Wigilia WiP
15 grudnia uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wigilii zorganizowanej przez WiP i Młodzieżową Radę Miejską, która odbyła się w Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie. Impreza trwała od godziny 17:00 do 20:00. Mogliśmy zobaczyć spektakl o tematyce świątecznej w wykonaniu Teatru Farsa. Dzieliliśmy się opłatkiem. Składaliśmy świąteczne życzenia. Młodzież szkolna posmakowała potraw wigilijnych. Słuchaliśmy kolęd. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
Beata Szczerba
,,Białe szaleństwo”
13 grudnia 2023 r. grypy zerowkowiczów Oa i O b, wzięły udział w najnowszym widowisku Rewii Dziecięcej Sylaba ,pt. ,,Białe szaleństwo”. Zespół wprowadził nas w iście świąteczny nastrój .Na scenie zaprezentowało się blisko 150 dziewcząt w strojach elfów, śnieżynek i choinek. Mieliśmy okazję obejrzeć niezwykle przedstawienie, pełne śpiewu, tańca i akrobacji. Dzieciom bardzo podobał się występ, z zaciekawieniem słuchały i oglądały, tym bardziej, ze brała w nim udział koleżanka z grupy z O b Michalinka Duraj.
Marianna Zyśk
8
Teatr Capitol
W poniedziałek, 11 grudnia 2023 r., uczniowie klasy IV b odwiedzili stolicę. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od świetnej zabawy w Parku Trampolin w Stacji Grawitacji. Pod okiem trenerów - opiekunów przeżyliśmy wspaniałą przygodę w zeskokowych trampolinach i niesamowitej wieży skoków. Będąc w Warszawie w ten przedświąteczny czas, nie mogliśmy pominąć wizyty na Starym Mieście, gdzie podczas spaceru podziwialiśmy piękno dekoracji bożonarodzeniowych.
Następnie niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Teatrze Capitol. Oglądaliśmy tam muzyczny spektakl pt. ,,Wanna Archimedesa” wprowadzający dzieci w świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków! Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawił swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, dzieci poznały dokonania Newtoona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Nurkował w WANNIE, aby poznać prawo ARCHIMEDESA i stwierdził, że może przepłynąć przez ocean na pokładzie słynnej SANTA MARII, aby razem z Krzysztofem Kolumbem odkryć Amerykę. Poddawaliśmy się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI, ulegaliśmy czarowi CHIŃSKICH CIENI, spotkaliśmy się z DUCHAMI i dowiedzieliśmy się KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. To była zabawna lekcja, w której każdy mógł uczestniczyć. Wszystko to działo się w klasie – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń naukowych, gdzie centralne miejsce zajmowała tytułowa WANNA ARCHIMEDESA. Po spektaklu odbyło się spotkanie z Mikołajem, który rozdał dzieciom Mikołajkowe słodkości.
Przyjemne chwile i wspólnie spędzony czas pozostanie na długo w pamięci.
Marta Frąckiewicz i Iwona Trol
39
Fabryka Pomysłów
W dniu 8 grudnia 2023 r. uczniowie klasy: IV a, VI a i VI b wyjechały na wycieczkę do Ciechanowa.
Pierwszym punktem wycieczki była rekreacja na kręgielni City Park, która okazała się wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas.
Kolejnym miejscem do zwiedzania był Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział historię zamku oraz oprowadził po jego pozostałościach. Uczniowie poznali legendę o ukrytym skarbie i strzeżącym go czarnym psie. Miały też okazję przymierzyć elementy stroju rycerza czy zakuć w kajdany.
Ostatnim punktem wycieczki była Fabryka Pomysłów, w której poznali historię i obejrzeli cały proces wyrobu ozdób choinkowych. Była to okazja do poznania fascynującego procesu wytwarzania bombek, od wydmuchania kształtu po dekorację. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, gdzie następnie będą mogły stworzyć własne, niepowtarzalne ozdoby. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę, własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.
Po dniu pełnym wrażeń i ciekawych przygód wszyscy w radosnym nastroju wrócili do domu.
Urszula Kalata, Beata Szczerba, Iwona Trol, Anna Zaremba
52
Ho Ho Ho - Mikołaj w naszej szkole!
Któż z nas nie lubi niespodzianek i prezentów? Nie da się ukryć, że to właśnie w grudniu jesteśmy szczególnie rozpieszczani…
Wszyscy wiedzą, że Święty Mikołaj odwiedza i obdarowuje grzeczne dzieci, a może i dorosłych (w końcu w każdym dorosłym drzemie natura dziecka, a bez względu na wiek każdy lubi poczuć się wyjątkowo ). Jedno jest pewne – Mikołaj jest wielkim przyjacielem dzieci i długo wyczekiwanym przez nich gościem. A co z tymi dziećmi (i tymi starszymi również…), które źle się sprawowały? Zgodnie z tradycją mogą liczyć jedynie na rózgi, co ma ich przestrzec przed dalszym niewłaściwym zachowaniem.
W naszej szkole 6 grudnia dzieci już od samego rana wyczekiwały tego WYJĄTKOWEGO GOŚCIA. Kiedy na korytarzu zaczął rozbrzmiewać dźwięk dzwonka, na twarzach dzieci zagościł uśmiech, a w oczach pojawił się błysk. Z największą niecierpliwością i ekscytacją na Mikołaja i Pani Mikołajowej czekały najmłodsi. Pozostawała już tylko jedna wątpliwość… Czy wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zasłużyli na prezenty? A może ktoś zostanie „obdarowany” rózgą?
Na szczęście WSZYSCY bez wyjątku zasłużyli na prezenty, co potwierdził przybyły do każdej z klas Mikołaj.
Wychowawcy
59
„Mirai”
To już trzeci raz w tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VI z naszej szkoły w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, pod opieką nauczycieli wybrali się do WOK Hutnik w Wyszkowie. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć piękną, animowaną opowieść p.t.: „Mirai”, o empatii, trudnych zmianach, obowiązkach i korzyściach, jakie wynikają z naszej przynależności do wspólnoty. Główny, kilkuletni bohater Kun staje wobec wyzwania, jakim jest pojawienie się w domu małej siostry, Mirai. Po seansie filmowym odbyła się krótka prelekcja związana z filmem oraz miła niespodzianka, słodki upominek od samego Mikołaja. Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Marta Frąckiewicz
2
Jak ocalić smoka?
6 grudnia 2023r. uczniowie klas I – III po raz trzeci uczestniczyli w edycji projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Spotkanie odbyło się jak zawsze prelekcją, na której była mowa o tym jakie zagrożenia niesie Internet? W czym Internet ułatwia życie? Co to jest cyberbezpieczeństwo? Oraz co to są media społecznościowe?
Następnie uczniowie obejrzeli film o dziewięcioletniej Gine, która potrzebuje kryjówki po ucieczce z ośrodka dla imigrantów. Gina postanawia spędzić świąteczny czas w domu, którego właściciele wyjechali właśnie na ferie. Mieszkający nieopodal Mortimer podejmuje się doglądania domu podczas nieobecności sąsiadów. Chłopak większość czasu spędza w świecie wirtualnym – o jego popularności i relacjach z rówieśnikami mają świadczyć kolejne polubienia materiałów, które zamieszcza w sieci. Dzieci spotykają się przez przypadek. Choć z pozoru nic je nie łączy, niebawem okazuje się, że mają wspólny cel. W piwnicy odkrywają zagubionego smoka. Czy uda im się znaleźć sposób na to, żeby bezpiecznie wrócił do domu?
Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Katarzyna Napiórkowska
6
XX Konkurs Recytatorski Twórczości Cypriana Kamila Norwida
z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nicC. K. Norwid
Dnia 5.12.2023 r. Karol Dąbkowski z klasy VII a reprezentował naszą szkołę na konkursie recytatorskim poświęconym twórczości Cypriana Kamila Norwida i Wisławy Szymborskiej. Nasz uczeń pięknie zaprezentował wiersz Modlitwa. W konkursie wystąpiło ponad dwudziestu recytatorów ze szkół podstawowych i średnich. Młodzi artyści znakomicie poradzili sobie z niezwykle wymagającymi tekstami i dostarczyli zebranym wielu wrażeń artystycznych.
Wystąpienie na scenie przed jury i zgromadzoną publicznością to bardzo trudne zadanie, z którym Karol bardzo dobrze sobie poradził. Brawo!
Urszula Kalata
Wycieczka do Sejmu i Senatu
W poniedziałek 4 grudnia 2023 r. uczniowie z klas VIII i VII, wspólnie z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym wzięli udział w wyjątkowej wycieczce. Pierwszym celem podróży był Stadion Narodowy. Uczniowie zwiedzali trybuny, szatnie reprezentacji a także mieli okazję dotknąć oryginalnej murawy, co jak podkreślał przewodnik, rzadko się zdarza podczas zwiedzania.Następnie młodzież udała się na ulicę Wiejską, gdzie wzięła udział w spacerze po polskim Parlamencie. Uczniowie zwiedzili salę posiedzeń Sejmu oraz Senatu, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek, związanych z funkcjonowaniem obu izb. Udało im się również przyjrzeć, jak wyglądał wywiad na żywo z posłanką RP. Z pewnością była to niezapomniana lekcja dla przyszłych wyborców.W poniedziałek 4 grudnia uczniowie z klas VIII i VII, wspólnie z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym wzięli udział w wyjątkowej wycieczce.
Pierwszym celem podróży był Stadion Narodowy. Uczniowie zwiedzali trybuny, szatnie reprezentacji a także mieli okazję dotknąć oryginalnej murawy, co jak podkreślał przewodnik, rzadko się zdarza podczas zwiedzania.Następnie młodzież udała się na ulicę Wiejską, gdzie wzięła udział w spacerze po polskim Parlamencie. Uczniowie zwiedzili salę posiedzeń Sejmu oraz Senatu, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek, związanych z funkcjonowaniem obu izb. Udało im się również przyjrzeć, jak wyglądał wywiad na żywo z posłanką RP. Z pewnością była to niezapomniana lekcja dla przyszłych wyborców.
Michał Depta
31
Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziła psycholog i masażysta Zuzanna Gardocka, młoda, fantastyczna osoba, która od 7 roku życia jest niewidoma. Opowiedziała uczniom historię swojego życia, a także jak na co dzień radzi sobie ze swoją niepełnosprawnością. Uczniowie mieli wspaniałą okazję do zadawania trudnych a czasem krępujących pytań dotyczących codziennego życia naszego gościa. Mogłyśmy poznać jak technologia pomaga w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością - pani Zuzia korzysta z iPhone, komputera z klawiaturą z alfabetem Braila, aplikacji Myeyes czy AI, aby poznawać świat, komunikować się czy bezpiecznie przemieszczać. Spotkanie to było bardzo wartościowe i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Niech dla wszystkich mottem staną się słowa Pani Zuzanny:" Niepełnosprawność, czy jakakolwiek trudność nie jest przeszkodą tylko wyzwaniem".
Wolontariat
5
Szkolny Konkurs Ortograficzny
30 listopada odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny, w którym rywalizowały drużyny uczniów klas czwartych. Zmaganiom przyglądali się i kibicowali starsi koledzy i koleżanki z ósmej klasy. Aktywnie włączyli się w przygotowanie konkursu i nadzorowali pracę czwartoklasistów. Dzięki umiejętności pracy w zespole uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z dość trudnymi i zróżnicowanymi zadaniami, a poziom przygotowania okazał się wyrównany.
I miejsce zajęła drużyna z klasy IV a w składzie: Ignacy Wawrzyniak, Karol Wasiak, Szymon Dąbkowski.
II miejsce zajęły ex aequo drużyny z klasy IV a: Wiktoria Salomończyk, Urszula Grzybowska, Zofia Łukasiak oraz Marika Kucharczyk, Lena Skiba, Kornelia Sadlik, Aleksandra Kaszuba.
III miejsce przypadło drużynie z klasy IV b: Maja Suchodolska, Lena Szpakowska, Szymon Gajc
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy ósmoklasistom za pomoc.
Urszula Kalata i Iwona Trol
Wróżby andrzejkowe
W dniu 29 listopada 2023 r. zgodnie z obowiązującą tradycją w naszej szkole świętowaliśmy Andrzejki. Przedstawiciele poszczególnych klas przygotowali oryginalne wróżby. Następnie uczniowie odwiedzali przygotowany na ten dzień kącik wróżb starając się dowiedzieć, jaka przyszłość ich czeka oraz jakie imię być może będzie w przyszłości tym najbliższym.
Samorząd Uczniowski
179
XXII Konkurs wiedzy religijnej
27.11.2023 r. w Szkole Postawowej nr 4 w Wyszkowie zostały wręczone nagrody w XXII KONKURSIE WIEDZY RELIGIJNEJ. Uczestnicy mieli wykonać prace plastyczne promujące ideę wolontariatu. Hasłem konkursu były słowa św. Jana Pawła II „Człowiek w pełni realizuje się wyłącznie wtedy, gdy kocha i daje siebie innym”. Kilka osób z Naszej szkoły wzięło udział w tegorocznym konkursie. Troje z nich zostało nagrodzonych mianowowce Anna Górska z klasy V zdobyła III miejsce, a Szymon Dąbkowski z klasy IVa oraz Karol Dąbkowski z klasy VIIa dostali wyróżnienia. Serdecznie dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestnikom.
Anna Zimoń
2
Pani Karmelarz
Dnia 27.11.2023 r. uczniowie z klas I - VIII wzięli udział w warsztatach ręcznego robienia słodyczy. Zajęcia przeprowadziła słynna Pani Karmelarz, prowadząca pokazy karmelarskie na YouTubie, Instagramie i TikToku, czyli Pani Ewa Bonomini - Ulfik z Manufaktury Słodkości w Opolu.
Celem warsztatów było poznanie zawodu karmelarza, przybliżenie wiedzy na temat produktów, z których wytwarza się karmelowe słodycze oraz jak formować wyroby karmelarskie, by cieszyły nie tylko smakiem, ale i estetycznym wyglądem.
Uczniowie obserwowali proces produkcyjny od momentu wylania karmelu na blat, po nadawanie mu bajecznych kolorów i smaków.
W tracie pokazu dzieci częstowały się powstałymi ciepłymi cukierkami, a następnie podjęły wyzwanie samodzielnego wykonania lizaka. Spotkanie z Panią Ewą cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał paczkę cukierków i własnoręcznie wykonanego lizaka. Był też czas na wspólne zdjęcia, selfie i autograf od Pani Karmelarz.
Wychowawcy
141
Kampania Kolejowa ABC
27 listopada 2023 roku Zespół Kolejowego ABC przeprowadził zajęcia edukacyjne dla klasy I a i I b. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc w momencie zauważenia niebezpiecznej sytuacji w pociągu, na dworcu lub na peronie. Podczas wspólnego rozwiązywania zadań interaktywnych poznały możliwości zakupu biletu, zasady bezpiecznego poruszania się na obszarach kolejowych, a także jak ważną rolę przed przejazdem kolejowym pełnią rogatki. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z odpowiedziami na pytania sprawdzającymi wiedzę na temat bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Uczestnicy zajęć z chęcią angażowali się do wspólnej nauki, przez co zajęcia upłynęły w przyjemnej atmosferze. Po zakończonych zajęciach uczniowie otrzymali pakiety edukacyjne z elementami odblaskowymi.
Martyna Racka
15
Dzień Pluszowego Misia
24 XI 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia obchodzi swoje święto najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Uczniowie naszej szkoły mogli przynieść swojego ulubionego, pluszowego przyjaciela. Widać, iż mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo ,,czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Ten dzień był pełen uśmiechu i radości. Mamy nadzieję, że Święto Pluszowego Misia pozostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Wychowawcy klas I - III
33
Forum Młodzieżowych Rad w WOK ,,Hutnik"
22 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Forum Młodzieżowych Rad w WOK ,,Hutnik". Celem wydarzenia była aktywizacja społeczna i obywatelska młodzieży w Wyszkowie, wymiana doświadczeń młodzieżowych rad miejskich i gminnych, budowanie katalogu dobrych praktyk młodzieżowych rad, edukacja obywatelska i samorządowa, wzmacnianie partycypacji wśród młodzieży, zachęcanie do zaangażowania społecznego, integracja społeczna, promocja samorządności, w tym także samorządności szkolnej, wpieranie przywództwa lokalnego i wspieranie dialogu obywatelskiego w samorządzie. Na koniec młodzież zatańczyła wspólnie wesoły taniec „wygłupiaczek” oraz zaśpiewała hymn młodzieży wyszkowskiej WiP pt. "Zrób coś".
Wioletta Bajorek
5
Konkurs Biblijny
21 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie roku odbył się Konkurs Biblijny - Ewangelia św. Marka dla szkół podstawowych z terenu parafii św. Wojciecha i gminy Wyszków. Naszą szkołę reprezentowały uczennice Aleksandra Dąbrowska z klasy V oraz Aleksandra Powierza kl. VIII, która zajęła I miejsce. Gratulujemy!!!
Serdecznie dziękujemy naszym uczestniczkom oraz organizatorom konkursu.
Anna Zimoń
1
Niesamowite przygody skarpetek w ,,Hutniku"
21.11.2023 r. uczniowie klas: II a, II b, III a i III b obejrzeli w WOK ,,Hutnik" przedstawienie Teatru Lalki i Aktora z Łomży pt.: ,,Niesamowite przygody skarpetek". Była to adaptacja książki (lektury dla klas I - III) pani Justyny Bednarek ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych).
Spektakl opowiadał o przygodach skarpetek, które uciekły z pralki i ruszyły w wielki świat, a niektóre nawet zrobiły zawrotne kariery. Dzieci poznały przygody pięciu skarpetek: czarnej, która została wielką gwiazdą, szarej, która została mysią mamą, czerwonej, która została prezydentem, zielonej, która została detektywem i białej w czerwone kropki, która została doktorem i leczyła dzieci śmiechem i dobrym humorem.
Przedstawienie było niezwykle barwne, pełne humoru, ale też wzruszeń. Nie zabrakło w nim śpiewu, tańca, opowieści z dreszczykiem, nutki tajemniczości i integracji z widownią
Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Dostarczył im niezapomnianych emocji i wrażeń.
M. Dryja, U. Powierza, J. Kapsa, M. Kołodziejczyk, M. Łysikowska
3
„Szkoła Pełne Talentów"
Akcja „Szkoła Pełne Talentów" organizowana przez sklep Lidl dobiegła końca. Dzięki Waszemu wsparciu nasza szkoła zebrała 1932 talenciaków !!! Wymieniliśmy je na następujące nagrody rzeczowe: - pakiet planszówek - zestaw Cubo. Nagrody, które otrzymamy za zebrane punkty pozwolą rozwijać talenty wśród naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom, mieszkańcom Lucynowa i okolic za wspólne zbieranie punktów.
Marlena Łysikowska
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości, który sprzyja integracji społeczności klasowej i szkolnej. Jest to czas aby przypomnieć sobie jak ważne są w naszym życiu dobre słowa, uczynki i drobne gesty. Tego dnia na drzwiach sal pojawiły się kartki z miłymi słowami do wzięcia ze sobą. DZiałała takze poczta szkolna, dzieki której uczniowie przekazywali sobie serdeczności, a cała społeczność szkolna zaakcentowała ten dzień strojem w żółtym kolorze.
Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.
Wolontariat
16
,,Mumie"
Dnia 20 listopada 2023 r. nasi uczniowie salę gimnastyczną zamienili na salę kinową, na której oglądali film pod tytułem ,,Mumie”. Film ten opowiada historię trzech mumii, które żyją w podziemnym mieście ukrytym w starożytnym Egipcie. Trio składa się z księżniczki, byłego woźnicy rydwanów i jego młodszego brata z udomowionym młodym krokodylem. W wyniku serii niefortunnych zdarzeń mumie wyruszają w przezabawną i zwariowaną podróż do współczesnego Londynu, by odnaleźć stary pierścień należący do rodziny królewskiej, który został skradziony przez ambitnego archeologa lorda Carnaby'ego.
Była to świetna rozrywka i relaks przed pracą na lekcjach.Wychowawcy
Gang Mocniaków
Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie zaangażowała się w akcję zbierania naklejek pod nazwą Gang Mocniaków, organizowaną przez SOS - mieszkańcy Wawra rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka. Akcja zakończyła się powodzeniem. Nasi uczniowie oraz ich rodzice i nauczyciele są wrażliwi na krzywdę innych i chętnie dzielą się tym co posiadają. W efekcie zebrano 2400 naklejek, z których większość wymieniliśmy na mocniaki (34szt), do tego jeszcze dołączyliśmy do wymiany 6 albumów. Wszystko zostało zapakowane i wysłane wraz z mnóstwem ciepła i życzeń dla małych pacjentów do Centrum Zdrowia Dziecka. Cieszymy się, iż wzięliśmy udział w tej akcji i poprzez swoje działanie wnieśliśmy odrobinę radości w życie innych dzieci. Dziękujemy wszystkim za tak ogromne zainteresowanie.
Wolontariat szkolny
IV Zlot WIP
Dnia 18.11.2023 r. odbył się IV Zlot Wychowania i Profilaktyki. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach: kulinarnych, pirografia, sztuki walki oraz taniec hip-hop. Warsztaty trwały 6 godzin, po których młodzież zaprezentowała się na gali finałowej. Po warsztatach w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie odbyły się animacje społecznościowe i wyczekiwana przez wszystkich Wipoteka. Uczniowie świetnie się bawili i z uśmiechem na ustach wrócili do domu.
Marlena Łysikowska
15
Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 17.11.2023r. obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Znajomość tabliczki mnożenia była sprawdzana nie tylko wśród uczniów klas III – VIII, ale również wśród nauczycieli i pracowników szkoły, co sprawiło dużą radość uczniom i wywołało wiele śmiesznych sytuacji wśród nauczycieli.
Wszyscy uczniowie klas III – VIII zmagali się z testem dostosowanym do poziomu klasy, a pracownicy szkoły losowali karteczki z przykładami . Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie: Anna Suchta i Hanna Zdunek.
Mistrzami Tabliczki Mnożenia w tym roku szkolnym, w danej klasie zostali:
Antoni Kac klasa III a
Patryk Osytek klasa III b
Szymon Dąbkowski klasa IV a
Piotr Oleksiak klasa IV b
Marcelina Pietrzak klasa V a
Franciszek Ciach klasa VI a
Maja Łukasiak klasa VI b
Hubert Osytek klasa VII a
Igor Grześkiewicz klasa VII b
Aleksandra Powierza klasa VIII aZwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, a nauczycielom i pracownikom szkoły dziękujemy za wspólną zabawę.
Anna Suchta i Hanna Zdunek
11
Zbiórka na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Wyszkowie
Jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Towarzystwa. Opieki nad Zwierzętami w Wyszkowie. Po koniec października zostały wykonane plakaty informujące o zbliżającej się akcji, zawisły one na korytarzach szkoły. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów. Przyniesione rzeczy zostały dostarczone potrzebującym 17 listopada. Szkoła otrzymała podziękowania od schroniska, ale największą radość sprawiła nam możliwość pomocy potrzebującym zwierzakom. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!
Wolontariat
Wycieczka LOT
16 listopada 2023 r. klasa VII a miała niepowtarzalną okazję dowiedzieć się dlaczego szybowiec lata bez silników, jaki ptak jest w logo LOTu i jak często serwisowane są samoloty. Wycieczka dla całej klasy była nagrodą w konkursie „Załoga Przyszłości PLL LOT”, którego temat brzmiał: „My za sterami i na pokładzie Dreamlinera PLL LOT”. Wyróżnienie w konkursie zdobył Tymon Kołakowski.
Wizytę na Warszawskim Okęciu zaczęliśmy w biurowcu PLL LOT na ulicy KOR 43, gdzie zostaliśmy przywitani przez animatorów, którzy opowiedzieli o pracy pilotów, stewardess oraz obsługi naziemnej oraz wyjaśnili różnice pomiędzy samolotem a szybowcem. Następnie odwiedziliśmy salę historii PLL LOT skąd przeszliśmy do hangarów LOT AMS, gdzie oglądaliśmy z bliskiej odległości serwisowane samoloty. Wzięliśmy również udział w warsztatach na temat poprawnego pakowania bagażu oraz bezpieczeństwa lotu. Na koniec przeszliśmy „ścieżkę pasażera’’ w części ogólnodostępnej Lotniska Chopina w Warszawie oraz odwiedziliśmy taras widokowy, gdzie mogliśmy oglądać startujące i lądujące samoloty.
Dorota Kołakowska
17
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 2023 roku o symbolicznej godzinie 11:11. na sali gimnastycznej pani dyrektor Urszula Gałecka, uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie uczniowie przedstawili, przygotowaną pod kierunkiem nauczycieli Ewy Chołyst, Michała Depty i Eweliny Wyszyńskiej uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości poświęcona Ojczyźnie i wolności.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ten dzień ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy i nauki w szkołach. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie.
Ewa Chołyst, Michał Depta, Martyna Racja,
Beata Szczerba, Ewelina Wyszyńska34Szkoła do Hymnu
Chór - Niepodległa, niepokorna
Narodowe Święto Niepodległości
Supa Modo
W środę, 8 listopada 2023 r. w ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, w którym uczestniczy nasza szkoła, klasy IV- VI wybrały się do WOK Hutnik na film p.t.: „Supa Modo”. Główna bohaterka chora na nieuleczalną chorobę Jo jest wielką fanką filmowych herosów. Głęboko wierzy w ich sprawczą moc i sama chciałaby ją posiąść, tym bardziej jak dowiadujemy się z filmu zostały jej już tylko 2 miesiące życia. Rozpoczyna zabawę w super bohaterkę, w czym wspiera ją siostra a w późniejszym czasie cała lokalna społeczność. Dziewczynka wierząc, że ma super mocy na moment zapomina o swojej chorobie. Film jest piękną ilustracją tezy mówiącej o tym, że zabawa, twórczość i sztuka są wartościami samymi w sobie, działaniami, które nie muszą dokądś prowadzić, by przynieść ulgę i satysfakcję. Jak pokazuje przypadek Jo, wyobraźnia może dodać sił, poprawić nasze samopoczucie i przywrócić poczucie wpływu na sytuację w chwilach, gdy jesteśmy bezradni. Po filmie odbyła się prelekcja przez zaproszonego gościa uzupełniona dyskusją z młodymi widzami. To wspaniała okazja, aby poprzez tak lubianą przez dzieci i młodzież formę sztuki, wzbudzić w nich zainteresowanie otaczającym nas światem. Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Marta Frąckiewicz
2
Mała książka - wielki człowiek
Nasza szkoła została objęta kolejną edycją kampanii Mała książka - wielki człowiek, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Aby zrealizować ten cel, zostały przekazane dla każdego ucznia klasy pierwszej specjalne Wyprawki Czytelnicze. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy za książki i mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów wzrośnie zainteresowanie czytaniem książek.
Dyrektor szkoły
Śniadanie Daje Moc
W listopadzie 2023 r. uczniowie klas I - III spożywali smaczne i zdrowe śniadanie. Dzieci dowiedziały się, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który decyduje o prawidłowym rozwoju ich organizmów. Dzięki niemu mają energię do nauki oraz siłę do zabawy, a także lepiej koncentrują się podczas lekcji.
Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!
Wychowawcy
6Klasa I a
6Klasa I b
Gwiazdka Klary Muu
8 listopada 2023r. uczniowie klas I – III po raz drugi uczestniczyli w edycji projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Podczas tego spotkania odbyła się ponownie prelekcja, na której była mowa o tym jakie zwyczaje i obrzędy kojarzymy z Bożym Narodzeniem. Dlaczego tak ważne jest wspólne świętowanie z bliskimi oraz jak przygotowujemy się do obchodzenia tego Święta. Następnie uczniowie obejrzeli film o Klarze Muu, która zamierza spędzić pierwsze święta Bożego Narodzenia na farmie swojego ojca, odkrywa, że nie przywiązuje on wagi do zwyczajów i obrzędów świątecznych. Z pomocą sprytnego Elfa Klara wprowadza w Cattle Hill świąteczny nastrój, który udziela się wszystkim mieszkańcom. Przy okazji główna bohaterka dowiaduje się, co tak naprawdę jest ważne w świętowaniu Bożego Narodzenia.
Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Katarzyna Napiórkowska
2
Lekcja z ozobotami
Dnia 31 października 2023 r. uczniowie klasy II b wzięli udział w zajęciach programowania, do których wykorzystane zostały ozoboty – małe, inteligentne robociki. Dzieci, podczas pracy w grupach, programowały zadania dla ozobotów, wykorzystując do tego specjalne puzzle z kolorowymi kodami. Dzięki tej lekcji uczniowie przekonali się, że programowanie jest bardzo praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w wielu obszarach ludzkiego życia.
Joanna Kapsa
14
Ziemia w Układzie Słonecznym
W październiku klasy VI a i VI b na lekcjach geografii realizowały projekt „Ziemia w Układzie Słonecznym” Podczas lekcji wprowadzającej uczniowie poznali wszystkie planety Układu Słonecznego oraz omówili ich cechy charakterystyczne. W domach mieli za zadanie stworzyć model Układu Słonecznego według własnego pomysłu. Uczniowie bardzo ambitnie podeszli do swojego zadania, prace zachwycają swoim wyglądem i kreatywnością.
Ewa Chołyst
13
Zapłonęły symboliczne znicze
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie pielęgnuje pamięć o zmarłych nauczycielach naszej szkoły. W dniach 27 - 31 października 2023 r. uczniowie wraz z wychowawcami złożyli znicze na grobach pedagogów spoczywających na lucynowskim cmentarzu. Kultywowanie tego zwyczaju pozwala kolejnym pokoleniom uczniów poznać zasłużonych nauczycieli, którzy swoją wieloletnią pracą dydaktyczną i wychowawczą budowali wizerunek naszej szkoły. Symboliczne zapalenie zniczy jest wyrazem szacunku i pamięci, a czas spędzony nad mogiłą skłania do refleksji nad tematem przemijania i kruchości ludzkiego życia.
Cześć ich pamięci!
Społeczność szkolna
Oddział przedszkolny O a
2Oddział przedszkolny O b
Oddział przedszkolny O c
4Klasa I a
Klasa I b
Klasa II b
Klasa III a
Klasa III b
Klasa IV a
Klasa IV b
Klasa VI a
3Klasa VI b
Klasa VII a
Klasa VIII
Mądre dziecko, to bezpieczne dziecko
W październiku 2023 r. uczniowie klasy I b wzięli udział Akademii Bezpiecznego Puchatka, w której uczyli się jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych sytuacjach w szkole, w domu, w Internecie oraz w grupie rówieśniczej.
Teraz już każdy pierwszak wie, że bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i nieodłącznym elementem procesu edukacyjnego.
Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Dbajmy o nie wspólnie.
Każdy z nas, niezależnie od wieku, dbając o swoje bezpieczeństwo lub innych, może zostać superbohaterem.
Wychowawca: Monika Skołożyńska
4
Pasowanie na przedszkolaka
27 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na przedszkolaka dzieci z oddziału przedszkolnego Oc. Mali artyści zaprezentowali przygotowane wiersze, piosenki oraz tańce. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania l. Pani Dyrektor przyjęła dzieci do grona społeczności przedszkolnej. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
Ewa Kac
5
Lektura w pudełku
Uczniowie klasy IV a przez cały rok realizują projekt edukacyjny Lektura w pudełku. Efekty pracy z Akademią pana Kleksa Jana Brzechwy w krókim filmie zaprezentowali: Aleksandra, Marika, Borys, Ignacy i Karol. Uczniowie udowodnili, że ich wiedza na temat lektury jest impopnująca i świetnie czują się przed kamerą. - sprzętem audiowizualnym z LaboratoriaPrzyszłości.
Urszula Kalata
Starożytny Rzym
W dniu 26 października 2023 r. w ramach lekcji otwartej zostały przeprowadzone zajęcia rewalidacyjne z użyciem Googli VR i klocków LEGO otrzymanych w ramach Laboratorium Przyszłości. Tematem lekcji były budowle Starożytnego Rzymu.
Dorota Kołakowska
„Laboratorium Zmysłów”
Klasa II a od września 2023 r. uczęszcza na Koło Zainteresowań pt. „Laboratorium Zmyslów”, ktore daje im możliwość dostrzec jak ważną i potrzebna rolę odgrywają zmyły w życiu człowieka. Podczas ostatnich zajęć wykonali swoje własne „Lasy w słoiku”.
Milena Kołodziejczyk
20
,,Przyłapani na czytaniu"
W dniu 26.10.2023 r. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego organizowanego przez bibliotekę szkolną „Przyłapani na czytaniu”. Wielu uczniów chętnie wykonało fotografie i wzięło tym samym udział w rywalizacji. Komisja konkursowa w składzie: Dominika Buźniak, Marta Frąckiewicz, Marlena Łysikowska oraz Beata Szczerba dokonała wyboru nagrodzonych prac. Oceniano: ogólny wyraz artystyczny, jakość wykonania, pomysłowość i oryginalność ujęcia tematu.
Wyniki konkursu są następujące:
Klasy I - III
I miejsce: Kacper Cybulski kl. I b
II miejsce: Julia Rucińska kl. I a
III miejsce: Anotni Kac kl. III aKlasy IV - VIII
I miejsce: Szymon Dąbkowski kl. IV a
II miejsce: Paulina Oleksiak kl IV b
III miejsce: Lena Gryncewicz kl. IV bGratulujemy!
Anna Zaremba
14
Akcja ,,Przerwa na czytanie"
26 października 2023 r. nasza szkoła przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji ,,Przerwa na czytanie". Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. #przerwanaczytanie.
Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Czytano w sali gimnastycznej, salach lekcyjnych oraz na szkolnych korytarzach. Czytała cała społeczność naszej szkoły. Czytaliśmy to co lubimy, co sprawia nam przyjemność.
Udział w akcji wzięły dzieci obecne w tym dniu w szkole oraz nauczyciele (244 uczniów oraz 29 nauczycieli)
Celem akcji #przerwanaczytanie była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu w szkole i w domu oraz zachęcanie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Cieszymy się, ze mogliśmy uczestniczyć w tak wielkim i pomysłowym wydarzeniu czytelniczym.
Dziękujemy wszystkim za aktywność i zaangażowanie w tę piękną międzynarodową akcję czytelniczą!
Anna Zaremba
19
Gminny konkurs recytatorski ,,Jesień słowem malowana"
Dnia 25.10.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie recytatorskim ,,Jesień słowem malowana" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.
Wyróżnienie zdobyła: Malwina Gąsior, a nagrodę specjalną dyrektora szkoły zdobyła: Kinga Zaremba.
Gratulujemy!
Dominika Buźniak
2
Brzechwolandia
25 października 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I wybrali się do Wyszkowa na przedstawienie pt.: Brzechwolandia. Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia w zabawny i prosty sposób przybliżył dzieciom twórczość Jana Brzechwy. Była to dla nich okazja poznania wspaniałych, niekiedy już zapomnianych wierszy tego poety. Leń, Samochwała, Skarżypyta, Znaki przestankowe, Atrament - to tylko niektóre z bogatego repertuaru wierszy Brzechwy, które mimo upływu lat wcale się nie starzeją.
Wizyta w niezwykłej krainie zwanej Brzechwolandią, dała możliwość przeniesienia się w kolorowy świat pełen radości, marzeń i muzyki. Bohaterowie wierszy przypominali widzom o właściwych zachowaniach w domu, w szkole i na podwórku. Wszyscy dobrze się bawili.
A słowa piosenki:
Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
w Brzechwolandii uśmiech zawsze gości.
Brzechwolandia uczy, bawi nas,
w Brzechwolandii miło płynie czas!
jeszcze długo pozostawały na ustach każdego ucznia.
Martyna Racka
14
Ślubowanie Pierwszych Klas
Dnia 20 października 2023 r. uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie zostali pasowani przez Panią Dyrektor Urszulę Gałecką na uczniów naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od odtańczenia poloneza do muzyki Wojciecha Kilara, którą znamy z filmu „Pan Tadeusz”. Podczas części artystycznej nie zabrakło akcentów patriotycznych. Każdy wykazał się znajomością „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Wszyscy byli świetnie przygotowani i z wielkim zapałem śpiewali, że kochają Polskę z całych sił i chcą się uczyć.
Na zakończenie Pani Wicedyrektor Anna Suchta wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy, a przedstawiciele Rad Klasowych Rodziców - pierwsze słowniczki ortograficzne. Nie zabrakło również tortu, słodkich przysmaków i zdjęć.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wychowawcy:
Katarzyna Napiórkowska, Monika Skołożyńska
88Katechizm Polskiego Dziecka
Jesteśmy Polką i Polakiem
Wierszyk w wykonaniu klasy I a
Uroczyste ślubowanie pierwszych klas
Polonez pierwszych klas
Perełka Podlasia
W dniu 19.10.2023 r. uczniowie klasy IV a, VI b i VII a uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Białegostoku. Zwiedzanie zaczeliśmy od spraceru po Rynku Kościuszki w Białymstoku wraz z Ratuszem. Zobaczyliśmy stary kościół Farny oraz architekturę z przepięknymi Muralami.
Kolejnym punktem był Pałac Branickich, który nazywany jest perełką Podlasia - najpiękniejszy zakątek Białegostoku. Zobaczyliśmy między innymi pałacowe wnętrza dekorowane sztukaterią, rzeźbami oraz freskami oraz bogato zdobione meble. Na zewnątrz podziwialiśmy ogrody pałacowe, które są jednymi z najpiękniejszych ogrodów barokowych epoki saskiej w naszym kraju.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, który był dla nas podróżą w przeszłość. Poznaliśmy wiele eksponatów, pochodzących z XVIII–XXI wieku, z różnych dziedzin medycyny i farmacji.
Na koniec czekały na nas ,,Strefy Wysokich Lotów". Tysiące metrów kwadratowych różnorodnych atrakcji – trampolin, stref sportowych, atrakcji dmuchanych, zjeżdżalni, zabaw interaktywnych.
Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.
Marlena Łysikowska, Beata Szczerba, Anna Zaremba, Hanna Zdunek
54
Programowanie Ozobotami
Dzieci z odziału przedszkolnego O b i O c w dn. 19.10.2023 r. wzięły udział w lekcji programowania Ozobotami. Dzieci oswajały się z nowoczesnymi technologiami.Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, czynne i twórcze korzystanie z takich nowości technologicznych przynosi, oprócz świetnej zabawy wiele korzyści, m.in. Umiejętności pracy w zespole czy kreatywności.
Ewa Kac, Marianna Zyśk
8Programowanie Ozobotami - Oddział przedszkolny O b
2Programowanie Ozobotami - Oddział przedszkolny O c
Podziel się ze zwierzakiem
Z okazji ,,Dnia Kundelka" organizujemy zbiórkę karmy dla zwierząt, którą przekażemy Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Wyszkowie. Zbiórka trwa od 20 października do 15 listopada. Karmy przynosimy do: pedagoga szkolnego, oddziału przedszkolnego Oc lub zostawiamy w kartonie w wejściu do szkoły. Bardzo zachęcamy do udziału w tej akcji.
Wolontariat
Wycieczka do Warszawy
Dnia 18 października 2023 r. klasa VIII wraz z opiekunami panią Ewą Chołyst i Jackiem Andrusiukiem udała się na wycieczkę do Warszawy. Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy to „Stare Powązki”. Cmentarz, który został założony w 1790 roku. Pani przewodnik oprowadziła nas po grobach wybitnych polskich osobistości m.in. Stanisława Moniuszki, Violetty Villas, Czesława Niemena, Hanki Bielickiej, Władysława Reymonta i rodziców Fryderyka Chopina.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Geologicznego gdzie uczestniczyliśmy w żywej lekcji geografii oglądając różnego rodzaju skały i szkielety zwierząt. Pani przewodnik przybliżyła uczniom historię geologiczną Polski opowiadając o zlodowaceniach i powstaniu złóż naturalnych w naszym kraju.
Ostatnim punktem wycieczki była dwugodzinna lekcja wychowania fizycznego na trampolinach w hangarze 646. Wróciliśmy z ogromem wiedzy i uśmiechami na twarzy. Ten dzień na pewno pozostanie w naszej pamięci.
Ewa Chołyst, Jacek Andrusiuk
7
Tabliczka mnożenia - to łatwe!
17 października 2023 r. zakończył się projekt „Tabliczka mnożenia – to łatwe!” realizowany w klasie III a.
W trakcie trwania projektu uczniowie na różnych lekcjach doskonalili znajomość tabliczki mnożenia, np.:
- na zajęciach z edukacji matematycznej grali w gry edukacyjne przygotowane przez wychowawczynię panią Monikę Dryję. Były to różnego rodzaju układanki, gry karciane, matematyczne Kaboom i gra „Ja mam – Kto ma...”,
- na zajęciach z edukacji technicznej wykonali pomoce dydaktyczne do nauki tabliczki mnożenia,- na zajęciach z edukacji muzycznej rapowali krótkie wierszyki pozwalające na lepsze zapamiętanie niektórych iloczynów,
Mamo, mamo, daj mi jeść,
7 razy 8 to 56.Każdy ten wynik zna,
9 razy 8 - 72.Pies za płotem szczerzy kły,
9 razy 7 to 63.- na zajęciach z edukacji informatycznej grali w gry online takie jak: „Blocky”, „Multiplication Duck” , „Times Tables Jump” czy „Koty”. Korzystali też z zadań dostępnych na stronie matzoo.pl,
- na zajęciach wychowania fizycznego brali udział w zawodach sportowych połączonych z rozwiązywaniem zadań na mnożenie.
Uczniowie mieli też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w kodowaniu i programowaniu, prowadząc robota edukacyjnego Photon EDU przez skomplikowane trasy ułożone z iloczynów.
Zwieńczeniem projektu było zagranie w gry, które uczniowie samodzielnie lub w parach wykonali w domu. Każda gra była inna, dobrze przemyślana i pomysłowo wykonana. Wszyscy świetnie się bawiliśmy utrwalając tabliczkę mnożenia.
Wychowawca: Monika Dryja
16
Poznajemy ozoboty
W dniu dzisiejszym 17.10.2023 r. uczniowie klasy III b mieli okazję poznać OZOBOTY. Są to małe, ale bardzo inteligentne roboty służące do nauki programowania za pomocą rysowania kolorowych kodów lub budowania trasy ze specjalnych puzzli. Dla dzieci to wspaniała zabawa w czasie której rozwijają umiejętności logicznego myślenia i współpracy. To była świetna zabawa!
U. Powierza, M. Łysikowska
7
Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali
16 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji XXIII Dnia Papieskiego. Dzień Papieski to czas, w którym wyrażamy wdzięczność za pontyfikat Świętego Jana Pawła II, budując żywy pomnik Papieża Polaka.Święty Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się ideałem i na zawsze pozostał w pamięci. Zgłębiając to, co mówił do nas nasz Wielki Rodak, podczas krótkiego montażu słowno-muzycznego przedstawionego przez uczniów z klasy VII b oraz uczennice z VIII przypomnieliśmy sobie jego niezwykłe życie. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświeca hasło Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia.
Anna Zimoń
1
Ozoboty
Dnia 16.10.2023 r. uczniowie klasy II a realizowali zajęcia z wykorzystaniem Ozobotów - inteligentnych robotów do nauki programowania. Zadaniem drugoklasistów było zaplanowanie trasy dla robota z wykorzystaniem specjalnie do tego stworzonych puzzli. Wszystkim uczniom zabawa bardzo przypadła do gustu!
Milena Kołodziejczyk
2
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 13 października 2023 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademia rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor Urszuli Gałeckiej, która przedstawiła historię tego święta, a także mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała również wszystkim pracownikom szkoły za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie, życząc wielu sił i wytrwałości. Następnie uczniowie przedstawili część artystyczną, podczas której słowem, piosenką i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy swoich wychowawców, ich poświęcenie i troskę oraz złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
Samorząd Uczniowski
Ewa Chołyst, Ewelina Wyszyńska2
Lekcje „Pierwszej pomocy”
W dniach 12-13 października 2023 r. w klasach czwartych odbyły się na lekcjach techniki zajęcia udzielania pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Lekcje były prowadzone przez ratownika medycznego i strażaka OSP w Lucynowie Dużym Pana Pawła Zarembę.
Celem zajęć było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć na czym polega praca ratownika medycznego oraz poszerzyć wiadomości na temat bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego.
Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji uczniowie nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Anna Zaremba
2
Dzień pełen przygód
Dnia 12 października 2023 r. uczniowie klasy III b, IV b, i V a pod opieką Urszuli Powierza, Marleny Łysikowskiej, Iwony Trol, Marty Frąckiewicz i Michała Depty wzięli udział w wycieczce do Doliny Wkry. Pierwszym punktem była gra terenowa i zawody strzeleckie w Twierdzy Modlin. W nagrodę za odnalezienie skarbu Napoleona było ogniskio z pieczeniem kiełbasek.
Kolejnym punktem było wyjątkowe miejsce wypoczynku w Pomiechówku. Spacer w koronach drzew, wspinaczka na wieżę widokową i zabawy na niezwykłym placu zabaw długo pozostaną w pamięci nie tylko uczniów
Urszula Powierza
139
„Cały świat Romy”
W dniu 11 października 2023 r. uczniowie klas IV-VIII rozpoczęli kolejną edycję projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to cykl filmów umożliwiających dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
Pierwszy film, który obejrzeliśmy z tego cyklu to „Cały świat Romy”. To opowieść, w której okoliczności dorastania kilkunastoletniej dziewczynki nie są łatwe, ale w której jest równie dużo ciepła, humoru i akceptacji dla ludzkiej niedoskonałości. To również historia o rozwijającej się przyjaźni między babcią i wnuczką, z problemem postępującej choroby Alzheimera w tle. Historia opowiedziana z czułością, zachęcająca do wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Po obejrzeniu filmu odbyła się prelekcja przez zaproszonego gościa uzupełniona dyskusją dla chętnych uczniów. Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.Marta Frąckiewicz, Iwona Trol
2
„Halvdan – prawie wiking”
W dniu 11 października 2023 r. uczniowie klas I – III rozpoczęli edycję projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to cykl o tematyce opartej na wyjątkowych filmach, uzupełnione prelekcją i omówieniem.
Podczas pierwszego spotkania odbyła się najpierw prelekcja, podczas której była mowa o przyjaźni i emocjach, następnie obejrzeliśmy film pt: „Halvdan – prawie wiking”. Film przedstawiał historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazał jak budować harmonię w relacjach. Bohaterowie napotykają szereg trudności w osiągnięciu zamierzonego celu. Ale ich siła i przyjaźń, sprawi, że wszystko znajdzie szczęśliwy finał.
Projekt pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Katarzyna Napiórkowska
7
Kicia kocia
Dnia 10.10.2023 r. rozpoczęliśmy cykl wyjazdów do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" w ramach realizacji projektu ,,Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Spotkanie rozpoczęła prelekcja pani psycholog, w której brali udział nasi przedszkolni eksperci, wypowiadali się na temat emocji towarzyszących dzieciom w różnych sytuacjach życiowych. Następnie dzieci obejrzały serię filmów pt. "Kicia kocia", w których główna bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi odkrywa odważnie świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom. Przygody Kici Koci odzwierciedlają dziecięcą wrażliwość oraz ukazują pełną ciepła i radości codzienność. Dzieci podczas tego seansu dowiedziały się m.in. czym są emocje, czym jest ruch uliczny i jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz zapoznały się z pracą strażaka.
Dominika Buźniak
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Unihokeju
We wtorek 10.10.2023r. na hali sportowej WOSiR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Unihokeju dziewcząt i chłopców klas VII-VIII oraz V-VI. Nasze dziewczęta z klas V-VI wywalczyły II miejsce i uzyskały awans do zawodów powiatowych. Dziewczęta z klas VII-VIII zajęły miejsce III. Gratulujemy!
Drużyna dziewcząt klas V-VI: Anna Falba, Jagoda Łukasiak, Maja Łukasiak, Anhelina Sosnowczyk, Gabriela Malinowska, Amelia Skiba, Zofia Sikora, Aleksandra Dąbrowska, Patrycja Balcer.
Drużyna dziewcząt klas VII-VIII: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Aleksandra Powierza, Matylda Zdybska, Zuzanna Białek, Amelia Pet, Gabriela Krzyżewska, Oliwia Kowalczyk.
Jacek Andriusiuk, Ewelina Wyszyńska
5
Spotkanie z pielęgniarką szkolną
Dnia 9 października 2023 roku w klasie IV b na zajęciach przyrody odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną.
Głównym celem spotkania było:
- kształtowanie podstawowych nawyków higienicznych jamy ustnej,
- kształcenie prawidłowych postaw związanych z higieną jamy ustnej,
- zapoznanie z zasadami dbania o zęby,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej, dbania o zdrowie i zasad prawidłowego czyszczenia zębów. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej, czym jest próchnica, oraz czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Spotkanie było interesujące i pouczające dla słuchaczy. Przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie słuchali
z bardzo dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.Ewelina Wyszyńska
Poznajmy robota Photon
Dnia 5 października 2023 r. uczniowie klasy I b odkryli magię nowoczesnej edukacji. Poznali robota Photon, który jest najbardziej zaawansowanym technologicznie robotem edukacyjnym, dostępnym na rynku. Posiada całą gamę interaktywnych czujników, dzięki czemu stanowi świetne narzędzie dydaktyczne i doskonale urozmaica zajęcia. Jest niezwykle wytrzymały i gotowy do użycia prawie od razu po wyjęciu z pudełka.
Taka forma nauki może dać wiele radości dzieciom.
Wychowawca: Monika Skołożyńska
#LaboratoriaPrzyszłości
Galeria zdjęć
Mali Cukiernicy
4 października 2023 r. oddział przedszkolny Oc bawił się w małych cukierników. Dzieci z pomocą nauczyciela upiekły ciasto z jabłkami. Zajęcia kulinarne sprawiły dzieciom dużo radości. Ciasto wyszło pyszne.
Ewa Kac
3
Klasa w terenie
W bieżącym roku szkolnym klasa II b bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w terenie”. Głównym celem projektu jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu oraz zachęcanie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenie czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – najprawdopodobniej najbardziej uszczęśliwiającą i angażującą różne zmysły formę edukacji.
2 października 2023 r. klasa II b, realizując pierwsze zadanie projektowe, wybrała się na spacer do lasu. Uczniowie poszukiwali pierwszych oznak jesieni, poznawali różne gatunki roślin i drzew oraz zbierali materiały przyrodnicze. Był tez czas na zajęcia sportowe – uczniowie ćwiczyli rzuty szyszkami do celu. Zarówno humory jak i piękna pogoda dopisywały wszystkim w czasie całej wyprawy.Joanna Kapsa
23
Dzień Chłopaka
29 września 2023 r. uczciliśmy Dzień Chłopaka w naszej szkole. Pani Dyrektor Urszula Gałecka wraz z Panią Wicedyrektor Anną Suchtą oraz przedstawicielem Rady Rodziców Panią Izabelą Turek przygotowały miłe niespodzianki z okazji Dnia Chłopaka oraz złożyły życzenia naszym panom. Dodatkowo, aby uczcić swoje święto nasi uczniowie założyli tego dnia krawat i domalowali sobie wąsy, co zwolniło ich to od odpowiedzi na lekcjach. Było dużo śmiechu i słodkości! Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych chłopców.
Samorząd Uczniowski
20
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W dniu 29 września 2023 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką. Dlatego też słychać było w naszej szkole, jak uczniowie klas czwartych i szóstych głośno czytają młodszym kolegom i koleżankom. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Wyzwanie pięknego i głośnego czytania spodobało się wszystkim uczniom.
Zachęcamy wszystkich do czytania głośnego i cichego, do czytania małym i dużym, do słuchania i snucia opowieści, bo, jak powiedziała Wiesława Szymborska:
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Iwona Trol, Anna Zaremba
11
Europejski Tydzień Sportu
IX edycja Europejskiego Tygodnia Sportu za nami.To nie były typowe lekcje wychowania fizycznego - to był tydzień pełen sportowej zabawy i emocji! Wyjątkowa okazja do aktywności fizycznej, ale również doskonała zabawa i nauka nowych umiejętności. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zainspirowało naszych uczniów do regularnej aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas na sportowo!
Poniżej relacja z tego wydarzenia.
Ewelina Wyszyńska
19
Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych
W czwartek 28.09.2023r. w Długosiodle odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Mimo bardzo dobrej postawy naszych sportowców tylko Matyldzie Zdybskiej udało się osiągnąć awans do etapu międzypowiatowego.
Gratulujemy!
Jacek Andrusiuk
Dębowa Dolina
Dnia 28 września 2023 r. klasy pierwsze pojechali na wycieczkę do Dębowej Doliny w Skuszewie. Wycieczka zorganizowana była w związku z obchodami Dnia Pieczonego Ziemniaka. Uczniowie miło i aktywnie spędzili czas w pięknym ogrodzie, gdzie dzieci korzystali z atrakcji zorganizowanych przez animatorów. Wzięliśmy udział w manualnych warsztatach pt. „ Święto pieczonego ziemniaka”. Poznaliśmy historię ziemniaka, różne sposoby przygotowania oraz ich walory smakowe i zdrowotne. Samodzielnie przygotowaliśmy frytki. Uczestniczyliśmy w grach i zabawach - wyścig w workach, rzut ziemniakiem do celu. Odbyliśmy wycieczkę kolorową ciuchcią przez las nad rzekę. Na koniec było pieczenie kiełbasek, które z apetytem zostały zjedzone na świeżym powietrzu. Po takiej porcji wrażeń i ruchu dzieci wróciły do szkoły trochę zmęczone, ale bardzo szczęśliwe.
Katarzyna Napiórkowska, Martyna Racka, Monika Skołożyńska
30
Ćwiczenia ewakuacyjne
Dnia 28 września 2023 r. odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne w naszej szkole. Po sygnale dźwiękowym w postaci - 4 długich dzwonków uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki czyli boisko szkolne. Nauczyciele na podstawie e-dziennika przekazali p. Dyrektor Urszuli Gałeckiej prowadzącej akcję ewakuacyjną informacje dotyczące stanu liczebności klas. W trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole przeprowadzony został przy współpracy Państwowej Straży Pożarnej z Wyszkowa.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Uczestnicy akcji doświadczyli najistotniejszych wzorców, gdzie priorytetem był brak paniki, szybkość i zwinność w opuszczeniu terenu zagrożenia oraz wspólnie pomaganie sobie. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.
Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.
2
Wycieczka koła historycznego
W środę 27 września 2023 r. uczniowie klasy VIIa w ramach zajęć koła historycznego uczestniczyli w grze miejskiej „Śladami Enigmy w Wyszkowie”. Podczas gry młodzi historycy mieli okazję szczegółowo poznać zabytki Wyszkowa, w tym miejsca związane działalnością Jerzego Różyckiego. Poznali również wiele ciekawostek z życia słynnego kryptologa. Grze w tym dniu wyjątkowo sprzyjała aura pięknej polskiej jesieni.
Michał Depta
2
Europejski Dzień Języków Obcych
W dniu 26 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im.Jana Brzechwy w Lucynowie obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej, która stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi nacjami. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wykonanie plakatów.
Ewa Kosikowska, Małgorzata Nasiadka,
Monika Skołożyńska, Anna Szymańska-Grodzka18
Uniwersytet Dziecięcy
Studia na Uniwersytecie Dziecięcym przełamują bariery świata dorosłych i pozwalają dzieciom wchodzić w role ekspertów i naukowców. Od kilku lat tworzymy przestrzeń, w której dzieci mogą eksperymentować, popełniać błędy i samodzielnie wyciągać wnioski pod okiem profesjonalistów. Dzięki temu uczą się krytycznego myślenia i zdobywają wiedzę, która pozostanie z nimi na lata. Wprowadzamy młodych studentów w świat różnych dziedzin nauki oferując im udział w warsztatach, wycieczkach oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Udział dzieci w zajęciach uniwersytetu jest całkowicie bezpłatny dla rodziców, całość finansuje Gmina Wyszków. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w sobotę w miejscu wyznaczonym przez koordynatora (wyszkowskie szkoły i przedszkola). Ilość miejsc jest ograniczona (75 dzieci), oferta przeznaczona jest dla mieszkańców naszej gminy. Zapraszamy do polubienia profilu na FB, gdzie pojawiają się aktualne informacje. Rekrutacja będzie trwała w dniach 4.10.2023 – 8.10.2023, należy wypełnić załączony formularz (lub pobrać go ze strony Gminy Wyszków) i odesłać na adres: udw@poczta.eu.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
Regulamin Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie
Formularz zgłoszeniowyAmelia Depta
Koordynator Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie
„DOM”
W dniu 25 września 2023 r. uczniowie klas IV-VIII wybrali się na spektakl Rewii Dziecięcej Sylaba „DOM”, do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Hutnik. W spektaklu tytułowy dom został ukazany, jako istotny element budujący tożsamość człowieka. Występ Rewii ,,Sylaba" wzbudził w nas zachwyt i zainteresowanie. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności tanecznych Sylabianek.
Marta Frąckiewicz
5
LEGO EDUCATION SPIKE
We wrześniu 2023 r. w ramach programu laboratorium przyszłości grupa przedszkolna 0c miała świetną zabawę i naukę klockami LEGO EDUCATION SPIKE. Dzieci starały się wykorzystać każdy element do zbudowania jak najciekawszego robota.
Ewa Kac
2
Europejski Tydzień Sportu
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok!
Ewelina Wyszyńska
Wycieczka do Młyna
Dnia 21 września klasy II a, II b i III b wybrały się na wycieczkę do zabytkowego Młyna motorowego „Nowość” w Niegowie. Wycieczka rozpoczęła się ogromną atrakcją, jaką okazał się być przejazd zabytkowym londyńskim autobusem. Na miejscu uczniowie mieli okazję zwiedzić wnętrze Młyna oraz poznać jego historię. Pan Prezes „Bractwa Zabrodzkiego” Arkadiusz Redlicki zademonstrował uczniom uruchomiony specjalnie prawie stuletni silnik, znajdujący się wewnątrz Młyna. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Podczas całej wycieczki wszystkim uczestnikom dopisywał wspaniały humor.
Joanna Kapsa, Milena Kołodziejczyk,
Marlena Łysikowska, Urszula Powierza59
Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych
W czwartek 21.09.2023 r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Indywidualnych Biegach Przełajowych.
Julia Szczerba wywalczyła I miejsce i uzyskał awans do etapu powiatowego.
Do etapu powiatowego awansowali także Marika Kucharczk, Sebastian Zdunek, Anna Górska, Igor Grześkiewicz, Damian Tryc, Aleksandra Powierza i Matylda Zdybska.
Gratulujemy!
Jacek Andrusiuk
16
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
20 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie wybrali Opiekunów i Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia.
Po zliczeniu głosów nową Radę Samorządu Uczniowskiego stanowią :
1. Jakub Adamski
2. Lena Skiba
3. Oliwier Miłkowski
4. Zofia SikoraOpiekunowie : Jacek Andrusiuk, Michał Depta.
Rzecznik Praw Ucznia : Ewa Chołyst.
Jacek Andrusiuk
31
Bezpieczne przedszkolaki na drodze
20 września 2023 r. oddział przedszkolny Oc zgodnie z wiedza zdobytą na zajęciach o ruchu drogowym, postanowił wdrożyć tę wiedzą w praktyce podczas spaceru w pobliżu naszej szkoły. Dla bezpieczeństwa dzieci założyły kamizelki odblaskowe.
Ewa Kac
1
Zbieramy naklejki
Nasza szkoła dołącza do Wielkiej Akcji zbierania naklejek pod nazwą GANG MOCNIAKÓW, organizowaną przez SOS- mieszkańcy Wawra rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka.
Celem akcji jest zebranie oraz przekazanie naklejek uzyskanych za zrobione zakupy w sklepie sieci Biedronka do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zostaną one wymienione na pluszaki i będą wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach!
Miś - przytulanka u dziecka kształci domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w wyniku np. choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w sytuacjach, kiedy potrzebne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, skupienie / odwrócenie uwagi czy nawiązanie kontaktu z dzieckiem, pluszak może okazać się bardzo użyteczny!
Cieszymy się, że i nasza szkoła może być częścią tego projektu!
Naklejki należy przynosić do opiekunek wolontariatu t.j.: Wioletta Bajorek, Marta Frąckiewicz, Magdalena Marsicka, Martyna Racka, Małgorzata Świętoń, Ewa Kac.
Akcja trwa do 15 listopada. Zachęcamy całą społeczność szkolną do udziału w zbiórce.
Wolontariat szkolny
Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej
W ramach programu „Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych, w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszków, realizowane są zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Ogólnodostępne zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej w 2023 roku są skierowane do uczniów szkół podstawowych (w tym korzystających z wychowania przedszkolnego). Głównym celem organizacji zajęć jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka wad postawy. Zajęcia muszą zawierać elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi i możliwościom psychoruchowym uczestników.
Termin realizacji zadania: jesień: 18 września 2023 r. – 8 grudnia 2023 r.
Każda z grup na do zrealizowania 20 godz. zegarowych zajęć.
Zajęcia mają charakter powszechny, ogólnodostępny, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z wadami postawy. Zajęcia będą pozalekcyjne, nieodpłatne.
Sprzątanie świata
Tegoroczna akcja przebiegła pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Jak w poprzednich latach nasza szkoła przyłączyła się do Akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie razem z nauczycielami 15 września posprzątali najbliższą okolicę szkoły. Ten dzień to dobra okazja do edukacji dzieci i młodzieży w zakresie poprawnego segregowania śmieci, jak dbać o naturalne środowisko.
Dziękuję wszystkim za aktywne włączenie się w akcję. Dbajmy wspólnie o nasze otoczenie, zdrowie i przyszłość naszej planety.
Anna Suchta
Oddział przedszkolny Oa
1Oddział przedszkolny Ob
1Oddział przedszkolny Oc
Klasa I a
Klasa I b
1Klasa II a
8Klasa II b
Klasa III a
1Klasa III b
Klasa IV a
3Klasa IV b
1Klasa VI a
Klasa VI b
Klasa VII a
Klasa VII b
2Klasa VIII
Dzień Kropki
15 września 2023 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej szkole najmłodsi – uczniowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się prezentacja krótkometrażowego filmu na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Następnie pogadanka na temat obejrzanego filmu i odpowiedzi na pytania. Zarówno panie, jak i dzieci miały ubrania w kropki lub otrzymywały specjalny znaczek. Uczniowie mieli okazję rozwinąć swoją kreatywność poprzez zajęcia plastyczne oraz ruchowe oczywiście związane z motywem przewodnim czyli kropką. Rozwiązywali kropkowe labirynty, grali w „ kropkowe” gry i zabawy. Ten dzień pozostawił miłe wspomnienia i z pewnością powtórzymy go w przyszłym roku.
Wychowawcy klas O-III
39
Bezpieczna droga do szkoły
W dniu 11.09.2023 r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami policji w Wyszkowie. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.
Policjanci przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza, prawidłowego przekraczania jezdni, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Podkreślali także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegali najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się również dobra znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych.
Zebranie rodziców
Zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie, które odbędzie się 14 września 2023r. o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Porządek:
- 17.30- 18.00 - zebranie ogólne (dolny hol)
- 18.00 - zebrania z wychowawcami w klasach
- 18.45 - zebranie nowo wybranej Rady Rodziców (stołówka).Dyrektor szkoły:
Urszula Gałecka
Biblioteka
Informujemy, że biblioteka szkolna czynna jest w następjuących godzinach kliknij tu.
Szkoła językowa SMILE!
Szanowni Państwo!
Jesteśmy Szkołą Językową działającą na terenie Wyszkowa od 6 lat. Pracują u nas wykwalifikowani lektorzy, którzy realizują ambitne kursy nastawione na rozwój wszystkich sprawności, przede wszystkim jednak sprawność komunikacyjną.
Chcielibyśmy zaproponować Państwa dzieciom wspólną przygodę z językiem angielskim w Państwa szkole. Postaramy się dopasować godziny zajęć do planu Waszych dzieci. Gwarantujemy indywidualne traktowanie każdego uczestnika grupy oraz rzetelną informację skierowaną do Państwa.
Metody przez nas wykorzystywane są dostosowane do grupy, z najmłodszymi przeważa TPR oraz niezliczona ilość gier i zabaw. Starsze grupy aktywizowane są do działania, mówienia, odgrywania scenek.
Koszt kursu uzależniony jest od ilości uczestników i częstotliwości, gdyż dajemy Państwu możliwość zdecydowania czy jesteście zainteresowani kursem 1 czy 2 razy w tygodniu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania telefonicznie 605 535 310 lub podczas zebrania organizacyjnego, które odbędzie się dnia 14 września o godzinie 17 w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Lucynowie.
Szkoła językowa SMILE!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. W dniu 4 września 2023 r. msza św. w kościele p.w. św. Antoniego w Lucynowie Dużym zainaugurowała nowy rok szkolny. Następnie Pani Dyrektor Urszula Gałceka powitała w szkole wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Pierwsze powakacyjne spotkania odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i nauczycieli.
2
Stypendia szkolne
W terminie do 15 września 2023r. w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Wyszkowie (pokój 8A na parterze) przyjmowane będą wnioski o stypendium szkolne.
Wniosek mogą złożyć:
• rodzice/opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia,
• pełnoletni uczeń,
• dyrektor szkoły,
• stypendium szkolne może być także przyznane z urzędu.Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600,00 zł netto.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- koszty uzyskania przychodu;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.Do dochodu ustalonego w powyższy sposób nie wlicza się:
• jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
• zasiłku celowego;
• pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
• wartości świadczenia w naturze;
• świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
• dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego;
• świadczenia wychowawczego (tzw. 500 +).Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochody rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
Wypłata stypendium nastąpi po otrzymaniu pozytywnej decyzji i po złożeniu stosownych faktur lub rachunków potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne (np. podręczniki, przybory szkolne, pomoce naukowe itp.)
Zgodnie z artykułem 53 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium RP, którego pobyt jest uznany za legalny, mogą być przyznane świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym na zasadach określonych w rozdziale 8A ustawy o systemie oświaty. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym to m.in. stypendium szkolne.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 29/7437732
Pochwal się swoim ogródkiem
Zapraszamy mieszkańców Wyszkowa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Pochwal się swoim ogródkiem” organizowanego w ramach programu pn. "Łagodzenie zmian klimatui adaptacja do ich skutków w Wyszkowie ". Celem konkursu jest m.in. zachęcenie do tworzenia miejsc zieleni oraz ich pielęgnacja. Wystarczy zrobić zdjęcie takiego miejsca, zagospodarowanego przez mieszkańca i złożyć pracę wraz z wymaganym formularzem do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, w terminie do 4 września 2023 r. Ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród nastąpi podczas wrześniowego pikniku organizowanego przez Gminę Wyszków. Szczegóły w Regulaminie kliknij tu.
Więcej informajcji kliknij tu.
Omdlenia
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.
Z wyrazami szacunku
Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki
Gimnastyka korekcyjno–kompensacyjna
Szanowni Rodzice !
Informuję, że 18 września br. rozpoczynamy realizację ogólnodostępnych zajęć sportowych dla uczniów
z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.Termin realizacji zadania: 18 września 2023 r. - 8 grudnia 2023 r.
Każda z grup, licząca 15 uczniów, będzie miała do zrealizowania 20 godz. Zajęcia będą 2 razy w tygodniu. Mają charakter powszechny, ogólnodostępny, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z wadami postawy.
Będą to zajęcia pozalekcyjne, nieodpłatne.
W związku z powyższym proszę o zapisywanie uczniów - termin składania zgód
do 8 września 2023 r. w sekretariacie szkoły.Monika Augustynik
Zajęcia adaptacyjne
Serdecznie zapraszamy wszystkie nowo przyjęte dzieci 3-4 letnie do przedszkola na zajęcia adaptacyjne, które odbędą się w dniach 31.08. - 01.09.2023 r. w godzinach 10.00-12.00.
Ewa Kac
Ubezpieczenie NNW
Szanowni Rodzice !
Informujemy, że w roku szkolnym 2023 / 2024 nasza szkoła nie organizuje grupowego ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży.
Zapraszamy do skorzystania z oferty indywidualnego ubezpieczenia NNW Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. na stronie www.bezpieczny.pl Nasza placówka otrzymała specjalne linki do e-ulotki, umożliwiające Państwu zakup indywidualnego ubezpieczenia z 10% zniżką https://bezpieczny.pl/nnw-szkolne/24600, www.ubezpieczenia-wyszkow.pl
Na portalu bezpieczny.pl należy wybrać zakres ubezpieczenia i składkę, które najbardziej odpowiadają oczekiwaniom, preferencjom i potrzebom ubezpieczającego. W ramach jednej polisy w różnych wariantach można ubezpieczyć pozostałe dzieci. Po wypełnieniu wniosku o zawarcie ubezpieczenia polisa zostanie wysłana na adres e-mail wskazany przez Rodzica. W przypadku trudności z zawarciem ubezpieczenia mogą Państwo skorzystać z technologii zdalnego wsparcia.
W sprawie wszelkich pytań czy wątpliwości odnośnie ubezpieczeń na portalu bezpieczny.pl zapraszamy do kontaktu z Opiekunem :
Biuro Ubezpieczeń Danuta Rzempołuch tel. 604 235 289, 502 575 612
e-mail: biuro@wyszkowubezpieczenia.pl ul. Dworcowa 5A. 07-202 Wyszków
Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego
W ramach projektu „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w 2023 r., Gmina Wyszków pozyskała środki w wysokości 130 000,00 zł przeznaczone dla Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Celem zadania jest podniesienie jakości nauczania w szkołach prowadzących kształcenie ogólne z terenu województwa mazowieckiego poprzez zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa X, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.1.
W ramach Projektu dla szkół zostanie zakupiony sprzęt i oprogramowanie m.in.: komputery stacjonarne, monitor interaktywny, drukarka, urządzenie wielofunkcyjne, laptopy, projektor multimedialny, oprogramowanie interaktywne 3D, e-podręczniki do nauki języka angielskiego oraz oprogramowanie do nauki gry w szachy.
Podręczniki do oddziału przedszkolnego
Drodzy Państwo,
W roku szkolnym 2023/2024 w oddziale przedszkolnym (5-6latki) będą obowiązywać następujące książki:,,Z Panem Jezusem” wydawnictwo Katechetyczne Warszawa- Olsztyn 2018. Beata Śmigiera, Aneta Rayzacher-Majewska i inni
,,Kids Can Starter” wydawnictwo Macmillan Polska 2023. Sarah Hillyard
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
22 czerwca 2023 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie odbyło się uroczyste pożegnanie klas ósmych. Uczestniczyli w nim oczywiście absolwenci, Dyrekcja szkoły, wychowawcy, grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie klas IV-VII.
Na początku uczniowie klas ósmych zatańczyli poloneza, do którego choreografię przygotowała p. Katarzyna Napiórkowska. Następnym punktem uroczystości było przemówienie Pani Dyrektor Urszuli Gałeckiej. Ósmoklasiści przekazali również sztandar młodszemu rocznikowi.
Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez wychowawców klas ósmych. Uczniowie podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud i serce, życzliwość i wyrozumiałość, wskazywanie właściwych dróg, dzięki którym doszli do tego etapu życia.
Oczekiwanym momentem był podarunek siódmoklasistów, którzy pożegnali starszych kolegów, życząc im pomyślności i dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji. Było wesoło i momentami wzruszająco.
Następnego dnia 23.06.2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pani Dyrektor Urszula Gałecka wraz z Panią Wicedyrektor Anną Suchtą wręczały wspólnie z wychowawcami klas I-VIII świadectw ukończenia szkoły i nagród najlepszym uczniom, a także listów gratulacyjnych rodzicom uczniów wyróżniających się oraz podziękowania. Na koniec zaśpiewał chór pod kierunkiem Pani Ewy Chołyst.
Rok szkolny i mury naszej szkoły pożegnała klasa ósma, a także część zasłużonego grona nauczycielskiego oraz pracownika niepedagogicznego szkoły. Po wielu latach pracy i wychowaniu kilku pokoleń uczniów Pani Hanna Budzińska wraz z Panią Krystyną Kurek przeszły na zasłużoną emeryturę. Poza tym opuszcza naszą szkołę Pani Jadwiga Kamińska. Wszystkim pracownikom szkoły dziękujemy za te wszystkie lata i serce oddane pracy i uczniom naszej szkoły.
Ewa Chołyst, Magdalena Marsicka,
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba184Polonez klas ósmych
Jedna mała łza w wykonaniu Oliwii Kapsy z kl. VIII b i Stanisława Oleksiaka z kl. VIII a
Nic dwa razy się nie zdarza - Maria Młynarska kl. VIII b
Audycja Muzyczna
Dnia 22.06.2023r odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym Audycja Muzyczna dla Oddziałów Przedszkolnych oraz klas I-III. W trakcie tego spotkania odbył się przegląd piosenek dziecięcych. Każda piosenka oceniana była przez jury wybrane spośród uczniów klas I-III. Nasi Jurorzy z pomocą publiczności wybrali piosenkę wakacji, a została nią piosenka Majki Jeżowskiej "A ja wolę moją mamę".
Tego dnia odbył się także test wiedzy o muzyce dla zwycięzców poprzednich konkursów odbywających się po każdej audycji muzycznej. Zwycięzcą został Alan Kalinowski
Marika Kucharczyk zajęła II miejsce, a Kacper Tryc III miejsce.
Gratulacje!
Dominika Buźniak
2
Innowacja pedagogiczna
W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z klasy III b brali udział w zajęciach wspierających rozwój: „Wylepianki, wycinanki i malowanki - od projektu do efektu”.
Ich głównym celem było uporządkowanie, usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości o porach roku. Dzieci także rozbudzały swoje zainteresowania, rozwijały umiejętność przedstawiania wiedzy w atrakcyjny sposób, doskonaliły umiejętność działania według określonego planu pracy oraz kształtowały postawę twórczą.
Ćwiczenia praktyczne polegające na wylepianiu, wycinaniu i malowaniu były wykonywane indywidualnie. Stworzone prace posłużyły do zrobienia tematycznych lapbooków dotyczących czterech pór roku: jesieni, zimy, wiosny i lata.
Podczas pracy nastąpiło podniesienie poziomu wiedzy uczniów na określony temat oraz umiejętności wykazania się nią w atrakcyjny sposób, również rozwój kreatywności i zainteresowań.
Monika Skołożyńska
14
Ocalimy Świat
Dzieci i młodzież coraz częściej słyszą i oglądają przekazy dotyczące problemów ekologicznych. Topniejące lodowce, wycinki lasów tropikalnych, tornada i powodzie, pożary i susze, góry śmieci na lądzie i w oceanie, wymieranie wielu gatunków zwierząt… My, ludzie, swoją rosnącą produkcją, konsumpcją i śmieceniem doprowadziliśmy do globalnego kryzysu ekologicznego i zmian klimatu, które zagrażają życiu na planecie.
Uczniowie klasy VIII b dowiedzieli się więcej o świecie problemów ekologicznych oraz wartości moralnych. Sfery te są bowiem ze sobą ściśle związane, ponieważ obecny globalny kryzys ekologiczny jest skutkiem głębokiego kryzysu wartości.
Anna Zaremba
Wycieczka do Skrzatów
20 czerwca 2023 r. klasy Ia i Ib wyruszyły pociągiem na wycieczkę integracyjną do Gospodarstwa Rekreacyjnego Skrzatowo w Lipinach. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje mieszkających tam alpak oraz owieczek. Dowiedzieliśmy się o nich wielu ciekawostek, a nawet mogliśmy je nakarmić. Odbyliśmy również warsztaty kreatywne, na których każdy uczeń wykonał swój własny łapacz snów. Zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla, a na deser otrzymaliśmy watę cukrową. Było mnóstwo zabawy i dobrego humoru. To był wspaniały dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci!
Marta Frąckiewicz, Joanna Kapsa, Milena Kołodziejczyk, Marlena Łysikowska
170
Warto pomagać
W dniach od 15 maja do 14 czerwca odbywała się w naszej szkole zbiórka charytatywna dla dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Zbierane były artykuły, które są potrzebne podopiecznym. W akcję chętnie włączyli się rodzice, uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
W 19 czerwca 2023 r. przekazaliśmy zbiórkę potrzebującym. Pensjonariuszami są osoby starsze i schorowane, często niewspierane przez osoby im bliskie.
Jeszcze raz dziękujemy!
Przed nami wciąż wiele do zrobienia - razem wielką mamy MOC!Wolontariat
VII Festiwal Latawcowy
Dnia 17.06.2023r. odbył się VII Festiwal Latawcowy. Uczestnicy zaprezentowali własnoęcznie wykonane latawce. Komisja oceniała techniczne wykonanie latawców, ich walor estetyczny, lot, a dodatkowe punkty można było zdobyć za hasło promujące głównego organizatora - PSS Społem.
Karol Dąbkowski z kl. VI a zdobył I miejsce za hasło promujące PSS Społem oraz II miejsce za wykonanie i lot latawca w kategorii latawiec płaski.Gratulujemy!
Anna Zaremba
Dzień Patrona Szkoły
Dn. 16 czerwca 2023 r. odbył się na naszej szkole Dzień Patrona, czyli poety Jana Brzechwy. Cała społeczność przygotowała się do tej uroczystości bardzo starannie, bowiem zaszczycił ją swoją obecnością sam profesor Ambroży Kleks wraz z uczniami. Zgromadzeni w sali mogli wysłuchać recytacji utworów Jana Brzechwy, m.in. „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Kłamczucha”, „Leń”, a pan Ambroży przeczytał fragmenty powieści o nim i jego szkole, czyli „Akademii pana Kleksa”.
Podziwialiśmy uczniów młodszych klas w kostiumach postaci z wierszy naszego patrona, a najciekawsze z nich zostały nagrodzone dyplomami, breloczkami z podobizną profesora Kleksa i słodkościami. Dla dziewczynek i chłopców zorganizowany też został quiz wiedzy o utworach Jana Brzechwy i okazało się, że znane są one znakomicie!
Ważnym punktem obchodów był program „Mam talent”, w którym nasi uczniowie zaprezentowali swoje rozliczne umiejętności recytatorskie, akrobatyczne, piosenkarskie oraz kucharskie. Szacowne jury miało trudny orzech do zgryzienia, ale doceniło wszystkich artystów.
Było co posłuchać i pooglądać!!!
Iwona Trol
30
Humano
W dniu 16.06.2023 r. uczniowie klasy VIII b wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury ,,Hutnik" na deptak ,,Humano", w którym występowała ich koleżanka Anna Bałabuch. Spektakl „Humano“ opowiadał o codziennym życiu przez ostatnie lata. Lata świetności, które spędzano w sielance, beztrosce przed pandemią i kryzysami gospodarczymi, o życiu podczas tych okrutnych dla wszystkich lat oraz życiu tu i teraz. Ukazano, ile wart jest człowiek, ile warte są relacje międzyludzkie, za czym można tęsknić, co się posiada, a co nam zostało.
Spektakl zaciekawił, wzruszył, rozśmieszył i zachwycił wszystkich widzów. Na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.
Magdalena Marsicka, Anna Zaremba
36
Szkolny Konkurs „MAM TALENT”
16 czerwca odbył się szkolny konkurs pt „Mam talent”, w którym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty. Konkurs podzielny był na dwie kategorie: klasy I – III i IV – VIII. Były śpiewy, recytacja, akrobacja, granie na gitarze oraz pokaz kulinarny. Wszystkie występy były cudowne. Widać było, że każdy uczestnik włożył dużo pracy w przygotowanie się do niego. Jurii w składzie Pani Ewa Chołyst i Pani Dorota Kołakowska miały problem z wyłonieniem zwycięzców. Po długiej debacie doszło do porozumienia i wyłoniły „Szkolne Talenty”.
W kategorii I – III
1 wyróżnienie otrzymał duet Alicja Dąbkowska i Zofia Jezierska z klasy I a
2 wyróżnienie otrzymała Malwina Gąsior z klasy II aW kategorii IV – VIII
Wyróżnienie otrzymał Oliwier Mikłowski z klasy V a
Wyróżnieni otrzymali dyplomy, nagrody i słodki upominek. Pozostali uczestnicy dyplom i również słodki upominek. Wszyscy bawili się bardzo dobrze i miło spędzili czas
K. Napiórkowska
22
Dzień Pustej Klasy 2023
Dnia 16 czerwca 2023 r. uczniowie z klasy III b oraz V b udali się na pieszą wyprawę do Parku Rozrywki „Powrót do Edenu” w Tumanku. W tym wyjątkowym miejscu świętowaliśmy Dzień Pustej Klasy. Podczas zabaw na świeżym powietrzu dzieci miały możliwość spożytkowania swojej niewyczerpanej energii, rozwijały kreatywność i wyobraźnię, a także uczyły się koncentracji oraz uważności. Była to również świetna okazja do zintegrowania się.
Wychowawcy:
Małgorzata Nasiadka, Monika Skołożyńska
29
Kuchciowko - gofry
15 czerwca 2023 r. grupa przedszkolna O c bawiła się w cukierników. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały swój ulubiony deser- gofry. Największą przyjemnością dla dzieci było dekorowanie i jedzenie.
Ewa Kac
4
„Wyszły w pole kurki trzy”
Gra na instrumentach rozwija zdolności manualne i pamięć werbalną, przez co wpływa na potencjał intelektualny. Badania wskazują, że dzięki temu uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce, pracują nad dyscypliną i skupieniem uwagi. Dzięki grze na instrumentach uczniowie poznają kulturę i muzykę innych krajów.
W czerwcu 2023 r. członkowie szkolnego chóru klas II i III dzielnie ćwiczyli na dzwonkach naciskanych, dziecięcą melodię francuską z XVIII wieku, która nam znana jest jako „Wyszły w pole kurki trzy”.
Zachęcamy do obejrzenia filmu z ich udziałem.
Ewa Chołyst
„Deptak”
Już do tradycji miasta Wyszków wchodzą coroczne Taneczne Deptaki. Są one podsumowaniem całorocznej pracy MB Studio Tańca, Szkoły Tańca „Deptak” i Wyszkowskiego Teatru Tańca. 14 czerwca 2023 r. klasa VIIIa wyjechała pociągiem do Wyszkowa do Hutnika, gdzie odbyła się kolejna uroczysta gala. Uczniowie podziwiali efekty wielomiesięcznej pracy. Po uroczystości oczywiście znalazł się czas na chwilę relaksu i integrację grupy oraz na posiłek.
K. Napiórkowska M. Frąckiewicz
3
Labirynt TEPfactor
W dniu 13.06.2023 r. uczniowie kl. VII-VIII pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyjazdu był TEPfactor - park rozrywki. W labiryncie wykutym w skale w małych grupach podejmowali się wyjątkowych wyzwań. Zainstalowane w każdym pokoju ruchome i elektronicznie sterowane przeszkody sprawdzały siłę fizyczną, logiczne myślenie, cierpliwość i zręczność manualną. Zabawa była wyśmienita, a trzy godziny rywalizacji minęły niepostrzeżenie. W następnej kolejności wybrali się na seans ,,Strażnicy Galaktyki vol. 3" w kinie Helios. Film ten opowiada o grupie superbohaterów na podstawie serii komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Był to czas wspaniałej przygody pełnej przygód, w którym uczniowie przeżyli niezapomniane chwile.
Ewa Chołyst, Marlena Łysikowska,
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba10
,,Mali zwycięzcy"
Dnia 13.06.2023r. uczniowie klas II, III i IV naszej szkoły wzięli udział w gminnych zawodach sportowych w czwórboju lekkoatletycznym pt. ,,Mali zwycięzcy", które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. W tym wydarzeniu wzięło udział aż 9 szkół gminy Wyszków. Nasi uczniowie w składzie:
Dziewczęta:
1. Malwina Gąsior
2. Nela Załęska
3. Marika Kucharczyk
4. Zofia Łukasika
5. Zofia Sikora
6. Sofia RomanenchukZajęły VII miejsce!
Natomiast, chłopcy w składzie:
1. Wiktor Balcer
2. Miłosz Perzyna
3. Karol Wasiak
4. Szymon Dąbkowski
5. Karol Wiąckiewicz
6. Adam OleksiakZajęli III miejce!!!
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych w przyszłych latach.
K. Napiórkowska, M. Frąckiewicz, M. Mariacka
24
LEGO EDUCATION SPIKE
W czerwcu 2023 r. w ramach programu laboratorium przyszłości oddział przedszkolny Oc miał możliwość poznać podstawy robotyki. W trakcie zajęć dzieci korzystały z klockow LEGO EDUCATION SPIKE. Przedszkolacy korzystając z instrukcji, budowały roboty, które samodzielnie poruszały się po naszej sali. Były to bardzo ciekawe zajęcia.
Ewa Kac
4
Program profilaktyczny ,,Magiczne kryształy’’
12 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyły się po raz ostatni zajęcia profilaktyczne pt. ,,Magiczne kryształy’’. W programie brały udział dzieci z klasy Ia. Program miał na celu rozwój twórczego spędzenia czasu z rodziną i rówieśnikami. Dzięki poznanym treściom uczniowie uczestniczący w ,,Magicznych kryształach’’ mają możliwość dokonania bardziej świadomych decyzji i wyborów dotyczących korzystania z TV i gier komputerowych. Ostatnie spotkanie było dla dzieci bardzo ważne. Uczniowie dowiedzieli się, że do zabawy nie jest potrzebny komputer. Mam nadzieję, że spotkania okażą się inspiracją dla każdego młodego człowieka.
Beata Szczerba
Uczniowie klasy Ia otrzymali dyplomy za udział w zajęciach profilaktycznych ,,Magicznych kryształów’’
3
Zbiórka charytatywna
Szanowni Państwo,
informuję, że z inicjatywy Młodzieżowych Radnych oraz kapitanów/zastępców szkolnych drużyn WiP została utworzona zbiórka charytatywna na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane podczas pikniku w DPS w Brańszczyku.Wolontariat
„Order Wiernego Widza”
6 czerwca 2023 r. odbyła się ostatnia wycieczka pierwszaków w ramach innowacji „odkrywamy zielona i artystyczna stronę stolicy”. Uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym spektaklu, który odbył się na kameralnej scenie, pozwalając być na prawdę blisko aktorów. W przedstawieniu „Miasto Świateł” poznajemy historię jednego dnia w jednym mieście. Miasto to największa scena, na której każdego dnia odbywają się tysiące przedstawień. Jeden dzień kryje w sobie niezliczoną liczbę historii opowiadanych przez budynki, ulice, chodniki i parki, historii między ludźmi, zwierzętami i bytami nieludzkimi. Zwieńczeniem była rozmowa z aktorami oraz wręczenie uczniom „Orderów Wiernego Widza” oraz nagród książkowych. Z Teatru Guliwer dzieci udały się obejrzec pokaz fontann w Parku Fontann Multimedialnych oraz bawiły się w pobliskim wodnym placu zabaw. Sprzyjała oczywiście piękna pogoda, wszyscy byli bardzo zadowoleni!
Milena Kołodziejczyk
61
Dębowa Dolina
2 czerwca 2023 r. oddziały przedszkolne Oa, Ob i Oc z okazji Dnia Dziecka wybrały się na wycieczkę do Dębowej Doliny w Skuszewie. Dzieci miały mnóstwo zabaw na świeżym powietrzu; dmuchańce, tańce, przejażdżki wagonikami, trampoliny, tory przeszkód itp. Nie zabrakło warsztatów kulinarnych- pieczenie pizzy. Wśród wielu atrakcji, największym zainteresowaniem cieszył się biały miś z którym tańczyliśmy. Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do szkoły l. Wycieczka była bardzo udana.
Dominika Buźniak, Hanna Budzińska, Martyna Racka,
Ewa Kac, Agata Wachowska26
Mamy to!
Dnia 2.06.2023 r. odbyły się Międzypowiatowe Zawody Lekkoatletyczne w Jednorożcu. Nasi uczniowie zdobyli:
I miejsce- Nikola Sobotka ( bieg na 600 m)
II miejsce - Oliwia Kapsa ( bieg na 300 m)
IV miejsce - Maksymilian Biernacki ( bieg na 300 m).Gratulujemy sukcesów! Jesteśmy z was dumni!
Jacek Andrusiuk
Sukcesy w konkursach plastycznych!
1 czerwca 2023 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego ,,Jak wyobrażasz sobie bank za 100 lat’ organizowanego przez Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie.
W grupie szkół podstawowych klas I-IV:
I miejsce zdobyła Malwina Gąsior z klasy II a.
Z przyjemnością informujemy również, że że Tymon Kołakowski z klasy VI a został finalistą konkursu „ZAŁOGA PRZYSZŁOŚCI PLL LOT”. Praca Tymona zdobyła wyróżnienie, a jedną z nagród jest wycieczka LOT Kids dla całej klasy!
Serdecznie gratulujemy laureatom !
Dorota Kołakowska
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które każdego roku obchodzimy 1 czerwca. W tym dniu w naszej szkole zamiast tradycyjnych lekcji zaplanowano szereg niespodzianek dla dzieci i młodzieży. Wychowawcy poszczególnych klas zorganizowali dla swoich wychowanków rozmaite atrakcje. Uczniowie mogli sprawdzić swoich sił w zabawach zręcznościowych oraz grach zespołowych. Było pysznie, kolorowo i zabawnie.
Wychowawcy i Opiekunowie klas
159
Wyszkowskie Dni Nauki
31 maja 2023 r. odbyły się XI Wyszkowskie Dni Nauki pod nieco metaforycznym tytułem „(ZA)WARTOŚĆ CZŁOWIEKA” i o wiele mówiących podtytułach: przyjaźń, odwaga, tolerancja, rozum, radość, życie, zdrowie, rodzina, miłość, wolność, nauka, wiedza, uczciwość, prawda, szacunek, pokój, pasja.
Nasza szkoła zaprezentowała się pod hasłem „Mój region – centrum mojego świata wczoraj i dziś”. Dla odwiedzających przygotowaliśmy coś dla ducha i dla ciała, zachęcając ich do podejścia do nas pysznymi biało-czerwonymi deserami oraz puzzlami i konkursem wiedzowym nt. znanych wyszkowiaków. Wiele osób, chcących popróbować słodkości, z energią układało rozsypanki dotyczące zabytków naszego miasta oraz z dobrymi wynikami rozpoznawało na zdjęciach zasłużonych obywateli. Była to dobra zabawa i jednocześnie nietypowa lekcja historii. Uczniowie koła historycznego wraz z opiekunem panem Michałem Deptą zaprezentowali realizowany w ramach zajęć projekt edukacyjny ”Walki narodowowyzwoleńcze na terenie Wyszkowa i ziemi wyszkowskiej” oraz wstępną wersję publikacji książkowej dotyczącej przebiegu powstań narodowych na terenie naszej małej ojczyzny.
Projekty innych szkół były również bardzo oryginalne, co docenili zgromadzeni goście.
Iwona Trol
1
„Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”
Maj jest miesiącem bibliotek, czytelników, książek, z tej okazji został zorganizowany w naszej szkole konkurs fotograficzny „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” dla klas I - VIII . Spośród książek dostępnych w domu oraz w szkole uczniowie wybierali najciekawsze okładki. Kolejnym etapem była koncepcja zdjęcia, czyli przygotowanie stroju, rekwizytów i tła. Potem można było przystąpić do zrobienia fotografii. W ten zabawny sposób uczniowie zareklamowali książki, które czytają. Powstały naprawdę ciekawe prace.
Komisja konkursowa – w składzie: Dominika Buźniak, Marlena Łukasiak, Martyna Racka oraz Beata Szczerba – oceniała prace, a główne kryteria oceny stanowiły – kreatywność, oryginalność i pomysłowość.
Oto zwycięzcy:
Klas I - III
I miejsce - Paulina i Piotr Oleksiak kl. III b
Il miejsce - Eliza Piotrowska kl. II b
Klas IV - VIII
I miejsce - Oskar Zdunek kl. VI b
Il miejsce - Aleks Piotrowski kl. VI a
lIl miejsce - Gabriela Krzyżewska kl. VI aGratulujemy!
Anna Zaremba
5
Obchody 80 rocznicy mordu na Fideście
W poniedziałek 29 maja 2023 r. społeczność Wyszkowa uczciła pamięć zamordowanych przez okupantów pasażerów pociągu, których przed 80 laty rozstrzelano w lasach nieopodal Fidestu. W miejscu mordu uczniowie naszej szkoły wysłuchali krótkiego rysu historycznego, następnie poprzez postawienie symbolicznego znicza złożyli hołd niewinnie pomordowanym Polakom.
Michał Depta
7
26 maja Dzień Mamy
„Jesteś Mamo skarbem mym, kocham Ciebie z całych sił
Jesteś wszystkim tym co mam, wszystko Tobie jednej dam"
Z okazji Święta Mam dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III przygotowały dla swoich piękne laurki, upominki, które będą mogły cieszyć oko. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Przedszkolaki bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować swoim mamom za miłość, cierpliwość i troskę. Po pięknych występach artystycznych przedszkolaki wręczyły mamom upominki. Uroczystości z okazji „Dnia Mamy” dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia.
Wychowawcy
Oddział przedszkolny O a
11Oddział przedszkolny O c
6Klasa I b
Klasa II a
Klasa III a
4Klasa III b
„Spotkanie z pszczelarką”
Dnia 19 maja, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pszczół, klasa I B gościła pszczelarkę – panią Ewę Zdunek. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się wiele cennych informacji i ciekawostek związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzieci miały możliwość zobaczyć, a nawet przymierzyć strój pszczelarski. Poznali również przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto. Każdy uczeń wykonał nawet swoją własną świeczkę z wosku pszczelego. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu. Jednak najważniejszym przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie.
Joanna Kapsa
27
Dzień Dobrych Uczynków
19 maja obchodziliśmy Dzień Dobrych Uczynków, święto społecznych, bezinteresownych działań. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005r i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie.
Dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się w szkolne obchody Dnia Dobrych Uczynków. Na górnym holu uczniowie przyczepiali kartki z zapisanymi dobrymi uczynkami dla innych, siebie i środowiska. Młodsze dzieci przygotowały kolorowanki oraz prace plastyczne na temat dobrych uczynków, które wyeksponowaliśmy na dolnym holu.
Chętni mogli obejrzeć z wychowawcami krótki film na ten temat czynienia dobra. Uczniowie klasy Va odwiedzili młodszych kolegów z klasy Oc i w ramach obchodów święta przeczytali maluchom baśń „O rybaku i złotej rybce”. Jest nam niezwykle miło, że ten dzień stał się doskonałą okazją, by zrobić coś dobrego i wywołać radość i uśmiech na twarzach innych.Organizatorzy: E. Kac, U. Kalata, D. Kołakowska, B. Szczerba
10
Nowoczesny świat techniki
17 maja 2023 r. na lekcji techniki uczniowie klasy VI a w ramach programu Laboratorium przyszłości, zgłębili wiedzę o nowoczesnej technologii za pomocą robotów Photon EDU. Uczestnicy programowali roboty poprzez tablety. Dzięki zadaniom stawiane robotowi określali jego ruch, wydawanie dźwięku i zmianę koloru czułek. Dzieci świetnie się bawiły, a przy okazji uczyły. Już nie mogą się doczekać kolejnych takich zajęć.
Anna Zaremba
Kolejny sukces!
W dniach 16 - 17.05.2023 r. w Zabrodziu odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Ringo . Nasze drużyny z klas V-VI i VII-VIII zajęły drugie i trzecie miejsca.
Drużyna klas V-VI: Wiktoria Balcer, Nikola Rosińska, Jagoda Kopka, Michał Zbrzeźniak, Szymon Rosiński, Karol Dąbkowski.
Drużyna klas VII-VIII: Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Nikola Sobotka, Stanisław Oleksiak, Karol Pyźlak, Filip Turek.
Gratulujemy sukcesu!
Jacek Andrusiuk
14
Parada Moli i Postaci Książkowych w Lucynowie
Dnia 16.05.2023 r. uczniowie kl. III a i III b wzięli udział w Paradzie Moli Książkowych w Lucynowie. Parada ta rozpoczęła XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!". Uczniowie byli wyposażeni w rekwizyty bajkowe i przebrani za postacie z bajek, którzy mogli wcześniej zapoznać się z ideą parady, cały tydzień w szkole odbywały się zajęcia związane z książką i korzyściami wynikającymi z czytaniem książek. Tak barwne i spektakularne wydarzenie nie przeszło bez echa. Mieszkańcy Lucynowa i okolic widząc maszerującą pokaźną grupę dzieci nie kryli zdziwienia, zainteresowania i podziwu dla pomysłowości autorów przebrań i transparentów
Marta Frąckiewicz, Monika Skołożyńska, Anna Zaremba, Joanna Zawisza
6
Spotkanie ze Strażakiem
W dniu 15 maja 2023 r. uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakiem – tatą Lenki z klasy I b. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy strażaka. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, czasami bardzo niebezpieczna. Poznali jego zadania i obowiązki oraz dowiedzieli się, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka. Uczniowie zobaczyli jak wygląda sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do wozu strażackiego i oglądania go od wewnątrz. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania oraz zrobili sobie na pamiątkę wspólne zdjęcie. Choć pogoda nie dopisała to spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy!
Joanna Kapsa
48
Kolejne zwycięstwo!
W poniedziałek 15.05.2023 r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Ringo. Nasze drużyny z klas VI-V i VIII-VII zajęły pierwsze miejsca.
Drużyna klas V-VI: Wiktoria Balcer, Nikola Rosińska, Jagoda Kopka, Michał Zbrzeźniak, Szymon Rosiński, Karol Dąbkowski.
Drużyna klas VII-VIII: Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Nikola Sobotka, Stanisław Oleksiak, Karol Pyźlak, Filip Turek.
Gratulujemy sukcesu!
Jacek Andrusiuk
Wycieczka do Sandomierza
W dniach 10-12.05.2023 r. czterdziestu pięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Sandomierza, Ujazdu i Opatowa.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy skąpany w słońcu Sandomierz, poznając zabytkowy rynek oraz zwiedzając Bazylikę Katedralną z XIV wieku. Wrażenie zrobił na nas spacer Podziemną Trasą Turystyczną i zielonym wąwozem Królowej Jadwigi. Był też element tajemniczości, bowiem w kościele św. Józefa mogliśmy zobaczyć kryptę, w której spoczywają zmumifikowane zwłoki kasztelanki Izabelli Morsztynównej. Mimo, że zmarła w 1698 r., do dziś jej ciało, wystawione w trumnie z przeszklonym wiekiem, jest dobrze zachowane. To istny fenomen!
Drugi dzień też dostarczył nam wielu emocji. Udaliśmy się do miejscowości Ujazd i zwiedzaliśmy Krzyżtopór – jedną z najwspanialszych rezydencji manierystycznych zbudowaną w postaci „kalendarium”. Mimo że obecnie to tylko ruiny, zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Jedną z ciekawostek okazał się fakt, iż w czasach świetności zamek posiadał 366 okien! Kolejny przystanek tego dnia to Opatów, piękne miasteczko z kolegiatą św. Marcina z XII w. oraz … smakowitymi pączkami z długą tradycją.
Niestety, nadszedł trzeci i ostatni dzień naszej wycieczki. Ponownie zagościliśmy w Sandomierzu, wielu kojarzonym z serialowym księdzem Mateuszem. Nie zobaczyliśmy go pędzącego na swoim rowerze, ale mieliśmy możliwość przejścia przez Ucho Igielne, kolejny zabytek tego miasta. Wspięliśmy się również 139 schodami na taras widokowy słynnej Bramy Opatowskiej, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta i przepływającej nieopodal Wisły. Ostatni punkt programu wycieczki to wizyta w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, w którym mogliśmy podziwiać średniowieczne szachy, wierną kopię korony przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu, piękne obrazy oraz ciekawostki archeologiczne, np. kości mamuta.
Wszystko, co dobre, musi się skończyć, jednak zostaną nam w pamięci poznani ludzie, krajobrazy, miejsca i związane z nimi niezapomniane wrażenia, bo już kiedyś Sandomierz tak był postrzegany przez artystów:
Cyt. „Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia i nigdy nie wyjeżdżać”./Z. Miłoszewski „Ziarno prawdy”/
Marta Frąckiewicz, Ewa Kosikowska, Anna Suchta, Iwona Trol
71
Pamiątka Absolwentów
W dniu 12 maja 2023 roku tegoroczni absolwenci rozpoczęli swoje pożegnanie ze szkołą. Zgodnie z tradycją rodzice klas VIII a i VIII b kupili ozdobne rośliny, trawy i kwiaty, które zostały posadzone w alei przed szkołą. Gdy zakwitną będą nam przypominały wspólnie spędzony czas w szkole oraz Was wszystkich i każdego z osobna. Dziękujemy!!!
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
Powiatowe Zawody Sportowe z Lekkoatletyki
11 maja 2023 r. odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe z Lekkoatletyki. Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy w biegach:
Biegi indywidualne:
I miejsce - Oliwia Kapsa kl. VIII b 300m
I miejsce - Nikola Sobotka kl. VIII b 600m
III miejsce - Kinga Skwara kl. VIII b 200m
III miejsce - Maks Biernacki kl. VII 300m.Zdobyliśmy również III miejsce w sztafecie 4x100m:
Maja Konarzewska kl.VIII a, Oliwia Kapsa kl.VIII b, Kinga Skwara kl.VIII b, Nikola Sobotka kl.VIII b.
Brawo! Gratulujemy sukcesów!
Jacek Andrusiuk
10
Festiwalu Piosenki o Zdrowiu
Dnia 11 maja 2023 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury Hutnik odbyły się powiatowe eliminacje Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów tematyką zdrowia i dbania o nie. W konkursie wzięło udział aż 238 uczestników. Nasze uczennice z klasy 3a: Marika Kucharczyk, Aleksandra Kaszuba oraz Lena Skiba dumnie reprezentowały naszą szkołę. Dziewczęta zaśpiewały utwór „zdrowie jest dla wszystkich” na znaną melodię zespołu Queen. Refren utworu śpiewała z nimi cała sala. Jesteśmy bardzo dumni i trzymamy kciuki za talenty wokalne dziewczyn.
Ewa Chołyst
Niepełnosprawność + Integracja = Godnego Życia Gwarancja
11 maja 2023 r. uczniowie klas V wzięli udział w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” VI Marszu pod hasłem: Niepełnosprawność + Integracja = Godnego Życia Gwarancja.
Z niebieskimi balonami i w kolorowych skarpetkach maszerowaliśmy z osobami z niepełnosprawnością ulicami Wyszkowa ciesząc się wzajemnie swoją obecnością, jednocześnie obchodząc Dzień Świadomości i Wiedzy o Autyzmie i Dzień Zespołu Downa.
Dorota Kolakowska
14
Wycieczka do Warszawy
10 maja 2023 r. w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę" uczniowie z klasy II a i II b wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dzieci na przygotowanych czasowych i stałych wystawach interaktywnych, poznawały prawa nauki poprzez obserwowanie, eksperymentowanie i konstruowanie. Mogły sprawdzić min. jak nasze zmysły wpływają na sposób, w jaki odbieramy, interpretujemy i opisujemy świat, jak powstają fale, drgania czy prąd, jak działa magnes i jak zachowują się płyny. Mogły także porozmawiać z Mikołajem Kopernikiem. Oczywiście nie z prawdziwym, ale z najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym, który ma twarz Mikołaja Kopernika i zna odpowiedzi na niemal wszystkie pytania. Na wystawie czasowej GraMY - WYgramy sprawdzały min. o czym szumi woda, czy fale dźwiękowe łaskoczą i tworzyły muzykę stukając, pukając, poklepując i dmuchając w eksponaty.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie zobaczyli wiele roślin rosnących w klimacie tropikalnym i subtropikalnym (min. kawowiec, granat, banan, wanilia, kakaowiec). Zobaczyli także wiele kwitnących kaktusów i przyjrzeli się roślinom mięsożernym. Wszystkich zaciekawiła roślina, której pień cały był pokryty kolcami. Przewodnik poinformował nas, że na tę roślinę bez problemu wspinają się lemury, ponieważ mają bardzo zwinne palce.
Na koniec dzieci pojechały do Multikina, gdzie obejrzały film pt.: „Szkoła magicznych zwierząt”. Razem z główną bohaterką Idą, jej kolegami, magicznym lisem Rabbatem i magiczną żółwicą Henriettą próbowały zdemaskować złodzieja grasującego w szkole.
Czas spędzony w stolicy przyniósł wszystkim dużo pozytywnych wrażeń i emocji.
Monika Dryja, Marlena Łysikowska, Urszula Powierza
113
,,Bajka o deszczowej kropelce i tęczy", czyli pierwszaki w Warszawie
Dnia 10 maja uczniowie klasy I a i I b, w ramach innowacji, kolejny raz wybrali się do stolicy. Uczniowie już po raz piąty mieli okazję uczestniczyć w krótkiej lekcji teatralnej, podczas której tym razem dowiedzieli się co to jest scenariusz i dlaczego jest on niezbędny do stworzenia spektaklu teatralnego. Następnie dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Bajka o deszczowej kropelce i tęczy”. Spektakl opowiadał o dojrzewaniu do odpowiedzialności, empatii i poświęceniu dla innych. Niezwykłe losy małej kropelki wody, która pragnie uratować świat od suszy, ułożyły się w historię z pięknym zakończeniem i puentą: warto pomagać innym!
Zielonym celem wycieczki tym razem był Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem spacerowali wśród zielonych altan i kwiecistych korytarzy. Jednak najciekawszy okazał się piękny widok na panoramę Warszawy. Był również czas na krótki piknik i odpoczynek na łonie natury. Wycieczka bardzo się udała. Wszyscy wrócili zadowoleni i gotowi na kolejną wyprawę.
Joanna Kapsa
92
Perspektywy
W dniu 10 maja 2023 r. ósmoklasiści naszej szkoły zwiedzili szkoły ponadpodstawowe znajdujące się w Wyszkowie: Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Ósmoklasiści poznali zasady rekrutacji, które będą obowiązywać po ukończeniu szkoły podstawowej. Po długiej wędrówce znalazł się też czas na zabawę oraz odpoczynek dla wszystkich. Teraz pozostaje tylko wybór szkoły, w której uczniowie klasy VIII będą dalej się uczyć !
Magdalena Marsicka, Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba
8
Brąz w czwórboju
We wtorek 09.05.2023r. w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe Szkół Podstawowych w Czwórboju Lekkoatletycznym. Drużyna dziewcząt z klas V-VI w składzie: Wiktoria Balcer, Julia Szczerba, Jagoda Kopka, Nikola Rosińska, Anna Falba, Jagoda Łukasiak wywalczyła III miejsce. Drużynie chłopców niestety nie udało się zająć miejsca na podnium, ostatecznie wywalczyli V miejsce.
Gratulujemy!Jacek Andrusiuk
Gminne Igrzyska Sportowe w Lekkiej Atletyce
8 maja 2023 r. na stadionie WOSIR w Wyszkowie odbyły się Gminne Igrzyska Sportowe w Lekkiej Atletyce. Nasi uczniowie zdobyli pięć medali indywidualie, jeden w sztafecie oraz kwalifikacje do igrzysk powiatowych.
I miejsce: Oliwia Kapsa 300m,
I miejsce: Nikola Sobotka 600m,
II miejsce: Kinga Skwara 200m,
II miejsce: Maksymilan Biernacki 300m,
III miejsce: Karol Pyżlak 200m,
IV miejsce: Bartosz Wróblewski 100m,
IV miejsce: Filip Turek 1000m,
VI miejsce: Kacper Zbrzeźniak pchnięcie kulą,
II miejse sztafeta 4x100 w składzie: Nikola Sobotka, Oliwia Kapsa, Kinga Skwara, Maja Konarzewska.Wszystkim zawodnikon GRATULUJEMY!
Jacek Andrusiuk
Spotkanie z pisarką p. Pauliną Płatkowską
08.05.2023r. w ramach ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy „Tydzień Bibliotek” uczniowie klasy II a i II b wzięli udział w spotkaniu z pisarką panią Pauliną Płatkowską. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
Pani Paulina Płatkowska jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kocha przyrodę, hoduje pszczoły, warzywa i kwiaty, a historie do swoich książek wymyśla w lesie. Napisała i wydała już ponad 20 książek, m.in.: „O Królu Dębie i jego wspaniałym królestwie”, „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”, „Truskawkowe lato”, „Kulki mocy i podziemne superbohaterki”, „Wędrówka kropelki”, „Dwie takie same śnieżynki”. Napisała także książki o Gangu Bystrzaków dla akcji lojalnościowej sklepów „Biedronka”: Gang Bystrzaków. Oszczędzanie to nasza misja” i „Gang Bystrzaków. Razem Można Więcej”. Pani Paulina Płatkowska wie bardzo dużo o owadach. Pisze o nich w miesięczniku „Kumpel” (w najnowszym numerze możecie przeczytać o komarnicy). Podczas spotkania pięknie opowiadała nie tylko o owadach, ale o całej przyrodzie – o tym, jak jest ona ważna i jak inspiruje człowieka do tworzenia różnych rzeczy. Wszyscy z uwagą i wielkim zainteresowaniem słuchali tych opowieści.
Wyjazd do Wyszkowa wykorzystaliśmy także na spacer po Parku Karola Ferdynanda Wazy, gdzie obejrzeliśmy zabytkową kordegardę, pomnik Cypriana Kamila Norwida, ławeczkę Jerzego Różyckiego, tężnię solankową, makietę przedwojennego gimnazjum oraz pomnik przyrody – dąb szypułkowy. Odszukaliśmy też kilka rzeźb wiewiórek, nawiązujących do historii największych wyszkowskich zakładów przemysłowych.
Monika Dryja, Urszula Powierza, Marlena Łysikowska
25
Obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dnia 3 maja br. poczet sztandarowy naszej szkoły brał udział w uroczystych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, w tym we mszy św. w intencji Ojczyzny.
Urszula Gałecka
Skąd się biorą produkty ekologiczne?
Uczniowie klasy Ia wzięli udział w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Który ma na celu zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Uczniowie w ramach tego programu zgłębili wiedzę na temat ekologicznej uprawy warzyw oraz hodowli zwierząt gospodarskich i ryb. Wykonali wiosenne kanapki oraz stworzyli własna uprawę ziół.
Milena Kołodziejczyk
28
3 maja
W piątek 28 kwietnia 2023 r. młodzież naszej szkoły uczciła kolejną, 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja. Podczas uroczystego apelu uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, między którymi nie zabrakło też wzruszających akcentów muzycznych. Humorystyczna, przedstawiona przez młodzież scenka pozwoliła wyjaśnić znaczenie tej przełomowej ustawy również młodszym dzieciom. Na koniec wszyscy z dumą odśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.
Michał Depta
29
Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna
W ramach programu „Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej” współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych, w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wyszków, realizowane są zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
Ogólnodostępne zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej w 2023 roku są skierowane do uczniów szkół podstawowych (w tym korzystających z wychowania przedszkolnego). Głównym celem organizacji zajęć jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka wad postawy. Zajęcia zawierają elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi i możliwościom psychoruchowym uczestników.
Ciekawi Świata w Osadzie Przygoda
Uczniowie klasy II a, II b i III a 26 kwietnia, w ramach innowacji „Jesteśmy ciekawi świata” uczestniczyli w warsztatach i zajęciach w Osadzie Przygoda.
Osada mieści się we wsi Wysychy, na skraju malowniczych łąk, nieopodal sosnowego lasu. Na jej terenie mieści się stadnina koni.
Na początku dzieci miały możliwość karmienia kuców marchewkami. Później profesjonalna kadra zorganizowała dzieciom grę terenową, w czasie której uczestnicy, kierując się wskazówkami, musieli odnaleźć trasę. W czasie tej drogi na różnych punktach napotykali zadania do wykonania. Wymagały one zaufania, dobrej organizacji i komunikowania się ze sobą. Wśród zadań były między innymi: przejście po platformach, bezśnieżne narty, zawiązywanie i rozwiązanie węzła bez wypuszczania gumizeli z rąk, pokonywanie przeszkód w niskim parku linowym. Zadania okazały się bardzo trudne bez należytej współpracy. Zmusiły dzieci do słuchania siebie nawzajem, do wspólnego ustalania rozwiązań. Dzięki temu mieliśmy okazję obserwować ich zachowanie i wchodzenie w różne role w zależności od grupy. Warsztat poprawił komunikację w zespole, integrował, diagnozował role przyjmowane przez dzieci.
Po wykonaniu wszystkich zadań na dzieci czekało ognisko z kiełbaskami i przejażdżki na koniach. Wyprawa, mimo chłodnej aury bardzo wszystkim się podobała.
Urszula Powierza
153
Żywa lekcja historii klas VI
W środę 26.04.2023 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce patriotycznej śladami miejsc pamięci, związanymi z powstaniami narodowymi na terenie ziemi wyszkowskiej. Wspólnie z nauczycielem historii p. Michałem Deptą, Panią Dyrektor oraz członkami Związku Piłsudczyków uczniowie odwiedzali często zagubione w lasach lub przy polnych drogach kapliczki i krzyże, upamiętniające ważne dla naszej małej ojczyzny wydarzenia. Dowiadywali się przy tym wielu ciekawych informacji, poszerzających ich wiedzę o narodowowyzwoleńczych zrywach. Wycieczka stanowiła część projektu, realizowanego podczas zajęć działającego w szkole koła historycznego. Serdecznie dziękujemy Związkowi Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, okręg nadbużański w Wyszkowie, na czele z Prezesem, pułkownikiem Sylwestrem Raniszewskim za zorganizowanie i sfinansowanie tej wyjątkowej, żywej lekcji historii.
Michał Depta
13
Mandoria
Witajcie Mandorianie! Takimi słowami powitali nas przemili pracownicy Parku Rozrywki ,,Mandoria". We wtorek 25.04.2023 r. uczniowie klas: III b, V a i V b znakomicie bawili się w tym niezwykle klimatycznym miejscu. Atrakcji było wiele i każdy znalazł coś dla siebie. Starsi wybierali roller-coastery, a wśród nich dużym powodzeniem cieszył się Mroczny Dwór - jedyny w kraju roller-coaster jeżdżący w ciemności. Zwolennicy spokojniejszej zabawy pokonywali labirynt luster, w którym łato byłoby się zagubić, bo wzrok płatał figle. Naszych uczniów często można było spotkać na takich atrakcjach jak: Tratwa, Latarnia Leonarda i Karawana.
Po kilku godzinach zabawy uczestniczyliśmy w warsztatach "Historia pieniądza" i wybijaliśmy własne pieniądze – walutę mandoriańską. Po obiedzie i zakupach w sklepach z pamiątkami z żalem pożegnaliśmy "Mandorię". W drodze powrotnej wszyscy zgodnie stwierdzili, że wrócą tu w przyszłym roku.
Urszula Kalata
13
Dzień Ziemi
20 i 21 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi.
20 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-VI wykorzystywali swoją wiedzę z dziedziny ekologii rozwiązując rebusy, krzyżówki, segregując odpady i opowiadając, jakie działania człowieka niszczą naszą planetę, a jakie są dla niej korzystne. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić się online w ekologicznym Escape Room i wykonać plakat przedstawiający Ziemię, jakiej nigdy nie chcieliby widzieć lub Ziemię piękną, czystą i zadbaną.
21 kwietnia wszyscy wzięli udział w V edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie ,,Dla Polski". Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Anna Suchta, Iwona Ciunajko, Monika Dryja
55Sprzątamy dla Polski - oddział przedszkolny Oa
3Sprzątamy dla Polski - oddział przedszkolny Oc
Sprzątamy dla Polski - Klasa I a
3Sprzątamy dla Polski - Klasa I b
Sprzątamy dla Polski - Klasa II a
Sprzątamy dla Polski - Klasa II b
2Sprzątamy dla Polski - Klasa III a
Sprzątamy dla Polski - Klasa III b
4Sprzątamy dla Polski - Klasa IV
Sprzątamy dla Polski - Klasa V a
2Sprzątamy dla Polski - Klasa V b
3Sprzątamy dla Polski - Klasa VI a
Sprzątamy dla Polski - Klasa VI b
6Sprzątamy dla Polski - Klasa VII
Gra Miejska WiP
21 kwietnia nasza młodzież szkolna z ósmych klas uczestniczyła w Grze Miejskiej organizowanej przez WiP Wyszków. Podczas gry grupy szkolne wykonywały różnorodne zadania. Odwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsca w Wyszkowie i dowiedzieliśmy się interesujących wiadomości na temat miasta. Rywalizacja młodzieży zakończyła się odtańczeniem Belgijki na Placu Miejskim oraz wręczeniem dyplomów. Choć wszyscy byli zmęczeni to i tak zabawa bardzo się podobała.
Marlena Łysikowska, Beata Szczerba
6
Technikum Lotnicze z Nagoszewa
Dnia 20.04.2023 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły zapoznali się z kolejną ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Technikum Lotnicze z Nagoszewa. Młodzież zapoznała się z ofertą szkoły oraz specyfiką zawodów lotniczych. Być może to spotkanie zachęci naszych przyszłych absolwentów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Dziękujemy za przedstawienie oferty edukacyjnej.
Katarzyna Napiórkowska, Anna Zaremba