytaniem za pan brat
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy II a realizowali projekt edukacji czytelniczej „Z czytaniem za pan brat”. Poprzez udział w programie dowiedzieli się jak poznawanie literatury pozytywnie wpływa na rozwój człowieka, kształtuje różne umiejętności, inspiruje, pobudza i wspiera. W ramach programu uczniowie m. in. korzystali z księgozbioru biblioteki szkolnej, głośno czytali rodzicom w domu, wykonywali prace plastyczne związane z lekturą, zorganizowali wystawę książek w klasie.
Wychowawca: Joanna Zawisza
„Magia czytania”
„Magia czytania” to program edukacji czytelniczej w klasie I b. W trakcie realizacji programu uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną i poznali pracę bibliotekarza, samodzielnie wybierali książki do wypożyczenia. Poznały regulamin biblioteki i zasady korzystania z księgozbioru. Samodzielnie zrobiły zakładki do książek oraz brały udział w konkursie na projekt okładki. Dzieci przynosiły do szkoły ulubione lektury i próbowały zachęcić pozostałych do ich przeczytania. Wykonywały prace plastyczne do wybranych utworów. Klasa brała udział w Dniu Postaci z Bajek, podczas którego przebierała się za ulubionych bohaterów. Zwieńczeniem programu była wizyta w Miejskiej Bibliotece w Wyszkowie.
Urszula Powierza
8
„Mole książkowe”
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy I a uczestniczyli w Projekcie Promującym Czytelnictwo „Mole książkowe”. Głównym celem projektu było propagowanie czytelnictwa i wyrobienie nawyku częstego sięgania po książkę. Projekt był realizowany od listopada 2021 r. do czerwca 2022 r. W ramach projektu uczniowie:
- zorganizowali „Kącik książki”, do którego każdy mógł przynieść swoje ulubione książki lub książki związane z tematem lekcji (W „Kąciku książki” znalazły się także nasze lektury),
- ustalili zasady korzystania z książek zgromadzonych w „Kąciku książki”,
- wzięli udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek”,
- wzięli udział w uroczystości Pasowania na czytelnika i wypożyczyli pierwszą książkę ze szkolnej biblioteki,
- brali udział w lekcji bibliotecznej prowadzonej w bibliotece szkolnej i zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz pracą bibliotekarza,
- wykonali pracę plastyczną pt. „Moja ulubiona książka”,
- wzięli udział w klasowym quizie „Jaka to baśń?,
- przebrali się za ulubioną postać z książki,
- odwiedzili, razem z klasą I b, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, gdzie zapoznali się z biblioteką oraz z jej zbiorami,
- słuchali książek czytanych przez starszych uczniów,
- przeprowadzili wywiad z rodzicami nt.: „Ulubione książki z dzieciństwa naszych rodziców”.Odbył się także klasowy konkurs recytatorski utworów Jana Brzechwy, którego zwycięzcami zostali:
I miejsce – Antoni Kac
II miejsce – Agata Kałowska
III miejsce – Filip Burczewicz.Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy do pokolorowania według własnego pomysłu.
Wychowawca: Monika Dryja
24
Wyszkowskie Dni Nauki
W dniu 02.06.2022 r. oraz 03.06.2022 r. uczniowie naszej szkoły - klasa VI, VII a, VII b wzięli udział w Wyszkowskich Dniach Nauki, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla "Jaskółki" w Wyszkowie pod hasłem ,,Zasłużeni dla ziemi Wyszkowskiej". Pierwszego dnia szkoły podstawowe i średnie z gminy Wyszków przygotowały bardzo bogaty program edukacyjny, aby propagować naukę. Była to okazja do pokazania swoich pasji, umiejętności i wiedzy. A uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z tego wszystkiego poprzez swoją obecność, obserwację i wykonywanie zadań. Zaś drugiego dnia Centrum Nauki Kopernika z Warszawy zaprezentowało interaktywną wystawę, z której uczniowie mogli dowiedzieć się np. ,,Jak powstaje film" oraz wiele innych ciekawostek np. Silny jak serce, Wirujące krzesło, Człowiek układanka. Najlepsza jest nauka poprzez działanie, dlatego wiedza, którą zdobyli drugiego dnia zostanie z nimi na długo bądź na zawsze.
K. Napiórkowska
16